NIEUWS- EN AIJVEUTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1859. No. 36. 14de Jaargang. den 4 Mei. WOENSDAG PAARDENMARKT TE SNEEK. I I A COURANT. SNEEKER werden De verliezer 27 April: De arrondissemenls-regtbank a[hjer BINNEN- EN BUITENLAND. der van grouting voor het departement den jare 1839 worden BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Siad SNEEK maken hiermede bekend dat de VOORJAARS PAARDENMARKT in deze Gemeente dit jaar invalt op Woensdag den 1 Junij ek. Burgemeester SNEEK, 5 Mei. Van den 25sten tot en met den 29 April zijn in deze provincie 7a runderen aan de besmellelijke longziekte ge storven of afgeinaakt bedragende daardoor bet totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 1296. In de afgeloopene week werden naar wij ■vernemen door den heer inspecteur over het lager onderwijs en eene commissie uit HH. schoolopzieners in deze provincie met gunstig gevolg geëxamineerd als hulponderwijzers A. Tuinman, van IJlstH. PostmaenH. Zeil maker, als hoofdonderwijzeresJ. W. Merc- keusals hulpouderwijzeres en tevens voor en Wethouders voornoemd worn a De Secretaris f HAGA. ja ren in de s is thans schuldig verklaard len en veroordeeld tol eene van 6 jaren en 8 maanden. Uit Harderwijk wordt gemeld d. d. 27 April Gisteren was de buurtschap Heerden, nabij deze plaats,, getuige van een droevig voorval. Een boerenjongenin eene plaag van razernijzoo men wil door dweepzucht veroorzaaktviel met een’ steen in de hand op eenen anderen boerenjongeling aan, die met zachte woorden hem zocht te verwijderen van de woningen van predikant en schoolmeester, waar hij door zijn misbaar schrik verspreidde. Door een’ geweldigen slag met den steen aan bet hoofd werd de bevrediger bewusteloos nedergevcörpen waarop de razende zijn slagt offer zoodanig heeft geslagen,, dat de onge lukkige ten tien uur des avonds reeds een lijk PUBLICATIE. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van de Stad SNEEK. brengen bij deze ter kennisse van de ingezetenen: 1) Dat de uitreiking der biljetten en declaratoiren voor de beschrijving van de personele belasting en liet patent- regt, over het dienstjaar 1859/60, zal plaats hebben in de niiiaud Mei dezes jaars, en wel op den 16 dier maand; ■en dat met de weder-inzarneling daarvan acht dagen daar na eeneu aanvang zal worden gemaakt 2) Dat evenwel hiervan zijn uitgezondc d de patentplig tigen, vermeld onder no. 3740 van tabel 14 der wet van 21 Mei 1819 (Staatsblad no. 34), zijnde Slj.e.s in wijnen, dranken en likeuren in het klein Tapper»K -oeghouders en Koffijhuishoudersals aan welke door of van wege de ontvangers, zoodra mogelijk ua den ingang van het dienst jaar en zonder de gewone beschrijving af te wachteneen declaratoir zal worden bezorgd, hetwelk na verloop van drie dagen van hen weder zal worden afgehaald; 3) Dat diegenen welke bij liet aanbieden of bezorgen der biljetten of verklaringen, of ook bij het. terughalen van dezelve mogten zijn voorbijgegaan of overgeslagen zich in geen geval op zoodanig verzuim mogen beroepen, maar integendeel gehouden zijn om de vereischte en be hoorlijk ingevulde verklaringen vóór of uiterlijk op den 31 Mei ek. in te dienen ten kantore der ontvangers, al waar de biljetten ter invulling steeds verkrijgbaar zullen zijn 4) Dat de patentpligtigen van de tabellen 7 en 16 (zijnde kramersvreemde kooplieden en schippers of di rectie voerenden van vaartuigen) zoomede de deSitauten van loterijbriefjes, voor zoo veel dezelve hun beroep niet beginnen aan te vangenter bekoming van hun patent, aangifte behooren te doen bij de hoofden der plaatselijke besturen aan de plaatscljjke seeretarijen, vóór de expiratie van den termijn voor de ophaling der gewone declaratoi- reu vau patent bepaald 5) Dat voor de onder ten 4den gemelde patentschuldi- gen, op vertoon van de kwitantie van de betaalde regteu, uitgezonderd degenen, die hunnen aanslag bij termijnen kun nen betalen, aan welke zonder vertoon van kwitantie hCi patent kan worden afgegevende patenten dadelijk ver krijgbaar zijn wordende de patentpligtigen, vermeld onder no. 