NIEUWS- EN ADVEliTENTlE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK.' 1859. No. 51. 14dc Jaargang. den 25 Junij. ZATURDAG I L- VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER MAANDAG DEN 27 JUNIJ 1839, des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. BUITENLAND. BINNEN- EN BUITENLAND. blad op der a. Na 51,000 man Daar den Rijn Voorstel tot wijziging Reglement op het gebruik weg t—v_..—- Benoeming van een lid in de directie van bet Werkbuis. Staten van oninbare posten. Duitschers en een lek gekregen zijne averij te Rapport betredende de havens (aangehouden). Voorstel tot uitbreiding der Verordening tot invordering der plaatselijke belasting op het Gedistilleerd enz. van art. 7 van het van den Mac-Adam- tusschen Sneek en Bolsward. van een tenlandsche zaken is eene opgerigt ter behandeling van hel koningrijk gehechte en scherming geplaatste gewesten treft. In Lombardije moet naar een besluit van het Sardiuische gouvernement, voortaan in den naam van koning Victor Emanuel het regt ge sproken en de notariële acten opgemaakt worden. in hij de gebeur- de Zwitsers die Rome verlaten hadden Pe- erschrikkelijkste anti-Napoleonlische wederstand heeft geboden, niettegenstaande o. a. het gering getal verdedigers omdat de jonge- zijn er in j liugen naar het oorlogstooneel waren vertrok - Na een gevecht van drie uren buiten de stad zijn de Zwitsers de stad binnenge- drongen waarna het gevecht nog twee uren duurde. De Zwitsers hebben de stad geplun derd en vrouwen en weerlooze menschen ge dood. Den volgenden dag zijn de gewelddadig heden herhaald en hebben vele arrestatiën plaats gehad. De stad is in staal van beleg verklaard. LONDEN, 21 Junij. Naar men verneemt, heeft de Pruissische consul te New-York, den 9 dezer, aan al de zich daar bevindende Pruis sische scheepsgezagvoerders geraden spoedig met hunne vaartuigen naar het vaderland te rug te keeren omdat een oorlog tusschen Pruissen en Frankrijk waarschijnlijk is. De uitrusting van het monster-stooinschip vroeger Leviathan thans Great Eastern ge- v. OppenK Het kwam Rotterdam en had aan boord ruim 100 die geworven waren, om te Batavia als gaan. Het waren Fran- Hollanders. Het schip en kwam te Lissabon, herstellen. Terwijl ver- manschappen zaten te eten beval te staan om aan het maar zij antwoordden waren zij niet ge- SNEEK, 24 Junij. In de zitting van de eerste kamer der staten-generaal van den 20 dezer zijn met algemeene stemmen aangeno men de voordragten nopens de haven van Zwartenwaal en de verstrekkingen van het departement van oorlog. Gisteren is door HH. burgemeester en wethouders alhier verpacht de opbrengst der marktgelden van uitstallingen en publieke ver makelijkheden op stads grond, voordesom van J'627 in het jaar aannemer A. Wellema. Z. M. heeft benoemd tot regter in de arrondissements-reglbank te Heerenveen mr. M. A. Eekhout thans regter-plaatsvervanger in de arrondissements-reglbank en advocaat te Groningen. Door den opper-ceremoniemeester is be kend gemaakt dat het hof den rouw zal aan nemen wegens bel overlijden van Z. M. den koning van Napels, voor den tijd van veer tien dagen te weten acht dagen middelba ren en acht dagen ligten rouw, met ingang van den 19 Junij. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 22 Junij De hooge raad heeft heden verworpen hel beroep van cassatie ingesteld door gene raal Gunkel tot de doodstraf veroordeeld we gens vergiftiging. Wij zijn verzocht, het volgende raads besluit van ’s Gravenhage ook in ons blad op te nemen De hoofdonderwijzers der armenscholen en tusschenschool genieten ieder ƒ1200 tracte- ment de hulponderwijzers der 1ste klasse 600, der 2de ƒ500, der 5de ƒ400 en der 4de 230. De hoofdonderwijzers der 1ste burgerschool ƒ1500, de hulponderwijzers der 1ste klasse ƒ700, der 2de ƒ330 der 5de ƒ450 en 4de ƒ250. De hoofdonderwijzers der 2de burgerschool ƒ1400 de hulponderwijzers der 1ste klasse ƒ800, der 2de ƒ600, der 5de ƒ450 en der 4de ƒ250;” enz. