NIEUWS- EN ADVERTENT1E-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK, 14de Jaatiflïig< 1839. No. 62. ran WOENSDAG den 3 Augustus. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER, DONDERDAG DEN 4 AUGUSTUS 1859; des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Geloofsbrieven der nieuw gekozene raadsle den. •I f I W r t '5 1 a! SNEEKER y- r l BINNEN- EN BUITENLAND. BUITENLAND. s e het den W est-Indische wege den mi- i i j meld u de lenen •and- •eren •old moet 'lans ands eene ver- TE 5 PELEN dienen aanst. aan twee lan- ie vi— ond, ijf te een van-^ dat he- ood. men ■en nd dijk lain den en kte i I. 21 de- aau- zich :hul- lar- pan nde f'ac- rijk 'ier te ?d- er- ii r- :nè nst les rts en ko ek t- e- - et 'j n’ van Someren Gréve omtrent den grond vóór zijn huis. om eene gratifica- K. van K. Fortuin die rom- heeft reu- aar- V. A. tus- •ewel stal In de hnen jn en moe- van de stad en zindelijk— COURANT. den paus beschouwd. PRUISSEN. Uit goede bron verneemt men, dat de prins-regent en de keizer van Rusland eerlang op de badplaats Eros eene bijeenkomst zullen hebben en nog andere vorstelijke per sonen aldaar verwacht worden. ITALIË. In den morgen van den 25 zijn, op eene mijl afstands van Turyn, twee spoor treinen op den Victor-Emanuel-spoorweg te gen elkander gestooteu. Een van die treinen kwam van Suza met eene batterij Sardinische artillerie, de andere van Turyn met Fransche' troepen. Deze laatste door twee locomotieven gesleept heeft het minst geleden. Men telt bij dit onheil 15 dooden waaronder een ma chinist en GO gekwetsten. Een der locomo tieven en onderscheidene wagens zijn vernield. FLORENCE, 27 Julij. De minister van binnenlandsche zaken heeft eene lijst opge-1 maakt van de stemming, betreffende de in lijving van Toskane bij Sardinië. Daaruit blijkt, dat tot dusverre 141 gemeenten, waar onder Florence en Livorno, zich voor die in een den minister van marine, waarin moeten opgegeven zijn de naam voor- en geboorte- brandmeesters over 1858. van hel werkhuis. 18G0 van de stads alge- R. C. P. armbestuur en brandmeesters. Antoon de Jong, om ontheven de betaling der belasting op 1>—a—i diening bekleeden zonder ’s konings toestem ming. Naat men verneemt heeft de commissie Iran rapporteurs van de tweede kamef der stateh-geberaal thans vastgesteld het voorloo- pig verslag óver het wets-onlwerp nopens den zuider-spóörweg zoodat men eerstdaags de Openbaarmaking van dat verslag kan tegemoet zien; De ëerstë kamer deë staten-generaal is bijeengeroepen tot hervatting harer werkzaam heden tegen donderdag den 11 Augustus ek. De belanghebbenden bij de verzending van brieven met de Oost- en West-Indische brievenmalen worden van wege den mi nister van financiën in de Staats-Courant van 28 Julij op nieuw eh met aandrang uit- genoodigd, om zich bij voorkeur niet van lak, maar van ouwels tot het verzegelen hun ner brieven welke voor evengemelde malen bestemd zijn, te bedienen, en tevens verzocht; aan hunne correspondenten in Oost- en West- Indië denzelfden raad te geven vermits de brieven die met lak gesloten zijn, zich ten gevolge der warmte van het klimaat somwij len gedurende de reis zoo zeer aan elkander vasthechten dat het bij de aankomst ónmo gelijk is ze van een te scheiden zonder de omslagen in meer of minder mate te scheuren. In de laatste helft der maand Augustus aanstaande zal bij de directie der marine een vergelijkend examen gehouden worden van jon gelingen die als stuurmansleerling in ’s rijks zeedienst wenschen te worden aangenomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen gen zal niet meer dan vijftien bedragen, ders of voogden, die verlangen dal hunne of pupillen tot voorschreven toegelaten dienen vóór of uiterlijk op den 15 Augustus aanst. een op zegel geschreven verzoekschrift in naam, het beroep, de woon plaats der ouders of voogden. vernemen uil goede