1 NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK, 14de Jaargang. 1859. No. 50. den 22 Junij. WOENSDAG - COURANT. SNEEKER A Elli'ih'lilir Jl', BINNEN- EN BUITENLAND. 1 I J I het doen gen ze n L De van Boni ontvangen berigten lui De cholera is vrij he- onze troepen uilgebarslen waarop heeft moeten besluiten de expeditie te le zenden met achterlating echter van klein garnizoen te Badjoa onder kom- van majoor Belle, en eenige stoomsche- zoowel om de communicatie op te bon ter blokkering zooveel mogelijk van Een paar schepen met artillerie en zijn dan ook bereids te Samaraug en spoedig verwacht men ook an- SNEEK, 21 Junij. Van den llden tot en met den 17 dezer zijn in deze provincie Gü runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 1704. De eerste kamer heeft op den 18 dezer met algemeeue stemmen aangenomen de twaalf aanhangige naturalisatiewel ten. Maandag dis cussie over de verdere aanhangige voordragten. De eerste kamer der staten-generaal beeft in hare zitting van den 20 dezer aangeno men: met 51 tegen 5 stemmen (die van de heeren v. Rijckevorsel Pilé en Beerenhroek) de wetsontwerpen tot zamenroeping der mi liciens van de ligtingen van 1856 en 1857, en met 50 tegen 4 stemmen (die van de hee ren Regout Pité, Sasse van IJsselt en Bee- renbroek) de wetsontwerpen tot het doen za- menblijven der miliciens van hel Limburgse!) Bon dscon tinge ut. De kamer is daarna tot nadere bijeenroe- ping gescheiden. Reeds zijn naar men verneemt in ver schillende gemeenten de manschappen van de ligtingen van 1856 en 1857 gewaarschuwd dat zij zich tegen 1 Julij a. s. moeten gereed houden om op te komen. Op verlangen van Z. M. den koning, zal door Z. K. H. den prins van Oranje voorlaan een werkdadig aandeel worden ge nomen in de werkzaamheden bij Z. M. kabi net. Dien ten gevolge heeft de directeur van dat kabinet jhr. mr. de Koek de uit- noodiging ontvangen zich iederen morgen met de portefeuille der dagelijksche werkzaamheden aan het paleis te vervoegen waartoe Z. K. II. iederen morgen ten half elf uur van het huis in het Bosch in de stad zal komen. De overwinning bij Waterloo in het jaar 1815 is ook hier jl. zaturdag door het uitsté ken van vlaggen en den volgenden zondag godsdienstig herdacht geworden. Bij de Her vormde gemeente is alsloen in de voormiddag- godsdiensloefening o. a. gecollecteerd een bank biljet van f 40, waarva.n 5/# voor hel Ned. Zendelinggenootschap en 5s voor de diaconie- armen zoodal het jaarlijksch collect voorliet Zendelinggenootschap nu dit jaar alhier heeft opgebragl te zamen ƒ66.75. Uit 's Gravenhage wordt gemeld d. d. 17 Junij H. M. de koningin heeft bij gelegen heid van Hd. verjaardag, aan verschillende liefdadige instellingen onder anderen aan Israëlitische weeshuis alhier, bijdragen toekomen. De rijksopbrengsten waren gedurende de eerste vijf maanden van dit jaar geraamd op f 25,686,912.10 en hebben opgebragt 25,256,230.47 gedurende de eerste vijf maanden van 1858 hadden zij opgeleverd 25,616 009.84. De wijziging, die in de uniform der schut terij eerlang zal worden gebragt zal voor- eerst bestaan in de afschaffing der legenwoor- i den dige chakots, die door eenvoi....n - - - CT. met panaches zullen worden vervangen. La- ten der hervormde gemeente ter zullen de rokken, even rie reeds is ingevoerd, in sluitjassen worden veranderd. Men meldt uit Amsterdam d. d. 18 Junij: Door hel dames comité alhier, ter bevordering van de evangelieverkondiging en de afschaf- j Junij ;fing der slavernij in Suriname, is op den 6 •Junij jl. te ’s Gravenhage overhandigd aan het hoofdbestuur der Ned maatschappij tot bevordering van de afschaffing der slaver- •nij de som ƒ2500, lol vrijkoop van zoo mogelijk een 12tal Christen slavinnen in Su- iriname. Door de afdeeling Leyden der Vereeni- ging ter bevordering van Fabrijk- en Hand- werksnijverheid in Nederland is, door