NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1859. No. 56. WOENSDAG den 13 Julij. 14de Jaargang. Or .fl o ENj E SNEEKER fe COURANT V BINNEN- EN BUITENLAND. 1 t het hof BUITENLAND. den, door eeni— Garibaldi l Eens- blind en moe- Frans Joseph binnen, terwijl heeft gedaan, den R ij n FRANKFORT 7 Julij. In de heden ge- houdene vergadering van den bondsdag is door Oostenrijk het voorstel gedaan 1) tot mobiel- making van al de bondscontingenten en 2) tot het uitnoodigen van den prins-regent van Pillissen, het opperbevel over die troepen, met inbegrip van de Ooslenrijkschete aanvaar- ZWEDEN. Brieven uit Stockholm van den 2G Junij melden, dat de ziekte, die koning Oscar twee jaren geleden heeft aangetast zeer verergerd is. Z. M. is zoo zwak, dat hij sedert eenigen tijd het gebruik der spraak en van zijne ledematen bijna geheel mist. Ko ningin Josephine Eugénie wijdt hem dag en nacht de teerste zorgen. Naardien de kroon prins reeds sedert langen tijd met de rege ringszaken belast is, zal de dood des konings denkelijk weinig of geene verandering in de buiten- en binnenlandsche politiek van Zwe den te weeg brengen. [Volgens later berigt is koning Oscar op den 8 dezer overleden en heeft de kroonprins regent de regering aanvaard onder den naam van Karel XV] ITALIË. Uit Rome is te Weenen de tij ding ontvangen dat de paus voornemens is zijne hoofdstad te verlaten en in Spanje of Na pels een loevlugtsoord te kiezen zoodra de gelegenheid daartoe gunstig is. Het is zeker, dat Frankrijk hem heeft uilgenoodigd, zijn verblijf te Fontainebleau te vestigen totdat de staat van zaken in Italië verbeterd zal zijn doch even zeker is het, dat Pius IX deze uitnoodi- ging beeft afgewezen. Te Napels wordt de stemming van dag tot dag dreigender. Het volk, bedrogen in zijne verwachtingen die het bij de aanvaarding der regering door den jeugdigen koning koesterde, wacht slechts op het sein om tot opstand te geraken. Het leger zal met uitzondering der Zwitsers weinig of geen’ weerstand bieden daar het gezind is voor den oorlog tegen Oostenrijk. De ontrouw, die de keizer, volgens be- rigten uit Italië van zijne Hongaarsche troe pen ondervindt, wordt versterkt door eene proclamatie van Kossuth, die daarin belooft, met zijne beide zonen naar Hongarije te zul len komen om den kamp voor de Hongaar sche vrijheid die den 13 Augustus 1849 te gelijk met die van geheel Europa verdween te hervatten. Het volk zegt hij, is ge roepen, om het Huis Habsburg te verjagen en omver te werpen. Op Magyaren geeft den tegenwoordigen oogst ten offer, laat dien door vriend en vijand tot den laatsten halm toe vertrappen ik zal mest op uw land brengen, om het duizend jaren lang voor de Hongaar sche vrijheid vruchtbaar te maken ITALIË. Toen de koning van Sardinië het kasteel van Brescia bezocht toonde men hem de plaats aan, waar generaal Haynau in 1849 43 aanzienlijke inwoners, die als gijzelaars zouden worden medegevoerd deed doodschie ten. De koning heeft bevolen, dat aldaar een monument ter eere van die slagtoffers zal wor den opgerigt. Tot dusver zijn in Sardinië reeds 40,000 vrijwilligers aangeworven. Binnen kort zullen 200,000 man versche troepen in Italië bijeen zijn. CHLTR G Julij. Eene estafelle van Bor- nio te Tirano gekomen meldde gisteren dat het Tyroolsche scherpschutters 5000 a 5300 man sterk Vellaline bedreigde, en ge kolonnes van de krijgsmagt van en Cialdini na het eerste kanonvuur van Bormio naar den Stelvio-pas werd terugge drongen. De Tyrolers leden geweldige verlie zen Garibaldi lelt 10 zwaar gekwetsten van Cialdini zijn 5 man gesneuveld en 4 gekwetst. PARIJS, 4 Julij. Terwijl het Fransche gouvernement alle moeite doet, om die Katho lieken welke de bedoelingen van keizer Na poleon ten aanzien van den Roomschen Stoel wantrouwen gerust te stellen leest men in de ministeriële