NIEUWS- EN ADVERTENTÏE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. r W/ 1859. No. 48. den 15 Junij. WOENSDAG A.J tn\ «sb> 14de Jaargang. F - n CODRANT. SNEEKER i. f BINNEN- EN BUITENLAND. BUITENLAND. den 8 Jul ij ge- i-' k de gebleven is wat schade aan zaakt zijn. heel uitgebrand, doch de voorhuizinge staan- ecbter moet er nog al vrij meubelen en goederen veroor- PARIJS 11 Junij. Een officieel legerbul- meldt dat de Ooslenrijkers Pavia de- en naar men zegt ook Lodi ontruimd De legers der geallieerden rukken Garibaldi heeft in den morgen van den 8 Bergamo bezet. Onderrigt dat 1300 Oostenrijkers van Brescia kwamen zond hij een detachement op hen af; hoezeer minder in getalsterkte, sloeg hij hen echter. BERLIJN, 11 Junij. De Preuss ische Zei- tung logenstralt op gezag, het verspreide ge rucht betreffende de mobilisatie van het ge- heele leger en de op handen zijnde deelneming van Pruissen aan den oorlog. Het blad ver klaart, dat het besluit daartoe nog niet is ge nomen en dat het ook niet te verwachten is, dat het eerstdaags genomen zal worden. Ziet Pruissen zich genoopt, nog meer maatregelen te nemen dan tot heden is geschied om zij ne verdedigingskrachten te ontwikkelen dan worden die maatregelen genomen alleen en uit- xiXuSl»* l SNEEK, 14 Junij. Van den 4den tot en met den 10 dezer zijn in deze provincie 49 runderen aan de besmetlelijke longziekte ge storven of afgemaakt bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 1644. Zondag avond jl. ontstond er brand (doch niet door het onweder) in de boereschuur van de wed. H. Breeuwsma onder het naburige dorp Scharnegoutum waarbij die schuur ge- Dit Bremke, Gothischen het plan is Guijpers te Roermond. In de Javasche Cour, van den 8 Julij 1837 werd melding gemaakt van eene reis van I WEENEN, 9 Junij. De Oesterreichische Cor- den gouv.-gen. naar de Preanger-Regentschap- I reap, berigt uit goede bron, dat de luilenanl- pen met het doel, om de kina-planlsoenen veldmaarschalk Urban met zijne troepen den in die residentie in oogenschouw te nemen. Blijkens een nader onderzoek, kunnen thans de resultaten vooral met het oog op den jeugdigen leeftijd der planten in vergelijk met de verkregene uitkomsten in Bolivia en elders, als bijzonder bevredigend worden aangemerkt. Het groote voor het belang der menschheid zelve gewigtige vraagstuk of de kina op Java met hoop op goede uitkomsten geteeld kan worden is daardoor opgelost. In een particulier schrij ven uit Parijs van 5 dezer wordt medegedeeld »dat de kolonel van het 5de regement Zouaven, aan koning Victor Emanuel zijne sympathie willende doen blijken dien vorst het brevet van korporaal bij het genoemde regement beeft aangeboden. In verschillende andere correspondenlien wordt dit feit niet alleen bevestigd maar er wordt zelfs bijgevoegd dat dit regement den koning een der zes bij den overtogt der Sesia verover de stukken geschut ten geschenke heeft zonden. Ik behoef u intusschen wel niet te zeggen dat de benoeming van koning Victor Emanuel tot korporaal hier in onze hoofdstad tot menige scherts aanleiding geeft.” Onder de gewonden die te Vercelli ge- bragt zijn bevond zich ook een Oosten rijker van 22 jaren die zijne studiën te Parijs vol tooid had en bij het gevecht te Confienza te genwoordig was geweest. Toen hij de Zoua ven met geveld geweer op de Oostenrijkers zag aankomen riep hij Kameraden bet zijn de Zouaven, wij zijn verloren.” Een oogen- blik daarna viel hij gewond neder en zijne kameraden zagen dat hij waarheid gesproken den en 9000 gekwetsten tellen terwijl daar- I enboven 1000 man vermist of door den vijand letin krijgsgevangen gemaakt zijn 73 hoofdofficieren finilief zijn naar men zegt gekwetst. Onder ben i hebben, bevindt zich generaal Edgar Ney, van het voorwaarts; huis des keizers. Maarschalk Canrobert ware bijna in banden der uhlanen gevallen. Het regement Zouaven heeft 