I NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1859. No. 59. ZATURDAG lijk 21 A. n- I id, te 1 ijk SNEEKER BUITENLAND. k l i weg der i waar st 9 5 r II- ch j1- 1Q de c- jk er te i- es Is n ;o ie i- <ft i- •- .s— lel lai He Ln eu [e- •ld Lie ki en '1 t>et Ins ids ne ir- ee n- en lat le- >d. en a i in en n te SNEEK, 22 Julij. In de zitting der twee de kamer van den 18 dezer is door den mi nister van financiën de kwestie der doorgra ving van Holland op zijn Smalst op nieuw besproken. De minister heeft daarbij dè ver klaring afgelegd, dat, als de doorgraving op de voorgestelde wijze onoverkomelijke moeijelijk- heden opieverter dan andere ontwerpen zul len gemaakt worden om te voorzien in de vol strekte behoefte der hoofdstad bet plan tot de doorgraving staat bij de regering vast. Het rapport der commissie zal na ’s konings mag- tiging daartoe, publiek worden gemaakt. Bij besluit van den 18 dezer heeft Z. M. de kouing den minister van oorlog gemagtigd om de miliciens der ligtingen van 1836 en 1837 met groot verlof te zenden, en wel die, welke tot corpsen of onderdeden daarven behooren die niet in het kamp bij Milligen reeds veree- nigd zijn of in het kamp bij Zeyst vereenigd zullen worden op den 1 Augustus ek. en de overigen in de eerste dagen van September, nadat zij uit die kampen in hunne garnizoens plaatsen zullen zijn teruggekeerd. In deze gemeente zijn de in dit jaar af tredende leden van den raad allen herkozen S. ten Cate Bz. met 131 A. W. Stam met 143, mr. B. S» Slienstra met 132, rar. H. U. Huguenin met 121 en G. N. Bouma met 119 van de 200 geldige stemmen. De synode der Ned. Hervormde kerk heeft in hare vergadering van den 19 dezer, ter voorziening in de vacature van het secretari aat, ter vervanging van ds. Timmers Verhoe ven het volgende drietal geformeerd S. F. van Hasselt, pred. te Sneek; C. G. Moutijn pred. te Utrecht; J. F. Wetter, pred. te Vreeswijk, en daaruit is gekozen ds. S. F. van Hasselt, pred. te Sneek. Bij bovenstaand berigt uit ’s Gravenhage kunnen wij nog voegen dat zijn weleerw. in de openbare godsdienstoefening op gisteren avond van die benoeming aan de gemeente kennis gegeven heeft; daarbij voegende, dat, uit aanmerking van het spoed vereischende der zaak het in dezen te nemen besluit wel- ligt reeds op aanstaanden zondag der gemeen te zal worden medegedeeld. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 19 Julij Naar men verneemt, zal Z. M. de koning, vergezeld van H. M. de koningin- moeder zich dezer dagen naar Weimar be geven om er een bezoek van rouwbeklag af te leggen. Na eenige dagen aldaar te hebben doorgebragt, zal Z. M. naar Wiesbaden ver trekken. Uit Vlaardingen wordt gemeld d. d. 17 Julij De derde jager is heden aangekomen met slechts 14 tonnen haring; zoo als uit deze geringe aanbrengst ten duidelijkste blijkt, is de visscherij zoo goed als niets men hoopt echter, dat de vangst zich nog zal verbeteren en de volgende jagers iets meer zullen aan brengen. Naar men verneemtis de instructie over den onlangs te Kampen gepleegden kindermoord bereids afgeloopen en zoude het uit de be- keutenissen der beklaagden meer dan waar- heden onraadzaam scbijnlijk zijn gebleken dat èn de dochter én de moeder van dermoord zouden hebben gepleegd. T- De oproeping ligtingen in Belgiedie de regering aldaar met het oog op de behoeften van den land bouw provisioneel uitgesteld had zal nu in het geheel geen plaats hebben. Ook heeft men afgezien van het plan om de miliciens naar het kamp van Beverloo te zenden. Bij een besluit van koning Leopold van 14 dezer is het koninklijk besluit van 21 Mei jl. waarbij de uitvoer van paarden uit Bel gie verboden werd ingetrokken. In strijd met het berigt dat de keizer van Oostenrijk te Parijs zal komen wordt ver zekerd dal keizer Napoleon te Weenen bij keizer Frans Joseph een bezoek