NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. j 1 i 1859. No. 65. ZATURDAG I rj den 13 Augustus. 14de Jaargang. k lui I d'l n q nd r<fl SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. BUITENLAND. financiën is WIM hetzelfde reglement, worden de provinciale kerkbesturen enz., I I I .ld ill 1 en ongeveer 800 manschappen waren dagen dat men onder en meer dan 1600 zieken sterk was dat het tusschen het loof der hoo rnen de schaduwen der bladen met scherpe trekken op den grond afteekende. Kort vóór de verdwijning veranderde de groene kleur der meteoor in het schoonste rood. Eene ont ploffing of geruisch is niet vernomen. .aj| ;e e<l| den als op de algemeene wereldbelangen. PARIJS, 8 Augustus. De troepen, die zon dag aanst. hunnen plegtigen intogt alhier zul len doen, bestaan uit: 127 bat. infanterie. 24 escadr. kavalerie6 escadr. en 6 comp. genie, te zamen sterk 60,880 man, of: 65,500 man infanterie, 2880 man kavalerie, 2400 man artillerie, 800 man genie en 500 trein- soldaten met 6300 paarden en 114 stukken geschut. Al die troepen zullen den 20 Aug. BERLIJN 10 Augustus. De koning heeft gisteren een’ aanval van beroerte gehad. [Zijn toestand gaf den volgenden dag reden tot bezorgdheid.] BERN 10 Augustus. Gisteren hebben de gevolmagtigden te Zurich de tweede conferen - tie gehouden. ITALIË. Men berigt uit Rome, dat, ten gevolge der onderhandelingen betreffende het honoraire presidentschap van het nieuwe Ita- liaansche verbond, de pauselijke regering be sloten heeft deu Code Napoléon in den Ker kdijken Staat in te voeren met uitzoudering van dat gedeelte, hetwelk betrekking heeft op het burgerlijk huwelijk. Deze eerste stap tot hervorming van den pauselijken slaat is inderdaad zeer belangrijk te noemen. PETERSBURG 6 Augustus. Er is door den czaar autorisatie verleend tot den aanleg van een’ spoorweg van Moskou naar Suratow een afstand van 700 wersten. Het kapitaal, daartoe benoodigd bedraagt 46 millioen te verdeden in actiën van 100 roebels. Het gou vernement waarborgt eene rente van 4‘/3 pCt. gedurende 80 jaren. LONDEN, 5 Augustus. Uit het gesproke ne in het hoogerhuis op eergisteren avond blijkt, dat de Engelsche militie of plaatselijke gewa pende magt opgegeven wordt als 120,000 man doch dat die op de helft moet geschat worden ten gevolge van desertie. Ware het niet de uitspraak van den hertog van Chambridge be vestigd door de verklaring van verscheidene kolonels dan zou men de opgave van zulk een’ toestand als overdreven beschouwen. Tot gisteren hadden 220 der grootste aan nemers welke gezamenlijk ongeveer 40,000 man in het werk hebben het beginsel van afdanking aangenomen (en wel omdat de werk lieden niet meer dan 9, in plaats van 10 uren per dag willen werken waarin de werkba zen echter niet willen toegeven). Er zfjn in- tusschen nog 5 of 600 kleinere firma’s, die de staking van haar werk niet zullen kunnen lijden en alzoo verpligt zijn haar volk aan te houden, ofschoon zij natuurlijk groot nadeel ondervinden. De berekeningen van het verlies van een uur werk (dat gelijk staat met eene grootere uitgave in loon van 6'/2 penny of 52'/t cent) geeft voor eene der 220 bedoelde firma’s 40.12 6 p. st. (ƒ487.50) nadeel per dag aan genomen dat zij 1500 man in het werk heeft makende dus ruim ƒ2900 per week of meer dau f 132,000 per jaar dit is de voorstelling der aannemers (waarop echter aanmerkingen worden gemaakt) en zij bewereu dat het een noodzakelijk vereischle is, weerstand te bieden aan «eene geduchte en zich wijd uitstrekken- de aaneensluiting van ambachtslieden die op touw gezet is door