NIELWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER,1 ft 1859. No. 37. 14<le Jaargang. den 7 Mei. ZATURDAG "C. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER MAANDAG DEN 9 MEI 1839, des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. 'A SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. BUITENLAND. moei de den strijd die WMMH» COÜRANT. •t-J Te besluiten omtrent de provisionele aanbe steding van het maken van eenen nieuwen bouten wal, buiten de voormalige Oosterpoort. Kohier van omslag wegens de kosten van slatting der Godvaart, voor zoo verre gelegen in de gemeente Sueek. Gjl I*;4 liiiiiiiiinWM om in al- voor- zien. Een buitengewone bedrijvigheid was on middellijk hiervan het gevolg. De hoofden der departementen zijn per telegraaf opgeroepen om hel comité, dat aan het ministerie van oor log zal zitting nemen by te wonen. Onge veer 100,000 bommen en kogels benevens 100 stukken geschut van verschillend kaliber zijn gedurende de maand April naar Gibraltar ge zonden alsmede een dergelijke voorraad naar Malta en Korfu. Volgens berigten uit Weenen hebben de kloosters een millioen florijnen bijgedragen tot ;e schatkist en Wel op van den paus, als een teeken van 1 jegens zijnen welbeminden zoon is de souvereinen van Europa welke weigerde de inkomsten der geestelijkheid te 1 toe te eigenen en ook de eenige die weigerde een’ stap ter gunste van Mortara te doen”, had Pius IX er kun nen bijvoegen. Wanneer het berigt waar- behelst laat de schrijver er op volgen is het veelbeteekenend. Zonder die litie en de manschappen der reserve, zoodat daaruit niets ten behoeve van de schutterijen kan worden verstrekt. Het is dringend nood zakelijk, dat men steeds over 5 a. 6 batterijen en rijdende artillerie kunne beschikken, wenscht nog in den loop van dit jaar geweren door het aanbrengen van loopen tot tirailleurgeweren te wij- veld- Men 20,(tOO nieuwe zigen.” 5) Een onlwerp, houdende verbod betrek kelijk den uit- en doorvoer van paarden. Dit ontwerp houdt in dal dit verbod geheel of gedeeltelijk kan worden verordend. Z. M. de koniug heeft in verband met Hd. besluit van 2 Aug. 1855betrekkelijk het personeel van de paardenartsen bij hel leger in Ned.-Indie, bepaald dat gemeld per soneel aldaar zal worden vermeerderd met 1 adjunct-paardenarts zullende er alzoo zijn 2 paardenartsen (le luitenants), waarvan er ook één kan zijn paardenarts der le kl. (kapitein) en 5 adjunct-paardenarlsen (2e luitenants). De hooge raad der Nederlanden kamer van strafzaken heeft uitspraak gedaan in za ke Ch. Steylaars zich ook noemende C. L. Steylaars en valschelijk genoemd hebbende C. L. Voskampbij arrest van het hof in Utrecht, ter zake van opligting, tot gevan genisstraf veroordeeld. De raad heeft de voor ziening in cassatie verworpen. Uit Deventer wordt gemeld d. d. 50 A- pril Eene burgervrouw alhier vond dezer dagen eenen ellendigen dood. In het midden van den nacht werd zij nadat men eenig gekerm had gehoord levenloos opgehaald uit eenen vrij diepen regenput, op de plaats ach ter hare woning, waar zij meer verkleumd dan verdronken moet zijn. Het is al weder de sterke drank dis men beweert hieraan niet vreemd le zijn. De Fransche Cosmos levert eene niet on- belangrijke statistiek omtrent het gebruik van hel kunst selslerwater in Parijs. De vier voor naamste fabrijken leveren ten gebruike jaar lijks vier millioen siphons de andere fa- 1 1 !_l!