bladen van Parijs eene verkla ring van een’ Franschen bisschop welke van groote ingenomenheid met den Italiaanschen oorlog getuigt. Wij bedoelen een mandement van den bisschop van Troyes onder meer het volgende inhoudende Het is thans een pleg- tig tijdstip. God schrijft met Frankrijks me dewerking eene heerlijke bladzijde. Hij voert strijd door middel van onze soldaten; Hij be zielt het doorluchtige hoofd des rijks en zendt hem die ingevingen van boven welke het heil der legerscharen zijn. Hij is opgestaan Hij heeft in zijne reglvaardigheid en waarachtig heid gerigle over de volkeren gehouden. Wee Uit Gramsbergen wordt gemeld d. d. 1 Julij Waarschijnlijk zullen bij het graven van het scheepvaarts- en afwateringskanaal van Coevorden naar de Vecht nog wel oudheden ontdekt w’orden althans twee plaatsen zul len doorsneden worden die in vroegere eeu wen tooneelen van merkwaardige gebeurte nissen waren. Het afwateringskanaal doorsnijdt de plaats, waar in 1227 de veldslag geleverd werd tus- schen Otto II, bisschop van Utrecht, en Ru dolf, heer van Coevorden, waarbij eerstge noemde met velen zijner edelen het leven ver loor die plaats is onderden naam van Mom- me-Riete” bekend. Tevens doorsnijdt datzelfde kanaal het ter rein waar in 1G73 door den bisschop van Munster, Berend van Galen, bij de belege- gering van Coevorden verschansingen zijn op geworpen bekend onder den naam van de Bisschopsdijk.” De Bisschopsdijk en de Motn- me-Riete worden beide in de Meene gevon den. Thans is het eiland Schokland zoo goed als ontruimd. Al de huisgezinnen zijn opge broken en hebben zich verplaatstvoor een klein gedeelte naar eenige gemeenten in Noord- Holland aan de zee gelegen het grootste ge deelte heeft Kampen als vestigingsplaats gekozen; een 23tal is naar Vollenhove vertrokken. Men meldt uit .Leeuwarden d. d. G Julij: De geldleening, groot ƒ78,000 a 3 pct., ten be hoeve der gemeente uitgeschreven, is reeds vol- geteekend die van de provincie, groot ƒ200,000 a 4'/? pet., waarop aanvankelijk voor ƒ37,000 was ingeschreven vordert niet. Door de stalen dezer provincie zijn heden tot gedeputeerden gekozen de hh. jhr. mr. W. E. Engelen J. van Loon Iz.mr. S. van Welderen baron Rengers en jhr. mr. C. van Eysinga alle aftredende leden met uitzonde ring van den heer van Loon die in plaats van den heer mr. H. van der Kooi gekozen werd. Naar tijding van Boni tot den Gden April jl., hebben er geene verdere krijgsverrigtingen plaats gehad en was met kracht voortgewerkt aan de versterking te Badjoa welke betrok ken koude worden. De troepen uitmaken de de expeditie, zouden, tusschen den lOden en loden met achterlating van de bezetting te Badjoa terugkeeren vermits het jaarge tijde en eene invasie der cholera een langer verblijf van het gros der expeditie onraadzaam maakte. Een gedeelte is dan ook reeds te Batavia aangekomen. Tot welke aan krankzinnigheid grenzen de dwaasheid de gierigheid vervoeren kan bleek dezer dagen bij eene om hare gehecht heid aan bel geld beruchte oude vrouw te Berlijn. Zij had vóór haar overlijden bevolen, dat de muls niet van haar lijk zou worden afgenomen. De nadenkende erfgenamen kwamen dit bevel niet na en vonden toen de muts afgenomen was, 300 daalder in papieren geld. Uit goede bron wordt gemeld dat vorst den regen te Windischgratz met eene buitengewone zending naar Berlijn afgevaardigd op last van keizer Frans Joseph bij het Berlijnsche hof aanzoek dat Pruissen eene afwending aan zou maken en dat hem daarop is dat aangezien Pruissen niet in van van Weenen niet kan voldaan worden. Het mag in allen gevallen voor Nederland van belang geacht worden, wat uit Koppen- hage wordt gemeld, namelijk, dat de groote mogendheden verklaard hebben, dat zij de on zijdigheid van Denemarken zullen blijven er kennen ook al mogt het Holsteinsche bonds- contingent