NIEUWS- EN AIJVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER.' 1859. No. 40. 14de Jaargang. WOENSDAG den 18 Mei. s c. J I SNEEKER ióiiü V BUITENLAND. BINNEN- EN BUITENLAND. barou Rothschild mede te dee- MIIMBimi A COURANT. erhoogi ng de be- thans te Haarlem ge- bignmie. De besch., vrouw De London Gazette be- van de koningin belref- Daarin wordt aan hare n tot verbod van en tot v marine op Men verneemt dat door den procureur- generaal bij den Imogen raad der Nederlanden eene vervolging is ingesteld tegen den heer Jespers lid van de tweede kamer der slaten- generaa! wegens hel niet tijdig aangeven van zijnen zoon voor de nationale militie. De behandeling der zaak van Gunkel (vergiftiging) voor den hoogen raad der Ne derlanden is bepaald op den 1 Jiinij aan staande. Raadsheer-rapporteur is de heer Pa pe. Het O. M. zal worden waargenomen door den procureur-generaal van Maanen. Als raads man van den veroordeelde, reqoirant in cas satie zal optreden de heer Leon. Voor het prov. geregtshof in Noord Hol land stond den 10 dezer teregt Carel Hendrik Kohier oud 56 jaren van beroep kast- makersknecht geboren te Amsterdam laatst wonende te Alkmaar en detineerd, beschuldigd van j niet tevreden met bet bezit van ééne die, volgens hem ongeschikt voor de zamen- leving en het huishouden was en van een zie kelijk gestel, ofschoon zij opgeeft gedurende den tijd barer vereeniging slechts mishande ling van haren man te hebben ondervonden besloot zijn huwelijk, in 1856 te Amsterdam gesloten en kinderloos gebleven te vergeten en begaf zich op 12 Dec. 1858 te Alkmaar met eene andere en jongere vrouw in den echt. Na verhoor van de getuigen onder welke hoewel buiten eede de beide ongelukkige vrouwen van den beschuldigde requireerde de advocaat-generaal mr. J. Jolles op grond van het bewezene van het feit en de beken tenis van den aangeklaagde dat de beschuldig de zou worden veroordeeld tot eene tuchthuis straf voor den tijd van zes jaren. Het O. M. was namelijk van oordeel dat het belang der maatschappij vorderde, dergelijke feilen niet te ligt te beoordeelen. Het bof heeft, na ook de verdediging, voor den beschuldigde voorge dragen, gehoord te hebben den aangeklaagde schuldig geoordeeld aan het aangaan van een tweede huwelijk vóór de ontbinding van het vorige, en hem veroordeeld tot eene tuchthuis straf voor den tijd van zes jaren. Lit Leyden wordt gemeld d. d. 12 Mei Men verneemt, dat, na naauwkeurige lijk schouwing en geregielijk onderzoek, het ver moeden, als zou de vrouw van den rijksamb- tenaar M. van J. gewelddadig om hel le ven zijn gebragtbeeft plaats gemaakt voor de veronderstelling, dat haar plolseli nge dood en de daarmede gepaard gaande verschijnse len veroorzaakt zijn door het aanhoudend mis bruik van sterken drank. Men meldt uit Apeldoorn d. d. 12 Mei Gisteren is bij de policie alhier aangifte ge daan dat den vorigen dag bij het ruimen van een’ secreetput, ten huize van een’ der notabelste ingezetenen dezer gemeente, gevon den is het lijkje van een pasgeboren kind reeds in vergevorderden staat van oi verkeerende. P den ijverig in het werk gesteld. Uit ’sHertogenbose.il wordt gemeld d. d. 12 Mei: Door Teunlje Berm (Woudrichem- sche kerkkwestie) is cassatie aangeteekend van Noord -B ra bant een vonnis van arrest vestigd en zij veroordeeld was van 50 cents met de kosten. Men schrijft uit Breda d. d. 14 Mei Naar men verneemt, zullen, tot het eerlang te houden vergelijkend examen ter admissie als kadels op de koninklijke militaire akademie •alhier, ruim 200 adspirants worden toegelaten. Een handelshuis te Londen ontving uit Venetie het berigt van 5 Mei, dat het Fran- sche eskader in de Middellandsche zee aange komen was, en tevens een’ brief uit Ancona volgens welken die vesting tot een tweede Se bastopol gemaakt werd, Eerstdaags zal in de Stefanus-kerk te Weenen eene buitengewone godsdienstoefening gehouden worden om ’s Hemels zegen over de Oostenrijksche wapenen af te smeeken. Het geheele hof zal bij die plegtigheid tegeu- *woordig zijn. