NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN IIET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1859. No. 55. den 9 July. ZATURDAG 14de Jaargang. BINNEN- EN BUITENLAND. BUITENLAND. er er meldt uit Breda d. d. 6 Julij verneemt zullen de kadetten der Julij: In de zitting van de arrond.-regtbank ƒ1575 in alhier (correctionele kamer) van jl. zijn twee personen veroordeeld, de een tot 8 dagen gevangenisstraf enƒ120 boete, we gens het kleuren van augurken met Spaansch groen de ander tot een jaar gevangenisstraf en ƒ100 boete, wegens het kleuren van sui kerwerk met menie. Beide genoemde zelf standigheden zijn, gelijk bekend is, zware vergiften, zoodat het raadzaam is, bij het ge bruik van dergelijke voorwerpen de meestmo- gelijke voorzigtigheid in acht te nemen. Op de Nieuw-meer is gisteren een jam merlijk ongeluk gebeurd door gemis van voor, zigfigheid en kennis bij het varen. Twee jonge lieden, zich in een schuitje bevindende, waarmede zij van Koenenmolen vertrokken waren verloren een’ der riemen. Niet we tende hoe zij met één’ riem te werk moesten gaan om het schujtje te besturen en den an deren weder te bereiken besloot één hunner, OOSTENRIJK. De dépêche volgens wel ke de keizer reeds te Weenen zou zijn terug gekomen is valsch geweest. Hij bevindt zich nog te Verona en zal daar voorloopig blijven. Graaf Rechberg minister van buitenlandsche zaken heeft zich weder derwaarts begeven. WEENEN 4 Julij. De Oesterreichische Corresponded berigt uit Fiume van heden dat, naar men zegt, 10,000 Franschen bij Lussin-Piccolo geland zijn, en de brug die naar Cherso leidt vernield hebben. P o zich te ontkleeden om den verloren riem zwemmende terug te krijgen. Hij begeeft zich te water, zwemt naar den riem toe, maar inmiddels drijft de ander met zijn schuitje wegdaar hij zich niet van den eenen riem wist te bedienen. De zwemmende raakt uit geputen is, geen hulp kunnende erlangen, verdronken. De ongelukkige was 22 jaar oud. Oudanks alle moeite, heeft men het lijk uog niet kunnen opvisschen. Te Arnhem zal den 14 Julij ek. des voor- middags ten 10 uur voor het prov. geregts- hof van Gelderland teregt staan Johan Hen drik Felderhoff, oud 16 jaren koehoeder wo nende te Eibergen. Hij wordt aangeklaagd van twee opzettelijke brandstichtingen in gebou wen onder Eibergen waarbij evenwel niet te voorzien was dat daarbij eenig menschen- leven in gevaar kon worden gebragt. De be schuldigde kan geene ander redenen, welke hem aanleiding tot deze misdaden gaven opgeven dan dat hij gaarne een huis in brand ziet staan. Het onweder datvergezeld van storm stortregens en zwaren elders gewoed heeftbeeft in een gedeelte de provincie Friesland en vooral in de vincie Groningen aanmerkelijke schade oorzaaktvooral ren. o. a. ne i hooi beladene wagens als in een oogenblik het onderst boven gekeerd en met (wee paarden in eene sloot geworpen en zware boomen aan stukken gebroken of om ver geworpen wer den. Op andere plaatsen sloeg de bliksem in, of werden tallooze glasruiten aan stukken ge slagen of werden de daken der huizen en zelfs watermolens weggeslingerd. Tusschen Stroobos en Buitenpost (in welke laatste plaats geen huis verschoond gebleven is) zijn de veld vruchten totaal verpletterd; aldaar vielen stuk ken ijs, grooter dan een’ rijksdaalderterwijl de vogels dood uit de lucht vielen. In de diligence van Groningen op Leeuwarden die juist op weg was, wisten de passagiers zich naauwelijks van angst te bergen, dewijl aide glazen verbrijzeld werden terwijl de conduc teur zoodanig door den zwaren hagel gegeeseld werd, dat hem het bloed langs het aangezigt vloeide. De Stoompost geeft een eenvoudig mid del tot luchtzuivering van bewoonde vertrek ken. Hij zegt giet gewonen azijn op tot poe der gestooten krijt, totdat alle opbruisching heeft opgehouden laat na het eenigen tijd te hebben