NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, 1859. No. 53. 14de Jaargang. den 2 July. ZATURDAG 1 SNEEKER COURANT. Spoedig BINNEN- EN BUITENLAND. de plaats is alleen in Italië gekomen te onderdrukken. I Ir Bij dit nommer wordt aan de geabonneer- den binnen deze stad gratis afgegeven oer waarden waarop door het Bestuur opgedra gen aan eene Commissie van Administratie der Gasfabrijk te Sneek aan particulieren gas zal worden geleverd.'' Van het Fransch-Russisch tractaat is in De Börsen-Halle maakt er weder melding van en beweert, dat de in- boud dezer overeenkomstvan welke vorst Gorlschakoff in Engeland liet verklaren dat zij niets bevatte, waardoor de belangen de zer mogendheid en de rust vau Europa in ge vaar kondeu worden gebragt op het volgen de nederkomt: In de plaats van het Oosten- rijksche protectoraat voor Italië, zou even als vroeger in de plaats van het Russische protectoraat over de slaven en hunne geloofs- genooten in Turkije de waarborg der mo gendheden komen. Daarentegen heeft het Pe- tersburgsche kabinet verklaard stipt onzijdig te zullen blijven zoo lang geene anderen zich ongeroepen in den oorlog tusschen de gealli eerden en de Oostenrijkers mengen en het conflict tot over de oorspronkelijk aangeno- mene grenzen uitbreiden. Dit laatste en het SNEEK., 1 Julij. Door de regering is bij de tweede kamer der staten-generaal ingezon den een ontwerp van wet, tot vaststelling der begrooting voor de gestichten te Ommer- schans en Veenhuiien welke ten gevolge der overeenkomst, met en vereffening van de Maat schappij van Weldadigheid alsnu komen on der het beheer van den Staat. Die begroo ting wordt voor het tw’eede halfjaar 1859 in uitgaaf geraamd op f 464,845 waarin echter voor een groot deel door de bijdragen der ge meenten eigene opbrengsten enz., wordt voor zien. Het Staatsblad no. 72 kondigt de wet af van 21 Junij 1859, tot zamenblij ving van de miliciens der ligtingen van 1856 en 1857 luidende als volgt Eenig artikel. De miliciens der ligtingen van 1856 en 1857, die bereids onder de wa penen zijn, of die ten gevolge van de tijds omstandigheden door Ons onder de wapenen geroepen mogten worden kunnen in werke lijke dieust worden gehouden tot 50 Septem ber 1859.” Reeds zijn de noodige maatregelen ver ordend tot oproeping in activiteit van de mi- liciens-verlofgangersbehoorende tot de lig tingen van 1856 en 1857. Daarbij wordt o. a. bepaald dat ten opzigte der manschappen, die in gebreke mogten blijven aan de gedane oproeping te voldoen onverwijld een gestreng onderzoek zal worden ingesleld, ten einde de nalatigen opgespoord en naar gelang van om standigheden als deserteurs aangemerkt en behandeld worden. Naar wij vernemen heeft Z. M. de koning besloten, aan den tot de doodstraf ver oordeelden gepensioneerden luit.-generaal C. A. Gunkel te doen ontnemen de versierselen der Militaire Willemsorde 5de klasse, en tevens in te trekken de vroeger verleende vergun ning tot het aannemen en dragen der Fran- sche orde van het Legioen van Eer en van de medaille van St. Helena. Dezer dagen werd gemeld dat de be trekkingen van den ter dood veroordeelden luitenant-generaal Gunkel een adres om gratie aan Z. M. den koning hadden ingediend. Thans verneemt men, dat dit door den ver oordeelde zelven is geschied. Door de classikale vergadering te Sneek op den 29 Junij jl. is benoemd tot lid van het provinciaal kerkbestuur van Friesland de heer dr. P. J. Costerus, en tot zijnen secundus de heer mr. H. U. Huguenin, beiden oud-ouder- lingen te Sneek. Uit 's Hage schrijft men aan de Utr. Ct. van den 24 Junij: Naar men verneemt, is door Z. M. bepaald dat het kamp bij Zeist op den 5den Augustus door onderschei dene corpsen van het leger zal betrokken worden. De respectieve troepen daarvoor bestemdzullen weldra worden aangewezen ook zal de opperbevelhebber spoedig worden beuoemd. De aanbestedingen van de ten deze noo dige leverancien zullen den 14 Julij plaats hebben.” Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 26 Junij De opper-ceremoniemeester heeft be kend gemaakt dat het hof den rouw zal aau- nemen wegens het overlijden van de groot hertogin Maria Paulowna van Saksen-Wei- mar-Eisenach, voor den tijd van vier weken eu wel twee weken middelbaren en twee weken ligten rouw. Uit ’s Hage schrijft men aan de Utr. Ct. d. d. 27 Junij Naar men verneemt is Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden als veldmaarschalk van het Nederlandsche leger door Z. M. uilgenoodigd het opperbevel over de te Zeist te kamperen troepen op zich te willen nemen. Onder Z. K. H. zullen het Het om te heerschen en te onderdrukken. Het heeft zich gemaakt tot den handlanger eu medepligtige van alle Italiaansche wanregeringen en stokregimes. En het oogst thans de vruchten zijner staatkunde lid voor de tweede kamer der in. Het wordt overal verafschuwd en uilge- wijlen den j spuwd.” OLCIU— t «u x-ic.ua. de heer lang niet gesproken. opperbevel voeren de luit.-gen. Nepveu als chef van den staf van den veldmaarschalk eu de generaals Geen en Coenegrachtthans respectievelijk kommauderende de 2de en 1ste brigade infanterie. Uit Arnhem wordt gemeld dat Z. K. H. de graaf van Chambord (Hendrik V) het hotel de Zon aldaar verlaten en het paviljoen Bronbeek betrokken heeft. Zijn gevolg be staat uit 56 personen waaronder een geeste lijke, die in een der lokalen van het pavil joen, hetwelk tot kapel is ingerigt, de da- gelijksche dienst zal waarnemen. De graaf doet vele uitstapjes in de omstreken; op pink- steren bezocht hij het landgoed Roosendaal ook op het Loo heeft hij een bezoek afgelegd. Men meldt uit Zwolle d. d. 27 Junij Waarschijnlijk mede ten gevolge van het op roepen der Pruissische landweer waardoor verscheidene vreemdelingen verhinderd zijn, zich naar Holland te begeven hebben zich eer gisteren eenige alhier woonachtige personen van beroep turf-of zaaddragers bij den beurt schipper op Enkhuizen ingescheept om in on derscheidene streken vau Noord-Holland te gen een hun aangeboden dagloon van ƒ5, met kost en inwoning, zich te belasten met het inoogsten van hooi en granen. Uit Kampen wordt gemeld d. d. 26 Ju nij Onlangs hebben twee professoren van de theologische school van de Hervormde Afgescheidene gemeente, de synode der Pres- byteriaansche Protestanten te Edinburg bij gewoond, als afgevaardigden van de synode der Afgescheidenen. Men verhaalt dat er eene aaneensluiting tusschen de Nederlandsche Afgescheidenen en de Scbotsche Presbyteria nen is tot stand gekomen, zoodat deze bei de kerkgenootschappen thans als één in leer en belijdenis mogen worden aangemerkt. Welke invloed dit hier te lande zal hebben is nog onzeker, maar het schijnt, dat voort aan de beiderzijdsche synoden door afgevaar digden uit de andere zullen bijgewoond en vertegenwoordigd worden. Uit Blokzijl wordt gemeld d. d. 21 Junij Heden werd bet berigt ontvangen dat de zoön van zekeren C. P. alhier die als schip persknecht diende, te Tiel jl. zondag, bij eene poging om een’ in de Waal gevallen jon geling te redden het slagtoffer zijner mensch- lievendheid is geworden dewijl de drenke ling zijnen redder bij het been had gegrepen en met hem door den stroom werd medege voerd zoodat beiden verdronken. Uit Wanneperveen wordt gemeld Als beproefd middel tegen het in brand gerakeu van hooi door sterke broeijing wordt door sommige veehouders in deze gemeente tusschen het hooi eeuig gewoon keukenzout (chloor natrium) gestrooid, dat met de vochtdeelen in het hooi aanwezig, verbindingen aangaat, waardoor zich stikstof ontwikkelt en de ont branding verhinderd wordt. Door het 14e Nederlandsch landhuishoud kunde congres