EN ADTERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- 1859. No. 38. 14de Jaargang. den 11 Mei. WOENSDAG A COURANT. SNEEKER G van va n als gebrui- B1MVEN- EN BUITENLAND. den Schutterlijken dienst te doen inschrijven; en het Limburgsche bonds-contingent; j van den diensttijd der inili- wordl aangeduid als schurk de grootste schurk I geweer- in g-- -.j roet gegaan doch het schavot ontkomen is. Men verwondert er zich over dat iemand zoo dwaas is, feiten op zich te passen en karak ters tot de zijnen te maken die in het ge noemde werkje als typen zijn geschetst. Uit ’s Hertogen bosch wordt gemeld d. d. 5 Mei Het provinciaal geregtshof heeft jl. dingsdag in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak van Teunlje Berm huisvrouw van Gerrit van Swieten bekend in de Woudri- chemsche kerkkwestie, alsmede in de zaak van Gerardus van der Kolk en Ferdinand Felix Joseph Machen beide kerkmeesters in diezelfde kwestie. Het hof heeft zoowel het vonnis van de eerste, als dat van de beide an dere beklaagden geconfirmeerd bovendien is bij het eerste vonnis overwogen en uitgemaakt, dat wel degelijk het geven van Christelijk onderwijs godsdienst is, welke overweging in hel vonnis van den eersten regter niet zoo BEKEND MA KING. BURGEMEESTER ea WETHOUDERS van de Stad SNEEK roepen bij deze op alle manspersonen binnen de ze Stad en juridictie woonachtigwelke op den 1 Janu ary 1859 hun 25ste jaar zullen zijn ingetreden, en mits dien allen die geboren zijn in den jare 1834, ten einde zich voor zullende daartoe door en namens llceren Burgemeester Wethouders op de Stads Secretarie worden gevaceerd: MAANDAG DEN 16 MEI 1859, des morg. van 9 tot 10 uur voor die van wijk 1, 2 en 3 1 n 11 4 k r i» v A -*■ u 11 12 78 9 10. v 11 n 11 11 12 middags om 12 uur Dat de zoodanigen, welke schoon bevorens in andere Gemeenten ingeschrevensedert de inschrijving van het vorige jaarbinnen deze Gemeente zijn komen wonenzich insgelijks op dien dag zullen moeten laten inschrijven in dat register, loopende over een der jaren 1825 tot en met 1833, waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren. Dat een ieder zonder onderscheid, of zij verineenen al of niet tot de vrijgestelden of uitgcslotenen te behooren tot deze inschrijving verpligt is. Dat voor ingezetenen worden gehouden alle Nederlan ders, alhier hun gewoon verblijf houdende, alsmede alle vreemdelingen binnen deze Gemeente woonachtigwelke hun voornemen, om zich binnen dit Rijk te vestigen, zullen hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uit drukkelijke verklaring, hetzij door het werkelijk overbren gen van den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun bestaan. Dat zij, die iu meer dan in ééne Gemeente hun gewoon verblijf houden of den zetel van hun vermogen hebben ge vestigd tot de inschrijving verpligt zijn binnen die Ge meente, alwaar eene dienstdoende Schutterij aanwezig is. Dat de registers ter inschrijving op den 15 Mei ek. ge opend en op den 1 Junij daaraanvolgende gesloten wor den, en dat allen, die bevonden worden, zich alsdan niet te hebben doen inschrijvenvolgens art. 9 der wet op de Schutterijen, door het Stedelijk Bestuur, ambtshalve zul len worden ingeschreven en door den Schuttersraad tot ee ne geldboete worden verwezen; terwijl zij bovendien zon der loting bij de Schutterij zullen worden ingelijfd indien het zal geblijken, dat er tijdens de verzuimde inschrijving, gcene redenen tot uitsluiting of vrijstelling ten hunnen aanzieu bestonden. Dat eindelijk een ieder, welke binnen deze Gemeente niet geboren is, wordt aangemaand om zich tijdig van eene geboorte-acte te voorzien en zich alzoo van zijnen juisten ouderdom te verzekeren, ten einde de inschrijving naar behooren geschiede en hij alzoo niet kome te vallen in de straf bij het aangehaald art. 9 bepaald. Dh opdat niemand hiervan eenige onkunde zal kunnen voorwendenzal deze worden afgekondigd zoo kelijk is en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 27 April 1859. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA De Secretaris HA GA. bepaald voorkwam daarenboven dat de man, als het hoofd der eebtvereeniging volkomen heer en meester is, om zijne kinderen naar goedvinden te behandelen en de vrouw geen regt had, hem dit te ontnemen. Teunlje Berm is en blijft dus veroordeeld tot 5(1 cents boete en in de kosten de beide kerkmeesters zijn vrijgesproken. Heden deed de regtbank uitspraak in de bekende zaak van den kapelaan Jaspers van Waalwijk. De regtbank heeft overwogen dal de verklaringen van al de getuigen in bonden hunne gevolgtrekkingen uit en rede neringen over eene meditatie door den be klaagde gehouden, en geenszins bepaalde, door dien beklaagde geuite gezegden althans der gelijke, die tot vervolging of tot veroordee- liug aanleiding hadden behooren te geven vooral hier waar er eerder aan ijver voor het geloof, dau aan neiging tot weerstreven van het openbaar gezag of bevelen daarvan uitgegaan een noodwendig vereischte tot ver volging, te denken valt; mitsdien de aanklagt als noch wettig, noch overtuigend bewezen kon worden beschouwd en den heer Jaspers, krachtens art. 210 en 254 van het wetboek van strafvordering vrijgesproken. De belangen der te Parijs en in geheel Frankrijk gevestigde of lijdelijk, verblijf hou dende Ooslenrijksche onderdanen zijn, zoo lang Oostenrijk geen’ vertegenwoordiger bij het Fransche hof zal hebben toeverlron wd aan den Nederlandschen gezant bij dal hof. Men verneemt, dat de graaf vau Chambord de Ooslenrijsche staten verlaten zal om ge- gedurende den oorlog in de Nederlanden ver blijf te houden. Den hertog van Malakoff zal, bij de aan vaarding van het opperkomtnando over het observatie-leger op de oostelijke grenzen vau Frankrijk, de titel van maarschalk-generaal worden verleend. Vóór dat de heer de Banneville Weenen verliet, heeft hij aan graaf Buol medegedeeld, dat gedurende den oorlog de Fransche on derdanen in Oostenrijk onder bescherming vau den Russischen gezant zuilen staan. Een officieel berigt van generaal Giulay te Weenen ontvangen, meldt, dat in den nacht van 4 op 5 Mei op den spoorweg nabij Verona een groot ongeluk is voorgevallen. Een convooi militairen geraakte in botsing met een’ trein ammunitie-waggons; eene ontploffing was hiervan het gevolg en eenige waggons spron gen in de lucht. Het 17e regement verloor daardoor 25 aan dooden en 124 gekwetsten. Geen der officieren werd getroffen. Te Weenen is er, behalve van het Rus- sisch-Fransch ook van een Russisch-Sardi- i nisch en vau een Fransch-Spaansch traclaat Volgens de Berlijnsehe Nalional-Zeilung is er sprake van het sluiten eener overeen komst tusschen Pruissen Nederland en Bel- gie ter gemeenschappelijke verdediging van t van Duilschland. Het te Bern verschijnend blad der Bund bevatte den 5 dezer de volgende telegrafische De punten van aanklagt zijn hoofdzakelijk de dépêche uit Mogadino: De Oostenrij kers doen volgende dat Jonas op verschillende pagina’s strooplogten langs het Bovenmeer. Men hoort en kanonvuur. De telegraaf- en geheel Nederland dat hij driemaal bank- spoorwegverbinding in de rigting van Nova ra is afgebroken met Milaan bestaat de ge meenschap alleen over Lugano. De Franscheu hebben Alessandria en Cassale bezet.” De hertog van Modena heeft aan Sardi nië den oorlog verklaard omdat hel Sardini- sche gouvernement geusdarmes naar Massa en Carrara had gezonden. Tevens heeft bij bij de groole mogendheden tegen bet schenden van zijn grondgebied geprotesteerd. De volgende volzinnen ziju letterlijk ont leend aan de ultra-liberale proclamation der Oostenrijkerstoen deze in 1815 de Italianen tegen het Fransche keizerrijk in opstand brag- ten Italianen Gij zijt genoeg onderdrukt geworden Onder een ijzeren juk hebt gij ge zucht Ter uwer bevrijding zijn onze legers in Italië gekomen Een nieuwe staat van za ken zal geboren worden die u het geluk zal hergeven. Gij allen zult eene onafhankelijke natie worden. Wij verlangen niet, dat gij gouden en zilveren Werken 2) omtrent de eindbestemming der balen voortspruiteude uit de liquidatie der voormalige wees- en monboir- kamers; 5) lot afschaffing der slavernij in Ned. Oost-Indië; 4) tot regeling van het gebruik van het koloniaal batig slot over 1855. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 9 Mei De voorloopige verslagen der tweede kamer over de ontwerpen tot verhooging van oorlog en marine zijn openbaar gemaakt. In beide voordraglen heeft men in de afd. enkel voor bereidende maatregelen gezieu lot wapening met het doel beraamd om voor zoover dit noodig worden mogt Nederlands onzijdigheid te doen eerbiedigen. Bij de leden der kamer heeft op zeer enkele uitzonderingen na het nemen van zoodanige maatregelen in het te genwoordig tijdsgewricht geene bedenking ont moet. Bij de tweede kamer zijn heden ingekomen drie wels-onlwerpen, als: 1) tot verhooging hoofdstuk X, tot in dienststelling van twee ligtingen der militie; 2) tot mobielver- klaring van 1 5) tot verlenging ciens van 1834. Woensdag de discussie over de drie reeds in de afdeelingen onderzochte ontwerpen wegens de verhooging van oorlog en marine en wegens het verbod van den uitvoer van paarden. Ten gevolge der van den consul-generaal der Nederlanden te Triest ontvangen mede- deeling van eene door de Oosten rij ksche Lloyds gedane aankondiging, dat ten gevolge van staatkundige gebeurtenissen de stoomvaartdienst van Triëst op vreemde havens, en dus ook die naar Alexandrié, is opgeheven zal de verzending van brievenmalen tusschen het rijk en Nederlandsch-Indië langs den weg van Triëst vooreerst en tot nadere kennisgeving worden gestaakt. De hooge raad der Nederlanden heeft he den verworpen den eisch der stad Leydeu te gen den staat der Nederlanden wegens den eigendom van het Haarlemmermeermet ver oordeling van de eischeres iu de kosten en boete. Uit Zutphen wordt gemeld d. d. 4 Mei Alweder een zelfmoord, die allerwaarschijn lijkst aan sterken drank is te wijten. Zeke re Gerardus J knecht op eene bleekerij alhier anders een vrij oppassend man had bij gelegenheid der kermis meer gedronken I dan hij gewoonlijk deed en hield zich ge durende een paar dagen bezig met hel bren gen van een druk bezoek in kroegen. Zatur- dag ochtend in de vroegte vond men hem le venloos hangen in een’ hooiberg, niet ver van het kerkhof. Men meldt uit Zwolle d. d. 5 Mei He den zijn voor den regter van instructie alhier verschenen: 1) de hr. P. Kropveld als schrij- 2) de heer W. F. Zweersals druk- eeu sprake. ver, en 2j de heer W. F. Zweers als druk- i ker van een kluchtspel getiteld Janas de bankroetier of de episodes uit het leven van I een ouden schelm. De daarin voorkomende ka- i de noordwestelijke kust rakters heeft zich zekere Jonas Heyman Polak t aangetrokken en daarvan aanklagte gedaan. SNEEK, 10 Mei. Van den 50 April tot en met den 0 dezer zijn in deze provincie GO runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt: bedragende daardoor bet totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 1556. Bij besluit van den 17 Maart jl. is be paald, dat het bataljon mineurs en sappeurs en de daarbij gedetacheerde officieren onder officieren en manschappen der infanterie zul len kamperen op de heide van Zeist, van 15 Julij tot 16 Sept. ek. De minister van buitenlandsche zaken heeft dezer dagen in de tweede kamer ver klaard dat bij het leger nog twee ligtingen buiten de in dienst zijnde zullen worden ge voegd waaromtrent een nader wets-voorstel zal worden voorgedragen. Nu wil men we ten dat de ligting van 1854 die anders ge woonlijk in Mei wordt gepasporteerd nog geen paspoort zou erlangen en dat de ligtingen van 1855 en 1856 zouden worden opgeroepen. De nieuwe geldelijke aanvrage, die daaruit zou voortvloeijeuzou ongeveer drie millioen be dragen. De minister van financiën heeft te ken nen gegeven dat de toestand van de schatkist zeer gunstig is; de middelen, waarover hij be schikt stellen hem in staal om zonder de loopende dienst te belemmeren, ruim 500 mil- liuen aan de oorlogskosten te besteden. Door de eerste kamer der staten-generaal zijn met algemeene stemmen aangenomen de volgende wels-onlwerpen 1) lol herziening der wet op deu waarborg en de belasting der 7

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1