NIEUWS- EN ADVEI1TENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 14de Jaargang. 1859. No. 54. den 6 Julij. WOENSDAG t fgi SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. eene I BUITENLAND. a. het be- Dusseldorp ■M te verzamelen zoowel Cbristen-slavinnen als de Evangelieverkon- 1 COURANT het lager onderwijs in deze pro van rijkswege normaallessen ter onderwijzers- kweekeiingen ver- openbare scholen te Leeuwarden, thans verneemt en naar hier Naar luid onderscheidene berigten uit alle oorden vaderland, staan de rogge en de aard- overal zoo schoon dat men berigten over de roest in de rogge, noch die over de ziekte in de aardappelen zoodanig mag aannemen, dat zij op beider oogst een’ belang- grijken invloed zullen uitoefenen. Men beden te dat de zoogenaamde roest in tarwe, gerst en rogge ten allen tijde beeft bestaan nu eens aan den halm beneden dan eens boven dan weder aan de aar zelve. Men beseffe al ver der dat de aardappelziekte sedert 1846 nog geen enkel jaar is achtergebleven en dat de oogst er van in 1838, ondanks de ziekte den prijs tot 40 a 60 cent de mud in Friesland heeft doen dalen.” Onlangs heeft men met verbazing vernomen, dat de stad Groningen ongeveer./" 14,000 pacht trekt van de vuilnis, tot groot voordeel tevens van den landbouw der veenkoloniën wer- I Oosten rij ksche leger dienen ner de luitenant-kolonel kanaal in het Almelosche den slag bij Magenta duizend belijders der Mozaïsche leer bij het en dat één hun- von Salernofeld in een vaandel, dat reeds in ’s vijands handen was heroverde. - Een Berlijnsche brief houdt o. waarts zij groolendeels vervoerd wordt. Het geen de stad Antwerpen daarvan maakt is nog vrij wat aanzienlijkerzelfs hare grootere bevolking in aanmerking genomen. Vroeger betaalde zij namelijk jaarlijks niet minder dan ƒ12,000 om de vuilenis weggeruimd te krij gen en thans ontvangt zij daarvoor omstreeks ƒ480,000. Volgens eene mededeeling van Henri Berthoud in de Patrie wordt er tegenwoor dig in Frankrijk en Engeland een groote handel gedreven in padden. De warmoeze- niers koopen deze dieren gretig op, om ze in hunne tuinen te plaatsen ten einde die van slakken te zuiveren, In Londen worden thans een dozijn pnd-' den met 6 shillings (ƒ5,60) betaald, in Pa rijs slechts met ƒ1.23. In het Quartier dit Jardin des Plantes wordt deze handelwaar in groote tonnen bewaard, en daaruit aan ge gadigden afgeleverd. Velen dezer dieren Wor den naar Londen gezonden. Men verneemt, dat bet Be legercorps od- der prins Napoleon (50,000 Franschen en 10,000 Toscaners) zich op den 28sten met bet hoofd leger heeft vereenigd. Kossuth is den 22 dezer te Turyn aan gekomen, De vorming van een Hongaarsch legioen wordt in Piëmont voortgezet de vrij willigers, die zich daarvoor aanbieden, wor den te Acqut vereenigd het zijn meestal Hon- gaarsche manschappen van bet Oostenrijksche leger, die in krijgsgevangenschap geraakt of overgeloopen zijn. De vrijheid wórdt hun her geven wanneer zij zich bereid verklaren om tegen Oostenrijk de wapenen te voeren. Vol gens berigt uit Genua van den 22 dezer, wa ren te Acqui reeds acht tot negen honderd vrijwilligers vereenigd onder het bevel van den generaal Rhasz een gewezen adjudant van Kossuth en nam hun aantal dagelijks toe, Te Erzerum in Aziatich Turkije, eene stad, die in 1832 door een’ vreesselijken brand werd geteisterd heeft eene geduchte aardbeving op den 2 Junij vele ongelukken veroorzaakt. Men begroot hel aantal menschen, bij dien ramp om het leven gekomen op drie duizend tevens is een groot aantal gebouwen ingestort. In de tien laatste jaren zij n in het krank zinnigengesticht te Indiana (Vereenigde staten van Noord-Amerika) 80 personen opgenomen die door dronkenschap hunne verstandelijke vermogens hadden verloren, 126 die door over drijving in het godsdienstige hunne hersenen hadden gekrenkt en 34 op wier verbeelding de klopgeesten zoodanig hadden