bron dat het van den hoogen raad in zake het ver- van gratie van de doodstaf aan den gep. generaal C. A. Gunkel is ge- afwijzen maar dat de hooge jaren den schuldige den koning evenwel bewo- leerlin- Ou- zonen examen worden Napoleon III en wordt als eene vrou^ D. t van den paus beschouwd. Ami de la Religion meldt, dat de Franschen Rome zullen verlaten Wanneer de paus weigert tot hervormingen in zijne sta ten over te gaan mogt hij echter bereid zijn aan Frankrijks wensch gevolg te geven dan zal de Fransche krijgsmagt die gedeelten vaji den Kerkdijken Staat welke tegen Pius IX in opstand verkeeren, opeischen om zich aan zijtï gezag weder te onderwerpen. Een Engelsch blad de Cheltenham Exa miner, deelt een eenvoudig en beproefd middel tegen den zonnesteek mede, hierin bestaande, dat degenen die op het land werken eiken morgen een versch koolsblad in hunne muts of pet leggen. Daardoor zal het hoofd onder de heetste zonnestralen frisch blijven en behoeft men voor zonnesteken niet te vreezen. De onlangs in Amerika door den heer Wi- se ondernomene luchtreis is daarmede geëin digd, dat hij, na 1200 mijlen in 19 uren af gelegd te hebben door eenen geweldigen storm werd overvallen welke hem op het gevaar af van in het meer Ontario te verdrinken ein delijk in een digi bosch slingerde waar de bal lon aan flarden scheurde en de reizigers zwaaf gekneusd den grond bereikten. - Wij advies l eenen gewezen weest van gen hebben de poena mortis proxima toe te passen. (Amst. Cour.') Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 1 Au gustus Het bevestigt zich dat de generaal- majoor Van Meurs als minister van oorlog zijn ontslag heeft aangevraagd, welk ontslag echter nog niet is aangenomen. Als reden, waarom de heer Van Meurs zijn ontslag heeft verzocht, noemt men de toege zegde wet op de leger-organisatie en de staats begroting, hoofdstuk Oorlog, voor 1860. Uit Almkerk wordt gemeld d. d. 26 Ju lij Voor ruim 25 jaren werd alhier een meisje van 20 jaren door haren minnaar verlaten en ten gevolge daarvan krankzinnig, in zoo ergen graad, dat zij in verzekerde bewaring moest worden gehouden. Die rampzalige toestand is nu echter, en wel zonder het aanwenden van opzettelijke middelen, als van zelve geweken, en het verstand na zoo vele jaren van hevige verbijstering teruggekeerd zoodat zij thans vol- Noord- [komen hersteld en weder in slaat is, allerlei v» vi M.cia ui iicncu Uit Groningen wordt gemeld d. d. 29 Ju- i lij Naar wij vernemen heeft de sedert het jaar 1849 alhier bestaande cholera-commissie zonder dat deze ziekte aanwezig is, het toch raadzaam en noodig geachtalle woningen van behoefligen die zulks verlangen en waar dit volgens het oordeel der heeren wijkmeesters bet meest noodig is te laten reinigen en witten en er de slaapplaatsen van versch slroo te voor zien. Wij verheugen ons over dat besluit van genoemde commissie, en twijfelen nietof ee ne goede uitvoering van dezen maatregel zal ook nu, even als vroeger, o. a, het toenemen der koortsen die reeds sedert geruimen tijd ook te dezer stede heerschen eenigermate kun nen tegengaan het ontstaan van andere ziek ten kunnen voorkomen en in het algemeen eenen weldadigen invloed moeten hebben op den gezondheidstoestand der ingezetenen ter wijl bovendien daartoe reinheid heid zeer zijn aan te bevelen. Te Groningen verneemt mén, dat thans de bestekken worden opgemaakt voor eene gedeel telijke indijking van den Dollatt eri voor een te graven uitwateringskanaal voor dezen nieu wen polder achter de Oostwolder- eri Finsler- wolderpoldefs naar den mond der Eemsen dat de aanbesteding van dit Werk zal plaats heb ben in December ek. In de Parijsche industrie is sedert liet her stel des vredes nieuw leven gekomen en zelfs uit Duitschland waar voor nog geene maand geleden velen de gelofte deden géene Fran- sche fabrijkgoederen meer te gebruiken wor den weder