374,0 van tabel 14, bij deze tevens opmerkzaam ge maakt, dat het patent overeenkomstig art. 2 der wet van den 24 April 1843, no. 16, niet aan hen mag worden afgegeven dan nadat zij de helft van hunnen aanslag voor bet dienstjaar hebben betaald, en'het verschuldigde van het voorafgaande jaar ten volle zal zijn aangezuiverdter wijl zij bovendien wanneer zij in gebreke blijven de pa tenten af te halen telken reize dat zij het vereischte pa tent of afschrift van dien aan de bevoegde ambtenaren kunnen vertoonen, volgens art. 32, 1, der wet van 21 Mei 1819, vervallen in eene boete van f 15 6) Dat ingevolge art. 29, 2, der wet op het perso neel van 29 Maart 1833 (Staatsblad no. 4) tot 'tegen- schatters dezer Gemeente zijn benoemd WILHELMUS van DRUTEN, KLAAS CORNELIS KOOIJMEINSB MOLENAAR en PETRUS MO LENAAR. Wordende de belanghebbenden hierbij ten slotte aange- maand, ‘om te zorgen, dat de naniens den ontvanger uit gereikte beschrijvings-biljettenzoowel van het Personeel als die der Patenten, niet oningevuld blijven liggen, maar bij de afhaling behoorlijk zijn ingevuld en geteekend. En zal deze worden afgekoudigd zoo als gebruikelijk is. Sneek den 27 April 1859. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUD A De Secretaris 1IAGA. was. De dader is dadelijk gebonden alhier gebragt en in verzekerde bewaring gehou den. Als eene aardigheid, die zich in de na tuurlijke historie zelden voordoet wordt uit Oudew.iter het volgende medegedeeld Een ingezeten dier gemeente heeft in den tuin ach ter zijn huis eene duiventil staan. In een der hokjes van die til, in gebruik bij een paar duiven heeft een paar spreeuwen zich met geweld den toegang weten te verschaffen om ook aldaar hun nest te plaatsen. Vóór dat het zoover kwam hadden er onophoudelijk vecht partijen plaats tusschen de bezitters en de in dringers welke laatsten echter ten slotte zoo ver zijn geslaagd, dat thans het hokje tot ge meenschappelijke woning verstrekt zoo van de duiven als van de spreuwen en de laatste reeds op een zestal eijeren zitten te broeden. De gemeenschap van goederen schijnt dus in het wetboek der dierenwereld uiet onbekend. Te Arnhem zal op den aanstaanden 18den 19den en 20sten Augustus een luisterrijk al gemeen muzijkfeest gehouden worden waar voor men zich sedert geruimen tijd reeds met toebereidselen en schikkingen bezig houdt. Door de maatschappij tot bevordering der toonkunst is er de belangrijke som van f 11,573 voor be schikbaar gesteld. Den 9den Julij aanst. is het vijftig ja ren geleden, dat wijlen de heer mr. J. W. ba ron van Dedem de eerste spade in den grond nabij Hasselt liet steken om de naar hem genoemde Dedemsvaart te laten graven. Men is aan de Dedemsvaart voornemens dien dag feestelijk te herdenken door het oprigten van een monument voor den energieken man het welk minstens op 1300 geraamd wordt, en waarvoor bijna geheel aan die vaart en te Has selt is iugeteekend. Uit Deventer wordt gemeld d. d. 29 April: Men verneemt dat van H. M. de koningin bij het Dames-Comité belast met de te hou- dene verloting ten voordeele van het wedu wen- en weezenfonds der loge Le Prejutjè Uaincu” alhier, zijn ingekemen twee prach tige porseleinen lampen terwijl ook reeds een aanzienlijk getal prijzen waaronder een zeer fraai schilderstukje van Koekoek is toege zegd of ontvangen. Te Dalfsen is dezer dagen zekere v. d. K. (bekend onder den naam van de Oude Muts) overleden. De man leefde zoo zuinig, tusschen Z. K. H. 1 dat zijn costuum slechts uit een zwart lin— i nen buis en een broek bestond en dat kou- Naar men verneemt. zijn buis aan het Sche- sen hem vreemd waren. wedren plaats bedraagt zijne nalatenschap ongeveer 23,000. en is de prins ook deze keer als overwinnaar uit (Iets dergelijks heeft zich onlangs hier ter sle- het strijdperk getreden. De afstand die moest de voorgedaan. Een man, die in zeer bekruin- w.orden bereden was 1350 Ned. ellen; bin- pen toestand leefde, en wiens kinderen zelfs, nen de twee minuten werd hij afgelegd. Eene j omdat de vader hun naar het scheen niet geven kon uit armenfondsen bedeeld bezat een