NIEUWS- EN ADVERTENT1E-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEElG I I 14de Jaargang. 1859. No. 52. den 29 Junij. WOENSDAG l i hj I - K 411 SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. BUITENLAND. werkelijke MiiltHIllllllllWl en I va n begon hel ge- generaal openbaar minis- Met belangstel- het hof tegemoet ta in a COURANT. geweest j hoede. i c..;. i weder. men van en dat vo ui bel plegtig afgekondigde programma van en afwij- binnen zeer korten lijd nieuwe bewij- i zijne gematigdheid geven zal. Met vooraf van en er volstrekt geene in heeft gevonden. Ji. - sisëhe mobilisatie ten doel heeft; aah Oosten rijk het bezit zijner Italiaanschë provinciën të waarborgen. Waar is het ook ooit in de we reld gehoord dat de buurmari 2ich voor iets in de bres stelt waaraan ons zelven nu reeds niet meer gelegen is Hoe zou Fruissen er toe kunnen komen voor Oostenrijkse!) Italië de Wapens op te vatten terwijl de bevolking zooWei van het Lombardisch - Venetiaanscli koningrijk als van de overige Oostenrijkschë stalen eene verandering in den toestand vau Lombardije zoo als zij zich thans voordoet volstrekt niet ongaarne zou zien Wat heb ben wij aan een gewëstdat altoos het geheele land in beweging brengt en dat niet eens in het ongelijk gesteld kan worden Italië is niet geïsoleerd zoo als Boheme en Hongarije, en met hun brok Italië zullen de Oostenrij kers nooit tot rust komen. Gaan zij zacht en mild te werk, dan wordt bet volk overmoe dig zijn zij streng dan wordt het volk op roerig. Trots alle Metternich», spijt alle trak taten, is Italië een onnatuurlijk aanhangsel vau Oostenrijk.” Men verzekert dat de Russische gezant te Turyn geprotesteerd heeft tegeu het vor- een Hougaarsch legioen in Sardinië, de Pruissische gezant aan graaf Ca- heeft verklaard dat in geval van een’ opstand in Hongarije, zijne regering tusscheu beide zou komen om de beweging te on derdrukken. OOSTENRIJK. De tot de Evangelische be lijdenis behoorende soldaten van het keizer lijk leger hebben geen’ veldprediker en de behoefte daaraan wordt vooral thans gedu rende den oorlog in Italië, smartelijk onder vonden vooral door de magyaarsche rege- menten die voor het meerendeel uit Evan gelische manschappen bestaan; daarbij komt, dat in die landen, waar Evangelische geeste lijken zijn deze de taal dier militairen niet magtig zijn. Daar nn de magyaarsche rege- menlen altoos buiten Hongarije gekantonneerd zijn gebeurt het niet zelden dat een Evan gelisch soldaat van zulk een regement gedu rende zijnen ganschen diensttijd geene enkele Evangelische godsdienstoefening kan bijwonen. WEEN EN 25 Junij. Particuliere berig- ten melden dat gisteren aan den Mincio een groole slag is geleverd. Ten 1 uur in deu morgen moeten de legers slaags zijn geraakt. Te Verona is een sterk kanongebulder verno men. Officiële lijdingen worden tegemoet gezien. WEENEN, 26 Junij. Uit Verona meldt men dal eergisteren de regtervleugel Pozzo- longoSolferino en Cavriano hadden bezel. De linkervleugel drong gisteren tot Guidiszofs en Caslellofreda door, den vijand voor zich uitdrijvende. Gisteren ochtend ten 10 uur vecht. De linkervleugel vau generaal von Wimpfen trok voorwaarts tot digt bij de Chiesa. Des voormiddags had een aauval plaats van het geconcentreerde leger tegen Solferino; de regtervleugel der Piemoulezen voor den maatregel onderrigt van bekommering I Onder de te Vercelli aangekomene ge- magtsontwikkeling tegenover den linkervleu- het Fransche leger bevond zich gel J - die in het gevecht bij door eenen kogel in de dij gewond kwetsten van eene marketentster, Turbigo was. Deze kordate vrouw had bij die gele genheid, met een geweer gewapend, eene charge met de bajonet tegen de Oostenrijkers mede gemaakt waarom zij dan ook in het rapport aan den keizer vermeld is geworden. Men meende haar eerst het been te moeien afzet ten. Zij gaf