gewerkt, dat zij krankzinnig waren geworden. van het oorlogstooneel een gevolg is van toestand in het Oosten van zijn rijk de zaken een dreigend aanzien krijgen. is er sprake van enkele oproeren in Hongarije. Men rekentdat eerlang van tot Koblentz 152,000 man Pruissische troepen aan den Rijn vereenigd zullen zijn. De nieuwe bevelhebber van Verona heeft volgens de Köln. Zeit. de volgende procla matie uitgevaardigd De sedert 50 April verklaarde staat van beleg der vesting Verona wordt niet naar be- hooren in acht genomen. Ik verklaar aan al le bewoners van het door den keizer aan mij toeverlrouwde vestinggebied dat een ieder de wetten van den staat van beleg stiptelijk zal hebben na te leven ik ken geen onderscheid van personen. Ik straf alleen daden en be doelingen. Opdat de ingezetenen mogen weten, allen die het in staat hebben gesteld, som van van Het comité heeft aan het te "s Gravenhage gevestigde hoofdbestuur van de Nederlandsehe maatschappij tot bevordering van de afschaffing der Slavernij op den 6 Junij jl., de som van ƒ2300 ter hand gesteld, met verzoek, die zoo veel mogelijk aan te wen den tot den vrijkoop van een twaalftal Chris- slen-slavinnen. Verder heeft het comité eene afzonderlijke som van ƒ1000 bepaald voor het Moravische zendeling-genootschap teZeist.met verzoek, ze te doen strekken tot de Evangelie verkondiging onderdeslaven in Suriname. Te vens. heeft het dames-comité op nieuw eene inschrijving geopend tot den vrijkoop van een twaalftal Christen-slaven en een twaalftal Chris- ten-slavinnen waartoe het comité meent eene raming te mogen maken van 2300 off 5000. Men deelt het volgene mede Hoeveel vreemdelingen ons land bezoeken tot het verrigten van verschillenden arbeid kan men eenigzins nagaan als wij hier uit eene zeer goede bron melden dat bij de dezer dagen gedane oproeping van de Pruissicheland- OOSTENRI.JK. Eene predikatie door ds. Jellinch voor eenige dagen in de groote syna- goge der Leopoldslad te Weenen gehouden 1 heeft het publiek bekend gemaakt metdeom- - slandigheid dat thans niet minder dan twaalf mige plaatsen zonder nat te worden met schoe- nen kan doorwaden. Het is derhalve niet al leen wenschelijk, maar zelfs noodzakelijk, dat het plan om een 1 of naar de Dedemsvaart te exploiteren, spoe- dig moge worden verwezenlijkt. Men schrijft uit Overijssel: Naar luid rigt in, dat het vertrek van keizer Frans Jo van van ons appelen i seph j den noch de i waar Reeds SNEEK., 3 Julij. Van den 23 Junij tot en met den 1 dezer zijn in deze provincie 36 runderen aan de besmeitelijke longziekte ge storven of afgemaakt bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan, dezes jaars 1808. De tweede kamer der staten-generaal is tot hervatting van hare werkzaamheden bijeen geroepen tegen dingsdag 3 Julij des namid dags ten 2 uur. De heer P. Regout, lid van de eerste kamer der staten-generaal en fabrijkant te Maastricht heeft eene derde en laatste ver zameling in bet licht gegeven bevattende de bezwaren van de Ned. industrie tegen het door de eerste kamer verworpen on twerp-tarief van reglen op den in- uil- en doorvoer. Volgens bekendmaking van den heer in specteur van vincie, zijn opleiding van bonden aan Sneek en Franeker. Naar men zijn als zoodanig aangewezen: te Leeuwarden, de burgerschool voor jongens, onder directie van den heer H. Cremer te Sneek de 1ste burgerschoolonder bestuur van den heer J. Visser, en te Franeker, de tusschenschool onder leiding van den heer B. van Bruggen. Gemelde heeren zullen in hunne gewigtige taak worden gesteund door bepaaldelijk daar voor aangewezene onderwijzers. Uit Leeuwarden wordt gemeld d. d. 29 Junij Voor de geldleening ten behoeve der provincie Friesland groot ƒ226,000 a 4’/t 0/0, welke den 22 dezer was opengesteldis tol heden namiddag 1 uur voor een bedrag van ƒ33,000 ingeschreven. Die ten dienste der gemeente Leeuwarden, groot 78.000, tegen 41/ waarvan de inschrijving tot heden middag was opengesteld, is mede niet vol- geteekend geworden. In zekere kringen der residentie fluistert men over eene familie-aangelegenheid in het koninklijk gezin. Men spreekt van niets min der dan van een verzoeningsfeesthetwelk de zer dagen moet plaats hebben en hetgeen een einde zou maken aan de verwijdering die sedert eenige jaren schijnt beslaan te hebben tusschen het vorstelijk huis en prinses Marian ne vóór hare echtverhindtenis de lievelinge der natie, gelijk ze de lievelinge wTas der konink lijke familie. Wat aanleiding gaf tot die ver wijdering, laat men in het midden doch voorzeker zal ieder met genoegen vernemen dat van zoodanige verwijdering voortaan geene sprake meer wezen zal, en dat prinses Mari anne op den ouden voet ten hove verschijnen en door hare bloedverwanten ontvangen zal worden. Men meldt uit Amsterdam d. d. 2 Julij: Het dames-comité alhier ter bevordering van de Evangelieverkondiging en de afschaffing der slavernij in Suriname, heeft haren dank be tuigd aan eene belangrijke tot den vrijkoop tot de ondersteuning diging in Suriname. weer alleen te Amsterdam zich op eens p. m. 300 personen uit Pruissen bevonden die uit verschillende Hollandsche plaatsen aldaar za- men waren gekomen om ten genoemden einde naar hun vaderland terug te keeren. De bestuurders der Utrecbtsche Sludebteti- Vereeniging Nederland en West-Indië hebben een adres aan Z. M. den koning gerigt, waar in zij hun leedwezen openbaren, dat hel re- gerings-antwoord nog niet is ingekomen op het ontwerp van wet tot afschaffing der sla vernij, en bij Z. M. eerbiedig wordt aange drongen op het nemen van disposition opdat eene spoedige en volledige afschaffing der sla vernij tot stand kome en de smeulende vonk van ontevredenheid in den boezem der slaven bevolking niet in lichtelaaije vlam uitbarste. Uit Harderwijk wordt gemeld d. d. 26 Junij Naar men verneemt, zullen er van de verschillende regementen infanterie voorloopig geene onderofficieren en korporaals bij het le ger in Oost-Indië worden overgeplaalst. Uit Apeldoorn wordt gemeld d. d. 1 Ju lij Heden voormiddag omstreeks 11 uur is het kamp bij Milligen betrokken door de daar toe aangewezene tirailleurs compagniën onder bevel van den majoor Staring. Z. M. de ko ning vergezeld van Hd. adjudanten en or- donnans-officieren heeft het kamp bezocht, alwaar eene tent voor Z. M. is geplaatst. Aan de manschappen werden heden ruime rations ham en erwten van wege den koning uitge deeld terwijl al wat tot veraangenaming van heeren officieren kan strekken op last des ko- nings welwillend wordt verschaft. Binnen eenige dagen verwacht men nog in het kamp het personeel der normaal-schietschool. Z. M. heeft den heer kommandant Staring een fraai jagtgeweer ten geschenke aangeboden. Uit Zwolle wordt gemeld d. d. 2 Julij Wij vernemen de noodlottige tijding, dat de heer S. wonende te Amsterdam die zich heden morgen alhier op de Zwolsche boot be gaf om tot Hasselt mede te varen bij het terugkeeren van daar met de Meppeler stoom- boot, ongelukkig om het leven is gekomen. Ooggetuigen deelen ons mede dat genoemde heer, tegen de verschansing gezeten, waar schijnlijk in slaap is geraakt. Datgene, waar voor hij reeds gewaarschuwd was, gebeurde helaas! Ongeveer ter hoogte gekomen tusschen de Riesebos en het eerste tolhek werd plot seling een val gehoord en had men even den tijd, om nog dé beenen van den ongelukki ge boven het water te zien uitsteken. Oo- genblikkelijk liet men de boot terugslaan en bijdraaijen en juist was men daardoor bijna in staat geraakt den drijvende te grijpen toen hij voor aller oog zonk. Het lijk is reeds gevonden overgebfagt. Men meldt uit Ilardenbergh De rivier de Vecht, alwaar men voor een paar maanden nog zwaar bevrachte schepen zag zeilen is thans wederom zoo laag dat men er op som- IN

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1