zal afleggen en wel op uitnoodiging van zijnen voorma- ligen vijand. Deze zou te Villafranca tol hem gezegd hebben Men beweert, dal Uwe Ma jesteit gezegd heeft dat gij den vrede niel llT' 1 L BINNEN- EN BUITENLAND. zoudt leekenen dan aan den Mincioof te Wee nen welnugij hebt hem aan den Mincio geteekend kom hem te Weenen bekrachtigen.” Inderdaad, de kortist van den keizer van Oos tenrijk te Parijs zou te veel den schijn heb ben van eene vernedering en eene hulde van den overwonnene aan den overwinnaar. Naar men verneemt, heeft keizer Frans Joseph aan keizer Napoleon de toezegging ge daan dal hel stoffelijk overschot van den her tog van Reichstadt naar Parijs zal worden ge- bragt. Het Preuesitche Volksblad laat zich al dus uit: Oostenrijk doet van Lombardije niet om niet afstand. Keizer Napoleon heeft daar voor Kossuth en de Hongaarscbe revolutie in den steek gelaten en dat wel op een oogen- blik dat Kossulh drie millioen van den kei zer heeft bekomen en zich met Klapka aan den Franschen despoot onderwierp. Van dit oogenblik af is de zaak der Hongaarscbe revo lutie op de lange baan geschoven. Keizer Frans Joseph bekwam voor het afgestane Lom bardije tevens een nieuwen waarborg, dat het in Oostenrijk het zoogenaamde conservative ge weld kan behouden. Het blad wil hiermede te kennen geven, dat in Oostenrijk zelf het concordaat en het abso- lutismus elkander, tot wederkeer!ngen steun de hand zullen reiken. de krijgskans W'are gebeurd onze grenzen en de grenzen van Duitschland, wanneer zij mog- ten in gevaar worden gebragtongeschonden te bewaren. De bereidvaardigheid welke van u werd verwachthebt gij aan den dag gelegd. Gij hebt eene waardige houding aangenomen en daarin volhardten op deze wijze u deu naam van Pruissen ten volle waardig getoond. Ook werden vele persoonlijke offers gebragt, Ik geef hiervan gaarne getuigenis en ver klaar, dat ik er innig erkentelijk voor ben. De prins van Pruissen Regent.” De Preussische Zeitung meldtdat de veldmaarschalk-generaal Wrange1., ten gevol ge van den tol stand gekomen vredeeervol ontheven is van bet hem opgedragen opper bevel van het leger, dat aan den Rijn zou worden zamengetrokken. SPANJE. Èen telegrafisch berigt uit Ma drid van den 16 dezer houdt in, dat de schat kist in de laatst verloopene veertien dagen vierenveertig millioen realen der schuld betaald heeft. PARIJS 17 Julij. De keizer is heden mor gen te 10 ure aan het station van den spoor- van Lyon afgestapl en heeft zich zon oponthoud buiten Parijs om onmidde- naar het kasteel St. Cloud begeven al- hij reeds sedert 9 uur door de keizerin met den keizerlijken prins de staatsdames en officieren van het hof werd opgewacht. Bij zijne aankomst aldaar werd de kreet: Leve de Keizer aangeheven, terwijl de keizerin op het voorplein haren gemaal te gemoet kwam den jeugdigen prins die in den grenadiers- uniform der garde was uitgedost bij de hand houdende. Na de keizer omhelsd te hebben nam Z. M. den prins, die hem eene lauwer kroon aanbood, in de armen en trad, na de filicitatiën der officieren en hofdames te heb ben ontvangen het kasteel binnen alwaar de ministers ten 12 uur ten gehoore zijn toe gelaten. Men heeft opgemerkt, dat Z. Maj. ofschoon anders volkomen meester over zich- zelven op dat oogenblik toch blijken gaf van zekere ongerustheid. In de hoofdstad zelve scheen men naauwe- lijks te welen dat de keizer reeds was aan gekomen maar daarentegen hield de bevolking zich zooveel te meer bezig met de op handen zijnde gebeurtenissen. Algemeen is hier de verwachting, dat er zich nu in Italië nieuwe verwikkelingen zullen opdoen. De Ami de la Religion vermeldtin haar nummer van he den dat in Italië overal de busten van kei zer Napoleon verbrijzeld en portretten van Orsini te voorschijn gebragt worden en dat dit laatste hier minder gunstig wordt opge