NIEUWS- EN ADÏEIITENTIE-BLID VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1859. No. 41. VAX DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK MAANDAG DEN 83 MEI 1839, des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. 14de Jaargang den 21 Mei. ZATURDAG PAARDENMaHKT te sneek. VERGADERING 6 Mei f COURANT. SNEEKER f inzending der BUITENLAND. Keizer Napoleon heeft bet O. B. beheer van zich ongetwijfeld in in de termen vallen maar voor welke daan. 1 wie elk jaar verzuim te Dusseldorf, Duitschland, steld. In volgende en Wethouders voornoemd WOITDA. De Secretaris IIAGA. door meer dan 20 met stokken en gewapende personenop den en 1839 gepleegd. Men meldt uit Groningen d d. 16 Mei Bij het worden genomen kelinge n cursus. voors - van de Sardinische schepen in de Oostenrijksche ha vens bevolen." Van verschillende kanten wordt berigt dat generaal Giulay is of zal worden terugge roepen en veldmaarschalk Hess in zijne plaats het Oostenrijksche leger in Italië zal aanvoe ren. BERLIJN 13 Mei. Ook het heerenhuis heeft heden eenstemmig de door de regering aangevraagde geldmiddelen bewilligd. Even als in de tweede kamer hebben al de leden die het woord voerden, in Duitsch nationalen anli-napoleontischen geest gesproken. KERKELIJKE STAAT. Een blad verhaalt dal de paus, toen bij den hertog de Gramont ontving, die hem een’ brief van keizer Napo leon overhandigde, waarin deze zijnen steun aan Pius IX beloofde, op een kruisbeeld gewe zen en geantwoord heeftDit is mijn eenige steun.” TURYN, 16 Mei. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vau de Stad SNEEK maken hiermede bekend dat de VOORJAARS PAARDENMARKT in deze Gemeente dit jaar invalt op Woensdag den 1 Junij ek. Burgemeester Instituut voor Doofstommen alhier thans weder de noodige maatregelen voor de opneming van nieuwe kwee- bij het begin van den aanstaanden Dit jaar kunnen geplaatst worden al le doofstommen, geboren iu het tijdvak 1 Augustus 1844 tot 51 December 1850; jonge re kinderen mogen wel lot het onderwijs toe gelaten maar nog niet in het kosthuis opge nomen worden. Onvermogende kweekelingen worden gratis gehuisvest, gevoed en onderwe zen. Behalve die doofstommen welke reeds bij het Instituut zijn aangegeven bevinden ons land nog velen die om geplaatst te worden, voor welke nog geene aanvrage is ge in het* belang dier ongelukkigen, voor r eeu onherstelbaar na- zou Worden ingekocht. Een sigarenkistje bragt eindelijk 10 cents op, Waarmede de kosten wel niet zullen gedekt zijn. Evenwel is de verkoop hiermede geëindigd. Vele agenten van policie waren tegenwoordig, doch tusschen- komst voor bewaring der orde Was on noodig. Uit Texel wordt gemeld d. d. 16 Mei: Een treurig ongeval heeft hier een’diepen in druk gemaakt. Eenige jongelieden van beider kunne, bij een’landman alhier zamengekomen werden bezocht door eenige jongelieden uit den omtrek wier tegenwoordigheid naar men zegt, het genoegen verstoorde. Dit gaf aan leiding, dat een der jongelingen uit bet gezel schap opgewonden door den drank de be zoekers hevig aanviel, met het noodlottig ge volg dat hij één’ hunner met een mes een’ steek in den buik toebragtwaarvan men het ergste vreest. De dader overigens gu nstig be kend en van goeden huize, is bereids in ver hoor gebragt. Wij zijn in staat gesteld, met zekerheid te kunnen berigten dat het muzijkfeesthet welk in de maand Augustus aanst. door de maatschappij Tot bevordering der Toonkunst Ie Arnhem zou worden gegeven uithoofde der politieke verwikkelingen is verdaagd. Ook vernemen wij dat het Pruissische muzijkfeest alsmede het Handelsfeest in om dezelfde redenen zijn uitge- (Amst. Cour.) Uit Arnhem w’ordt