NIEUWS- EN AIJVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1859. No. 63. riran ZATURDAG den 6 Augustus. 14de Jaargang. AO t BUITENLAND. WHIMI» o 5 TE egelen d. 21 e de- naau- zich chul- 1850 Na SNEEKER COURANT. weggeruimd. BINNEN- EN BUITENLAND. aftreding van andere mi- BWIItWWWtlRIWiWIBMffflmmffllt! - r L e twee raan- hevi- vond, lijf te i eea Wan- dat e he- lood. imen ren md el ijk vlam den »en ikte aar- pan nde fac- rijk Her te ed- er- ur~ ;ne nst pr il es rts en ko ek t- e- i - et 'j n’ de Constella te diiur- Wethouders voornoemd WOUD A De Secretaris iia<;a. lemeld in de eenen irand- iperen hoofd moet llhans s lands eeue t ver- de bladen in omvang overtreft daar zij in biljardtafel - formaat gedrukt81/, Eng. voet lang en 6 voet breed is> Dit Alammouthblad bevat 8 bladzijden, ieder van 15 kolommen, en heet de Illutninated Quadruyi tion. Het papier is ongemeen sterk zaaiïi en hierop is dan ook gerekend dewijl het blad slechts eenmaal in de honderd jareu Verschijnen zal. en dus geen dagblad” maar een «eeuWblad’ kan genoemd vVorden. Veer tig personen zijn acht weken lang bestendig Werkzaam geweest, om dit eerste hommer in de wereld te brengen waarvan slechts 28,000 exemplaren gedrukt zijn en hetwelk tot zeer billijken prijsnaar alle oorden der Wereld verzonden is. die Urom- heeft Breu- jaar- V. A. e tus- hoewel fen stal 'an de linnen len en E moe- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend, dat de JAAR MARKT, op welke geene bedelaars, rijfelaars, hazardspelen of loterijen met kaartjes om koek, glas- en aardewerk of andere voorwerpen •zullen worden toegelaten alhier zal ingaan op Dingsdag den 9 Augustus aanstaande des morgens ten 8 uur, en eindigen op Vrijdag den 19 Augustus daaraanvolgende, des mor gens ten acht uur, en dat vóór den 21 dier maand alle kramen disschen, tenten enz. zul len moeten zijn afgebroken eu Sneek den 26 Ju lij 1859. Burgemeester en ne inwendige inrigting namelijk zullen zij dienen tot verblijf voor Dachtwachts, policie- beambten brandspuitgasten t commiezen ac cijnskantoor administratiekantoor, kantoor voor bijzondere dienst, duinwaterlevering commodités tot algemeen gebruik commodi- tés tot bijzonder gebruik, waterbak (urinoir), hulpbrievenbns (postkantoor), enz. enz. Deze kabinetjes zullen zeker de stad even zeer tot gerief alsdoor hunnen bevalligen vorm tot sieraad verstrekken. Volgens een thans bij de justitie aange geven berigt zijn op een onbekend tijdstip, misschien teh jare 1853 of later, bit zes kist jes staande op het boveulocaal van het ar- tillerie-arsenaal te Neuzen onlvfeemd 12,000 geweerkogels. De Delftsche Courant meldt dat den eersten dezer tie docenten der Koninklijke Akademie aldaar hunne opwachting hebben gemaakt bij den nieuw benoemden directeur der akademie, den majoor Keurenaer. Te Harderwijk kwamen dezer dagen twee militairen na het avond-appél in beschonken toestand in de kazerne. Eeu hunner bragt toen hij in de kamer kwam aan eenen sla penden Hollander eene gevaarlijke wonde toe zonder dat men de reden van deze daad kan gissen. De schuldige is oogenblikkelijk gear resteerd. De toestand van het slagtoffer, een braaf en jeugdig militair, is zeer bedenkelijk. Den volgenden dag werd van daar zwaar ge boeid naar Arnhem vervoerd een persoon die in den vorigen nachtna zeer vele ongeregeld heden te hebben gepleegd aan eene nacht wacht met een scheermes eene hoogst gevaar lijke wonde heeft toegebragt. Door den gemeenteraad van Harlingen is met eenparige stemmen goedgekeurd het voorstel tot plaatsing van een monument voor den dichter Simon Stijl in de vestibule van het raadhuis. Daartoe is in der tijd eene som van ƒ4000 gelegateerd door wijleu dr. van der Plaats van Leeuwarden. Op den 26 Julij jl. vierde mejufvr. de wedw. Gruyters te Roermond haren