_L_.'"JJ!1'■■g± naderende jammeren van den oorlog beveelt met een kalm gemoed zijne regtvaardige zaak in het beleid der Goddelijke Voorzienigheid aan. Hij heeft het zwaard getrokken omdat misdadige handen aan de Waardigheid en eer zijner kroon hebben gegrepen. Hij zal dat zwaard voeren in het volkomen besef van zijn regt sterk door de geestdrift en den moed van zijn volk en begeleid van de zegen wen - schen van allen wier geweten onderscheid maakt tusschen waarheid en bedrog lusschen regt en onregt.” De predikatiën op de paaschdagen in de Jezuïteukerk te Weenen, in tegenwoordigheid van het hof uitgesproken hebben onder de beschaafde standen dier stad groot misnoegen veroorzaakt. In die leerredenen werd de po litieke opstand op eene wijze besproken die in het buitenland groote verbazing zal ver wekken. Het concordaat, de openbare, roemrijke pligtmatige en gehoorzame onder werping van den keizer en zijne regering aan de wet van God en Zijne heilige kerk werd het onderpand genoemd, waaruit bleek, dat de zaak van Oostenrijk de zaak Gods en dat God met Oostenrijk is. De Parijsche correspondent van den Times verdient, als Engelschmau geprezen te wor den wegens zijne waarheidsliefde daar hij eene bekentenis aflegt, die velen zijner land- genooten weigeren te doen. Hij slipte de in wijding van het matrozengesticht te Rotter dam aan om le kunnen herinneren aan den naam van den president Tromp, »een naam,” zegt de Brit, die eenmaal ontzag inboezemde op de zeeën ten tijde toen het Hollandsche admiraalschip met een bezem aan den top van den mast den Theems opzeilde.” SNEEK, 6 Mei. De tweede kamer der sta- ten-generaal heeft op den 5 dezer hare werk zaamheden hervat. Tot voorzitters der afdee- lingen zijn gekozen de heeren Kien Schim- melpenninck van der Oije Duymaer van TwistThorbecke en Meeussen. In de zitting der eerste kamer van 29 April is het wetsontwerp betrekkelijk den in koop en de amortisatie van tien millioen reu- tegevende nationale schuld zonder beraadsla ging met algemeene stemmen aangenomen. Het voorstel van de heer Sloet nopens de afkoopbaarheid der tienden is door de eerste kamer met 29 tegen G stemmen verwor pen. Aangenomen zijn de ontwerpen: nopens de toekenning van liendvrijdom tot bevorde ring der landverbeteringwegens de verstrek kingen voor marine, over 1839 de vaststel ling van hoofdstuk V der staatsbegrooting over 1838 alles met algemeene stemmen. De regering stelt aan de kamers voor 1) Een onlwerp van wet tot verhoogiug van hoofdstuk VIII (departement van marine) der staatsbegrooting van het dienstjaar 1839. De verhoogingen bedragen gezamenlijk de som van f2,263,000 waardoor het eindcijfer van hoofdstuk VIII wordt gebragt op yiO,249,023.16'/ Tot dekking van de uit gaven zullen nader wettelijke bepalingen wor den gemaakt. Tot toelichting wordt gezegd »Zoo alsde toe stand van Europa in de laatste maanden van het vorige jaar, toen de gewone staalsbe- grooling werd vastgesleld scheen toe te la ten dat het voorzien in de meest geschikte middelen voor ’s lands verdediging te water over eenige jaren werd verdeeld, de veran derde omstandigheden des tijds maken het voor de regering ten duren pligtte zorgen, dat het aanschaffen van die middelen met meer spoed worde doorgezet. Wel is er voor het tegenwoordige geen dreigend oorlogsgevaar voor het vaderland echter het is geen te ver ge drevene voorzigligheid wanneer men erkent, dat het niet vooraf le bepalen is, hoe ver de oorlogsvlam eens ontstoken zich in eene min of meer verwijderde toekomst kan ui l breiden, en dat geheel ongedachte gebeurtenissen en geheel niewe toestanden daarvan de gevolgen kunnen zijn. Alleen om deze reden maar de regering vertrouwt dat zij alleen voldoende is worden de noodige fondsen aangevraagd tot aanschaffing of gereedmaking van behoef ten welke of niet spoedig, of later welligt in het geheel niet te verkrijgen zijn.” 2) Ontwerp tot verhoogiug van hoofdstuk X (departement van oorlog) der staatsbegrooting voor 1839. De verhoogingen bedragen te za- men de som van 5,755,961,06 waardoor het eindcijfer van het hoofdstuk gebragt wordt op y 13,090,361.06. De regering zou,” wordt in de memorie van