laten stilstaan hel bezinksel dron gen doet het in een’ aarden of glazen pot en giet er vervolgens acidum sulphirosum op totdat er een witachtige stoom uit opstijgt. Deze stoom dringt en verspreidt zich spoe dig door het geheele vertrek en is dus zeer geschikt tot zuivering der lucht in hospitalen, gevangenissen schepen en gewone huiskamers waar de lucht bedorven is. Uit Genemuiden wordt gemeld d. d. I Julij De biezen der maatschappij van het Zwolsche Diep hebben dit jaar aanzienlijk minder opgebragt dan het voorgaande ook de heden van wege deze gemeente verkochte eene kleine daling, welke, tegen 1837, nu voor ƒ1500 gegund zijn Die gun- jven aan Sliedrecht aangaande HEKEN DMA KING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken aan de belanghebbenden be kend, dat de Commissie nit het Plaatselijk Be stuur, ingevolge art. 15 der wet belast met het onderzoek nopens de al of niet gegrondheid der redenen, welke tot vrijstelling of uitsluiting van de dienst der Schutterij zijn ingebragt, dit jaar hare tweede zitting zal houden ten Raadhuize al hier op Donderdag den 14 Julij aanstaande, des middags ten twaalf uur, tot onderzoek van alle reclames, door de ingeschrevene en geloot heb bende personen van dit jaar en door de reeds vroeger ingeiijfden ingebragt, alsmede tot onder zoek van hendie bij nommerverwisseling voor anderen verlangen op te treden. De belanghebbenden worden gewaarschuwd om alsdan op te komen, vermits zij anders zul len gehouden wordengeene redenen tot vrij stelling te hebben, en, voor zoo verre zij dienst- pligtige nommers getrokken hebbende, niet val len in de termen van art. 3 der wet van den 11 April 1827, sub letter a, b, c, l en m van art. 4, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd, blij vende het hun evenwel vrijom hunne redenen tot vrijstelling in een volgend jaar te doen gel den. En opdat zulks kome ter kennisse van eenen ieder dien het aangaatzal deze worden afge- kondigd zoo als gebruikelijk is. Sneek, 9 Julij 1859. Burgemeester en EEethouders voornoemd WOUD A De Secretaris HAGA. kon. milit. akademie van het vierde studie jaar thans in de legerplaats alhier gekampeerd, eerstdaags door Z. M. benoemd worden tot 2e luitenants bij de verschillende wapens van het leger hier te lande en in Oost-Indië. Aan de 1 ndépendance Beige wordt uit Parijs geschreven, dat keizer Napoleon in per soon Verona zal belegeren, terwijl Mantua, dat een garnizoen van ruim 60,000 man heeft, door den prins Napoleon in het oog wordt gehouden, en Peschiera door de Sardinische troepen wordt ingesloten. Ouder de Fransche officieren, die in den slag bij Solferino als krijgsgevangenen in han den der Oostenrijkers vielen bevindt zich graaf Bourgoins neef en stalmeester van kei zer Napoleon. Aan de Pays wordt van het oorlogston - neel geschreven, dat, zoo de Oostenrijkers bang zijn voor de bajonet zij het naden slag van Solferino ook niet zullen begrepen heb ben op de getrokken kanonnen. Terwijl de Fransche artilleristen buiten schot bleven van het Oosten rij ksche geschut welks kogels op vijftig passen afstand van hen schadeloos neér- vielen rigtte o. a. eene batterij van het 16e regement, onder kapitein Fiaut, op eenen af stand van 2000 Ned. ellen, eene totale verwoes ting aan in een escadron ublanen. Toen men eenmaal deze uitwerking had gezien werd het middel op de geheele Oosten rij ksche kavalerie toegepast. Vijf en twintig escadronsdie ge reed stonden om te chargeren en veel kwaad hadden kunnen aanrigten werden in eenige oogenblikken buiten staat gesteld van te ma noeuvreren. Het is de artillerie die eene hoofdrol heeft gespeeld in dezen veldslag. Aan eene particuliere correspondentie uit Londen ontleenen wij het volgende Ware een onderwerp als de bloedvergieling op 24 Junij jl. geschikt tot luimige beschrij ving, dan zou het vermakelijk