eene vereeniging zonder ver antwoordelijkheid welke zich in betrekking heeft gesteld met eene conferentie van de ver- eenigde ambachten.” Het doel der aannemers is tevens, om eens voor altijd een einde te maken aan deze vereenigingeu van ambachts lieden die dikwijls eenen willekeurigen dwang uitoefenen. Een geestelijke heeft twee prijzen elk van vijftig guinjes een voor Engelschen den anderen voor Franschen uitgeloofd voor het beste geschrift over het groot belang eener innige vereeniging van Engeland en Frankrijk, zoo met het oog op de belangen der beide lan- trent finaal besluite. Jl. zaturdag had te Dordrecht een vrees- selijk ongeluk plaats. De zoon van den heer Van Loon olie- en trasmolenaar een jon geling van ongeveer 18 jaren bezig met het verrigten eener gevaarlijke werkzaamheid bo ven in den molen (het insteken van zeker voorwerp, ook wel majoor genoemd, ter be spoediging van het draaijen der wieken bij weinig wind), geraakte in het raderwerk ge klemd en stortte deerlijk verminkt naar be neden met zijn hoofd, nederkomende op den kant van een’ meelbak waardoor het letter lijk van elkander gespleten werd. Hartver scheurend was het schouwspel toen de va der die een ©ogenblik-te voren zijnen zoon opgeruimd aan den arbeid zag, hem zoo jam merlijk verminkt levenloos terugvond. De jongste verkiezingen voorden gemeen teraad te Zwolle hebben den zonderlingen uit slag gehad dal noch de burgemeester J. A. G. baron de Vos van Sleenwijk noch de wet houdersdie moesten aftreden herkozen zijn. zou de burgemeester voorne- voor die betrekking ontslag aan SNEEK 12 Augustus. Zoo als vroeger ge meld is, zou de eerste kamer der staten-gene- raal op gisteren hare werkzaamheden her vatten. Deze hervatting heeft echter niet plaats gehad omdat geeu genoegzaam aantal leden tegenwoordig was. Bij besluit van den 5 dezer, no. 58, heeft de koning goedgevonden, Hds. adjudant in buitengewone dienstden kolonel jhr. E. A. O. de Casembrootte benoemen tot mi nister van oorlog, met ingang van primo Sep tember eerstkomende. De Haarl. Ct., mededeelende het berigt van het eervol ©trtslag aan den generaaal-ma- joor van Meurs als minister van oorlog ver leend voegt er bij: Indien men wel ison- derrigt is de aanleidende oorzaak tot dit ver zoek geenszins gelegen in de omstandigheid welke daarvoor in de dagbladen is opgegeven maar is zij een gevolg van al hetgeen is voor gevallen wegens het zamenblijven der milici ens onder de wapenen hetgeen de minister nu vooral nadat zij zijn opgekomen en de kosten gemaaktvoor de oefening van het le ger onder alle omstandigheden noodzakelijki beschouwde.” Z. M. heeft de heeren S. Blaupot ten Ca te en J. Dirks, leden van de tweede kamer der staten-geueraalbenoemd tot ridders der orde van den Ned. Leeuw’. Volgens opgave van het ministerie van financiën is aan de verschillende kantoren van ’s rijks accijnsen over de maand Julij jl. ont vangen aan suikeraccijns in hoofdsom opcen ten en zegel een bedrag van ƒ78,229,751/,. Het strekt ons tot genoegen te kunnen berigten dat de thans in dienst gesteld zijn de stoomboot tusschen Amsterdam en Lemmer bijzonder aan de verwachting voldoet. Bij eenen deugdelijken en smaakvollen bouw die den maker alle eere aandoet, paart zich zoowel uit- als inwendig eene bijzondere netheid en schoonheid, en vindt de reiziger hier gemak en genoegen bij eene prompte en voortreffe lijke bediening, die gewis niets te wenschen overlaten. Bereids wordt dan ook van deze dienst gereedelijk gebruik gemaakt, te meer daar de overtogt geschiedt binnen 4‘/, uur. Te Broek nabij Joure is in