NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1859. No. 46. den 8 Junij. WOENSDAG t4de Jaargang. I COURANT. SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. de Thnet ver- ilaar naar Rotterdam BUITENLAND. 4 i BiWiiWbMtBBWHIffllIllili:, t i De Burgemeester voornoemd A. VEEN, L. B. 4 .1 .-» AnrMnnii* V en steeds hetzelfde karakter t behouden.” van New-York bevat be?- de Oosten rij ksche heerschap- sterk gekleurd, dat, naar dat in gezet moet worden, lijk. Dal er een i is, spreekt van zelf, rigt zag gisteren m afloop eener dakgoot nog een’ hoop hagel lig gen van bijna eene el hoog. Uit Veendam wordt gemeld d. d. 51 Mei; In de fabrijk van Hegge, ten Horn en Sin- nige Jr. had gisteren een ongeluk plaats. In eene kuip, in welke voor twee jaren bijna twee menschen het leven verloren had men sinds <lien tijd vóór het schoonmaken eerst eene lan taarn ingelaten daar nu gisteren de kuip schoongemaakt zou worden geschiedde zulks ook; naauwelijks was dezelve er ingelaten of door 'tin aanraking komen der brandende lan taarn mét den stikdainp en de'gasdeelen had er eene ontploffing plaats waarbij twee arbeiders zWiWt -geyvond werdep de? brand, daardoor hetwelk zich i ontstaan werd spoedig gebluschtaan de ar- 1 De BURGEMEESTER van de Stad SNEEK maakt hierbij aan de gegadigden bekend dat ter Secretarie der gemeente inzage kan worden genomen van het bestek en de voorwanrden waarnaar door Zijne Excellentie den Minister van Marine, op Woensdag den 22 Junij 1839, des middags ten 12 uur, zal worden aanbe- sleed het bouwen van acht Verdedigings-vaar tuigen. Naar ling aan de kweekelingen van het Instituut voor Doof’stommsn alhier voorafgegaan door proeven van hunne vordering, dit jaar plaats hebben in den avond van maandag den 20 correspondentie-bureau Junij ek. zijnde de dag vóór den aanvang i van het Landbouwcongres te Winschoten. j Daardoor zullen ingezetenen dezer stad die het congres gaan bij wonen alsmede perso nen nog gelegenheid hebben, bij bedoelde plegtig- 1 heid tegenwoordig te zijn. het onweder op vrijdag zwaar en langdurig doch ongelukken in de stad ter aardrijk mildelijk gedrenkt werd met verkwikkende!) en vruchtbaren regen. 1 van dien dag is te Groningen de bliksem geslagen inden korenmolen van den lieer K. Mesdag, op den Kraanpoorten wal al daar, en is die molen geheel afgebrand. Ook is aldaar de bliksem geslagen in een huis op den Nieuwen Weg, doch heeft, bij de spoedi ge hulp, slechts geringe schade veroorzaakt. Nog is op dienzelfden avond de bliksem gesla gen in een huis buiten de Apoort aan het Hoendiep waardoor slechts weinige goederen zijn beschadigd en geen brand ontstond. De eerste kamer beeft op den 5 dezer zonder discussie met algemeene stemmen aan genomen het wetsontwerp lol eindregeling met de Maatschappij van Weldadigheid. Op voorstel van den heer v. Rijckevorsel is de kamer daarop gescheiden tot den 15 Junij. De discussie in de 2de kamer over het Limburgsche contingent op dien dag heeft zich gekenmerkt dooreen hoogst bedroevend voorval, dat al de aanwezigen met ontzetting heeft vervuld. De heer L. D. Storm, uit Breda, kreeg, ter wijl hij met warmte bet ontwerp bestreed en verklaarde, nooit eene wet te zullen toestem men waarbij exceptionele lasten aan eene provincie werden opgelegd plotseling een zeer hevig toeval en was ondanks door de heeren de Poorter en Idserda toegediende ge neeskundige hulp, binnen weinige «ogenblik ken een lijk. De geheele kamer was diepge troffen. De discussion zijn terstond lot den Volgenden dag verdaagd. [Op dien volgenden dag is het gewijzigd ont werp aangenomen met 55 tegen 8 stemmen.] Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 1 Ju nij In al de rijks-gevangenissen wordt met spoed gearbeid aan schoeisel voor de corpsen van het leger, welke goederen voorloopig in de magazijnen opgelegd zullen worden. De policie te Schiedam heeft in de laat ste dagen een’ zeer belangrijken diefstal ont dekt zijnde door haar eene groole hoeveelheid koffij en suiker, naar men zegt, ter waarde van omstreeks ƒ5000 in hel vaartuig van den schipper O..., hetwelk eenen dubbelen bodem had gevonden eti in beslag genomen tengevolge waarvan dan 'öók bereids drie per sonen waaronder de genoemde schipper, ge vankelijk van daar naar Rotterdam zijn over- gebragl. Uit Hardenbergh wordt gemeld d. d. 2 Junij Men meldt ons uil Vellhnizen, dal in den avond van 26 M<i eene gruwelijke mis daad is gepleegd. Een boerenmeisje, dat naar men wil reeds lang met een gehuwd man in ongeoorloofde betrekking heeft gestaan werd in dien avond nadat in hare woning eenïge vensterglazen waren stukgeslagen buiten bet dorp gevoerd alwaar men haar na lang zoe ken den volgenden ochtend op eene gruwel ij ke wijze vermoord terug vond. Wij verne men uil een echte bron dat een halfbroe der van de vermoorde is gearresteerd onder de verdenking dal bij zijne 20jarige zuster na haar negen wonden te hebben toegebragt iu eene aaugreuzeude dool zou hebben doodge- worpen waarvoor als beweegreden wordt ver ondersteld dat zijne beminde niet in het hu welijk met hem wilde toestemmen vóór en aleer zijne zuster bet huis zou hebben ont ruimd. Op den 22 April 1850 schonk de hoog- leeraar Th. van Swinderen te Groningen bij eenen openen giftbrief aan hel Groene of Dia- conieweeshuis aldaar honderd certificaten wer kelijke Nationale schuld, rentende 2'/, pCt. eik groot ƒ1000, waarvan na doode van den schenker en diens echtgenoot de opkomsten zouden worden genoten door dat weeshuis, onderscheidene inrigtingen van liefdadigheid en wetenschap, schoone en nuttige vereeni- gingen enz. Bij de acte van schenking werd echter bepaald dat van de jaarlijksche in komsten na aftrek van ƒ300, die het Groe ne weeshuis steeds vooruit bekomt, de helft zal worden verdeeld op de wijze bij de dona tie bepaald, terwijl de andere helft der renten jaarlijks zal worden gevoegd bij het kapitaal en dit voortduren zal gedurende 151 jaren, toldal eindelijk het kapitaal is aangegroeid lot f 1,010,000. Dan wordt hel fonds door op legging niet verder vergroot maar worden de volle renten in de bepaalde verhouding door de begiftigden genoten, De schenker zelf is voor eenige jaren over leden en zijne weduwe voor weinige dagen. Thans treedt de gift in werking en ontvangt alzoo hel genoemde weeshuis in het eerste jaar van de renten ƒ730, terwijl deze inkomsten langzamerhand opklimmen, lot zij na 151 ja ren, voor dat geslicht alleen f 15,000 jaar lijks bedragen. Andere instellingen, zoo als bet doofstommen-inslituutde akademie Mi nerva, het Nederlandse!) onderwijzers-genoot- schap enz. ontvangen bet eerste jaar elk ƒ50, welke gift na 151 jaren tot ƒ2500 zal aan gegroeid zijn. Nog andere vereen! gin gen heb ben in het eerste jaar slechts ƒ10, maar deze ontvangst klimt op, tot zij na 151 jarenƒ500 is geworden. Na zijnen dood blijft alzoo Van Swinderen voortdurend goeddoen aan een dertigtal maat schappijen genootschappen enz. en zijn naam zal als die van eenen uitstekenden weldoener der menschen steeds iu zegeuend aandenken blij ven. Men meldt uit Groningen d. d. 5 Junij: wij vernemen zal de prijsuitdee- aan de kweekelingen van 1 Doof’stommsn alhier voorafgegaan door HANNOVER. Kort na Piuksleren zal de land-, dag lol eene buitengewone zitting worden bij eengeroepen en van de regering een aanvrage om een oorlugscrediet van 700,000 tbaler ont vangen. TOSKANE. Volgens den Monitors Totcano heeft de hertog van Modena op al hel geld, in de openbare kassen bevond-, beslag laten leggen, vermits bij wil, dat de Frau- SNEEK, 7 Junij. Van den 28 Mei tot en met den 5 dezer zijn in’ deze provincie 72 runderen aan de besmet tel ij ke longziekte ge storven of algemaakt bedragende daardoor hel totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 1592. Ook hier was jl. buitengewoon veroorzaakte