gemeld d. d. 16 Mei: Gisteren avond arriveerde alhier per spoor trein uit Duitschland de hertog van Bordeaux (graaf v. Chambord). Na in het hótel de Zou het dejeuné gebruikt te hebben heeft Z. K. H. zich begeven Walburgen en bij gewoond. zich door eene armen doen zich begeven blijf Bronbeek, legen en van hage voortgezet, de graaf v. stapt ken. traditionele staatkunde bereiken of bij de pogingen, daartoe iu het werk gesteld, het onderspil delven.” Griekenland heeft aan Sardinië, uit dank baarheid wegens vroeger betoonde hulp des- zelfs bijstand aangeboden iu den tegenwoor- digen oorlog welk edel aanbod welwillend is aangenomen. BINNEN- EN;BUITENL AND. SNEEK 20 Mei. Door de tweede kamer der stalen-generaal is aangenomen hel wetsont werp nopens den verkoop van militaire kle dingstukken de overeenkomst tusschen den staat met den polder Oud-Herkingen de afstand van het planetarium Eijsinga door den Staat aan de stad Franeker, benevens eenige naturalisatie-welten terwijlna de verwerping van art. 1 van het wets-ontwerp aangaande de voorwaarden tot toelating hier te lande van builenlandsche naamlooze ven nootschappen enz.dal ontwerp door den mi nister van justitie is ingetrokken. Naar men verneemt zullen de millici - ens der iigting van 1858 dienende bij de corp sen infanterie en tot de tirailleur-kompagniën behoorende de verhoogde soldij der tirailleurs niet eerder genieten dan met October aanst. Men meldt, dat de miliciens der Iigting van 1839 uit Limburg onmiddellijk in dienst zullen worden gesteld. Geene verloven zullen Worden toegekend dan wegens ziekte. Naar wij vernemen, bestaal bij mejuf- vrouw M. van der Meulen Hollkamp, school- houderes alhier, hel voornemen, om op aan staanden maandag, den 25 dezer, het tienja rig beslaan barer school feestelijk te vieren. De Oostenrijksche consul te Rotterdam waarschuwt de belanghebbenden voor valsche obligatiën Oostenrijksche melallieken die zoo als ter zijner kennis is gekomen, te Londen ver vaardigd zijn, en die men waarschijnlijk trach ten zal ook hier te lande in omloop te brengen. Den 11 dezer heeft te Rotterdam de ver koop bij geregielijke executie plaats gehad van de meubelen van den heer J. Dulillieux, we gens voortdurende weigering der betaling van zijnen aanslag in de gemeente-belasting 1858. Niettegenstaande een der zoons geprotesteerd had tegen den verkoop van eenige der in be slag genomene meubelen, als zijnde zijn piivé eigendom, zijn ook die meubelen ten verkoop aangeboden. Evenwel ontbraken de koopers misschien ten gevolge eener advertentie in de R. C. geplaatst, waarbij de familie Dulillieux verklaarde, dal door of vau wege haar niets den ontvanger der directe be lastingen houdende opgave van het verschul digde wegens de invordering der plaatselijke opcenten op de grondlasten en personeel. Voorstel van de commissie voor de gas-fa- brijk, wegens de in diensltreding van den directeur. Rapporten betreffende bet reglement voor het beurtveer van Steenwijk de rekening van de Stads algemeene armvoogden idem van het R. C. P. armbestuur, en de plaat selijke belastingen allen over 1858 als mede rapporten over de industrieschool en het dempen van havens. Bestekken voor een’ nieuwen wal en steiger. naar de R. K. kerk op St. aldaar de godsdienstoefening Zijne tegenwoordigheid heeft ruime gift ten behoeve der kennen. Van daar heeft Hd. naar het koninklijk builenver- aan den Velperstraatweg ge- daar de reis naar *s Graven- Zoo als bekend is verlaat Chambord, pretendent der Fran- sche kroon gedurende den Italiaanschen oor log Oostenrijk, als zijnde met Frankrijk in oorlog, en heeft hij reeds vroeger het voor nemen te kennen gegeven, zich