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Slad SNEEK doen te welen Dat de Raad dezer gemeente, in zijne ver gadering van den 4 Mei 1859, heeft besloten, navolgende uitbreiding te geven aan de laatste alinea van artikel 221 der Algemegne Policie- verordening voor de gemeente Sneek afgekon- digd den 8 October 1856 «Ingeval de muren rondom boven den «zolder zijn opgemetseld, zoo mag deze hoogte van 5 ellen verminderd worden met de helft der hoogte van het laagste gedeelte der opgetrokkene borstwering.” Zijnde deze wijziging aan de Gedeputeerde Stalen van Friesland, volgens hun berigt van den 10 Mei 1859, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort te Sneek den 18 Mei 1859. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUD A I)e Secretaris IIA GA. Volgens een schrijven uit Weenen van 7 dezer is de lang verwachte opstand in de Herzegowina uitgehroken en hebben de in- surgenten in vereeniging met de Montene- grijnen de Turksche troepen op de vlugt gejaagd. Derwisch - pacha heeft alle beschik bare troepen uit Mostar en Saragevo bijeen getrokken en zich tegen de opstandelingen in beweging gesteld doch daar hij slechts over eene zwakke krijgsmagt beschikken kan be twijfelt men het, of hij den opstand zal kun nen onderdrukken. Men meldt uit Amsterdam d. d. 14 Mei Eene hoogst belangrijke tijding ontvingen wij heden uit Frankfort en Londen graaf Buol is afgelreden als minister van buitenlandsche zaken in Oostenrijk. Welligl is deze veran dering in het Weener kabinet bet voorleeken eener verandering in de huitenlandsche politiek der Oostenrijksche regering. SNEEK, 17 Mei. Van den 7den tot en met den 15 dezer zijn in deze provincie 59 runderen aan de besmet tel ij ke longziekte ge storven of afgemaakl bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 1595. Naar men verneemtheeft de heer H. Brandenburg zijne benoeming tot lid der pro vinciale stalen in het hoofdkiesdisti iet Sneek niet aangenomen. De nieuwe verkiezing is door H1I. gedeputeerde stalen bepaald op don derdag 26 dezer. Na de afstemming van het wetsontwerp door de tweede kamer heeft de minister van oorlog bevolen, dat den 16 dezer aan de mi liciens der ligting 1854 hunne paspoorten zou den worden uitgereikt. Door de tweede kamer is het ontwerp van wet tot verhooging van hoofdstuk X (oor log) der staatsbegrooling voor 1859 met een bedrag van ƒ5,485,961.06 aangenomen met 59 tegen 4 stemmen. Door de tweede kamer is het wetsont werp tot eindregeling der zaken van de Maat schappij van Weldadigheid met toekenning van 5'/2 millioen gulden tot voldoening der schuldeischers van de Maatschappij na lang durige discussie, aangenomen met 55 tegen 22 stemmen vooral op grond van hel groot be lang dat de Staat heeft bij die inrigting en hare instandhouding. Men verneemt, dat de beraadslagingen over het wetsontwerp van den Noorder-spoor- weg wegens den politieken toestand waar schijnlijk door de tweede kamer zullen uitge- sleld worden. Door de eerste kamer is het ontwerp tot wijziging van het tarief van regten op den in- uit- en doorvoer verworpen met 19 tegen 16 stemmen. De eerste kamer heeft op den 14 dezer aangenomen de welsontwerpe den uitvoer van paarden der hoofdstakken oorlog en grooting 1859. De heer d’Ablaing van Giessenburg heeft ontslag genomen als lid der kamer en op aan doenlijke wijze