NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1859. No. 64. 14<le Jaargang. WOENSDAG den 10 Augustus. C. I I dl u 1 SNEEKER COURANT. BINNEN- EN BUITENLAND. e(l De policie kan HiiWTOM .•.Ui T .sl milicien plaatsje doelden win uen gen Courant deelt van den uitslag der den gemeenteraad Wij vernemen dat er zich in Friesland voor de drie normaalscholen 17 personen heb ben aangemeld om tegen het genot van eene beurs van ƒ200 ’sjaars als kweekeling aan eene dier scholen geplaatst te worden. Omdat er maar 12 kunnen geplaatst worden zal er een vergelijkend examen plaats hebben. Naar wij vernemen, bestaat nu het voorne men bij de regering, om naar aanleiding van art. 12 der wet op het lager onderwijs, drie kweekscholen voor onderwijzers in ons land op te rigten. (Handelsblad.) De gemeenteraad van Leeuwarden heeft tot stadsgeneesheer benoemd dr. U. J. Huber met 12 stemmen (dr. Frijda verkreeg 8 stem men), en tot 2de secondante aan de Fransche dag- en kostschool voor meisjes mejufvrouw M. A. Brugsma. Men verzekert dat ook de heer S. Blau- pot ten Cate zich bij de aanstaande verkie zing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal in het hoofdkiesdistrict Gro ningen niet weder verkiesbaar zal stellen. Te Groningen is op den 7 dezerna eene korte ongesteldheid, aan eene plotseling bijge- komene zenuwberoerte overleden de weleerw. zeer gel. heer ds. Jakob Boon sedert het jaar 1837 Hervormd predikant aldaar. beginnen met de eerstvertrekkende wordt de gelegenheid tot verzen- i brieven naar Nederlandsch-Indië van Triest wederom openge- berekend op de en Rotterdam verzekertdat de heer mr. J. J. Deinse, onlangs benoemd tot president de arrondissements-regtbank te Goes, niet weder als lid van de tweede kamer -Te landmail ding van langs den weg steld. De expeditiedagen verzending uit Amsterdam worden vooreerst bepaald op den 6 en 22 van elke maand, met den laatsten spoortrein op Emmerik. Naar uit Emden wordt berigtneemt het getal zieken daar, maar vooral in den om trek op het platteland en alsdan weder meer in de klei- dan in de zand- en veenstreken, nog dagelijks toe. Een apotheker te Emden zou op ééuen dag voor 800 personen medica menten hebben uitgereikt. Hel zijn meestal gal- en gastrische koortsendoch het aantal der stervenden is in verhouding tot dat der zieken niet groot. Op Norderney bevinden Men weet reeds, Hannover er weder is, i talrijk gezelschap Z. van de reis daarheen SNEEK., 9 Augustus. Van den 30 Julij tot en met den 3 dezer zijn in deze provincie 51 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 1983. Z. M. de koning heeft den 51 Julij de residentie verlaten, om de voorgenoraene reis naar Wiesbaden te aanvaarden. Wij vernemen van goederhand, dat tot minister van oorlog de keuze des konings ge vallen is op den kolonel jhr. de Casembroodt (den voormaligen gouverneur van Z. K. H. den prins van Oranje) en deze die betrekking heeft aangenomen. De ministers van binnenlandsche zaken en van justitie hebben op *s koning last aan H. Joffers en andere Christelijke Afgescheiden Gereformeerden te ’s Gravenhage ter kennis gebragt, dat de regering het niet geraden acht, om het gewenschte gevolg te geven aan hun verzoek tot uitbreiding der verbodsbepalingen en meer strenge toepassing der wet van den 1sten Maart 1813, houdende voorschriften ter viering van dagen aan de openbare Christe lijke godsdienst gewijd. Bij beschikking van den 4 dezer, is door den minister van marine aan den 2den bootsmansmaat B. Guiteneau en aan den kon- stabelsmaat A. Kleyn beiden dienende op het schroefstoomschip Fice-Admiraal Koopman, de gouden medaille toegekend ter zake van hunnen vijftigjarigen diensttijd. Uit het jaarlijksch verslag van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de ge wapende dienst in de Nederlanden, uitgebragt ter algemeene vergadering, gehouden