I NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. ---- U iWf i 1859. No. 49. ZATURDAG VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER, MAANDAG DEN 20 JUNIJ 1839, des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Besluit, houdende goedkeuring van het ko hier van omslag wegens kosten van slatting der Oudvaart. beheer het dempen Toen den 27 Mei de monstering der troepen BUITENLAND. adressen en van de beurtschippers Ran werd omtrent den van havens (aan- W EEN EN, 14 Junij. De Wiener Zei- lung deelt mede, dal de keizer bij de aan- geleekend of daarvan weggelaten aan het Sledelijk Bestuur kennis te Adres om eene provinciale subsidie voor de Industrieschool. Missive betreffende het reglement en het ta rief voor het beurlveer van Kuinre. Missives wegens het reglement van van het O. B. Weeshuis. Missive van bet R. C. P. Armbestuur, om eene toelage tot dekking van het tekort over 1858. Adres en voorstel tot wijziging van bet re glement voor het trekveer van Leeuwarden op Sueek wat betreft den lijd der afvaart. Missive en voorstel omtrent het aanleggen van een’ kunstweg over Zijltje Staten naarde limiet van Hennaarderadeel. Besluiten betrekkelijk de instruction voor den Secretaris en den Ontvanger der Gemeente. Missive omtrent eenenaanslag op het ko hier van den hoofdel ij ken omslag over 1859. Voorstel om af te zien van het maken van eenen nieuwen steiger. Voorstel wegens het gebruik van den trek- weg. Rapport over gehouden). Idem over van Roordahuizum tijd van afvaart. op den vrede, toen eensklaps de inval van Oostenrijksche troepen in Piemont ons te wa pen riep. Wij waren niet gereed manschap, paarden ammunitie ontbraken en om onze bondgenooten te helpen, moesten wij bij kleine afdeelingen over de Alpen trekken, om tegen over een’ geduchlen vijand te verschijnen die reeds voor lang zich bad voorbereid. Het gevaar was groot de energie der na tie en onze moed hebben in alles voorzien. Frankrijk heeft zijne oude deugden weder- gevonden en tot één doel zoowel als in één gevoelen vereenigd heeft hel de kracht zijner hulpmiddelen en het vermogen zijner vader landsliefde getoond. Pas sedert tien dagen zijn de operaliën begonnen en reeds is hel Piemont- sche grondgebeid van zijne aanvallers bevrijd. Hel geallieerde leger heeft vier gelukkige gevechten geleverd en een beslissende over winning behaald die de poorten der hoofd stad van Lombardije opende. Meer dan 55,000 Oostenrijkers hebt gij buiten gevecht gesteld 17 kanonnen, 5 vaandels zij n door u veroverd; 1 uwe handen. Maar nog is alles niet geëindigd wij zullen nog moeijelijkheden moeten doorstaan nog hinderpalen overwinnen. Ik reken op u. Moed dus, dappere soldaten van het leger van Italië! Van uit den hemel zien uwe vaderen trotsch en fier op u neder. Gegeven in het hoofdkwartier te Milaan den 8 Junij 1859. BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK 17 Junij. Overeenkomstig het besluit door de eerste kamer in hare zitting van 2 dezer genomen zullen hare leden op Woensdag 15, des namiddags ten half 2 uur weder vergaderen. Z. M. beeft bij besluit van den 29 Mei jl. no. 5, magtiging verleend, met wijziging in zoover van het daaromtrent bepaalde bij de instructie op de vrijwillige werving, gearres teerd bij koninklijk besluit van den 4 April 1821 uo. 25, om personen, geene miliciens zijnde, bij de gewone regementen infanterie, met eene lengte van 1.58 Ned. el, mits zij overigens van een gezond en krachtig gestel rijn als recrulen toe te laten. Napoleon Uit nadere particuliere berigten over het gevecht bij Melegnano blijkt, dat dit zoo ver schrikkelijk is geweest, dat het getal dooden veel grooter is dan gewoonlijk in verhouding tot het getal gekwetsten. Ook is in het dorp een groot gebouw ingeslort en op de strij dende militairen neèrgekomen welke ramp de verliezen nog vermeerderde. Het slagveld van Magenta is, volgens een* brief uit Milaan aan den Constitutionnel t slechts twee mijlen (kilometers) breed. Het is een met hoornen heggen en wijngaarden beplante vlakte waarvan alleen de infante rie nut kan trekken. Toen de briefschrijver het slagveld bezochtwaren de dooden reeds begraven Franschen en Oostenrijkers had men in dezelfde kuilen geworpen. De verdediging der Oostenrijkers in bet dorp was allerharde nekkigst. Elk huis was door 100 tot 200 man bezet op alle verdiepingen waren schiet gaten gemaakt en de militairen die in de kamers of op de daken geene plaats meer von den valleden post in de kelders, om door de keldergaten te schieten. Van de meeste huizen is geen steen op den anderen gebleven. Het huisraad diende tot barrikaden stoelen tafels, zelfs de trapleuningen werden uit de vensters op de slormloopende Franschen ge worpen. Men verneemtdat bij bet ophanden zijn de beleg van de Oostenrijksche Mincio-vestin gen de congrevische vuurpijlen zuilen gebruikt worden welke bij bet beleg van Sebastopol zulke verschrikkelijke verwoestingen indestad aanrigtlen. De vuurwerkers, die ze in het la boratorium te Metz vervaardigen gaan zelveti naar Italië. Elke vuurpijl kost 2000 fr maar I daarvoor treft hij ook op den ontzaggelijk grooten afstand van bijna 7000 meters, '1'/4 uur gaans. Aan gemunt geld hebben de Franschen in de citadel van Milaan volgens sommigen 12 millioen volgens anderen 8 a'J millioen francs gevonden. Milaan, en in navolging van deze hoofd stad de gemeenten Somma Gesto-Calenda en Gallarate hebben aan keizer Napoleon en ko ning Victor Emanuel adressen gezonden hou dende betuiging van gehechtheid achting en hulde. Lombardije zal voorloopig in naam van den koning van Sardinië bestuurd worden door den ridder Paolo Viglianidoor dien vorst tot gouverneur benoemd. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK verwittigen bij deze de in gezetenen dal de alphabelische naamlijst van de personen die in dit jaar aan de loting voor de Schutterij moeten deel nemen ter visie van elk en een’ iegelijk zal liggen op de Secretarie van de Stad Sneekvan Dingsdag den 14 tot Zaturdag den 18 Junij 1859, des morgens van 9 tot 12 uur, ten einde ieder in staat zal zijn om ingeval hem eenige per sonen of omstandigheden mogten voorkomen die op de lijst nog zouden behooreu te wor den aanj daarvan geven. Dat de loting zal plaatshebben op het Stads huis Woensdag den 22 Junij 1859 des voor middags ten 11 uur, voor die genen welke geboren zijn in 1854 terwijl daarna dadelijk zal worden overgegaan tot de naloting der in geschrevenen van de jaren 1825 1855. Wordende een ieder ingeschrevene opgeroe pen om daarbij tegenwoordig te zijn, en re denen van vrijstelling hebbende, die alsdan op te geven. En opdat zulks kome ter kennis van een’ ieder dien het aangaat zal deze worden afge- kondigd zoo als gebruikelijk is. Sneek den 14 Junij 1859. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUD A De Secretaris HAGA. door den koning bevolen was riep de trom hen reeds vroeg naar de exercilieplaals en trok, onder anderen eene afdeeling reeds des morgens te 4 ure van Bernhausen derwaarts. Na een schraal ontbijt, genoot menig soldaat geene verdere ververschingen veie jeugdige knapen traden, toen te elf ure de terugmarsch was aangenomen door de gewone inspanning en verinoeijenis uitgeput, buiten het gelid, om aan den rand des wegs eene kortstondige rust te zoeken. Twee hunner lagen aan de nieuwe Weinsleig, zonder door de voorbijgan gers opgemerkt of althans toegesproken te worden toen eene fraaije calèche kwam aan rijden in welke twee voorname dames zaten, die, na bekomene opheldering, de soldaten uitnoodigden, de plaats in het rijtuig met baar te deelen doch naardien er slechts voor één’ man plaats was, moest de andere achterblij ven. De boeren te Degerloch hadden slechts een’ wenk der dames noodig, om den achter blijver met een’ wagen van zijne rustplaats af te halen en derwaarts te brengen. De aan zienlijke dames deden haar werk niet slechts ten halve, maar voorzagen de soldaten met geld, en zelfs haar bediende moest zijne beurs ledigen. Versterkt en verfrischt bereikten de jeugdige krijgslieden hunne standplaats, en als zij daar nu hun wedervaren verhaald hadden, klonk uit aller mond een luid hurah ter eere der twee dochters des kouings, H. M. de koningin der Nederlanden en prinses Maria van Wurtemberg. De Waakzaamheid verzekert, dat het berigt uit de Univers overgenomen volgens hetwelk de regering aan de jezuïten had toe gestaan eene zending in onze Oost-Indische Bezittingen te vestigen van allen grond is ontbloot. Behalve de proclamatie aan het Italiaansche volk heeft keizer Napoleon ook de volgende xlagörder aan het leger van Italië uitgevaar digd Soldaten Eene maand geleden hoopte ik nog met vertrouwen op de pogingen der diplomatie, De regering heeft de aanvraag Reevink en anderen tot bekoming van concessie voor den aanleg en de exploitatie van spoorwegen in het noordelijk gedeelte des rijksgewezen van de hand ter zake van de reeds verleen de concessie aan de heeren Sloet—Reuchlin. Heden wordt alhier de verjaardag gevierd van IL M. de koningin zoo door het wap peren van vlaggen als het herhaaldelijk spelen van het carillon. Naar wij vernemen, isjl. dingsdag nacht, onder het dorp Pingjum de boerenhuizinge van Koopmans totaal afgebrand, en zijn daar bij, helaas! omgekomen twee zoons van ge noemden K. één van 21 en één van 15 ja ren benevens eenig vee. De oorzaak van den brand is onbekend. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 11 Junij H. M. de koningin is gisteren uit Wurtemberg alhier teruggekeerd. de prins van Oranje bevond zich tion om H. M. te ontvangen en haar naar het paleis het Huis ten Bosch al waar zij hunnen intrek hebben genomen. Bij arrest vau den hoogen raad kamer van strafzaken is verworpen het beroep in cassatie, ingesteld door H. H. van Deventer, tegen een arrest van het hof in Noord-Bra- bant, waarbij hij ter zake van moedwillige brandstichting, veroordeeld is tot de straffe des doods. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 15 Junij Een vreesselijke brand heeft gisteren avond in het dorp Sloterdijck gewoed. In zes uren tijds lagen 24 huizen in asch. De oorzaak van den brand is onbekend. Er zijn geene persoonlijke ongelukken bij te betreuren. Eenige dagen geleden deelden sommige dagbladen mede, dat de koningin der Neder landen terwijl zij zich in een rijtuig be vond een dreigend levensgevaar ontkomen was. Dit berigt blijkt ongegrond geweest te zijn maar wel vindt men in een te Stutt gart uitkomend blad een ander verhaaldie vorstin betreffende, hetwelk hierop neder komt Z. K. H. aan het sta- vergezelde t j Kanoniien Vci«i 11 ucis zijn tic 8000 krijgsgevangenen vielen in COURANT. SNEEKER

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1