afscheid genomen van zijne medeleden. De kamer is tot nadere bijeen roep! n:g gesloten. Naar men verneemt, zal Z. M. dekoning achtereenvolgens onderscheidene garnizoenen bezoeken om aldaar inspectie te houden zoowel over niateriêel als personeel. Z. M. heeft dezer dagen aan een aantal gevangenen in de verschillende gevangenissen van hel rijk, wegens hun goed gedrag, ontslag of afslag van hunnen straftijd geschonken. Volgens een bij het ministerie van kolo niën lift Marseille ontvangen telegram van ee- nen reiziger van Batavia, zou Boni op deh 28 Februari) door onze troepen zijn genomen en verbrand en zou het verlies aan onze zijde weinig belangrijk zijn. BELGIE. De kamer der vertegenwoordigers heeft gisteren met 55 tegen 2 stemmen het wetsontwerp tot tijdelijk verbod van den uit voer van paarden aangenomen. Ook is door de kamer aangenomen het wetsontwerp waar bij aan den minister van binnenlandsche za ken een suppletoir crediet van 200,000 fr. ge opend is ter voltooijing der werkzaamheden aan de Congreszuil te Brussel. u PARIJS, 11 Mei. De keizer heeft vóór zij u vertrek nogmaals verklaard, dat zijn doel met den tegen woordigen oorlog geene verovering, maar alleen de bevrijding van Italië was, het welk gelijk hij hoopte, spoedig zou zijn ver wezenlijkt. LONDEN, 15 Mei. vat eene proclamatie fende den oorlog, onderdanen het bevel gegeven, gedurende den oorlog eene volstrekte onzijdigheid in acht te nemen en de Engelsche of internationale wetten niet te schenden zullende de over treders voor hunne handelingen verantwoorde lijk zijn. Ouder de uitgewekene Italiaansche repu blikeinen te Londen is eene verklaring opge maakt inhoudende, dat een verbond met kei zer Napoleon verdient als eene schande en misdaad te worden gebrandmerkt en dat zij ne krijgsplannen geheel Europa in gevaar brengen. Dit stuk was reeds vaq 150 hand- teekeningen voorzien. Van de zijde der Fran- sche Union Répuhlicaine te Londen is een manifest in gelijken geest verschenen. De volgende telegram is uit Rome ontvan gen van sir Mozes Monlefiore In strijd met mijne verwachting, heb ik er niet in kunnen slagen, een onderhoud met den paus te verkrijgen ten einde ons ver zoekschrift aan te bieden. Kardinaal Antonel- ritbinding I li ontving het dezer dagen uit mijne handen De vereischte nasporingen wor- I in het Vatikaan en zal het aan den opperpries ter overgeven. De kardinaal verzekerde mij van zijne goede gezindheid jegens delsraëliten in de pauselijke staten, en dat alles zou aan - j gewend worden om de herhaling van een het arrest, door het provinciaal geregtshof in dergelijk geval te voorkomen. De ouders vau gewezen in hooger beroep op j Morlara hebben vrijen toegang tot Edgard. De - - genoemde regtbank, en bij welk I heer Odo Russell vergezelde mij. Gelieve dit het vonnis van den eersten regter be- den lordmajoor, den opperrabbijn sir Gnl- zij veroordeeld was tot eene boete ling Eardley en len.” Generaal sir William Codrington gewe zen opperbevelhebber van het Britsche leger in de Krim, is door de koningin tot gouver neur en opperbevelhebber van de slad Gibral tar en van het garnizoen aldaar benoemd, De ze benoeming verdient in de tegenwoordige om standigheden allezïns opmerking. FRANKFORT, 12 Mei. Naar men zegt, heeft Pruissen aan de Duilsche stalen van deu tweeden rang eene vertrouwelijke circulaire gerigt, om hun eene volstrekte onzijdigheid aan. te bevelen, daar het afwijken van dien maat regel eene ontbinding van den Duilschen bond, zou ten gevolge hebben. FRANKFORT 15 Mei. De bondsdag beeft gisteren in eene buitengewone vergadering het voorstel der militaire commissie aangenomen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1