NIEUWS- EN ADTERTENTIE-DLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1859. No. 43. den 28 Mei. ZATURDAG I PAARDENMARKT TE SNEEK. y G. COURANT. SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. het Nederland ongekrenkt De turfwerkers in de om> hebben allen hunnen pas begon- aan de beide hee- de Graaf, te Apel- verdeeld. en en TVelhouders voorïioemd WOUDA. De Secretaris IIA GA. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Slad SNEEK maken hiermede bekend i dat de VOORJAARS PAARDENMARKT in deze Gemeente dit jaar invalt op Woensdag den 1 Junij ek. Burgemeester vecht bij Montebello op jl. vrijdag het eerste i raai ridder va n Op een bijzonderheden dienaangaande andere von Benedek bij Casale zoo zwaar aan het been is gekwetst geworden dat het moest worden afgezet en de generaal aan de gevolgen daarvan te Piacenza overleden is. Garibaldi staat thans met 4000 man waar mede hij den Ticino is overtrokken bij Ses- ta-Colende aan het Bovenmeer. De Zwitser- sche regering neemt bij voortduring maatrege len tot verdediging van de grenzen der repu bliek. Ingevolge besluit van den bondsraad zal het zwaar geschut voor de vestingwerken van Bellinzona en Maurice worden aange veerd. Een telegrafisch berigt uit Bern van giste ren namiddag meldt, dat de Oostenrijkers 50,000 man in Vorarlberg zamenlrekken. De Sardinische kavalerie heeft, volgens de algemeene getuigenis, bij Montebello won- SNEEK 27 Mei. In hel hoofddistrict Sneek zijn ter benoeming van één lid der Provinci ale Stalen uitgebragt 549 geldige stemmen daarvan hebben bekomen mr. E. H. Tenckinck 97, Jonklir. W. van Andringa de Kempenaer 69, A. II. Tromp 61 Jhr. mr. C. L. van Beij- ina time Kingma 57, O. E. Houlsma 56, en mr. P. S. Noyon 27, terwijl de overige stem men onder 15 personen waren i....’. Herstemming over mr. E. H. Tenckinck Jhr. W. van Andringa de Kempenaer. Uit Leeuwarden wordt gemeld d. d. 25 Mei Door de gedeputeerde staten zal den 22slen Junij ek. bij den betaalmeester te Leeu - warden worden opengesteld de deelneming in eene geldleening ten behoeve der provincie tot medebeslrijding der kosten van de verbe tering der vaart van Leeuwarden naar Har lingen tot in de zee, groot f 260,009, tegen 4'/, pet. af te lossen in elf jaren aan te vangen 1860, uit de opbrengst eener heffing van 2 opcenten op de grondbelasting’ wegens de gebouwde en ongebouwde eigendommen en van 1 opeent op de belasting van het per soneel. Dezer dagen zijn er uit de strafgevange nis te Leeuwarden ten gevolge van de door Z. M. den koning jaarlijks verleend wordende gratie, 8 personen ontslagen terwijl aan 44 gevangenen vermindering van den duur van hunnen straftijd is geschonken. Bij besluit van 19 dezer, no. 32, heeft Z. M. aan den heer H. Bonman, die door het bereiken van den zeventigjarige!! ouderdom emeritus is geworden op zijn verzoek eervol ontslag verleend als gewoon hoogleeraar in de godgeleerde faculteit aan de hoogeschool te Utrecht. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 23 Mei: De regering heeft geantwoord op de be denkingen van de afdeelingen der tweede ka mer, betrekkelijk de wetsontwerpen rakende het Limburgsche bonds-contingent en de op roeping der ligtingen van 1836 en 1837. Wat eerstgenoemd ontwerp betreft, heeft de regering o. a. de geruststellende verzekering gegeven datal moest ook het Limburgsche honds contingent aan den oorlog deelnemen te gen eene bevriende mogendheid dan nog volgens algemeen als geldig erkende regels de onzijdig heid van Nederland ongekrenkt zou blijven. Wat betreft liet tweede ontwerp, blijft de regering van meening, dat het met hel oog op de tijdsomstandigheden noodig is, de miliciens te oefenen doch heeft zij de voord ragt in zoo verre gewijzigd dat de oproeping zal geschie den voor slechts drie maanden ingaande met den 1 Julij ek., zoodat thans ook alleen daar voor de benoodigde gelden worden aaugevaaagd, alsmede