NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. s ah 1859. No. 58. 14de Jaargang. WOENSDAG den 20 Julij. Li, bet IllS Ids Ir— SNEEKER COURANT. 21 BINNEN- EN BUITENLAND. 1 k D 5 io st ft 'j 1’ ÏS Is 'ii :o in de c- jk er te I- 11- ch jl- den raad van van het inzen- zoo als ■ee n- ri- id, te en n-, lat le id, en n .1 ijk un en ié ■ft s- ’el al :1e •a eu •Id en l/d- en lie diensten en kunde te kort te willen doen ver klaren noch door rang, noch doot naam, er aanspraak op kan maken om tot hun hoofd te worden gesteld 2) omdat de kon. akade- mie is eene inrigting van hooger onderwijs die, om het groot gewigt voor ’s rijks dienst en de welvaart des volks, eene aanzienlijke plaats behoort te beslaan onder onze nationale instellingen welker w’aardigheid en invloed be nadeeld kan worden indien hel bestuur aan iemand van minderen rang toevertrouwd wordt; 5) en voornamelijk omdat het toezigt van den directeur op het onderwijs een’ man vordert die met dat onderwijs en deszelfs eischen be kend is welke eigenschap zij niet schroomen den nieuw benoemden te ontzeggen. Voorts heeft de secretaris van bestuur dr. W. L. Overduyn den van een adres aan Z. Maj. den koning waarbij hij het brevet en de ordeteekenen van den Ned. Leeuw’ aan de kanselarij heeft terug gezonden bij brief van 10 Julij kennis gege ven aan de docenten der kon. akademie. [Volgens later berigtwas het bedoelde adres door docenten nog niet geteekend veelmin ver zonden.] Men meldt uit Amsterdam d. d. 14 Ju lij Heden werd alhier, op uitnoodiging van de 2Vederlandsche maatschappij van nijver heid gehouden het 3e Nederlandsche nijver heids -congres in het gebouw der maatschap pij Felix Meritis daartoe door het bestuur dier maatschappij welwillend afgestaan. Dit congres werd bijgewoond door 69 leden. Onder de belangrijke gewassen die den stads kruidtuin in dit saizoen versieren noe men wij eerst de Victoria Regia. In geene van de Botanische inrigtingen bier te lande waren tot heden proeven met de kweekelingen van de ze merkwaardige waterplant genomen. Thans kan de verbazende ontwikkeling van dezeplant ook hier worden w’aargenomen. In niet meer dan eene halve week bereikt een blad wan neer het zich op de watervlakte vertoontden diameter van meer dan ééne Nederl. el en de bladen met de verschillende foZns-planten en bloemen vormen een regt fraai geheel. Niet minder snel is de ontwikkeling van den bloem steng bij eene Agave Americana (honderdjarige aloë). In het begin der maand was van den bloemsteng nog niets te zien, en thans verheft hij zich reeds tot eene hoogte van circa 3 Ned. ellen. Het provinciaal geregtshof in Zuid-Hol- land heeft den 6 Julij Scheveningsche visschers veroordeeld tol gevangenisstraf en kosten ter zake van eenvoudigen diefstal als hebbende in de Noordzee buitenleks opgevischt een vat jenever en dat ten huize van den reeder ge borgen, in stede van het ter strandvonderij op te brengen. Dit vonnis kan tot waarschuwing strekken van hen die vermeenen, met gevon den goed te mogen handelen zoo als zij willen. Er daagt concurrentie op in de aanvrage om concessie voor de noorder-spoorwegen. Nu weder hebben de heeren Dull comp. te Al melo adressen aan den koning en aan de staten- generaal aangeboden waarbij zij zich bereid verklaren, eene verbinding daar te stellen voor de zuiderzee-havens Harlingen en Kampen ic de kortste rigting met het Pruissische cen traal station Rheine. Die spoorweg zoo loopen over 500 Ned. mijlen en 26 millioen gulden kosten. Adressanten zijn gereed de bew’ijzen te leveren dat voor die som het gansche W’erk in 5 a 5'/, jaar kan eu des vereischt of vergund door hen zal worden geleverd. Uit Apeldoorn wordt gemeld d. d. 14 Julij Door Z. M. werden gisteren eenige prijzen bestaande in zilveren en andere voor werpen uitgeloofd voor