700 man ongeveer een derde van zijn effectief, verloren. Thans zijn aanzienlijke versterkingen uit Frankrijk op weg naar Italië; daartoe hebben de legers van Lyon en Parijs contingenten geleverd. Bovendien maakt admiraal Bouet-Willaumez zich te Toulon gereed zee te kiezen om naar men beweert legen de Veneliaansche kust zijne operation te volbrengen. Bij den intogt te Milaan door de twee verbondene souvereinen, heeft keizer Napoleon verlangd, dat koning Victor Emanuel het eerst in de stad zou verschijnen hij zelf volgde en bleef er slechts korten tijd. as worden gelegd. ,Een jongeling van ruim 17 jaren J. E. genaamd daarbij tegenwoor dig, had de onvoorzigtigheid te Weinig acht op zijn werk te slaan en geraakte met den arm tusschen de riem en het rad. Dadelijk werd de machine stil gezet doch het was reeds te laat daar het hoofd van J. E. ge heel verbrijzeld en de overige ligcbaamsdee- len zeer gekwetst waren zoodat hij dadelijk aan de gevolgen overleed. Men is thans in de gemeente Jabeek be zig met het opwinden van den toren der kerk, ter zwaarte van 100,000 Ned. pd. Deze last moet ter hoogte van 7 Ned. el opgewonden worden hetgeen reeds voor de helft volvoerd is. Dit werk is aangenomen door den heer van Maastricht, zoowel als de in stijl nieuw op te bouwen kerk vervaardigd door den architect Volgens de Patrie was het Oostenrijksche leger, toen het naar Pavia (sedert ontruimd) teruglrok, aan ordeloosheid ter prooi en had. het 27,000 man aan gesneuvelden gekwetslen en krijgsgevangenen verloren. Hetzelfde blad berigt, dat de desertie van Ooslenrijkers naar de Franschen zeer aanzienlijk is. De eerste Fransche krijgsgevangenen, 160 in getal, zijn zondag te Weenen aangeko men en werden over den noorder-spoorweg naar Boheme gezonden. Volgens berigt uit Bucharest, heeft de re gering bepaald dat de zoogenaamde gewijde of heilige kloosters die tot de bezittingen van de heilige plaatsen van den berg Alhos, van het heilige graf enz. behooren het vier de gedeelte hunner inkomsten aan de staats kas moeten afslaan. had. Een Ooslenrijksch officier verhaalde, dat de generaal Jellachich (een broeder van den over- i d’Hilliers, op het corps leden banus van Croalie) verbaasd op het zien die van hoe de Fransche soldaten de kogels der Oos- I Oosten rij kers gevangen gemaakt, tenrijkers te gemoet snelden gezegd had zonderheden ontbreken. Dit zijn geene menschen maar tijgers 1” ter- I wijl hij er zacht bijvoegde: Men had bet rignano mij wel gezegd maar ik geloofde het niet.” als Melagnano, Met betrekking tot den slag bij Magenla, i zuidoostelijk dezer, wordt thans door een der j De pinkster-collecte in de Hervormde kerk alhier ten behoeve van het Ned. Zen- deling-genootschap heelt opgei rigt f 41.73. Den 20 dezer zal ter dienste van het departement van oorlog in het openbaar wor den aan besteed de levering van 23,000 bajo- nelscheeden no. 1 en van 2000 scheeden no. 2 en den 23 Julij aanstaande 24,000 blikken veldflesschen met kurkensloppen en bruin lederen draagriemen en wel in vier perceelen, ieder van 6000 stuks. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 9 Junij: Door de provinciale staten is heden tot lid van de eerste kamer der slaten generaal, in plaats van den baron d’Ablaing van Gie- senburg benóemd de heer mr. A. Wvan Beeck Calcoen. Naar wij vernemen zal de tweede ka mer der staten-generaal den 28slen of 29sten dezer maand weder bijeenkomen tot hervat ting van hare werkzaamheden. De synodale commissie heeft den 28 Mei jl. de werkzaamheden harer voorjaarszillingen geëindigd. Volgens haar laatste officieel be rigt, heeft zij onder anderen overeenkom stig bet mandaat haar door de synode gege ven met alle mogelijke zorg het concept reglement ter uitvoering van art. 25 alge meen reglement, met de noodige toelichtin gen ontworpen hetwelk alzoo aan de syno de zal worden aangeboden. Ten opzigte van den