dezer dagen te Winschoten gehouden is besloten, dat bet 15e congres in 1860 te Amersfoort zal bijeenkomen. Uit Breda wordt gemeld d. d. 29 Junij Heden heeft de stemming plaats ge had van eeu l' staten-generaalin de plaats van heer Storm. Er zijn uitgebragt 1940 stem men waarvan de heer Oomen 725 en Guljé 667 bekwamen zoodat er eene her stemming moet plaats hebben. Uit Roermond wordt gemeld d. d. 25 Junij Het gemeentebestuur alhier heeft vau den minister van oorlog bet berigt ontvan gen dat reeds aan ééu’ officier eu 25 man schappen van het 5de regement dragonders, iu garnizoen te Deventer, bevel was gegeven, om zich herwaarts te begeven ter regeling van de aanstaande komst van dat regement. In den loop der volgende week zou een eska dron en de week daarop een tweede eska dron zich naar herwaarts begeven om garni zoen te houden; wat vau die twee eskadrons hier niet geplaatst kan worden zal in de omliggende dorpen ingekwarlierd worden; het overige van dat regement zal in Venlo, Maas tricht, en naburige, dorpen verblijven. Men is hier druk bezig, de fabrijktoestellen uit de stallen en kazerne weg te breken. Uit Luxemburg schrijft men Spoedig zal iu de zitting der kamer aanvrage gedaan worden om gelden ten einde de uitgaven te dekken voor het op voet van oorlog brengen van bet bondscontingent. Een derde gedeelte van het budget zal ons leger daardoor in het jaar kosten. Maar het is te voorzien dat zich mannen in de kamer zullen doen hoorendie hunne stem tegen het toestaan dier fondsen verzetten. De Duitsche bond is alles behalve populair hier te lande. Men herinnert zich, dal hij in 1850 voor zijne eigen staten niet heeft gedaan wat hij thans voor Oostenrijk wil doen in 1859 heeft hij ons laten verbrokkelen, en iu 1856 heeft hij lot schrikbeeld gediend en tot het middel om ons van onze vrijheden te be- rooven. Ziedaar wat de Luxemburgers van de zijde van den boud hebben ondervonden. Nogtans spreekt het vau zelf, dat het land de gevraagde sommen niet kan weigeren. Het garnizoen, dat de kamer omgeeft, is thans bijna 8000 man sterk en zal binnen kort tot 10,000 man gebragt worden. Uit die weinige sympathie voor Duitschland laat het zich verklaren dat de tot het bonds contingent behoorende reserve-troepen die naar Echternach en Diekirch moesten marche ren vaandels hebben ontrold met het opschrift: Leve Napoleon! Leve de vrijheid Leve Italië Aangaande den tegenwoordigeu oorlog zegt de Arnh. Cour. o. a. het volgende Italië bevecht Oostenrijk met hetzelfde reglwaarmede Nederland Spanje bevocht, waarmede Engeland tegen de tirannie der Stu art’s opstond waarmede in het begin dezer eeuw geheel Europa zich verhief tegen de Fransche overheerscbiug. Het is een natuur lijk onvervreemdbaar regtwaartegen geen regt kan verkregen worden dat meu bij gee ne traclaten vervreemden kan. Zelfs het be roemde Europesche evenwigt,”” de oor zaak of het voorwendsel van zoo menig pro tocol en ultimatum zou daartegen niet mogen wegen. Doch ook in het belang vau dat evenwigt geredeneerd, heeft Europa veelmeer belang bij de vestiging vau een eenig krachtig Italiaausch rijk onder eene nationale regering, dan bij het handhaven en ondersteunen van eene vreemde heerschappij, die alleen door ka nonnen en bajonetten haar gezag kan hand haven, en bij den eersten schok, hij de minste verzwakking vau magthet gansche land te gen zich ziet opstaau. Men zou willens blind moeten wezen om niet de beteekenis op te merken van deze al- gemeene verheffing van geheel Italië tegen het Oostenrijksche juk. Oostenrijk heeft zich in Italië nietenkei gevreesd, maar gehaat gemaakt. Het heeft elk berigt dat ons gewordt getuigt het nergens steun bij de natie ge zocht niets gevestigd nergens wortel weten te schieten of verknochtheid opgewekt.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1