onderscheidene volks spelen aan het Uddelermeer gehouden. Door ingezetenen der omliggende plaatsen Garderen, EispeetUtteld enz. werd hieraan deelgeno men. De spelen werden afgewisseld door mu- zijk en met eenig vuurwerk besloten. Deze uitspanning voor de landbewoners heeft veel genoegen gegeven en is in de beste orde afge- ioopen. Terwijl in het Oldambt het koolzaad ge- dorschen het winterkoren gezicht moet wor- aan arbeiders zoodat het werkloon dan ook tot ëene ongehoorde hoogte is opgevoerd zoo zelfs, dat op eenige plaatsen voor het zichten en binden van een deimt gerst benevens den kost acht 4 negen gulden wordt besteed. Niet tegenstaande dit een dagloon geeft van zes gul den zag men voor eenige dagen nog Oostfrie- sche arbeiders aan den weg liggen wachten de op hooger loon. Men schrijft het navolgende uit Uithuizen Op zondag den 3 Julij is in het Uithuizerwad eene flesch gevonden inhoudende een strook papier waarop met potlood in het Hoogduitsch was geschreven i Ter hoogte van Borkum den 15den April 1859, ’s avonds 9‘/, uur. Het schip Louise, kapt. Hoffman stuurman Dierking matrozen Gebhardt en Fricke, jon gen Glade wij kunnen ons niet meer hou den het schip is lek, beide kettingen zijn gebroken. Wie deze flesch mag vinden, wordt verzocht het berigt in de courant te laten plaat sen Wij zijn verloren. God ontferme zich over onze zielen en goede menschen mogen zich erbarmen over onze verlatene familieu. Amen. De hitte is in het zuiden van Frankrijk nog steeds schier onverdragelijk. Te Marseille komt niemand, ook geen man, op straat zon der een’ zonnescherm. Te Nimes was de ther mometer den 6 Julij in de schaduw 58 gra den van de honderddeelige schaal. De lucht, die men in de straten inademde was als die van eenen fel gestookten oven. De Afrikaansche Sirocco kan niet onaangenamer zijn. In Ierland is het weder zoo heerlijk, dat een gezegend oogstjaar te wachten is. Al le veldvruchten staan zoo schoon als men slechts denken kan. Van aarappelziekte zijn slechts hier en daar sporen die evenwel gee ne ernstige bezorgdheid veroorzaken. Uit alle deelen van Engeland luiden de berigten over den toestand der veldvruchten insgelijks zeer gunstig, doch er schijnt nergens veel boom vrucht te zullen zijn. Naar men verneemtzal de Italiaansche bond ingerigt worden naar het voorbeeld van den Duitschen bond en vindt het eere- presidium” van den paus zijne opheldering in de stellige weigering van Pius IX, eenige active stelling in den op te rigten bondstaat in te nemen. Men weet nog niet, of al de Italiaansche souvereinen verpligt zullen zijn leden van den bond te worden doch zoo veel is bekent!, dat de koning der Beide Si- ciliën zijne toetreding geweigerd heeft. Ishetgeen men in de bondstad te Frankfort in de diplomatieke kringen heeft hooren fluisteren waarheid dan heeft Sar dinië zijne winst aan grondgebied duur, zeer duur gekocht, want dan zou het met Lom- bardije niet alleen een gedeelte Oostenrijkscbe staatsschuld overnemen maar ook al de oor logskosten moeten betalen. Victor Emanuel heeft zijne tweede hoofdstad reeds bezocht; den loden des avonds verscheen hij te Milaan werd luide toege juicht en als koning begroet. Daar heeft hij 1 eene proclamatie gerigt aan de bevolking waarin bij verzekert dat zij voortaan met zijne oude onderdanen eene eenige en vrije familie zal vormen. Het eerste bewijs dier vrijheid zullen de Milanezen ontvangen door zich, even als de Sardiniërs, tien procent ver- hooging te zien opgelegd in de meeste directe en indirecte belastingen. Lombardije, dat krachtens het vredes- tractaat van Villafranca aan den koning van Sardinië toevalt, telt, op eene oppervlakte van 22,000 vierkante mijlen eene bevolking van 2,800,000 zielen. Sardinië zal na de in lijving van Lombardije, eene oppervlakte heb ben