hon- derslen verjaardag. Des morgens werd in de hoofdkerk eene plegtige dienst gehouden, waar heen zich de feestvierende te voetdoor hare bloedverwanten omringd begaf. Zij ontving vele geschenken en des avonds werden haar vele serenades zoo door de Koninklijke Har monie, als door onderscheidene zanggezelschap- pen gebragt. Hare verstandelijke vermogens zijn niet door den ouderdom verminderd, en ligchamelijke gebreken kent zij bijna niet. Een van den gouverneur-generaal van Ne- derlandsch Indie ontvangen telegram gedag- teekend Batavia 7 Junij jl., meldt, dat er gun stiger tijdingen zijn van Bandjermassin en dat er overigens geen bijzonder nieuws is. Op de citadel van Antwerpen is een aanvang gemaakt met het afbreken van de kasemat die beroemd is geworden door het verblijf van generaal Chassé tijdens het bom bardement van 1852. Op dat terrein zal nu een korenmolen worden gebouwd. Een zekere John CalVert schrijft uit Pa rijs aan de Morning Postdat hij eene uit vinding heeft gedaan waardoor alle kanon nen overbodig zullen worden en dat als oor logswapen zoo geducht zal worden dal oorlo gen voortaan bij r.a on mogelijk zullen zij n. Men moet echter niet uit het oog verliezen dat dergelijke uitvindingen steeds gedaan worden als er in Engeland sprake is van krijgstoerus tingen. Het vernielende element van den heer Calvert is de eleclriciteit. Hoe hij deze wil toepassen, meldt hij nog niet, doch uit het geen hij schrijft schijnt bet, als of hij door middel van eleclriciteit een ver dragend stuk geschut wil afschieten en door de electrische strooming eene vibratie teweeg kau brengen zoo sterk dat vele yards in den omstrek al wat leeft vernietigd wordt. De zoon van een der voornaamste goud smeden te Parijs, bezitter van een vermogen dat op meer dan anderhalf millioen wordt ge schat heeft den bekenden advocaat Jules Fa vre tot zijnen universelen afgenaam benoemd. Onlangs is te New-York eene reuzen courant verschenen die al de tot heden beken- Het Frankf Journal ver zekert, dat de keizer, in aanmerking nemende de verwikkelingen die in Italië nog blijveu bestaan besloten heeft, alleen de vierde batal jons van 22 regementen infanterie uit Vene tië te doen terugkomen zoodat de in dat ge west vereenigde krijgsmagt slechts met 25,000 man zal verminderd worden. WEENEN 27 Julij. Volgens geloofwaar dige berigten, is Oostenrijk te Villafrauca door een ondergeschoven document bewogen gewor den om vrede met Frankrijk te sluiten. Thans ziet men in hoe dwaas men gehandeld heeft door daaraan zonder nader onderzoek een on bepaald geloof te hechten. Deze gebeurtenis, die alles behalve een bewijs is voor de zuive re bedoelingen van keizer Napoleon is juist niet geschikt, om de tegenwoordige vriend schappelijke verhouding tusschen onze regering en de Frausche zeer te bevorderen. Naar men verneemt, zou dan ook reeds een eigenhandige brief van den keizer aan den prins-regent van Pruissen gezonden zijn waarin naar mert zegt, op de herstelling der oude bondgenootschappe lijke vriendschaps-betrekkingen aangedrongen wordt. Men zegtdat koning Leopold der Belgen de taak op zich heeft genomen om beide mo gendheden (Oostenrijk en Pruissen) weder met elkander te verzoenen en zich tot dat einde in de aanstaande week naar de badplaats Tö- plilz in Bohemen zal begeven waar hij alsdan keizer Frans Joseph en den prins-regent van Pruissen ontmoeten zal. Ook zegt men dat zoodra de vrede gesloten zal zijn het leger aanmerkelijk verminderd zal worden. ZWITSERLAND. De bondsvergadering heeft de wet op de aanwerving van Zwitsers voor vreemde militaire dienst aangenomen. Bij die wet wordt het dienstnemen bij andere staten verboden op poene van ééne lot drie maanden gevangenisstraf en het verlies der burgerregten voor één tot vijf jareu. Dege nen die personen aanwerven