nomen. PARIJS, 18 Julij. Het voorloopig bewind te Florence heeft generaal Ulloa teruggeroe pen. De gouverneur en de magistraat van Parma hebben aan koning Victor Emanuel een adres ingediend waarbij zij op nieuw de In lijving bij Sardinië verzoeken. Aan prins Napoleon die heden avond of morgen op het Paleis-Royal wordt verwacht, zal naar men verzekert eene gewiglige zen ding worden opgedragen. PARIJS, 19 Julij. Keizer Napoleon heeft verordend, dat eene conferentie zal bijeenko men ter definitive regeling van de Italiaan- sche aangelegenheden. Het congres zal gehou den worden in de eerste dagen van Augustus aanstaande de plaats waar is nog niet be paald. Naar men verneemt, is er tusschen prins Napoleon en zijnen neef den keizer, die hem zoo mystificeerde", eene geweldige verkoeling ontstaan. De prins verbergt zijn misnoegen niet en is voornemens, alle verkeer met het hof af te breken. Het is hem zeer onaange naam, de stellige beloften niet te kunnen ge stand doen, welke Garibaldi, KossuthKlap ka en anderen van hem ontvingen. Bij de groote illuminatie ter viering van het herstel des vredeswas het gebouw van het jezuïten-collegie feestelijk verlicht. Bij al le vroegere illuminatien was dit niet het ge val meldt de Köln. Zeil. PARIJS, 20 Julij. De keizer heeft gisteren OOSTENRIJK. De graaf en gravin van Chambord worden eerlang uit Nederland te Weenen terug verwacht, om, aangezien Oos tenrijk niet meer met Frankrijk in oorlog is, zich weder te Frohsdorf te vestigen. FRANKFORT. Van zeer geachte zijde” heeft de Frankf. Handelsz. een programma ontvangen dat door eenige aanzienlijke Duit- schers is vastgesteld en waarbij in het belang van Duitschlands eenheid en versterking waar aan zoo dringende behoefte bestaatis bepaald het volgende: 1) Wanneer Duitschland in een’ oorlog wordt gewikkeld moet Pruissen met het politieke en militaire beheer van Duitsch land belast worden. 2) De geheele Duitsche natie moet door eene algemeene volksvertegen - woordiging vereenigd w’orden. 3) Een land weer moet worden opgerigt naar een gemak kelijker stelsel dan het thans beslaande en waarin opgenomen is de bepaling dat in ge val van oorlog de strijders schadeloos zullen warden gesteld ook moet een Duitsche oor logsvloot tot stand komen. 4) De Duitsche landen moeten wat de staatsregeling en het beheer betreft geheel gescheiden zijn van het buiten Duitschland gelegen gebied. ITALIË. Volgens beriglen uit Weenen hebben, behalve Oostenrijk en Sardinië, ook Toskane en Modena reeds hunne toestemming gegeven tot deelneming aan het nieuwe Ita— liaansche verbond. Van de pauselijke en Na- pelsche regeringen zijn nog geene verklaringen dienaangaande ontvangen doch aan de toe treding van deze twee laatsten wordt niet ge twijfeld, vermits zij zullen inzien dat een tegenstand onder de tegenwoordige omstandig- zou zijn. Daarentegen wordt uit Parijs berigt dat de koning van Napels deze, gezamenlijk dien kin- i bepaald geweigerd heeft, lid te willen zijn van het nieuwe verbond. De hertogin-regentes der miliiciens van eenige van Parma zou volgens het Parijsche schrij ven zich geschaard hebben aan de zijde vau Toskane en Modena. BERLIJN, 18 Julij. Aan het Pruissische leger is de volgende dagorder uitgevaardigd In het oogenblik toen de oorlog tusschen twee naburige groote mogendheden uitbrak heb ik last gegeven dat het leger op voet van oorlog zou worden gebragt, ter handha ving en waarborging van bet standpunt, dat Pruissen in het vervolg behoorde in te ne men. Het destijds dreigende gevaar is voorbij. Terwijl gij nog op weg waart, om de u aan gewezene standplaatsen te bezetten, hebben de odrlo^voerende mogendheden plotseling den vrede gesloten. Uw voorwaarts rukken heeft blijk gege ven van ons vast besluit, om, wat ook door COURANT. 11 W’7' si

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1