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 20 Junij: Ten einde het aankweeken van onder wijzers voor het lager onderwijs te bevorde ren heeft een der schoolopzieners aan een’ on derwijzer in zijn district gelast, dat hij een’ kweekeling moest opsporen of dat hij anders geschorst of ontslagen zou worden. Andere onderwijzers hebben, om van zoodanige onge legenheden verschoond te blij ven daarom leer lingen van tien of elf jareu oud als kweeke- lingen in dienst gesteld. Te Amsterdam is een rijtuig aangebragt, bestemd tol vervoer van gevangenen. Dit rij tuig bevat zes opeenvolgende cellen. De ge vangenen zullen voortaan met dit voertuig dat geheel aan de verwachting voldoet wor den vervoerd. Uit deu Helder wordt gemeld d. d. 20 Junij Een oorverdoovend kanongebulder lok te heden morgen eene menigte nieuwsgierigen naar den zeedijk. Het exercilie-eskader gis teren morgen naar de Noordzee gezeild, keer de heden morgen terug en zou als vijande lijke vloot met volle stoomkracht hier binnen vallen zoodra de vloot in het bereik der batterij Kaaphoofl kwam begon men er van daar op te vurenhetwelk door bet inmid- dels naderende eskader met kracht enkele malen met volle laaggemengd met het ge weervuur der schepelingen werd beantwoord. Het was een treffend schouwspel, die in kruid damp gehulde schepen, met eene snelle vaart en altijd vuur brakende te zien binnenloo- pen. De proef moet zeer goed hebben vol daan en de manschappen aan de batterijen der schepen zoowel als van de kustbatterij moeten zich bij uitnemendheid van hunne taak gekweten hebben. Uit Tiel wordt gemeld d. d. 19 Junij: Eene noodlottige gebeurtenis viel heden na middag alhier voor. Een jongen zich in de nabijheid dezer stad met baden vermakende, was op het punt van te zinken. Op zijn hulpgeschrei schiet een persoon een oppas send gezeltoe en begeeft zich te water doch moet zijn menschlievendheid met den dood be talen daar zij beiden verdronken. Men schrijft uit Leeuwarden van den 18 Junij Naar men verneemt hebben de heeren Reerink, Romein en van der Goot al hier hunne aanvraag ter bekoming van con cessie voor den aanleg van spoorwegen in de noordelijke en oostelijke provinciën des rijks, herhaald op grond dat de door hen voorge stelde plannen uitvoeriger en doeltreffender zouden zijn dan die bij de concessie Sloet- Reuchlin bepaald.” De NLoniteur de la Plotte deelt een be- rigt uit Lissabon mede nopens een treurig ge val aan boord van het Nederlandsche trans portschip Alzorkapt, van Rotterdam en had man soldaten in dienst te schen had om scheidene i hun de kapitein op pompen te helpen dat, nu zij in de haven houden waren, de van hem geëischle dienst te verrigten. Het geschil werd hevig; de kapi tein riep de Hollanders te hulp, en toen ontstond een jammerlijk gevecht. Een Fransch- man werd met een geweerschot gedood en vier of vijf werden min of meer zwaar ge kwetst. Eenigen der vechtenden sprongen in het water, om te ontvlugten. Het transport schip was voor La Jonquière geankerd men hoorde den twist en een officier die op de brik Senhora del Pilar was, liet eene sloep met gewapende manschappen uitzetten. Kor ten tijd daarna hoorde men de geweerscho ten aan boord van hel transportschip, hetwelk de noodvlag opheesch. De officier legde bij het Hollandsche schip aan en de kapitein ver- zocht hem, om de 15 manschappen, die te- gen hem opgestaan waren en die hij