de sommen alsnog noodig tot afschaf fing van materieel en lef toerusting. De regering meende niet te mogen wachten tot dat het gevaar dat thans nog niet aanwezig was f haar soms kwam overrompelen. Daar om ook heeft zij steeds in den laafsten lijd ge wezen op de noodzakelijkheid van voorberei dende maatregelen. Naar men verneemt is de vice-admiraal Bouricius, gewezen directeur en kommandanl van de marine in Ned. Oost-Indie, op zijn retour naar het vaderland aan boord van hel fregatschip de Ruyter overleden. Men leest in de Nieuwe Rotlerdanische Courant Van eene geachte zijde ontvangen wij een berigt van den Oostenrijkschen cousul-generaal te Amsterdam dat ter rectificatie dient van hetgeen door ons is medegedeeld ten aanzien van valsche öbligaliën melallieken te Londen vervaardigd. In bedoeld schrijven van den con- sul-generaal Wordt gezegd dat deze zaak zich alleen bepaalt tot een berigt hit Londen Volgens hetwelk hien gehoord had, dal te dier slede valsche melallieken gemaakt zouden zijn doch dat men volstrekt geene zekerheid hier van had. De gegrondheid van de eerste rue- dedeeling is dlls hoogst tv> ijfelachlig. Uit Texel Wordt gemeld d. d. 19 Mei i Ten vervolge op ons befigt in het nommer va n 18 dezer geplaatst, dient, dat de gewonde niet doodelijk schijnt getroffen te zijn en alle ver schijnselen zich opdoen die eene spoedige be terschap doen hopen. Hij heeft een verzoek schrift aan de bevoegde magtingedtend waar bij hij den dader vergiffenis schenkt en smeekt om zoo veel mogelijk diens lot te verzachten. Men stelle zich den toestand des daders voor die tot heden zijnen ouders ten steun Was en veel voor de toekomst beloofde. Ieder heeft diep medelijden met den jongeling, die zoo eensklaps, door onbezonnen drift en dronken schap tot misdaad verviel en, thans in den kerker zuchtende, tot een verschikkelijk voor beeld strekt. Men meldt uit Apeldoorn d. d. 21 Mei Z. M. de koning heeft bij vernieuwing een afdoend bewijs gegeven vau Hd. zorg voor de arbeidende klasse, <|oor bet doen aanbotiwen van een zestal woningen bij het Loo. Ook de Veluwe heeft ’s konings onbekrompene mildda digheid weder mogen ondervinden daar de zer dagen zal worden aanbesteed een kunst weg, van hel Uddelemeer naar Garderen die geheel op kosten van Z. M. (even als al de wegen door den koning gelegd, tolvrij') aan gelegd wordt. Het zal wel geen beloog be hoeven dal het genot van goede wegen een der eerste middelen tol ontwikkeling van wel vaart en vertier mag genoemd worden waar van de bevordering steeds eene der eerste be doelingen van Z. M. den koning blijkt te zijn. Z. M. de koning heeft ren predikanten Roelofs eu doorn, eene persoonlijke jaarl ij ksche toelage uil Hd. eigen fondsen toegestaan van ƒ700 voor onderhoud van paard en rijtuig, ten ein de zoover van de kom der gemeente Apeldoorn wonende oude lieden te gaan bezoeken. Men meldt uit Heusden d. d. 24 Mei Wat men vroeger nimmer hier zag wordt in den laatsten tijd waargenomen groole Duil- sche aken hebben in de acht laatste dagen p. m. 1millioen pond hooi, tegen f 50de 300 Ned. pond, medegenomen. Voor rekening van het Oosten rij ksche gouvernement zijn op verschillende plaatsen 13 vaartuigen aan het laden die elk 5 a 400,000 pond zullen me- denemen. Ten gevolge dezer omstandigheden, hebben de grasverpach Lingen hooge prijzen op geleverd. Men meldt uit Ambt Vollenhove d. d. 21 Mei i veenderijen nen arbeid •ƒ0.77'/, per vierkante korte veenroede eischen j andelijke artillerie werd overal tot zwijgen ge en de verveeners niet meer dan ƒ0.67'/, a. bragt. Eene geheele familie bestaande uil 8 ƒ0.70 daarvoor willen betalen. j personen waarbij Oosten rij ksche geweren wa- Men leest in de Nmst. Cour. tl. d. 25 i ren gevonden is door den vijand gefusilleerd. Mei De gisteren ontvangen telegrafische be- De Franschen hebben Casteggio bezetwaar zij riglen van het la ngrijk. en Cousiel Duchesnel