van 99,280 vierkante mijlen eu eene be volking van 7,800,000 zielen. Mitsdien zal het, wat zijn grondgebeid betreft, den tien den rang onder de Europesche staten innemen, onmiddellijk op de Beide Siciliën volgen, ea dus vóór Portugal en Beijeren genoemd wor den. Met betrekking tot de bevolking wordt Sardinië nu no. 9 der Europesche staten volgt het ook op de Beide Siciliën en slaat dus boven Zweden en Noordwegen, België en Beije- BEKENDMA KING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK, Ontvangen hebbende eene missive van deu Heer Commissaris des Konings in Friesland, van den 12 Julij jl.no. 1127, 2e afdeeling (Prov. blad no. 86), houdende mededeeling van Z. M. besluit van den 29 Junij bevorens, no. 54, ter bevordering van vrijwillige dienstne ming bij het 5e regement dragonders, uitma kende hel Limburgsch honds-contingent Brengen bij deze ter kennis dergenen, welke tol een vrijwillig engagement bij voormeld re gement genegen zijn dat het daarvoor be paalde handgeld is als volgt 1) Voor iederen rekruut of gewezen mili tair, die een eerste engagement of nieuwe verbindtenis voor zes jaren aangaat 75 gul den 2) Voor eiken milicien die zich voor zes jaren bij de staande armee van dat regement verbindtalmede 75 gulden en 5) Voor iederen militair heneden den graad vau korporaal, die eene tweede verbindtenis voor zes jaren aangaat90 gulden. En voorts, dat de premiën voor het aan brengen van rekruten en miliciens onder 1 en 2 bedoeld, bedragen hoogstens 10 gulden per hoofd. En zal deze worden afgekondigd gebruikelijk is. Sneek den 16 Julij 1859. Burgemeester en TVethouders voornoemd WOUD A De Secretaris IIA GA. SNEEK 19 Julij. Van den 9den tot en met den 15 dezer zijn in deze provincie 59 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 1897. Het Staatsblad no. 79 behelst het ko ninklijk besluit van 7 Julij 1859, houdende goedkeuring van de statuten der vereeniging: de Maatschappij van Weldadigheid. Z. M. heeft pensioen verleend aan den heer H. Bonman emeritus hoogleeraar in de godgeleerde faculteit aan de hoogeschool te Utrecht, ten bedrage van ƒ5285. In de tweede kamer heeft den 15 dezer de heer van Hoëvell eene interpellatie gedaan over den toestand van Oost-Indie, in ver band met de laatste berigten nopens Banjer- massin. De minister heeft zeer uitvoerig ge antwoord en de oorzaken opgegeven, als: invloed der gebeurtenissen in Britsch-Indie uitbreiding van ons gezag op de buitenbezit tingen toeneming der bedevaartgangers naar Mekka en godsdienstige beweging. De oor zaak der gebeurtenissen te Banjermassin ligt iu de troonsopvolging. De regering waakten handelt. Van eene vriendelijken hand ontvangt de Pr. Dr. Cour, inzage van eenen particulieren brief uit Batavia, waaruit blijkt, dat de vol gende personen te Kalangau vermoord zijn R. J. W. P. Wijnmalen, agent der maat schappij zijne vrouw en drie kinderen J. Molley hoofd-ingenieur, zijne vrouw en drie kinderen (hoewel er nog eene flaauwe hoop be stond dat de vrouw en kinderen zijn gered); F. Bouman, boekhouder en kassier; J. J. van Heekeren, elève-ingenieur; E. F. Eisinger, elève- ingenieur C. W. L. Heuzinger, geneesheer; Boodt, hoofd-opziener Hupperts opziener; Schoor, opziener, en nog een opziener waar van de naam niet bekend is. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 12 Julij: Eenige docenten van de kon. akademie te Delft hebben (gelijk reeds werd gemeld) een adres aan Z. M. den koning gezonden waarin zij Z. M. eerbiedig verzoeken de benoeming van den heer Keurenaer tot directeur van die inrigting in te trekken 1) omdat zij zich om hunne jaren, hunnen wetenscbappelijken naam, hunnen titel en hunnen rang gekrenkt moeten gevoelen door de benoeming van een’ bestuur- ren. aan zoo B

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1