te kennen dat zij tegen de ope ratie niet opzag, maar toch liever haar re gement zou willen volgen. Later is hare wonde een weinig hersteld, en is er thans uitzigtdat zij biunen kort den veldtogt we der zal kunnen volgen. Aan de Kossisehe Zeitung wordt uit Weenen het volgende geschreven Geen verstandig meusch gelooft hier, dat de Pruis en drong met zijne hoofdmagt tegen Vol- waardoor een terugtogt der onzen nood- kelijk werd. WEENEN 27 Junij. De Ootterr. Corres pondent deelt mede dat de keizer om gewig- tige regerings-aangelegenheden spoedig naar Weenen zal terugkeeren. Het opperbevel over het leger is aan den veldmaarschalk von Hess opgedragen. Men ziet spoedig eenen nieuwen strijd tegemoet. BERLIJN, 25 Junij. Het officieel blad be vat de bepalingen ingevolge waarvan de cou pons der nationale leening zullen geconverteerd worden in aflosbare obligatiën. FRANKFORT, 27 Junij. De Bondsraad heeft bevolen dat Pruissen zes en de Bond twee legercorpsen aan de westelijke grenzen zullen plaatsen. SNEEK, 28 Junij. Van den 18den tot en met den 24 dezer zijn in deze provincie 48 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt bedragende daardoor bet totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 1752. Door Z. M. is benoemd tot ontvanger der in- en uitgaande reglen en accijnsen en van den waarborg en de belasting der gouden eu zilveren werken te Leeuwardenjhr. A. van Haeften thans ontvanger der directe be lastingen en accijnsen te Nieuwer-Amstel. Z. M. heeft de straffe des doods waar toe H. Bekkers door het provinciaal geregts- hof in Zuid-Holland wegens moedwillige brand stichting was veroordeeldveranderd in die van tuchthuisstraf voor den tijd van 20 jaren. Men verneemt dat ten behoeve van den ter dood veroordeelden C. A. Gunkel door diens familie-betrekkingen bereids een verzoek om gratie aan Z. M. den koning is gedaan. De minister van justitie heeft eene wij ziging gebragt in de resolutie van 7 Januarij 4858, betreffende de rij ksveld wachters en, behalve eenige veranderingen wat aangaat hunne onderscheidingsteekenen o. a. ook be paald dat het den rijksveldwachters verbo den is, op spoorwegen in de wagentreinen te gaan met geladene vuurwapenen. Ieder rijksveldwachter moet o. a. voorzien zijn van eene karabijn met bajonet, eene sabel of hartsvanger eene pistool een’ aftrekker, een’ schroefdraaijerreserve-schoorsteentjes voor karabijn en pistool, eene dubbele boeikelting, twee hangsloten met sleutelseen’ koperen maatstaafje en een’ amblspeuning. Naar men verneemt zal de tweede ka mer der staten-generaal bij de hervatting van hare werkzaamheden op den 5 Julij aanstaande zich o. a. het eerst bezig hou den met het onderzoek van de reeds voorge- dragene of verder aan te biedene wetsontwer pen betrekkelijk de Zuider-spoorwegen het tractaat met Portugal over Timor enz. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 27 Junij De miliciens der ligtingen 1855 1858 van het 5de regement dragonders (Limburgse!) Bondscontingent) en de miliciens der ligtin gen van 1856 en 1857 bij de verschillende corpsen, die thans met groot verlof zijn, zijn tegen den 9 Julij aanstaande in werkelijke dienst opgeroepen. Het opkomen der twee ligtingen (1856/57) zal ook voor het lager onderwijs een groot ongerief zijn. Men rekent, dat in Overijssel meer dan tachtig hulponderwijzers van tal rijke scholen in de termen vallen. Sommige onderwijzers van talrijke scholen blijven geheel alleen en zullen zich moeten behelpen met mingeoefende kweekelingen. Naar men verneemt, zegt de Utr. Ct. zullen de telegrafisten 5de klasse die verlan gen tot hoogeren rang te worden toegelaten voortaan aan een tweede vergelijkend examen worden onderworpen. Men verneemt, dat de regtbank te Zwol le de zaak tegen de Nieuwleuser boeren be trekkelijk de bekende gebeurtenissen op de Melebij bevelschrift buiten vervolging