NIEUWS- EN ADVEHTENTIE-BLAD VOOR 1)1! STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1 3?1' 1 1859. No. 57. den 16 Julij. ZATURDAG 14de Jaargang. 1 - Uit Al het is. lij: aan ten naamdbegaf zich zaturdag avond kermis in de Hoven naar huis. 1 de landt hij op de Nieuwstad den voor zijne d_... SNEEKER COURANT. X I BINNEN- EN BUITENLAND. i i Escou ne terug zien, en de kost- I eene turf enz. onder de comp. van de den 13 legerplaats verwacht, om tot den 13 Septem ber bier te kamperen.” De kamer van koophandel en fabrijken te Amersfoort heeft zich bij adres tot de tweede kamer der staten-generaal gewend met verzoek, dat zij aan geene spoorweglijn hoe genaamd hare goedkeuring hechte, tenzij voor al de noodzakelijke lijn van Utrecht over A- mersfoort naar het Overijsselsche geapprobeerd worde. Zutphen wordt gemeld d. d. 12 Ju- weder een treurig voorval hetwelk misbruik van sterken drank te wij- Zekere steendrukkersknecht V. ge- 1 van de Al zwaaijen- aan en vraagt deur staanden schoenmakers- en des avonds vuurwerk. Indien de inschrij ving voor dit feest blijken geeft van daartoe genoegzame geldelijke bijdragen zal er waar schijnlijk ook plaats hebben eene keuring vau fraaije paarden en zullen de wees- en armen kinderen in hunne verschillende gestichten op een feestmaal worden onthaald. Uit Groningen wordt gemeld d. d. 11 Julij Als eene bijzonderheid kan men mel den dat den 6 Julij op eene publieke ver huring zes grazen hooiland gelegen in den polder van Lellelbert, zijn verhuurd in het geheel voor drie gulden hetwelk in het vo rige jaar ongeveer dertig gulden aan huur op- bragt en in den polder van Oostwold twee grazen hooiland voor één’ gulden waarvan de huurder nog vijftig cents wéér terugkreeg aan strijkgeld. Uit Assen wordt gemeld d. d. 12 Julij Wij deelen hel volgende ter waarschuwing mede. Voor eenige dagen kwam te Halen gemeente Beilen een als heer gekleed per soon die zich o. a. in een huis begaf, waar in een meisje erg ziek lag; na eenig praten bood hij aan, het meisje te genezen, mits hem fl betaald werd, de helft dadelijk en de andere helft na de genezing. Dit werd aan genomen ƒ5.30 werd dadelijk betaald en de zieke ontving een drankje van den wonder doctor, die de wijze van gebruik aanduidde, zich verwijderde, en sedert niet is teruggeko men terwijl het meisje kort daarna is over leden. Men meldt uit Maastricht d. d. 10 Ju lij Naar men verneemtis bij het Konink lijk Anthenaeum alhier de betrekking van pro fessor in de wiskunde vakantwaaraan eene vaste jaarwedde van ƒ1200 verbonden is, en zullen diegenen die van den graad van doc tor in de wis- en natuurkundige wetenschap pen voorzien zijn, in aanmerking komen. Uit Maastricht wordt gemeld d. d. 11 Julij Men zal zich herinneren de discussiên, onlangs in de tweede kamer gevoerd over de verhouding van Limburg tot den Duitschen bond. Thans hebben de provinciale staten van dit hertogdom zich ook deze zaak aangetrok ken. In de vergadering van eergisteren is na melijk door den heer Thissen uit naam der daartoe benoemde commissie, rapport uitge bragt op een voorstel strekkende tot aanbie ding van een adres aan den kouing, ten ein de Zr. Ms. regering pogingen aanwende, om Limburg los te maken van zijne betrekkingen tot den Duitschen bond. Het ontwerp-adres, door de commissie te dier zake voorgesteld is bij acclamatie aangenomen. Een eergisteren (9 Julij) te ’s Hage ont vangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch ludie, gedagteekend Bata via 24 Mei jl. berigt, dat te Bandjermasin op Borneo onlusten zijn uitgebroken lot welker demping onmiddellijk maatregelen zijn genomen. Overal elders heerschle gewenschte rust. Gelijk men weet is door onze regering besloten tol het leggen van een’ onderzeese be telegraafkabel tusschen Batavia en Singapore. In de thans ontvangene bladen uit laatstge noemde