NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1859. No. 42. 14de Jaargang. I g'f WOENSDAG den 25 Mei. bta x BINNEN- EN BUITENLAND. BUITENLAND. bet vrouwelijke ge- Triëstofeene l vernageld. iiannim'iiiiF l en Voghera bevindt. Een aanzienlijk gedeelte van ons leger vereenigt zich in de passen van Slra- Genua onder prins Napoleon verzamelde troe pen eene verrassende krijgsbeweging zullen on dernemen sommigen vermoeden zelfs, dat <le Franschen eene demonstratie tegen Napels of’ eene landing op de kusten der Adriatische Zee willen doen. FRANKFORT, 20 Mei. Het Maimer Jour nal zegt uit goede bron te weten dat in de volgende week een Beijersch legercorps van 25,000 man den Rijnpallz zal binnenrukken ter verdediging van de grenzen. De kouing van Penissen dien de genees- heeren eene zachtere lucht hadden aangeraden, doch dien het thans in Italië wat al te warm werd is den 15 dezer te Dresden aangeko men. De kouing, zegt men had een zwaar moedig voorkomen. TURYN, 19 Mei. OOSTENRIJK. De kunstenaars te Weenen zijn voornemens eene permanente kunsttentoon stelling te organiseren wier opbrengst ten behoeve van de gekwetsten des Oosten rij kschen legers bestemd is. Om de drie maanden wordt eene verloting der tentoongestelde kunstwerken gehouden. Een lot kost 30 fr. en geeft tevens toegang voor eenmaal. De vrijwilligers van slacht (vrijwilligsters die zonder daartoe geroepen te zijn in overgrooten getale het derde bataljon Weener vrijwilligers bij zijn vertrek naar het leger vergezelden werden op een niet alledaagsche wijze verrast. Zij waren nl. geplaatst in den laatsten waggon van den trein die het bataljon naar de plaats van bestemming moest brengen. Toen nu de trein op een station tusschen Weenen en Wiener- Neusladt was gekomen werd die waggon zonder dat de dames er iets van bemerkten van den trein losgemaakt de waggon bleef slaan en de trein stoomde voort. OOSTENRIJK. Naar men verneemt, zou Pruissen den eisch hebben gesteld dat één zijner generaals het opperbevel over de Duit- sche bondstroepen zou voeren en de bewilli- en het geschut naar Vivizzauo SNEEK, 24 Mei. Van den 14den tot en met den 20 dezer zijn in deze provincie 61 runderen aan de besmeitelijke longziekte ge storven of afgemaakt bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 1456. Gisteren hield de schoolhouderes M. van der Meuien-Hollkamp alhier met de haar toe vertrouwde kinderen het tienjarig feest van de oprigling barer school. Terwijl het school gebouw reeds des morgens netjes versierd was, zag men des namiddags begunstigd door schoon weder een 120lal lieve kleinen waar aan nog velen ontbraken die door ligte on gesteldheid waren te huis gehouden opge ruimd en vrolijk en levens in de beste orde de stad rondwandelen terwijl tot laat in den avond, bij een vriendelijk onthaal, de vreug de en vrolijkheid voortduurden en alles naar wensch afliep. Wij wenschen der bekwame schoolhouderes, met hare getrouwe helpster, die mede voor hare werkzaamheden allen lof verdient, voortdurenden lust en ijver toe bij de waarneming van deze hare zoo belangrijke betrekking, en tevens den voortdurenden en steeds toenemenden bloei van deze zooschoo- ue als nuttige inrigting. De leden van de eerste kamer der staten genera; I zijn ter vergadering aangeschreven le gen vrijdag den 2” 'lezer. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 18 Mei He' provinciaal gereglshof in Noord- Hoiland hieft den 17 dezer P. de G., wegens het onder eede in eene correctionele strafzaak afleggen eener valsche verklaring ten voor- deele van een’ beklaagde, veroordeeld lol vijf jaren confinement. Gisteren avond ten 9 uur strandde te ter Heyden eene roeiboot, waarin zich slechts één persoon bevond. Bij onderzoek moet ge bleken zijn, dat die persoon een deserteur van de marine was, die Texel 48 uren ge leden verlaten had met het voornemen om met een zeer ligt bootje al roeijende de En- gelsche kust te bereiken. De waaghals had gedurende al den lijd dat hij op zee gedob berd had, geen voedsel gebruikt, en was dus als het ware uitgehongerd. Bij den veldwach ter der gemeente moet hij de eerste verver- schingen gebruikt hebben. Daarna moet hij voor den heer burgemeester zijn gebragt die hem aan de bevoegde autoriteit schijnt te heb ben overgeleverd. Er wordt gemeld dat de voorloopige concessionarissen voor den aanleg van eenen spoorweg van Utrecht op Zwolle het gevorder de waarborg-kapitaal van 2 ton gestort heb ben. Het provinciaal geregtshof in Overijssel heeft bij arrest van dingsdag jl. de beschul digde Teelke Alberts Prins huisvrouw van Jurrien Hoekslein bordeelhoudster te Gronin gen thans te Zwolle in hechtenis vrijge sproken van de haar te laste gelegde misdaad van ontvoering van een minderjarig meisje door middel van bedrog gepleegd. Dienlenge- is zij onverwijld na de uitspraak van het ar rest in vrijheid gesteld. Uit Hardenbergh wordt gemeld d. d. 19 Mei Wij vernemen dat in het naburige koningrijk Hannover, en vooral in de environs van Nieuwenhuis, bij vele landlieden de ge woonte bestaat, om in het voorjaar de scha pen op de rogge-akkers te laten loopen waar door alsdan het land wordt digi getrapt en het vocht meer in den grond blijft. Dientenge volge, zegt men, slaat de rogge aldaar veel voor- deeliger, dan in plaatsen waar men zulks niet in praktijk brengt. Uit Harlingen wordt gemeld d. d. 15 Mei Met allen ijver begint men hier aan het groole werk der uitdieping en verbetering van het vaarwater tusschen Leeuwarden en hier. Reeds worden de vaarten en sloten op het hoofdkanaal corresponderende, afge damd. Bij het daarslellen der betere rigting worden onderscheidene der hoeken in hel vaarwater afgesneden, waardoor ook hier en daar woningen moeten afgebroken worden het geheele kanaal wordt op eene genoegza- Gisteren avond nader den eenige Ooslenrijksche detachementen tot Capriasco nabij San Germanowaar zij het vee Wegroofden en geweerschoten op de boeren losten. De onzen, den strijd verlangende, wachtten den vijand bij Sangerraano afdoch deze trok zich naar Vercelli terug. Heden morgen ontruimde hij Vercelli na twee bo gen van de brug over de Sesia te hebben doen springen. Vercelli werd daarop door de onzen bezet, ’s Namiddags ten 4'/, uur bevonden de Ooslenrijkers zich nog met artillerie aan den linkeroever. Gisteren beproefde de vijand zich eene versterkte legerplaats te verschaffen op den linker Po-oever tegenover Valenza om ons den overtogt te beletten doch eenige scholen der Fransche artillerie, op een’ afstand van 2600 ellen gelost, waren genoegzaam, om den vijand, van zijn plan te doen afzien.” TURYN 20 Mei. Officieel bulletin. 12,000 Oostenrijkers zijn heden van Slradella naar Casteggio voorwaarts gerukt, waar sedert woensdag de stralen gebarrikadeerd zijn, en hunne aanvallen die overigens niet van veel belang waren driemaal werden teruggeslagen. Twee sterke kolonnes der onzen zijn heden afgemarcbeerdom de Oostenrijkers te ont moeten. Te Voghera zijn Ooslenrijksche krijgs gevangenen binnen gebragt. Bijzonderheden van een geleverd gevecht ontbreken. Naar men verzekert, is de keizer van Oostenrijk gis teren te Milaan aangekomen, en onverwijld door generaal Hess vergezeld naar Pavia ver trokken. WEENEN, 25 Mei. Blijkens een heden uitgegeven bulletin, heeft de vijand des mid dags van den 21 dezer tegen den regler vleu gel van ons leger eene demonstratie gemaakt met 12 a 15,000 man die geheel verijdeld is geworden. De brigade onder bevel van den overste Ceschi sterk 5000 man bij Vercelli aangevallen, is vechtende naar Orfenga terug