heeft gesteld met last tot onmiddellijk ontslag van de drie thans nog aldaar gedetineerde boeren, tegen welk bevelschrift het terie in verzet is gekomen, ling wordt de beslissing van gezien. Uit Groningen wordt gemeld d. d. 20 Junij Heden avond geschiedde alhier de open lijke prijsuitdeeling bij het doofstommen-in- slituut. Bij deze gelegenheid sprak de com- missaris-admislrateur dr. A. W. Alings,over de verschillende methoden van doofstommen onderwijs, daarbij uiteenzetlende de voor-en nadeelen aan elke respective! ijk verbonden. Daarna gaven de kweekelingen proeven hun ner gemaakte vorderingen eu werden vervol gens met prijzen en eerbewijzen begiftigd. Tot genoegen der vele belangstellenden die deze plegtigheid bij woonden liep een en ander af en werd besloten met eene hartelij ke toespraak vau den voortitler des bestuurs, Voor het overige blijft de inrigting steeds in eenen bloeijenden staat verkeeren. Uit Gramsbergen wordt gemeld d. d. 29 Junij Als eene bijzonderheid verdient het volgende voorval opmerking: Een boer bij het naburige Laar (kon. Hannover) vermiste sedert eenige dagen eene zijner kippen. Voor eenige dagen echter, toen hij de kip reeds als verloren beschouwde, was hij niet Weinig verwonderd toen hij dezelfde kip legen den avond op het huis zag aankomen vergezeld van 15 jongen van welke 2 bijzonder in groot te uitmuntten. Bij nadering bleek het dat de 11 kleinere jongen patrijzen waren. De kip trad met haar kroost onbevreesd het ach terhuis binnen en ook de jonge patrijzen leg den geene de minste vrees aau den dag, maar gebruikten reeds dadelijk iels van de hun voor- geworpene kaasmelk. Uit Vlissiugen wordt gemeld d. d. 17 Junij: De navolgende afschuwelijke misdaad maakt thans alhier een punt van geregtelijk onderzoek uit. De marinier Staats, onlangs met het fregat Admiraal de Ruyter van Oost- Indie hier aangekomen ging eergisteren in den vroegen morgen met een’ zijner kamera den bij zekere ter kwade faam staande vrouw, H. Leemans koffij drinken. Deze vrouw leeft, naar men zegt, daar baar man in Oost-Indie is, in ongeoorloofde!) omgang met zekeren Verstralen welke met turf en brand hout langs de huizen te koop loopt. De on gelukkige marinier verwijderde zich met die vrouw en liet zijn kameraad alleen. Weini ge oogenblikken daarna komt Verstralen in het huis, en op de bovenkamer eenig gerucht hoorende begeeft hij zich derwaarts en brengt den niets kwaads vermoedenden marinier met een mes eene vreesselijke wonde in delenden, boven de linkerheup, toe, en nam dadelijk de vlugt door de Duinpoort. Men heeft hem gisteren avond in hechtenis genomen terwijl de zwaar gewonde in het garnizoens-hospitaal is opgenomen; men wanhoopt aan zijn leven. Men verneemt, dat de dader de misdaad reeds bekend heeft. Men meldt uit ’s Hertogenbosch d. d. 24 Junij Men verneemt, dat op den 1 Julij a. s. voor de hoogen raad in behandeling zal komen de bekende zaak van Teuntje Bern (Woudri- chemsche kerkkwestie) welke vrouw wegens stoornis in de dienst, bij gelegenheid dat zij haar herdoopt driejarig kind uit de R. K. kerk wilde halen door bet provinciaal geregtshof van Noord-Brabant veroordeeld is. Uit Breda wordt gemeld d. d. 24 Junij De kazerne de Lange Stallen alhier wordt in gereedheid gebragt voor de behoorlijke huis vesting der miliciens van 1856 en 1857, die in de volgende maand ouder de wapenen zul len worden geroepen. Jl. vrijdag heeft graaf Walewski op de wekelijksche receptie van het corps diploma tiek bij herhaling verzekerd dat de keizer van den oorlog onder geene omstandighed ken zen betrekking tot de Pruissische mobielmaking zeide de minister, dat de Fransche regering j trok terug, niettegenstaaude hare sterke c j__ i j is geweest hoede. Onder het gevecht ontstond een hevig on- De vijand vertoonde eene groole reden

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1