tusschen- komst van het hoofdbestuur, aan de regering een adres ingediendwaarin talrijke bezwa ren tegen de heffing van het patentregt wor den opgesomd en wordt betoogd dat de af schaffing van dat regt den handel en de nij verheid meer zal balen dan de afschaffing van den accijns op de brandstoffen terwijl ten gevolge der beraadslagingen in de tweede kamer der staten-generaal een’ brief van den minister van oorlog ontvangen waarbij deze aan het gemeentebestuur de vraag rigt of er alhier kazernen en stallen aanwezig zijn t om het vijfde regement dragonders in garni zoen te leggen. Het gemeentebestuur is gis teren vergaderd geweestten einde hierom trent eene beslissing Ie nemen. Men verneemt, dat bij de ontruiming der kazerne en stallen, die nu tijdelijk voor eene fabrijk gebruikt Worden, ruim 150 man en paarden kunnen geborgen worden. Een particulier schrijven uit Java meldt betrekkelijk de expeditie naar Boni het vol gende den al vrij ongunstig, vig onder men rug een mando pen den als de baai, kavalerie aangekomen deren terug. Een particulier schrijven meldt verder, dat de overmoed der Boniërs nog niet is gefnuikt, gaande zij voort de Hollandsche vlag onderst boven te hijschen als het ware onder het vuur onzer troepen. Men mag dus die ex peditie als mislukt beschouwen en voorna melijk zal dit wel te wijten zijn aan het traineren derzelveomdat men den heer de Perez als commissaris wilde laten medegaan terwijl men van te voren wist, dat er aan onderhandelen niet meer te denken was. Men leest in de Arnhemsche Courantz Van eene welonderrigte zijde zijn wij in staat gesteld te vermelden dal het aanvan kelijke gerucht alsof er 12 (volgens sommi ge berigten zelfs 15) officieren van de Bonische expeditie aan de cholera zouden bezweken zijn, gelukkigerwijze overdreven was. Het verlies is evenwel nog zeer aanzienlijk, namelijk de luitenants Thomassat Bannier, van Deutsch en de Graauw en de officier van gezondheid de Kanler, welke allen aan de cholera zijn be zweken terwijl de aspirant-betaalmeester van Fleerde aan eene zenuwzinkingkoorts is over leden.” Men leest het volgende in eene der Pa- rijsche corresponded tiëi: van de Independanee Beige Verscheidene Afrikaansche emigran ten uit deFransche kolonie Guyana ontvlugt, hadden de wijk genomen naar Paramaribo, de hoofdstad van Nederlandsch Guyana waar de gouverneur dier kolonie ze als slaven in 'dienst van den Staat liet arbeiden. Te Cayen- vergrijp tegen de zeden, makende ne werd gezegd dat Frankrijk stellig tegen van 576 aanrandingen van dezen maatregel zal protesteren. Frankrijk I zal niet dulden dat dezulken die het van t vrijen heeft gemaakt weder tot slavernij worden gedoemd. Nog minder kan het dulden dat vrij geborene emigranten, met wier verzorging het zich belast heeft en aan wel- opzettelijke ke het zelfs in hunne schuilhoeken bescher ming moet verleenenslaven worden naast Frankrijk zelf, in eene kolonie, waarmede het vriendschapsbetrekkingen onderhoudt, of althans in goede nabuurschap leeft.” De Üest. Zlg. deelt den volgenden held haftige!) trek mede: Bij de jongste gevech ten verloor de vaandeldrager van een Oosten rijkse!) regement infanterie zijnen regterarm de daarnaast staande officier gaf het vaandel aan den nevenman van den troep over; doch niet zoodra was dit geschied toen een vijandelij ke kogel komt en ook den naauwelijks tot deze waardigheid geraakten ter aarde velt. In dit critiek oogenblik ijlden twee Zouaven naar het onbeschermde vaandel toe en snelden er mede weg. Doch naauwelijks zag een der Oostenrijkers, hoe de vijanden met het klei nood wegliepen of hij jaagt de vluglenden achterna, schiet den eenen Zouaaf neder, en overweldigt met de kolf des geweers den anderen ontrukt hem het vaandel en brengt het zegepralend terug. Deze dappere isvol gens verzekering des schrijvers, een jongeling het verlies voor ’s