te Am sterdam den 27 Julij jl.bleek, dat gedu rende het jaar 1838 aan niet minder dan 1790 voormalige en thans ongelukkige krij gers als gratificatie is uitbetaald de som van 62,423.12’/,. Onder de hier bedoelde per sonen zijn 218 verminkten in den slag bij Waterloo 20 verminkten in den veldtogt van 1814; 101 verminkten in Oost-Indië 58 ver minkten in vroegere oorlogen 214 vermink ten in den strijd tegen Belgie 69 nageble- venen van gesneuvelden in dezen strijd en 1084 infirmen; te zamen 1790 deelgeregtigden. Onder de infirmen waren 194 strijders van Waterloo 595 ongelukkigen uit den strijd tegen Belgie, 33 uit Oost-Indie en 227 per sonen die wel geene veldtogten hebben me degemaaktmaar toch in bevolen dienst in firm of blind zijn geworden voorts 185 ve teranen en 52 gebrekkige zeelieden. In het invalidenhuis zijn gedurende het vo rige jaar 79 verminkte of infirme krijgers verpleegd geworden. De kosten dezer inrig- ting die 21,224.37'/, bedroegen, werden gedekt door de rijks toelage ad ƒ3000, de toelage der stad Leyden ad ƒ600, het bedrag der door de invaliden afgestane rijkspensioe- nen en gratificatiën, met ƒ5,138.17 als bij- I slag drage uit het fonds voor de gewapende dienst. I op De collecte over 1838 gehouden bragt ƒ26,475.38'/, op, bijna ƒ600 minder dan het jaar te voren. Echter werden de inkom sten verhoogd door de jaarlijksche gift van N. N. uit Rotterdam groot ƒ100 door een le gaat ad ƒ300 van wijlen den heer F. J. Staedel te Amsterdam en eene door w ijlen J. M. Deutz van Assendelft, mondeling besprokene gift van De Nieuwe Rotterdamsche mede, dat, ten gevolge verkiezing voor leden van te Haarlem o. a. de heer Tutein Nolthenius zijn ontslag heeft gevraagd als burgemeester, en dat ook bij den heer v. d. Huchtma joor kommandant der dienstdoende schutterij gelijk voornemen bestaat. Ook zegt men, dat verscheidene raadsleden bet plan hebben om hun mandaat als zoodanig neder te leggen. Uit Hellevoelsluis wordt gemeld d. d. 5 Augustus: Ais een zonderling voorval en te vens als eene daad van stoulmaedigheid kan het volgende gemeld worden Eenige weken geleden is met het brikschip St. George de la Mina een jonge Neger als matroos van de kust van Guinea naar Nederland gekomen met het doel, weldra weder derwaarts te ver trekken vermits eene overeenkomst door on zen gouverneur te Elmina was gesloten, waar bij de terugkeer van gezegden Neger met bo vengenoemd schip verpligtend was gemaakt. Hel verblijf in Nederland scheen echter den Neger te bevallen althans na zijne aankomst in ons land gaf hij zijn’ wensch te kennen om er te blijven. Natuurlijk bragt men hem onder het oog, dat daaraan onmogelijk kon worden voldaan vermits zijn terugkeer ver pligtend was gemaakt, en de Neger werd dan ook om aan de bepalingen van de monster rol te voldoen vóór eenige dagen op de St. George de la Mina naar de goudkust inge scheept. De lust scheen evenwel niet bij hem uitgedoofd om in Nederland te blijven want in het kanaal gekomen en eene stoomboot met bestemming naar Rotterdam ziende passeren sprong hij plotseling over boord, om al zwem mende de stoomboot te bereiken en aldus zoo mogelijk naar Rotterdam terug te kee- ren. Hel behoeft niet gezegd te worden welke schrik zich van de aanwezigen mees ter maakte, toen zij den Neger den stouten sprong zagen nemen en hem verder in hel water zagen spartelen totdat hij de stoom boot bereikte, die hem om hem te redden opnam. Men meldt uit Sprang d. d. 50 Julij Als een bewijs, dat de moederlijke liefde, in dien hare kinderen in gevaar verkeeren alle opoffering zelfs van eigen leven gering schat, diene het volgende geval De vrouw van D. v. U. tot de mingegoede ingezetenen dezer gemeente behoorende bemerkende, dat haar kind hetwelk op straat speelde in gevaar verkeerde door een hollend paard te worden overreden, ijlt er aanstonds naar