voor eene vreem de militaire dienstworden veroordeeld tot eene gevangenisstraf van twee maanden tot drie jaren en eene boete welke tot een be drag van 1000 francs kau worden opgevoerd met het verlies der burgerregten voor 5 tot 10 jaren. De zitting der bondsvergadering is daarna gesloten. ITALIË. De dames te Milaan hebben eene inschrijving geopend om aan de keizerin van Frankrijk een marmeren gedenkteeken aan te bieden als bewijs van erkentelijkheid der schenksters, die daardoor tevens willen te ken nen geven dat zij bij voortduring hare hoop op die vorstin gevestigd houden. De dictator van Modena heeft eene volks vergadering opgeroepen. Alle burgers, 21 jaar BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend aan alle ge bruikers van maten en gewigten binnen deze gemeente dat door den arrondissements-ijker alhier voor den herijk zal worden gevaceerd op Woensdagen, Donderdagen, Frijdagen Zaturdagen en Maandagen den 27 28 29 en 50 Julij en 1 5,4, 5 6 en 8 Augus tus aanstaande telkens van ’s morgens 6 tot ’s namiddags 6 nur. Eu opdat zulks algemeene bekendheid ver- krijge zal deze worden afgekondigd eu ge plaatst in de Sneeker Courant. Sneek, 25 Julij 1859. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris IIA GA. OOSTENRIJK. Bij besluit vah graaf Bis singen stadhouder van Venetieis het be drag der leening, die aan het vereenigde Lom bardisch- Veneliaanscli koningrijk was opge legd van 73 tot 50 millioen gulden vermin derd, en dien ten gevolge de eerst op 50 mil lioen bepaalde som der uit te geven muntbil jetten op 20 millioen vastgesteld. Volgens de Weener Presse zal Sardinië behalve de provinciale schuld van Lombar- dije ook een geëvenredigd aandeel van Oos tenrijks algemeene schuld overnemen. OOSTENRIJK. SNEEK 5 Augustus. Z. AI. de koning heeft bepaald dal daar de miliciëns der lig- tingen van 1856 en 1837 geen deelnemen aan de oefening in het kamp van Zeyst, die oefenin gen zullen voortduren tot en met 14 Sept, a s. Naar wij vernemen is ds. van Koetsveld door Z. M. den koning uilgenoodigd. om den 21 dezer eene godsdienstoefening in het kamp van Zeyst te houden. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 4 Augustus Het ontslag door den generaal- majoor Van Meurs, als minister van oorlog gevraagd, is thans door Z. AI. den koning aangenomen. De geruchten van nisters zijn ongegrond. De generaal-majoor Van Aleurs als mi nister van oorlog eervol ontslagen is door Z. AI. benoemd tot kommandeur der Orde van den Nederlandschen Leeuw. Voor den heer Van Meurs is nog geen opvolger benoemd. Van wege het ministerie van binnen- landsche zaken is in de Staats-Courant van 5 dezer eene mededeeling geplaatst betreffende de telegraafdienst in het buitenland, in ver band met den rijkstelegraaf. Men meldt uit Amsterdam d. d. 5 Aug. De krans het Metalen Kruisafdeeling Am sterdam 1ste sectie heeft gisteren in de PlantaadjeGriekentuinhet voorwaarts van 2 Augustus 1850/51 herdacht, waarbij tegen woordig waren het geheele bestuur en eenige leden van de afdeeling Monikkendam en Wa- ierlandsche dorpen en één lid van de afdee ling Groningen de zaal was smaakvol gede coreerd dil feest werd opgeluisterd door het hoornmuzijk van het alhier in garzoen liggend corps mariniers. Bij deze gelegenheid is uit de kas eene som van ƒ25.00 gestort voor het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden. Dezer dagen is te Amsterdam voor eene even nuttige als doelmatige inrigting conces sie gevraagd. Alen is namelijk voornemens om, onder den titel van kolommen tot alge meen nut voor den openbaren weg”, door de geheele stad heen kleine kolomvormige ka binetten voorzien van lantaarns en versierd met klok en windijzer, op te rigteu voor de volgende doeleinden bestemd. Door hun-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1