genoodzaakt worden om deel te nemen aan den oorlog. W.unilESfJlW miiiiniiw— H Af SNEEK 12 Julij. Van den 2 den tot en met den 8 dezer zijn in deze provincie 30 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 1838. Door Z. M. is o. a. benoemd tot plaats vervangend kantonregler te Sneek de heer mr. P. Feenslra Kuiper, procureur bij dearrondisse- ments-regtbank alhier. Z. M. heeft benoemd tot gewone hoog- leeraren bij de regtsgeleerde faculteit te Gro ningen de heeren mr. O. van Rees en mr. G. Diephuis en tot hoogleeraar bij de regts geleerde faculteit te Utrecht mr. J. A. Fruin refendaris bij het departement van financiën. Bij de tweede kamer der staten-generaal is ingekomen eene koninklijke boodschap, ten geleide van een ontwerp van wet bepalende de tuchtiging, aan de verpleegden in de ge stichten te Ommerschans en Veenhuizen op te leggen. Naar men verneemt zullen de miliciens der ligtingen van 183G en 1837, voor zoover zij tot de corpsen der infanterie behooren en bij de dépots daarvan zijn ingedeeld regt- streeks op de onderscheidene veldbataljons verdeeld en daarop gedirigeerd worden. Bij de hooge militaire autoriteit bestaat het voornemen om bij gelegenheid van het aanstaande kamp op de vlakte van Zeist, de vestiging aan te moedigen van ééue of meer cantines in die legerplaats, waar, behalve de gewone ververschingen, geen sterke drank zal te bekomen zijn, maar gezorgd zal worden voor bier, benevens lectuur, ten einde de mi litairen aangenaam bezig te houden. Op den G dezer is de vergadering der al- gemeene synode van de Nederl. Hervormde kerk te ’s Gravenhage geopend geworden. Terwijl koning Leopold de subsidie van 50,000 francs aan den schouwburg te Brussel heeft ingetrokken heeft Zijne Majesteit onze koning bij den overgang van den stads schouwburg te Amsterdam in handen eener a n- •dere directie, voor het eerstvolgende jaar we der zijne vorstelijke subsidie van ƒ10,000 gelijk in de vorige jaren toegestaan. Bij vonnis der arrond.-regtbank te Leyden van den 1 dezer, is W. de B., zoutzieder te O., veroordeeld in eene geldboete van 47,002.30 zijnde de tiendubbele accijns van eene bij hem ontdekte frauduleuse ondermaat van zout en bij onvermogen tot eene gevangenisstraf van zes maanden. Uit Zutphen wordt gemeld d. d. 7 Ju lij .Ten vervolge op de reeds medegedeelde berigten betreffende de menigvuldige ongeluk ken door de jongste onweêrsbuijen hier en daar veroorzaakt, kunnen wij nog het vol gende opmerkenswaardige voorval melden Mej. S. te dezer stede wonende stond met hare kinderen aan de achterdeur harer wo ning toen er een onweder boven onze stad uitbrak. Ten einde zich voor beschutten, slaat zij eene parapluie op. klaps geraken zij allen als verblind der en kinderen vlugten naar 1 de parapluie op den grond geworpen wordt. Het schijnt dat de bliksem door het metaal, geantwoord, aan den ouderwetschen parapluie aanwezig, oorlog is met Frankrijk, aan het verzoek was aangetrokken en geleid en daardoor is"’" waarschijnlijk een grooter ongeluk afgewend. Geen der kinderen had eenig letsel ontvan gen doch de regterhand der moeder was ge heel met brandblaren bedekt. Uit Velp wordt gemeld d. d. 7 Julij Een vader van een zeer talrijk gezin wilde gisteren zijne drie jongste zoontjes in de zwem kunst oefenen bij eene uitgestrekte zandplaat in de rivier den IJssel op een uur afstand van het dorp. De twee oudsten dezer knaap jes de een van 10, de ander van circa 15 jaren bunnen vader vooruit loopende, w’aren echter naauwelijks te water of zij zonken in de meer dan gewone diepte weg. Niettegen staande de vreesselijkste krachtsinspanning moest de ongelukkige vader eindelijk zijne twee veelbelovende kinderen in den stroom achterlaten. Den volgenden dag zijn de lijken der jeugdige drenkelingen opgevisebt.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1