zeer aanzienlijke bestellingen ont vangen. Voor Oostenrijk moeten belangrijke hoeveelheden artikelen van weelde vervaardigd Worden eene Weener firma bestelde bij éénén tijtüigfabrijkant 40 rijtuigen tegelijk. Van niet minder groote waarde zijn de bestellingen uit Amerika Spanje en Rusland welk laatste land 1000 waggons voor zijne spoorwegen bij éénen fabrijkant te Parijs laat maken. In de vorige week is nabij Parijs op eert landgoed van den keizer eene vergelijkende tentoonstelling vari maai- en oogst werktnigerf gehouden. Dè commissie, op wier voordraaf de uitgeloofde prijzen zijn toègekend besluit haar rapport met als eene üitgémaakle zaak te verklaren dat de laridbouw verrijkt Is met nieuwe werktiligën waardoor voortaan de in- oogsting der veldvruchten onafhankelijk zal zijn van de Weérsgesteldheid en van het aan tal beschikbare handen zij stelt deze uitvin ding op ééne lijn met de spoorfvegen en dé electrische telegraphen. Koningin Christina van Spanje, thans te Malmaison heeft een bezoek ontvangen van l welijke agent De Missive van G. Cool Thz. houdende aan neming zijner benoeming tot lid der directie van het werkhuis. Besluit berigtende de ontvangst van het besluit tot verduidelijking van het reglement op het beheer van het O. B. Weeshuis. Missive, houdende kennisgeving van besluit, dat aan de openbare school van onderwijzer J. Visser alhier uormaal-lessen zullen verbonden zijn. Besluit betrekkelijk het reglement voor den Mac-Adam-weg lusschen Sneek en Bolsward. Idem omtrent dat voor het trekveer tus- schen Leeuwarden en Sneek. Procesverbaal van verificatie der gemeente kas. Reglement voor de beurtveeren uit Hennaar- deradeel naar Sneek. Adres van het gebruik Adres van tie in 1860. Rekening van Idem van de directie Begrootingen voor meene armvoogden - Israëlitisch armbestuur Adres van te worden vau de honden. Missive van het Israëlitisch armbestuur, om verhooging van den post van medicijnen dienst 1859. Rapport, betreffende de regten op het voormalige kerkhof. Voorstel tot af- en overschrijving van een’ post op de gemeente-begrooting van 1859. Adres en missive betrekkelijk het reglement op het beheer van hel O. B. Weeshuis. Missive en voorstel omtrent de levering van gas ter verlichting van het huis van arrest. SNEEK, 2 Augustus. Van den 25sten tot en met den 29 Julij zijn in deze provincie 26 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert I Jan. dezes jaars 1954. Z. M. heeft bepaald dat ook de mili- tiens der ligtingen van 1855 1856 1857 en 1858, die ingevolge Hd. besluit van 24 Junij jl., no. 78 bij het Limburgsch bonds-contin- gent (5de reg. dragonders) in activiteit zijn opgeroepen, zoo mede die militiens van de ligh ting van 1858, die nog voor ontbrekende vrij willigers bij gemelde corpsen onder de wape nen waren den 1 Augustus mede met groot verlof naar hunne haardsteden zullen ver trekken. Z. M. heeft aan H. H. van Deventer die door het provinciaal geregtshof van brabant ter zake van moedwillige brandslich- werkzaamheden te verrigten. ting, waardoor menschenlevens in gevaar zijn gebragt tot de straffe des doods is veroor deeld kwijtschelding van die straf verleend en die veranderd in eene tuchthuisstraf voor den tijd van twintig jaren. Z. M. heeft met ingang van 1 Septem ber aanstaande, tot inspecteur van het lager onderwijs in de provincie Groningen benoemd der. heer S. Blaupot ten Cate. Ten gevolge van de benoeming van den heer S. Blaupot ten Cate tot inspecteur van het lager onderwijs in de provincie Gronin gen zal die heer, zoodra hij dit bezoldigd staatsambt aanneemt, naar luid van art. 91 der grondwetophouden lid van de tweede kamer der staten-generaal te zijn maar is hij dadelijk weder verkiesbaar. Art. 60 der wet op het lager onderwijs stelt bovendien vastdat de inspecteurs geene ambten of be-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1