vermogen van zoo als ua zijn overlijden bleek.) (Amst Cour.) Men zegt, dat de keizer van Frankrijk, die zoo men weet zich veel bezig houdt met 1 speciale wapens, zich thans onledig houdt met de zamenstelling van een revolver-kanon van eene geheel nieuwe constructie. Te Parijs werd op den 50 April verze- dat de Oostenrijkers Toskane waren gevangenis heeft dóorgebragt. Hij binnengerukt en dat te Rome een opstand uidig verklaard aan vier diefstal- j was uitgebarsten. Ook wilde men daar de be- gevaugeuisstraf vestiging hebben ontvangen dat tie Oosten rijkers dep Ticino waren overgetrokken. [Van dit laatste is ook te ’s Hage op den 50 April officieel berigt ontvangen.] Een brief’ uit Napels meldt, dat, vol gens de verzekering van een’ hoofd-officier der Zwitsersche garde aldaarde koning reeds sedert eenigen dagen overleden is, doch dat men dit geheim houdt, uit vrees voor op stand. Een schrijven uit Rome van 14 April meldtdat de heer Montefiore nog geene au diëntie bij den paus had kunnen verwerven. Die heer, een aanzienlijk Engelschman van het Israëlitische geloof, was te Rome gekomen, om de schier vergetene zaak van den Israëliet Mortara wederom te berde te brengen. het Fransch en Hoogduitsch en vrouwelijke handwerken: J. Mastenbroek, en voor het Fransch en Hoogduitsch: G. Petersen, allen hier ter stede woonachtig; terwijl in de pro vincie Noord-Holland mede met gunstig ge volg, voor de wiskunde werd geëxamineerd, A. P. Zeilnjaker hulponderwijzer te Nieuwen da m. Uit Leeuwarden wordt gemeld d. d. 28 April: Ten opzigle van het bij den gemeen teraad alhier ingekomen adres van eenige handelaars, om, gedurende de slatting der Har- Jinger vaart, de Leeuwarder weekmarkt op donderdag te houden is heden besloten het verzoek af te wijzen, maar intusschen burge meester en wethouders te magtigen, de noodi- ge maatregelen te nemen dat de handel in vee en boter reeds ’s donderdags middags aan- vange om ’s vrijdags te continueren. Naar men verneemt, zal er, bij de aan staande opening van de tweede kamer der staten generaal van regeringswege eene voor- dragt worden gedaan totverhoogingvan hoofd stuk X (departement van oorlog) der staats- begrooting voor 1839. Men verzekertdat die verhooging tusschen de 2 a 5 millioen zal be dragen hetgeen berekend wordt voldoende te zijn, om gedurende een jaar twee vroegere lig- tingen in dienst te houden een voorzorgs maatregel ook in 1848 gebezigd. Naar men verneemt, zal er, bij de aan staande heropening van de werkzaamheden tweede kamer van de stalen-generaal regeringswege ook eene suppletoire be- van marine voor aangeboden. De Staats - Courant bevat een koninklijk besluit vau 19 April jl., waarbij een vergelij kend examen wordt ingesteld voor diegenen, welke in aanmerking wenschen te komen als surnumerairs bij de directe belastingen in- en uitgaande reglen en accijnsen. Bij dat besluit wordt aangewezen, welke kundigheden en hoedanigheden de adspiranlen moeten be zitten en welke formaliteiten zij ie vervullen hebben. Daarnevens gaat eene ministeriële beschikking, bepalende, dat er in 1839 zullen worden aangesteld acht surnumerairen; dal op 12 Julij as. en volgende dagen het verge lijkend examen zal Worden gehouden, eu dat de adspirauten zich tot 14 Junij as. kunnen aanmelden. Men meldt uit ’sGravenhage d. d. 27 April Dezen middag had er tusschen Z. K. H. den prins van Oranje en den heer jhr. R. ba- roti Benlinck tol Schoonheien veningsche strand weder een De afstand die moest I de voorgedaan, bin- peu Eene i omdat de vrij aanzienlijke menigte uil de eerste standen I veel of niets was op hel strand tegenwoordig. De verliezer j werden ,~J“ was den overwinnaar nabij. De prins heeft ƒ43,000, bij deze gelegenheid weder geloond dat hij j een onverschrokken bekwaam ruiter is. Ook zijne tegenpartij wordt teregt als een ervaren ruiter geroemd. Uit ’sGravenhage wordt gemeld d, d.- 27 April: De arrondissemeuls-regtbank a[hjer heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van i Simon Aap, oud 62 jaren, die reeds ruim 50 kerd

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1