getrokken. Twee brigades bedreigden de reg- ter zijde. Haar aanvallende, trachtten zij te vergeefs haar van de Sesia te verwijderen waarop de vijand zonder verder gevecht terug trok. Uit de bewerkstelligde verkenningstogt ging hiervan door graaf Buol geweigerd doch i naar Montebello is gebleken dat de vijande- door graaf RechbergBuol’s opvolger, gegeven lijke hoofdmagt zich tusschen Alessandria zij n. TRIEST, 19 Mei. Eenige Bremer bandel- schepen zijn door een Fransch eskader terug- della, gewezen en belet om de haven van Venetië binnen te loopen dewijl die haven geblok keerd is. Zij zijn verwezen naar andere Illyrische haven. FRANKFORT, 20 Mei. Uit Dresden is zoo even hier berigt ontvangen dat aanstaanden zondag het veertiendaagsche transport van troe pen naarde bondsveslingen een’aanvang neemt. Derwaarts trekken 52,000 man infanterie 4 regemenlen kavalerie 5900 paarden en 80 stukken geschut. Aangezien Oostenrijk geweigerd heeft.de onzijdigheidsverklaring van het Bovenmeer te erkennen die in het belang van den handel door den bondsraad was voorgesteld heeft de raad last gegeven tot herstelling der vesting werken bij den Simplon. Het Fransche garnizoen van Rome zal vermeerderd en lot de sterkte van 9000 man gebragt worden. De pauselijke overheid is daarvan naar wat uit Rome wordt geschre ven door den Franschen krijgsbevelhebber verwittigd. Men wil wetendat de te I „-A..- c TURYN, 25 Mei. De Modenasche vesting Aulla is verlaten bevonden o---- De troepen zijn j teruggetrokken. BERN 25 Mei. De Oostenrijkers houden Novara bezet. Hunne terugtogt naar Pavia en Piacenza heeft in de beste orde plaats ge had. LONDEN, 19 Mei. aan alle eigenaren van De Times berigt dat schepen de waarschu wing is gezonden dat het verburen van sche pen aan Frankrijk, om tot transportschepen ta dienen door de verbeurdverklaring van het schip en door gevangenisstraf zal worden ge volgd. Deze beschikking is van toepassing op elke overeenkomst van bedoelden aard die vóór Engelands onzijdigheidsverklaring mogt zijn aan gegaan. De vraag of steenkolen als oorlogs- conlrabande moeten beschouwd worden, is door de regering niet beslist. Daily News meldt, dat Frankrijk gewei gerd heeft aan Engelands eisch tot verlen ging van den termijn van uitstel betreffende Men meldt uit Enschedé d. d. 16 Mei Op vrijdag den 15 dezer werd ten huize van een’ landbouwer, in de nabij gelegene buur schap Eschmarke, bruiloft gehouden. Onder de genoodigden bevond zich een wever uit deze stad diena veel sterken drank ge bruikt te hebben het huis verliet en zich op het land in de rogge nederlegde waar hij den nacht doorbragt. Den volgenden zondag over leed hij reeds en vermeerderde dus het aan tal slagloffers van den sterken drank. In den nacht van den 7den op den 8sten is te Decima een brand ontstaan die spoe dig eenige gebouwen heeft in de asch gelegd. Tot stuiten van den brand heeft de equipa ge van een Russisch fregat ter sterkte van 500 man veel bijgedragen. De schade van Nederlandsche particulieren wordt begroot op f 130 000 en van Japansche particulieren op 200,000. me breedte en diepte gebragt. In Harlingen wordt de groote sluis verbreed enkele brug gen worden verplaatst en een huis weggeno men, lot verbetering der rigting. Uit Noordwolde wordt gemeld d. d. 19 Mei Gisteren werd te Bolijf ter aarde be steld bet lijk van Jantje Stellingwerf, die, op 55jarigeu leeftijd overleden, de laatste acht tien jaren bijna onafgebroken op het bed heeft doorgebragt. Niet slechts maanden maar zij is zelfs jaren achter elkander geweest zonder voor eene enkele maal het bed te verlaten. Haar voedsel was zeer gering en bestond vol gens verklaring der familie in een weinig driu- SNEEKER COURANT. en keu.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1