plaats wordt een schrijven medege deeld van onzen minister van koloniën, den heer Rochussen aan den gouverneur van Singapo re waarin kennis wordt gegeven van de af zending van dien telegraafkabel. Ik ver wacht,” zegt de heer Rochussen in dit schrij ven dat de kabel gelegd en in werking zal kunnen zijn bij den aanvang van de West- mousson. De Engelsche regering heeft ons vergunning verleend den kabel te landen en een station te Singapore op te rigten en te besturen op voorwaarden, welke ik vertrouw dat u door de regering officieel reeds zijn of binnen kort zullen worden medegedeeld. Ik vertrouw dat deze telegraaf binnen kort tus schen Singapore en Rangoon aan den eenen kant en van Java naar Australië aan den an deren kant zal worden voltooid.” De bladen van Singapore zwaaijen hoogen lof toe aan onze regering over het door haar genomen besluit en den spoed waarmede zij dit ten uit voer legt. SNEEK, 13 Jnlij. In de zitting tweede kamer der stalen-generaal van dezer is het wetsontwerp tot regeling van het 1 loodsw’ezen onveranderd aangenomen met 44 tegen 8 stemmen. Voorts is na eenige discus- sie besloten om het ontwerp van wet tot be- i krachtiging van de concessie voor den Noor- derspoorweg te behandelen na den afloop van hetgeen reeds aan de orde is gesteld en dus in den loop der volgende week. Ook de re gering heeft zich tegen het uitstel der behan- i deling verklaard echter waren 21 leden vóór de verdaging. Nog is aangenomen het wetsontwerp betref fende het verleenen van pensioenen en onder stand aan schippers enz. doch verworpen dat tot goedkeuring eener overeenkomst tusschen de regering en de maatschappij tot indijking van op- en aanwassen in de Ooster-Schelde. Bij de verkiezing van een lid der twee de kamer te Breda in plaats van den heer Storm zijn uitgebragt 2142 stemmen. Geko zen de heer Oomen roet 1020 stemmen terwijl 1001 waren uitgebragt op den heer Gulje. Van onwaarde 21 stemmen. Op den eersten dingsdag van September dezes jaars treden als leden van deu raad der gemeente Sneek af de heeren mr. Bouwe Sjoerds StienstraArend Wijtzes Stam Sjoerd ten Cate Bz. Gerben N. Bouma en mr. Herman Ulrich Huguenin. Het Staatsblad no. 76 bevat het konink lijk besluit van 4 Julij 1839, houdende be paling dat met 10 dezer de gemeente Schok land zou ophouden te bestaan. Door den minister van binnenlandsche zaken is ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat met den aanvang van een nieuw leerjaar op 1 September dezes jaars, in’s rijks veeartsenijschool te Utrecht als kweekelingen kunnen worden opgenomen tegen betaling van ƒ530 ’s jaars zij die hun 16de jaar heb ben bereikt, doch niet ouder zijn dan 24 ja- ren en bij examen doen blijken, kennis te bezitten van eenige vakken in het breede vermeld in de Staats-Courant van den 12 dezer. Het aspirant-examen aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda dat ruim eene maand heeft geduurd is ten einde geloopen. Naar men verneemt hebben er van de 206 jongelieden die zich hadden aaugemeld doch waarvan 50 door de geneeskundige com missie zijn afgekeurd, of van het examen heb ben afgezien zoodat 176 examen hebben af gelegd 76 aan de vereischten voldaan verdeeld als volgt Voor de dienst hier te lande. Infanterie 51 kavalerie 4, artillerie 10, genie 2. Voor de dienst in de koloniën. Infanterie 18, artillerie 8, genie 5. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 9 Julij Uit onderscheidene omstandigheden blijkt, dat bij de regering het voornemen be staat om de kweekschool voor schoolonder wijzers te Haarlem op te heffen. Toen voor 14 dagen de vacantie begon heeft de waar nemende directeur aan de kweekelingen te ken- ken gegeven, dat hij hen waarschijnlijk niet weder als zoodanig zou terug zien, en de kost- I huishouders hebben aanzegging bekomen dat j zij hunne kamers, welke voor de kweeke- lingen dienden, wel anders mogten verhuren. Zóó zal dan eene inrigting te niet gaan die den Isten Augustus 1816 is geopend en dus 45 jaren heeft bestaan en aanvankelijk veel goeds heeft te weeg gebragt, doch sedert 1852 door de regering geheel is verwaarloosd en alzoo langzamerhand in diep verval is gekomen. Uit de legerplaats bij Milligen is d. d. 8 Julij het volgende aan de Ulreehtsche Cou rant geschreven De gezondheidstoestand der militairen in de legerplaats bij Milligen laat niets te wen- schen over de ziekten en gebreken die zich hebben voorgedaan, waren bijna allen van geringen aard. Dezen morgen is het eerste veertiental militairen naar de zieken-inrigtiug te Amersfoort verzonden. Den 13 Julij wordt het personeel der normaal-schietschool in de baas B. of deze hem naar zijne woning wil begeleiden. De schoenmaker geeft den dron ken man te kennen dat hij daartoe weinig roeping gevoelt, waarop V. hem eerst een paar stompen op de borst toedient en hem vervolgens met een’ ponjaard dien hij onge lukkig bij zich droeg, een’ steek in den on derbuik geeft. De dader is spoedig daarna in hechtenis genomen. Uit Hardenbergh wordt gemeld d. d. 12 Julij Naar wij vernemen is gisteren bij deurwaarders exploitaan de stad wederom bevel gedaan, om alsnog binnen twee dagen de verschuldigde grondbelasting te betalen terwijl, bij gebreke van dien, tot executie zal worden overgegaan hetwelk reeds aau den procureur-generaal mr. H. W. Jordens te Deventer, zou zijn opgedragen. Men meldt uit Staphorst d. d. 11 Julij: Sedert onheugelijke jaren was in wijden omtrek alhier eene maaijersdaghuur steeds ƒ0,70 tot den kostthans verdienen velen in deze gemeen te ƒ1.33 per dag, boven de voeding; verschei dene landbouwers kunnen voor geld geen werk volk bekomen. Enkelen weenen van weemoed, niet wetende hoe zij de hooijng zullen gedaan krijgen. Het blijkt uit het bovenstaande geree delijk dat het ook hier met de hooioogst uit muntend gesteld is aangaande de kwantiteit. Daar het weder in de laatste 14 dagen bijzon der geschikt was, wordt ook de kwaliteit on verbeterlijk goed. Dat de arbeiders dit jaar eens een buitenkansje hebben zij hun van harte gegund het ge beurt deze lieden zoo zelden Even als voor weinige jaren in Overijs sel zulks beproefd werd is thans in de na bijheid van Rotterdam eene fabrijk opgerigt tot het carboniseren van firma Lion Enthoven en Sedert eenige jaren zijn verschillende mid delen aan de hand gegeven tot dit carbonise ren van turf, vooral in Frankrijk. Volgens de daar gebruikelijke wijze van behandeling, wordt de turf eerst wezenlijk ten gebruike bij de metaalbereiding geschikt, daar de turfkool, volgens het stelsel van de heeren Moreau te St. Grain gefabriceerd eene hitte ontwikkelt zoo sterk als die der houtskool. Op groote schaal wordt de carbonisatie van turf bewerk stelligd in de turf-ontginningen van (dep. Seine en Oise). De tijd zal leeren of de heeren Enthoven I en comp. gelukkiger zullen slagen dan de heer van Sonsbeek die het eerste voorbeeld van dergelijke fabrijk in ons land heeft gegeven. Ten gemeeutehuize te Leeuwarden wer den dezei' dagen aanbesteed de volgende wer ken in verband staande met de verbetering van het vaarwater naar Harlingen tot in zee, als: 1) het leveren en stellen van eene draai brug van gegoten ijzer, lang 20,60 en breed 3 el, in den straatweg over de doorgraving bij Gamstraburen 2) idem over de Noorder- grachtter vervanging van de voormalige Vrouwenpoortsbrug. Beide werken zijn in massa aangenomen door G. J. Wispelwey en comp. te Zwolle, voor ƒ12,579. Men meldt uit Groningen De herinneringsdag van den 28 Augus tus zal ook weder dit jaar, maar nu op den 29sten daar de 28sle op eenen zondag invalt, op de gebruikelijke wijze gevierd worden met een godsdienstig muzijkfeest, harddraverij

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1