NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, I 1839. No. 61. 14dc Jaarsrans. ZATURDAG den 30 Julij. /•v; Li fe n d, bet ll SNEEKER COURANT. weggeruimd. had BINNEN- EN BUITENLAND. k a. BITOWBIR»llilll)IB)IIIIIViiiH i i ver- ge il 5 Jè st L es ts in ;o 21 ie- IU- ich ul- •Id de eu ms ids ■ne fe 5 ‘t *j j’ >’ee n- vi- )d, te .’eu n-, lat le- id. en n ijk i in en n te Ir an de ic- Jk er te i- eft li ne vangst beslaande uit 2400 robben met een is- vel tal de en en be- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend, dat de JAAR MARKT op welke geene bedelaars, rijfelaars, hazardspelen of loterijen met kaartjes om koek, glas- en aardewerk of andere voorwerpen zullen worden toegelaten alhier zal ingaan op Dingsdag den 9 Augustus aanstaande des morgens ten 8 uur en eindigen op Vrijdag den 19 Augustus daaraanvolgende des mor gens ten acht uur, en dat vóór den 21 dier maand alle kramen disschen, tenten enz. zul len moeten zijn afgebroken en Sneek den 26 Julij 1856. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris II AG A BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend aan alle ge bruikers van maten en gewigten binnen deze gemeente dat door den arrondissements-ijker alhier voor den herijk zal worden gevaceerd op Woensdagen, Donderdagen, Z rij dagen Zaturdagen en Maandagen den 27 28 29 en 50 Julij en 1 5,4, 5 6 en 8 Augus tus aanstaande telkens van ’s morgens 6 tot ’s namiddags 6 nur. En opdat zulks algemeene bekendheid krijge zal deze worden afgekondigd en plaatst in de Sneeker Courant. Sneek 25 Julij 1859. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris 1IAGA. gekwetst zijn geraakt. De ijzingwekkende om standigheden zijn nog niet genoeg in haren geheelen omvang bekend om ze met zeker heid mede te deelen. De kanonneerboot is heden avond naar binnen geboegseerd om de dooden en gekwetsten naar het hospitaal te kunnen vervoeren. De kommandant, een al- lerverdienstelijkst zeeofficier, moet bij dien ramp ook zijn omgekomen. [Volgens later berigtis reeds in den vol genden nacht een der vijf gewonden overleden.] De R. K. pastoor der gemeente Hellen doorn ging den 20 dezer bij een’zijner vrien den een bezoek afleggen en keerde tegen den avond terug; een boer, die kort daarna den- zelfden weg passeerde, zag iemand aan den weg liggen en hoe verschrikt was hij toen hij, bij nadering, het lijk van den pastoor herkende; vermoedelijk heeft hem eene beroerte getroffen. De vijftiende algemeene vergadering van het Nederlandsch onderwijzersgenootschap is woensdag jl. te Nijmegen door dr. Veegens geopend. Nijmegen was echter niet vertegen woordigd De volgende vergadering zal te Amsterdam plaats hebben. Uit Harlingen wordt gemeld d. d. 27 Julij: De groenlandsvaarder de Noordpool, bier te huis behoorende heeft jl. zondag zij- Noordsch vaartuig hier doen afleveren het schip blijft in Thonsberg overwinteren met de heropening der visscherij spoedig bet terrein te kunnen wezen. De Dirkje gisteren avond met 2500 robben tweede kamer heeft in hare zitting van den 26 dezer met 47 tegen 17 stemmen besloten de behandeling van den Noorder- spoorweg uit te stellen tot de volgende zit ting der kamers. Tegen de heeren Wijbenga, Gevers, Wint- gensIdserdaHugenhollzv. d. Veen, Lijcklama Westerhoff, Taets Reinders, Hoekwater, Dirks, Blaupot ten Gate, Stoet, Zijlker, v. Heyden Reinestein en v. Reeuen. De regering had de beslissing aan de kamer overgelaten. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 27 Julij De tweede kamer heeft heden aange nomen de conclusie van de commissie nopens de jaarverslagen betrekkelijk Oost-Indie over 1856, strekkende, om nadere inlichtingen en om op Adama is binnengekomen dit schip heeft geruimen tijd tusschen het ijs geklemd gezeten en had an ders eene betere vangst gedaan. Den 21 dezer had aan de Dedemsvaart de onthulling plaats van het monument, op- gerigt ter nagedachtenis van wijlen den heer mr. Willem Jan baron van Dedem, die den 21 November 1851 op den huize Rollecate overleden is. Het plan waartoe reeds op den 26 November van dat jaar eene commis sie zich had gevormd, namelijk het beramen van middelen om een blijvend gedenkteeken voor den stichter der Dedemsvaart te doen verrijzen is nu verwezenlijkt. Een eenvoudig maar smaakvol monument, als bewijs van dank baarheid van hen, die de verdiensten van Van Dedem niet miskennen, vertoont het zinnebeeld de faam die den naam des stichters zal doen voorlleven, en draagt het opschriftHet dank bare nageslacht aan rnr. W. J. Baron van Dedem, stichter der Dedemsvaart, 1809-1839. Uit Groningen wordt gemeld d. d. 23 Ju lij Heden middag werd alhier op de Groote Markt parade gehouden door het geheele gar nizoen bij welke gelegenheid de gouden me daille is uitgereiklbenevens ƒ50 premievoor zesendertigjarige dienst aan den adjudant- onderofficier der le klasse conducteur der ar tillerie Exel. De heer generaal-majoor van Mulken wenschte den verdienstelijken be kroonde hartelijk geluk met zijnen trouwen en Een leve de Koning! zij poogde er volgde op deze pleg;igheid. 1 moe- Uit Assen wordt gemeld d. d. 22 Julij dig schijnt geweest te zijn, stoorde zich daar De roggeoogstwaarmede men druk bezig is, weinig aan, en het mogt haar, door heftigen weérstand te bieden gelukken, den booswicht te overmeesteren die daarop na nog een brood le hebben ontvangen vertrok. De ge arresteerde een beruchte spitsboef, die reeds een 20tal jaren in de gevangenis te Leeuwar den heeft doorgebragt, na de straf van gee- seling en brandmerk te hebben ondergaan is naar wij vernemen reeds tot bekentenis gekomen. In een herderlijk schrijven van mgr. van Vree bisschop van Haarlem zijn de kerk besturen der R. K. gemeenten in ons land aangezocht tot het houden van een’algemeenen dankdag voor het herstel van den vrede. Uit Nieuwediep wordt gemeld d. d. 25 Julij Een verschrikkelijke ramp heeft heden avond eene algemeene verslagenheid alhier te weeg gebragt. Aan boord van de exercitie- kauonneerboot Propatria kommandant Go- bius moeten, door het springen vaneen zwaar stuk geschut, zeven man gedood en vijfzW'aar mededeelingen te ontvangen welke conclusie door den minister van koloniën herhaaldelijk is bestreden gelijk mede de begrooting voor de gestichten Ommerschans en Veenhuizen. Nadat al de overige nog aan de orde zijnde punten waren afgehandeldis de kamer tot nadere bijeenroeping uiteeugegaan. De werk zaamheden voor dit zittingjaar zijn hiermede waarschijnlijk geëindigd. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 28 Julij Z. M. heeft aan den gepensioneer den luitenant-generaal Gunkel kwijtschelding verleend van de doodstraf, waartoe hij, we gens vergiftiging, door het provinciaal geregls- hof van Zuid-Holland was veroordeeld, en die straf veranderd in tuchthuisstraf voor den tijd van twintig jaren. Men verneemt dat Z. M. de koning ge weigerd heeft magtigiug te verleenen lot aan vaarding van het legaat, door wijlen den heer G. A. Verbrughte Liendenaan de Herv. gemeente aldaar vermaakt voor het beroepen van een’ tweeden (orthodoxen) predikant. Door den secretaris van den raad van bestuur der koninklijke akademie is het vol gende adres aan Z. M. ingediend Sire Geeft eerbiedig te kennen enz. dat hij, sedert de indiening aan Uwe Ma jesteit van zijn adres in dato 10 Julij jl. gelegenheid heeft gehad daarover het gevoelen te leeren kennen, niet alleen van zijne naas te betrekkingen en vrienden maar ook van anderen bevoegd om daarover te oordeelen en dat dit oordeel hem niet gunstig is dat hij ook zelf, tot bedaarder gemoeds stemming teruggekeerd