benevens de komman- daulen Lacrelelle en Férussac. De vijand heeft meer dan 2000 man verloren. De keizer heeft de hopitalen le Voghera bezocht Waar de Oostenrijksche met de Ffatische gekwetsten zijn opgenomen en op gelijken voet mei dezen verpleegd Worden.” De Oosten rij kers erkennen min of meer huune nederlaag, gelijk is op le maken uil het officieel berigt van hunnen kant, houdendei dat generaal Stadion den 20 eene geforceerde verkenning tot bij Teglio heeft gedaati en dat bij Montebello een hevig gevecht is geleverd legen de Franschen, die in getalsterkte de Oosten rij kets verre overtrof fen ioodat deze laatsten achter de Po zijn teruggetrokken.” Eeu telegrafisch berigt bit Turyn van gis teren insgelijks op het bulletin vermeld is van dezen inhoud »Teu einde het linkerboofd dér béng bij Ver celli le bemagtigen en om tevens het leggen éeder andere bfug over de Sesia té dekken heeft generaal Cialdini twee kblonnes in be weging gesteld met den last den vloed te doorwaden en op hetzelfde punt de overzijde te bereiken, De kolonne, die de rivier aan de zijde van Albano oveHrok is door een groot aantal Ooslenrijkers aangevallen. Zij had een levendig gevecht door le staan en dreef den vijand bij Villatit op de vlugt. Onze troepen hebben vervolgens bij Cappucini twee vijan delijke kompagüiën overrompeld en aldaar stand gehouden. Ons verlies is gering dat der Oostenrijkers daarentegen aanzienlijk. Dö troepen van Modena liebhen gisleren nacht Aulla ontruimd, de kanonnen vernageld en zijn naar Fivizzano terruggelrokken.’’ Een ander berigt uit dezelfde slad meldt, dal de troepen die onder generaal Cialdini bij Vercelli de Sesia zijn overgetrokken uit den linkervleugel van het Sardinische legef bestonden en dat de Ooslenrijkers toen zij op de vlugt geslagen werden eenige krijgs gevangenen, zoo officieren als soldaten, alsme de Wapens ammunitie-Wagens en paarden hebben achtergelaten. Van den 24sten. Afgaande op de gisteren namiddag ontvangen telegrafische berigten uit Turyn en Weenen in ons vorig nommer op genomen mag men aannemen dat er vrij dag zalurdag en zondag gevechten zijn ge leverd eu dus het treffen bij Montebello door twee andere bloedige ontmoetingen is gevolgd. Bij Montebello werd den 20 gestreden. Vol gens een Oosten rij ksch officiéél legerberigt viel den 21 des namiddags een corps van 13,000 Franschen en Sardiniers bij Vercelli op 5000 Ooslenrijkers, welke vechtende naar Orfenga retireerden. Twee in allerijl aan rukkende Oos ten rij ksche brigades bedreigden hierop den vij and in de flank welke nu over de Sesia te rugweek. De Turynsche dépêche maakt ge wag van een ander feit op den 22. Op dien dag hebben de Oostenrijkers, die eene, door gelegene koning Victor Emanuel bestuurde verken- i ning naar de Sesia wilden verhinderen zich arbeid geslaakt, dewijl zij voor w’erkloon I in groolen getale te Palestro vertoond ;devij- vierkanle korte veenroede eischen andelijke artillerie werd overal tot zwijgen ge niet meer I personen waarbij Ooslenrijksche geweren j ren t het oorlogslooneel zijn niet onbe- [zich versterken. Voornamelijk betreffen zij het ge- j Men verneemt, dat de Ooslenrijksche gene- ernstigen aard in den legenwoordigen krijg, afzonderlijk bulletin hebben wij de benevens de ons per telegraaf gezondene lijdingen aan onze lezers in de stad medegedeeld. Ten einde den draad van het verhaal der gebeurte nissen in ons blad niet le verbreken nemen wij als naar gewoonte den inhoud van het bulletin in onze kolommen op. Wat in de eerste plaats Montebello betreft, bevat de Moniteur van gisteren eene nadere dépêche uit Alessandria van gisteren Hel getal gesneuvelden en gekwetsten aan de zij de der Franschen is 5 a 600. Tot de gesneu velden belmoren generaal Beuret en komnian- dant Duchet. Ouder de gekwetsten bevinden zich drie kolonels de Lesparrede Belfond

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1