rijks schatkist door de af schaffing van het eerste minder zou bedragen dan door die van het laatste. Zij verzoekt derhalve, dat de regering het patentregt bin nen een niet verwijderd tijdstip opheffe. Uit Utrecht meldt men d. d. 15 Junij: Naar men verneemt, zal het corps muzijkan- ten van het regement veld-artilleriealhier in garnizoen naar Winschoten vertrekken ten einde zich aldaar bij de eerstdaags te houdene feesten van het landhuishoudkundig congres te doen hooren. De heer Grothe hield de vorige week te Utrecht eene voorlezing over bewaren droo- en inmaken van groenten en vleeschspij- Hij maakte zijne hoorders opmerkzaam, hoe tegenwoordig in vele huishoudingen in Duitschland dopërwten snijboonen asper- giën enz. worden bewaard in blikken bus- sen volgens de methode van Appert, en toon de zoodanige bussen waarvan eenige door hem zelven voor eigen gebruik waren gevuld. Zulke bussen kosten slechts eenige stuivers, en een ieder dus, die in den aanstaanden win ter versche groenten wil eten kan die daar in gemakkelijk tegen bederf bewaren. Uil Scheveningen wordt gemeld d. d. 16 Junij Gisteren namiddag is alhier de eerste haring aangebragt door de bomschuit Adriana Wilhelmina, sluurpian Arie Meeuwenoord, reeders de heeren M. M. Teeuwisse en L. v. d. Lubbe. De vangst bestaat uit ongeveer 7 ton. Heden zijn de gebruikelijke geschenken aan de leden van het koninklijke huis de ministers en hooge ambtenaren en autoritei ten aangeboden. [Later zijn nog 54 ton aan gebragt.j Aan het bestuur der Hervormde diaco nie te Voorst is kennis gegeven van het be slaan eener testamentaire beschikking ten ha ren voordeele door den onlangs gestorven legataris ten jare 1845 naar wettigen vorm gedeponeerd, met dien verstande, dat de ope ning niet zal mogen plaats hebben vóór een’ bepaalden datum des iaars 1947. Men ver liest zich in gissingen omtrent dit zonderlinge testament. Gedurende het jaar 1858 is in de pro vincie Overijssel voor eene waarde van f 5528.45 aan onderscheidene voorwerpen ontvreemd waardoor een getal van 517 misdrij ven daar- stellende aanrandingen van eigendommen is gepleegd. Van die misdrijven zijn er 208, waarvan de daders bekend en aan de justi tie overgeleverd zijn terwijl van de overige 190 misdrijven de daders onbekend of voort- vluglig zijn. Voorts zijn er over 1858 ge pleegd in Overijssel 248 misdrijven van ver wonding en mishandeling, 119 misdrijven van laster en beleediging, 4 misdrijven van aan randing op den openbaren weg, en 5 mis drijven van vergrijp tegen de zeden, makende ne i te zamen een getal van 576 aanrandingen van I dezen personen. I zal i Men schrijft uit Harlingen d.d. 13 Junij: (slaven tot j Ten nutte van de menigte vreemde werklie- slavernij J~“ bij de vaarlslalling lijdelijk in de na- udig gemonteerde bijheid dezer stad gevestigd, hebben predikan- ,v. La- I ten der hervormde gemeente eene c,-ƒ•- als bij de infante- I godsdienstoefening verordend die den eersten keer in een’ houtzaagmolen is gehouden, doch die voorlaan zal geschieden in de kerk van bet bijgelegen Midlum. Uit Hardenbergh wordt gemeld d. d. 13 In bet naburig Echler (koningrijk Hannover) heeft zekere G. G., die zaturdag jl. ter keuring lot de krijgsdienst moest opkomen, zich daags te voren met eene bijl den voorsten vinger afgehakt. Hij is diensvolgens niet ver schenen en tegen hem is proces-verbaal opge maakt. Uit Breda wordt geschreven, datdehooi- handel zich in die streken niet alleen uit strekt tot verzending naar Duitschland en Bel gië maar dat zelfs geheele ladingen hooi naar Italië worden gezonden. Het wordt daartoe in pakken van 109 kilo zeer in elkander ge perst zoodat men slechts een zeer klein vo lumen overhoudtzeer geschikt voor de ver zending. Uit Roermond wordt gemeld d. d. 13 Junij De burgemeester dezer gemeente heeft,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1