geene wijl het eenen Op den avond halfdrie had men te Baflo maar nog meer in hel naburige Tinallinge onder bliksem en donder, eene hevige hagelbui, of liever, een j regen i gewassen geheel zijn vei •zoo veelbelovende korenvelden i ii beiders werd dadelijk hulp verleend en hoopt men dat zij spoedig herstellen zullen. Men meldt dat onlangs bij eene aanha ling door de rijks-amblenaren te Breda eena schuit is in beslag genomen te midden van een karrespoor in de nabijheid dezer stad. Tot opheldering dient, dat men het aldaar zoo ver in de kunst van smokkelen heeft gebragt dat de smokkelaars er draagbare vaartuigen op na houden. In Belgie worden thans maatregelen ge nomen om de armee tegen dreigende gebeur tenissen op den voet van oorlog te brengen. De verordeningen lot oproeping van alle klas sen der mililiens zijn uitgevaardigd, zondat, wanneer het noodig zijn mogt Belgie binnen vier of vijf dagen 60.(100 man en binnen tien dagen ongeveer 100,000 man geregelde troepen in het veld kan zenden. Naar men in politieke kringen te Weenen verzekert, heeft liet besluit van den graaf de Chambord om Oostenrijk te verlaten en zich naar Nederland te begeven op den keizer een zeer pijnlijken indruk gemaakt. Alle verloogen, dat Oostenrijk niet met Frankrijk, maar alleen met Louis Napoleon in oorlog was misten haat doel op den graaf en waren niet iu staat, hem van besluit te doen veranderen. Keizer Frans Joseph heeft officieel het opperkoramando der twee vereenigde legers van graaf Giulay en graaf Wimpffen aan- vaard, en zijn hoofd kwartier te Verona gevestigd. Met den keurvorst van Hessen is dezer dagen iels gebeurd wat volgenderwijze ver haald wordt. De keurvorst bevond zich in de nabijheid van zijn paleis toen een burger die in deze straat woonde, op hem toeschoot^ met de vraag: hoe het er nu met den oor log uitzag, want dat hij dit toch weten moest waarbij hij te gelijk den keurvorst aanpakle. Deze had tegenwoordigheid van geest genoeg, om de wacht te wenken, die den al te on stuimige!) politicus in arrest bragt. De Weener correspondent van schrijft er slaan nu zes Oostenrijksche leger corpsen met omtrent 240,000 man in Italië, en legen het midden van Junij zal de armee 523,000 man tellen met 75,000 paarden en 830 a. 900 kanonnen. Er zijn lieden die meeuen dat de oorlog in éénen veldlogt ge ëindigd kan worden, maar Napoleon heeft met eenen vijand te doen dien hij of geheel niet of eerst na eenen laugen en doodelijkeu strijd bedwingen kan. Uit Petersburg wordt aan het Parijsche Havres het volgende geschreven Men zegt dat graaf Karolyj aan den keizer een’ eigenhandige)) brief van zijnen souverein heeft overgegeven waarin do keizer van Oostenrijkin naam van hel hei- welke met gelijk doel deze stad passeren, i lig verbond, de onzijdigheid niet alleen maar c..:j i.r: I zelfs den bijstand van Rusland moet hebben verzocht. Als Christen vroeg hij aan eeu’an- Op den 1 dezer, ’s namiddags omstreeks deren Christen vergiffenis voor hetgeen vrpe» j ger was voorgevallen. Mep weet, dat graaf Ka- rolyi niets heeft kunne)/ verkrijgen. Keizer o.(Alexander heeft, naar men zegt, geantwoord, van stukken ijs, waardoor vele tuin- j dal hij al sedert lang vergeven had wat liij rpletterd. De anders I als Christen kon vergeven maar dat hij als ;L;i zijn deerlijk J keizer van Rusland en als zoon van Nikolaa» geteisterd ja vele stukken, vooral gerst, zijn il, niets kon vergelen, te minder daar de Oos- lotaal vernield, zoodat daar op nieuw de ploeg tenrijksche politiek volstrekt in niets is -sc|,.1(|e js aan jelli anderd en steeds hetzelfde karakter van on- aanlal glasruiten gebroken dankbaarheid heelt De inzender van dit be- 1 Het dagblad iddag te twaalf uur bij den schrijvingen van pij iu Italië zoo blad in Lombardije sedert 1848 niet minder dan 15,1)00 personen onthoofd of doodgescho- le zijn.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1