in Nederland te vestigen, totdat de vrede zal zijn hersteld. Uit Arnhem wordt gemeld d. d. 16 Mei: Het misbruik van sterken drank heeft hier weder slagloffers gemaakt. Zekere G., in hoogst beschonken toestand te huis komende, legde zich ter ruste eenige uren later vond men hem in zijn bloed gestikt, levenloos uitgeslrekt; alsmede de arbeider D. H. d. R. te Velp die zich, na eenige dagen in een’ onafgebro ken staat van dronkenschap te hebben ver keerd door ophanging van het leven beroofd, heeft. Uit Zwolle wordt gemeld d. d. 16 Mei: Bij beschikking van de arrondissements-regt- bank alhier van den 10 Mei 1859 is tegen 22 personen uit de regtsingang verleend als zouden zij zich heb ben schuldig gemaakt aan feitelijken en ge- welddadigen wederstand tegen rijks-veldwach- j wachling is echter, volgens ontvangen berig- lers in het Melerveld gemeente Nieuwleusen, ten niet bevestigd. Dientengevolge is Besluit van Heeren Gedeputeerde Staten betreffende eene uitbreiding van art. 221 van bet algemeen policie-reglement. Idem wegens den lijd van Gemeente-rekening over 1838. Missive van de voogden van Weeshuis over het reglement van dat gesticht. Missive van I deel is, wordt elk, die met hun bestaan be- kend is, verzocht, om het zijne toe te bren gen ten einde zij niet langer van het hun zoo noodig onderwijs verstoken blijven. Eene kennisgeving aan de directeuren der departe menten van hel Instituut of aan de hoofd directie zelve, is voldoende, om de noodige inlichting aangaande hetgeen er verder ver- eischt wordt te ontvangen. Wegens de na bijheid van den nieuwen cursus is eenige spoed zeer wenschelijk, daar in den regel al leen bij het begin van een’ cursus nieuwe kweekelingen opgenomeu worden. Hoezeer voor eenigen tijd gesproken werd, dat door de commissie van defensie de slech ting van Breda’s vesting was bepaald schijnt daaraan althans vooreerst geen gevolg te wor den gegeven. De jaarlijksche aanbesteding tot onderhoud is voor eenige dagen op de gewone wijze geschied. De geestdrift, door de Fransche bevol king bij ’s keizers vertrek aan den dag gelegd, en waarvan reeds door een enkel woord ge waagd werd gaat alle beschrijving te boven. In de rue de Lyon o. a. kon het rijtuig niel verder door de digte volksmenigte en wilde men de paarden afspannen, om ze door men- schenkracht te vervangen. De keizer even wel heeft dit niet toegelaten en is uitgestapt. Een arbeider heeft verzocht, hem namens zij ne makkers te omhelzen. Dit gebeurde en de keizer heeft daarna velen hunner de hand gedrukt. Zoowel hij zelf als de keizerin wa ren zeer ontroerd. de Ost. Deut. Post leest men het Napoleon III bevindt zich in het midden van zijn leger. Deze stap doet ons al het gewigtige zien van de tegenwoordige omstandigheid. Daar de keizer zich aan het hoofd zijns legers stelt, maakt hij den oorlog in den vol- sten zin des woords tot zijne eigene zaak hij voert den strijd om eigen eergevoel te voldoen het geldt thans den duur zijner ei gene regering, zijn staalkundig bestaan. Nu Napoleon III den bodem van Italië beeft betreden is hij den Rubicon overge- en de brug achter hem is afgebro- Hij moet voorwaarts en het doel zijner staatkunde bereiken of bij de OOSTENRIJK. In de Wiener Zeitung van eergisteren leest men het volgende «Na dat uitdrukkelijk verklaard was, dat de Sardi nische koopvaardijschepen de Oostenrijksche havens vrij en ongehinderd zouden mogen ver- gemeente Nieuwleusen laten, verwachtte men eeu’ dergelijken maat regel van de zijde van Sardinië, ten opzigte van de Oostenrijksche schepen. Deze ver schoppen j hands de voorloopige in beslagneming

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1