toe, doch heeft geene gelegenheid meer om het kind van die plaats weg te nemen; zij werpt er zich over heen ten einde het met haar eigen lig— chaam te beschermen en behoedt het alzoo voor alle letsel. De moeder is, hoewel in geen levensgevaar verkeerende op onderscheidene plaatsen gewond behalve dat haar arm deer lijk is gekneusd of gebroken bekwam zij een’ j van het paard tegen haar hoofd en een’ op haren schouder, welke haar veel pijn ver oorzaken. Namens den proc. te Deventer, als ge- magtigd door den minister van financiën is in de vorige week aan de stad Hardenbergh bij deurwaarders-exploit aanzegging gedaan dat, bijaldien de verschuldigde grondbelasting van 1838 binnen den bij de wet bepaalden termijn, niet werd voldaan, tot in beslagne ming zal worden overgegaan. Daar nu naar men verneemt, het geduld van verscheidene schuldeischers ten einde is, zou zich aldaar het geval (hetwelk waarschijnlijk zonder voor beeld is) wel eens kunnen voordoen dat het stadhuis en andere gemeente-eigendommen bij executie werden verkocht. Uit Hardenbergh wordt gemeld d. d. 5 Augustus De stad heeft het zoover gebragt, dat zij gisteren bij eenige winkeliers voor ee nige flesschen traan die noodig waren bij herstellingen van brandspuiten geen crediet kon erlangen. Men van van zich der slaten-generaal verkiesbaar zal stellen. den heer jhr. mr. te Amsterdam ƒ400. Uit het verslag van de verrigtingen van het koninklijk meteorologisch instituut te Utrecht blijkt onder anderen dat de ver gelijkende tabellen van een groot aantal rei zen aantoonen dat de reis van Nederland naar Java volgens den door dat instituut aan bevolen weg een tiental dagen en dus 10 proc. korter is geworden. De besparing van een tiende gedeelte der kosten van onderhoud van een uitzeilend schip en der slijtage van het tuig, is niet eene van de minst nuttige gevolgen der bemoeijingen van het instituut. Bij de herstemming ter verkiezing van nog drie leden van den gemeenteraad van Haarlem is o. a. jhr. M. Salvador weder ge kozen. zich over de 800 badgasten, dat ook de koning van I’ doch niet in welk een M. een groot gedeelte heeft gemaakt. Toen het namelijk in de stad. Hannover was bekend geworden, dat de ko ning 's avonds met een’ extra-trein naar Leer zou gaan vroeg een milicien die na eeni- gen tijd buitentijds noodeloos de wapens te hebben getorscht, weder met groot verlof zou gaan aan zijn kolonel of de koning hem die geen reisgeld hadniet een zou willen inruimen op den evenbe- trein wat hem de moeite zou uit— van in deze warmte vier of vijf da- zijue respective onderdanen te moeten gebruiken. De kolonel had den inval, de bood schap inderdaad over te brengen en de ko ning vond de zaak zoo kluchtig dat hij vroeg of er misschien nog meer zulke ver lofgangers waren. En toen hij tot antwoord kreeg dat er in het geheel ongeveer negentig waren die dien kant uit moesten liet Z. M. nog een paar wagens bij den extra-trein aan hechten en vertrok met dat talrijke vreedza me escorte, onder een luid hurrah naar Leer, waar men ’s morgens 4 uur welbehouden aan kwam. Uit Osnabruck wordt gemeld dat ouder de militairen tot hiertoe 36 personen door de cholera aangetast zijn, waarvan de helft be zweken is. Blijkens particuliere berigten jl. zaturdag ontvangen was de ziekte toen sterk aan het afnemen. Te Marseille hebben vechtpartijen tus- schen Fransche en Engelsche oorlogsmatrozen plaats gehad. Overal hoort men in de laat ste dagen het bekende air uit Charles VI zin gen. Het publiek zingt dan gewoonlijk het refrein Non non mede. De policie kan en wil zulks niet beletten. Het Journal des Débats geeft eene spe- cifike lijst der verliezen die de oorlogsvoe rende mogendheden gedurende den veldtogt in Italië leden. Volgens dit overzigt zijn bij lui .ld ild 1 M n 1 1 r<| ;e

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1