toelichting gezegd aan hare verpliglingen te kort doen indien zij bij de gebeurtenissen die thans geschieden niet ernstig het oog gevestigd hield op den toestand van *s rijks defensiewezen. Men heeft op het oog om een voorraad laken en verdere equipemenlstukken aan te schaffen en op te leggen ten behoeve van 18,000 man dienstdoende en 50,000 man rustende schutterij. De voorraad stofleu en goederen in de magazijnen der corpsen van het leger aanwezig is uitsluitend bestemd en wordt bepaaldelijk vereischt voor de opkomende verlofgangers der nationale mi- keuring geschonken aan het besluit van den bondsdag om de contingenten op den voet van oorlog te brengen. I nesi In de circulaire van graaf Buol aan de aan diplomatische vertegenwoordigers van Oosten rijk in het buitenland, en strekkende tot regt- vaardiging van deze mogendheid komt aan het slot het volgende voor De overleveringen van den eersten Napo leon worden weder opgevat. Dit is de beteekenis van thans in Europa aanvar.gt. Moge de wereld van begoochelingen ont daan doordrongen worden van de overtui ging dat het in deze oogenblikken zoo als voor eene halve eeuw de verdediging van de onafhankelijkheid der staten de bescherming van het hoogste goed der volkeren jegen eer- en heerschzucht geldt Keizer Frans Joseph echter, de beheer- scher van ons rijk hoewel treurende over de wordt zij meer menigvuldig danken aan alsem en zure kunstwateren. In de zitting van de bondsvergadering heid van 28 April hebben Denemarken Luxem- I dan burg en de Thuringsche stalen hunne goed- i hulp had de keizer den oorlog niet kunnen be- 1-1—i-:i ginnen.” j LONDEN 2 Mei. Het gouvernement heeft i besloten, tienduizend ervaren nieuwe zeelieden 1 te werven tegen 10 p. st. (f 120) hand geld, mits onder de 43 eu boven de20jaren; gewone zeelieden ontvangen 3 p. st. De Pomona, een groot emigrantenschip, dat Liverpool verliet om naar New-York te zeilen, is gestrand en gezonken bij Wexford, naar men vreest, met 586 menschen. Slechts 17 der passagiers en 5 der bemanning waar onder de kapitein zijn behouden. PARIJS 29 April. De Preste meldt dat te Parma gelijke gebeurtenissen zijn voorge vallen als te Florence. De hertogin-regentes is vertrokken, en eene nieuwe regering is in gesteld die hare adhaesie aan de handelingen van Sardinië heeft gegeven. De Sardinische onderdanen te Venetie ge vestigd zijn onder bescherming van den Rus- sischen consul gesteld, LONDEN 29 April. Te Woolwich is het gouvernementsbevel ontvangen om zulk eenett overvloedigen krijgsvoorraad in gereedheid te brengen als vereischt zou worden brijken te zamen zes millioen dus een totaal Ie mogelijke omstandigheden te kunnen van tien millioen. Niemand heeft er aan ge dacht, om zich af te vragen, of de versprei ding van dit zuirrwater op zulk eene groote schaal al of niet eene weldaad was. Het is niet nutteloos, daaromtrent onderzoek te doen. Zeker is deze drank somtijds heilzaam maar in de meeste gevallen is zij min of meer scha delijk. Het gewone zuivere welwater is on legenzeggelijk voor de meeste magen gezonder, en het selslerwater moest beschouwd worden als een geneesmiddel en enkel worden gebruikt bij ziekte of ongesteldheid, wanneer heldoor 1 AIUV>lll 10 Vbll Illi III mu den geneesheer wordt bevolen of aangeraden, j stij ving der keizerlijk Het selslerwater heeft een ander bezwaar I aanbeveling het verstompt den smaak en gewent aan prik- dankbaarheid j.n- kelende of sterke sloffen. De toenemende ver- Frans Joseph zegt de brief, die de eenige i spreiding er van is dus niet wenschelijk. Eer- I onder al tijds was de dispeusie of langzame en moei- j 1. jelijke spijsvertering zeldzaam tegenwoordig verminderen of zich 11 - -1.1:^. en js -- het bovenmatig gebruik van tabak,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1