zijn, het arti kel van den Times te lezen waarin dat blad heden voorstelt, hoe de Oostenrijkers op defti ge wijze het plan hadden gevormd om Napo leon III des morgens ten 9 uur te verrassen hoe deze echter, na eene verkenning van Go dard per luchtballon eenige uren vroeger zij nen vijand verraste, en hoe hij eindelijk bet maal nuttigde, dat voor Frans Joseph II ge reed gemaak was, en op diens legerstede rustte, toen de keizer van Oostenrijk het hazepad be wandelde. Het blad maakt echter de leerza me toepassing, dat bet Engelsche oorlogsde- partemeut niets beter zou kunnen verrigten dan hetgeen de Oostenrijkers door zich aan de oude sleur en gewoonten te houden, deden, wanneer het parlement en de natie geene zorg gedragen hadden om ten minste eenige ver betering tot stand te doen brengen. Van alle kanten wordt bevestigd dat op de trouw der Italiaansche regementen van het Oostenrijksche leger in het geheel niet meer te rekenen is. Drie van die regementen Ai- roldi Wernhardt en Hohenlohe moesten nog vóór den slag aan den Mincio ontwapend wor den omdat zij verklaard hadden niet tegen hunne landgenooten te willen vechten. Men schrijft uit St. Petersburg van den 26 Junij aan de Börsenhalle De graaf Schuwaloff is naar het hoofd- kwartier van keizer Napoleon vertrokken, om betn een’ eigenhandigen brief van keizer A- iexander II te overhandigen gelukwenschen met de aanvankelijk tegen Oostenrijk behaalde voordeelen behelzende. De graaf Schuwaloff zal naar men verneemt gedurende den veld- togt in het Fransche hoofdkwartier blijven. hagelslag, maandag jl. SNEEK8 Julij. De tweede kamer der staten-generaal heeft op den 5 dezer hare werkzaamheden hervat. Geene wetsontwerpen van groot belang zijn ingekomen. Tot afdee- lings-voorzitters zijn gekozen de heeren de Brauw ThorbeckeMackay, Dullert en van Twist. Tot onder-voorzitters de heeren van der Linden, Hugenholtz, Dynden Meeussen en de Kempenaer. Bij Zr. Ms. besluit van 29 Junij jl. is, tot aanmoediging van de vrijwillige werving bij het 5de regement dragonders (Limburgsch bondscontingent) bepaald dat voor gemeld corps een verhoogd handgeld zal worden uit gereikt, zoodat zij die zich daarbij vrijwillig in dienst begeven eene premie van ƒ73 zul len erlangen terwijl diezelfde verhoogde pre mie wordt toegekend aan de miliciens die zich voor den tijd van 6 jaren vrijwillig bij de staande armee van gemeld corps verbin den zijnde bij dal besluit al verder bepaald, dat naar mate het getal vrijwilligers door die buitengewone maatregelen te verkrijgen het cijfer derzelve, bij de formatie vastgesteld, mogt overschrijden naar diezelfde mate de miliciens van het corps in het genot van on bepaald verlof zullen worden gesteld. Het aanbrenggeld voor iederen vrijwilliger is op ƒ10 gesteld. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 2 I ondervonden In de zitting van (correctionele kamer) twee personen donderdag terwijl nu de biezen beter staan. E j stige omstandigheden zijn toe te schrij i de goede berigten van f" dezen oogst. Uit Ommen wordt gemeld d. d. 29 Junij Heden meldde zich alhier bij den ambtenaar van den burgerlijken stand de persoon vau J. B. uit Hannover aan om zijne stukken tot het aangaan van een huwelijk te halen uit die stukken bleek echter, dat hij in 1848 als deserteur was afgevoerd van het Nederland- sche leger. De rijksveldwacht hiervan kennis bekomen hebbende heeft hem dadelijk aange houden en aan de militaire autoriteit overge geven ten einde, in plaats van te huwen zijne straf als deserteur te ondergaan. Zoo zal hij eene oude schuld thans nog moeten be talen. Men Naar men SNEEKER COURANT. van pro- ver- aan het te veld staande ko- De wind was zoo hevig, schrijft men uit Kommerzijl dat drie muren van ee- nieuwe schuur omver stortten vier met

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1