somwijlen te lang gewenscbten abnorma- len toestand der diaconiën zal de synodale commissie door een voorstel deswege aan de synode trachten, dien, in den regel, te doen ophouden. Hoe vaak ook ons land in den vreemde miskend mogt worden er worden toch nu en dan stemmen gehoord, die aan Nederland billij ken lof toekennen. Zoo leest men in de Ri- hliothèque Universelie Revue Suisse et élran- gère bij gelegenheid eeuer aankondiging van het werk van de Lavelyede l' enseignement primaire en Hollande (Gend 1838): Hol land wordt builen zijne grenzen niet naar ver diensten gekend en gewaardeerd. Dat is een feit des te meer te bejammeren naar male het versland en de praclisc.he zin van het volk, dat die noordelijke streek bewoont overwaard zijn om bekend en geraadpleegd te worden. Dat volk gering in aantal en aan zich zelf overgelalen heeft zich de vrijheid op burger lijk en godsdienstig gebied welen te verwer ven. In de tijden van financiëlejcrisis heeft het Hollandsche volk zijn ouden roem van eer lijkheid ongeschonden weten te bewaren en zijn crediel welen te bevestigen. Door wél overlegde hervormingen vermeerdert hel zijn inkomsten en vermindert het zijne lasten; het geeft het voorbeeld van een goed beheer, van spaarzaamheid van den geest van orde en vooruitgang; het heeft, met meer ijver dan ee- nige andere natie van het vasteland de be ginselen en begrippen der nieuwere beschaving toegepast. Dat volk, eindelijk, dat meermalen den bitteren kelk der beproeving tot den bodem toe heeft geledigd, en dat, uil zijn geloof en zij ne vaderlandsliefde eene onvergelijkelijke geest kracht puttende, nooit groolernooit edeler was dan in de dagen van zijnen tegenspoed dat volk, voorwaar’ verdient de algemeeue ach ting en bewondering.” Uit Almelo wordt gemeld d. d. 8 Junij: Terwijl de zoogenaamde nieuwe fabrijk van de Enschedésche katoenspinnerijen” in wer king werd gezetmoest de riem om de groote Urban met zijne troepen den teruglogt over Lassano gelukkig heeft volbragt. WEENEN, 10 Junij. De Oesterreichische Correspondent meldt dat hel leger zijne te- rugtrekkende beweging voortzet lot achter de Adda en het hoofdkwartier gevestigd wordt te Cavattigozzi, vóór Cremona. PRUISSEN. In de politieke wereld wordt druk gesproken over eene rede, die de prins regent tot de dezer dagen benoemde generaals heeft gehouden en waarin hij gezegd zou hebben, dat het vaderland welligt spoedig hun ne diensten zou behoeven en hij dan op hen rekende. BERN, 9 Junij. Volgens particuliere be- rigten hebben de Franschen bij Magenta zeer aanzienlijke verliezen geleden vooral aan hooge slaf-officieren en hebben de Ooslenrij kers vele krijgsgevangenen gemaakt. De bondsraad heeft bevel gegeven tot de onverwijlde wapening van de vestingwerken van Luziensteig en de grenzen tusschen Graanw- bunderland en Oostenrijk, en bespoedigt te vens de voltooijing der vestingwerken van St. Maurice in hel kanton Waadt. FRANKFORT, 10 Junij. Er zullen 200,000 man nieuwe troepen Oostenrij kers spoedig naar Italië oprukken. LONDEN, 10 Junij. De Times meldt in een telegram dat de veldmaarschalk Hess tot opperbevelhebber van het Oostenrijksche leger in Italië is benoemd, en dat de Oos'enrijkers retireren naar de Adda, om zich voor te be- reiden tot eenen nieuwen veldslag. PARIJS, 10 Junij. De Moniteur behelst het berigt van eene nieuwe overwinning der geallieerden door de inname van Marignano door het corps van den maarschalk Baraguay van generaal Benedeck daar werd verdreven. Er werden 1200 Nadere bij- De Ooslenrijkers zijn van Belgiojoso naar Piacenza geretireerd. (Ma- op de meeste kaarten voorkomende ligt ongeveer vijf of zes uur van Milaan aan de Lombro. In op den 4 dezer, wordt thans door een der 1313 behaalde Frans I er eene overwinning op bladen verzekerd dat de Franschen 4000 doo- j de Zwitsers.)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1