eene daad moet ver- oordeelen hem als het ware, door den loop der gebeurtenissen afgeperst, en dat hij dus, zoowel gehoor gevende aan den welmeenenden raad van anderen als aan zijne eigene over tuiging, niet aarzelt, Uwe Majesteit ook in het openbaar te betuigen dal bet hem groo- lelijks leed doet, te zijn overgegaan tot eene daad die bij niemand goedkeuring vindt dat hij het niet gepast acht, aan Uwe Majesteit den loop dier gebeurtenissen te ont vouwen en in het breede te ontwikkelen om zich alzoo te verontschuldigen, maar veel eer rekent op de koninklijke edelmoedigheid en regtvaardigheid die bijna twintigjarige trouwe en veelal zware diensten meer zal doen wegen dan een enkele overijlde stap, en dat hij dus Uwe Majesteit eerbiediglijk ver zoekt, het bovenaangehaalde adres te beschou wen als niet door hem ingezonden en hem de gevolgen daarvan niet toe te rekenen. ’t Welk doende enz. Delft, 21 Julij 1839. dr. W. L. Overduyn.” Dezer dagen is een man gearresteerddie, onder Wassenaar, op den Leydschen weg, in eene herberg trad, de waardin, die met ha- er oude moeder alleen in huis was, eene kruik bier bestelde en haar daarop in den kelder, waaruit zij die wilde gaan balen, slootdoor 'I - V. het luik toe le slaan onder bedreiging haar j veeljarigen diensttijd, te zullen vermoorden wanneer zij v. rL&l.ft... uit te komen. De vrouw die nog al moe- Uit Assen wordt gemeld d. d. 22 Julij valt niet bijzonder gunstig uit de korrel is klein gebleven door de droogte de opbrengst schat men op nog minder dan middelmatig de kwaliteit is goed. Een paard- en rijtuig-verhuurder uit ee ne onzer grootste steden, die jaarlijks onge veer 60,009 pond hooi noodig heeft, moest in het vorige jaar voor de 1000 pond f 48 vrij aan huis betalen. Thans heeft hij diezelfde hoeveelheid, vrij aan huis, voor ƒ8 de 1000 pd. ontvangen. Zulk een groot verschil in prijs, in twee op elkander volgende jaren, zal zeker wel tot de grootste zeldzaamheden be boeren. Daarbij komt, dat de kwaliteit in dit jaar veel beter is dan het vorige. Uit Breda wordt gemeld d. d. 24 Julij Men verneemt dat dezer dagen de serjant Bourbon, alhier bij het 6de regement infan terie in garnisoen de zoon van den te Delft gestorven Bourbon eene uitvinding heeft ge daan die het rijk eenige duizenden guldens kan besparen. Hij heeft namelijk een’ kogel SNEEK, 29 Julij. Naar men verneemt, is door den minister van oorlog eene aanschrij ving gerigt aan de chefs der corpsen, ten ein de eene poging te doen vóór dat de miliciens der ligtingen van 1856 en 1857 met groot verlof huiswaarts keeren hen te vragen of zij ook genegen zijn eene vrijwillige verbind- tenis bij het Oost-Jndische leger aan te gaan. Tot dat einde zullen die miliciens bekend worden gemaakt met de voorwaarden, welke aan de dienst in Indië zijn verbonden. De ze maatregel heeft vooral plaats uit aanmer king van de behoefte aan Nederlandsche mili tairen bij het leger in gemelde gewesten. Alle miliciens der ligtingen 1856 en 1857, onverschillig of zij gedesigneerd waren te kam peren of reeds gekampeerd zijn zullen op 1 Augustus ek. met groot verlof naar hunne haardsteden vertrekken. De minister van binnenlandsche zaken in aanmerking nemende, dat de rijkstelegraaf- dienst weldra eene verdere uitbreiding van het personeel, op de kantoren werkzaam, zal vorderen heeft ter kennis van de belangheb benden gebragt dat tot opleiding en oefe ning van telegrafisten voor de dienst van den rijkstelegraaf, na vergelijkend onderzoek, een aantal van hoogstens twintig leerlingen zal worden toegelaten om op nader aan te wij zen plaatsen onderrigt le ontvangen. Voor de verdere bijzonderheden des betreffende ver wijzen wij naar de Staats-Courant van 27 dezer. - De

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1