reeds ge- I bonden had mede te nemen. Men zegt dal 'ielzer twee of drie die in hel water gesprongen waren verdronken zijn. Voor eenigen tijd werd in de jezuïten- kerk te Weenen in tegenwoordigheid van aartshertogin Sophia en zeer vele aanzienlijke personen eene leerrede gehouden waarin WEENEN, 19 Junij. Men rekent het aan tal Oostenrijksche troepen in de nabijheid van Veronia en de Mincio, als ook booger op bij de Adige vereenigd op een bedrag van 500,000 man. Graaf Scblick de nieuw benoemde op perbevelhebber heeft aangekondigd dat, uit hoofde van de nabijheid des vijands, in Triest Udine Fiume en Laibach het slandregt gel dend is en krijgsraden zijn benoemd, om het te handhaven. Uil Mantua wordt van gisteren gemeld dat de staat van beleg aldaar is afgekondigd en bevel is gegeven om de stad te provian deren. Er is bevel gegeven tot de uitgifte van een totaal bedrag van 50 millioen guldens Lom- bardisch-Venetiaansche schatkisl-biljelten zij zullen gedwongen koers hebben. BERLIJN 22 Junij. De alhier in garni zoen liggende garde en de drie legercorpsen tusschen den Beneden-en Midden-Rijn en twee andere corpsen tusschen den Boven-Rijn en de Main gaan deu 1 Julij op marsch. BERLIJN, 22 Junij. In het hoofdartikel van de Preussische Zeitunrj wordt o. a. ge zegd, dat het Fransch-Sardinisch leger zich thans naar de grenzen van Duitschland be weegt. De Pruissische regering herhaalt daar om het door haar verklaarde dat zij de baar toe vertrouwde zorg voor de zekerheid van Duitschland behartigt, nu de Italiaansche aan- gelegenheid een’ steeds grootereu omvang aan neemt. Engeland en Rusland maken groote krijgstoerustingen. De Pruissische regering zoude aan den pligt die als Duitsche magt op haar rust, niet beantwoorden wanneer zij verzuimde overeenkomstig den geest te han delen waardoor Pruissen groot is geworden. Pruissen vrij van elke verbindtenis voldoet slechts aan de verpligtingen die uit den in- wendigen aard zijner staatsinstellingen voort vloeien. Weldra zal het blijken, of het door Pruissen genomen initiatief ten behoeve van de Duitsche Staten met de noodige kracht on dersteund wordt. De staatkunde van Pruis sen staat vast. Hij die voor Pruissen hin dernissen uit den weg neemt, bedenke, dat hij daardoor diensten aan het geheele vader land bewijst. Van den 25sten. De Pruissische regering heeft vergunning verlangdom I over Hannoversch grondgebied te zenden. TURYN 22 Junij. Officieel bulletin. De en de koning zijn gisteren van Bres cia naar het kamp vertrokken. De bevolking deed hen met luide toejuichingen uitgeleide. De gealliëerde troepen hebben Lonato Cas tiglione en Montechiari bezet. TURYN, 25 Junij. Een officieel bulletin door pater J. von Klinkowslröm uit Arezzo van den 21 dezer deelt mede, dat 1 füIi 1... I1 .1 7 1” I I 1' 1 II nvn o .ril.lii I 1! n I. 11.. lenissen dezer dagen besprak en daarbij zich rugia hebben aangevallen dat eenen grooten op de vi wijze uilliet. Onze eeuw”, zeide hij is eene omwentelingseeuw. Wel vele eeuwen oproermakers en gew'eest maar nooit nog zag men een zoo kunstig en consequent volgehouden revoluiie- stelsel zulk eene in paragrafen afgedeelde theorie van den opstand, zulk een koud be rekende satansch-listige kunst van rebellie, als heden wordt in practijk gebragt. Dit stel sel is de vrucht en het werk van de laatste helft der vorige eeuw' de Fransche revolutie en hare nakomelingen.” De Fransche geeste lijkheid zou zeker zulke taal niet willen of durven voeren. Aan het Sardinische ministerie van bui- nieuwe afdeeling al wTal de aan onder ’s konings be- van Italië” be- onruststokers keu. men - y 0 COURANT. SNEEKER t I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1