den nacht van 6 7 Aug. eene boerenplaats geheel afge brand. Men vermoedtdat de brand gesticht is door eene min of meer krankzinnige dienst meid die zich daarop zelve den keel heeft afgesneden. Ofschoon zij door tijdige hulp vooreerst in leven is gebleven, wanhoopt men toch aan haar behoud. Men meldt uit Rotterdam d. d. 8 Aug. Heden middag ten ruim twaalf uur gebeurde hier het volgend tragisch-comisch voorval Eene vrouw had bij het scheppen van een’ emmer water uit de Delfschevaartin een’der gangen, uitkomende in de Westew’agenstraat, het ongeluk, iu het water te vallen. Een aan de overzijde voorbijgaande persoon dit ziende, begeeft zich onmiddellijk te wateren heeft het geluk, de vrouw te redden waarna hij we der naar de overzijde zwemt steeds eene brandende sigaar in den mond houdendeeene kleine verfrissching in de zich daar bevinden de herberg neemt, en vervolgens bedaard zij uen weg vervolgt. Na ernstige beraadslagingen heeft de sy node besloten tot eene verandering en uitbrei ding van art. 25 van het alg. reglement, waar door gemeenten in welke de volstrekte meer derheid der stembevoegde manslidmaten dit verlangtregtstreeksche benoeming van ouder lingen en diakenen zullen kunnen verkrijgen. Deze wijziging van art. 25 zal naar art. 62 (col. art. 12) van gezonden aan opdat de synode des volgenden jaars daarom- Naar men zegt mens zijn, om te vragen. Men meldt uit Ambt Hardenbergh d. d. 6 Augustus Het honiggewas der bijen is in de laatste dagen in deze streken zoo sterk geweest dat de korven te klein werden om de verdere opzameling te bergen; derhalve werden hier en daar de besten uitgejaagd in le dige korven. Men zegt, dat door de volkrijk ste stokken in sommige dagen vier halve Nederl. ponden honig is biunengehaald. Uit Hardenbergh wordt gemeld d. d. 8 Augustus Jl. zaturdag hebben de leden van den raad dezer gemeente alhier eene geheime conferentie gehad, die, naar wy vernemen, nog al eenige hoop op eene minnelijke schik king in de bekende kwestie belooft. Bij den gemeenteraad te Middelburg is ingekomen eene voordragt van een drietal can- didaten voor de vacerende betrekking van con- rector bij het gymnasium alhier bestaande uit de heeren A. Romijn R. J. Lambrechts en J. B. Kaïn allen doctoren in de letteren respectivelijk te Sassenheim Sneek en Gro ningen. De benoeming zal in eene volgende vergadering geschieden. Uit Groningen wordt gemeld d. d. 6 Aug.: Een allertreurigst geval heeft zich gisteren voorgedaan te 'tWaar, onder de gemeente Nieuw’olda. Een zeer geacht timmerman, met name Hindr. Smid, en zijn knecht waren be zig een’ put schoon te maken voor den heer J. J. de Groot, wethouder en landbouwer. De eerste begaf zich na zoover met die werk zaamheden gevorderd te zijn in den put doch toen hij na eenigen lijd toevens geen geluid of gerucht van zich deed hooren volg de hem zijn knecht, en ook deze bleef stil; waarop een van de knechten van de Groot zich dadelijk in den put begeeft evenwel met het ongelukkig gevolg dat de beide eersten dood en de laatste bijna levenloos er ziju uit gehaald De timmerman Smid laat eene weduwe met 5 a 4 kinderen na. Men vreest, dat de knecht van de Groot ook nog bezwijken zal. Zwa vel- of stiklucht zal zeker de oorzaak zijn. Aan het Handbl. wordt geschreven Er zal omstreeks Sept, weder eene sterke expeditie naar Boni vertrekken ten einde te voltooijen hetgeen nu door het werken aan versterkingen en ten gevolge van ziekten niet kon worden afgedaan. Verschikkelijk zijn de troepen gedecimeerd door zware koortsen dys- senterie, typhus, cholera enz. Thans zij n reeds 15 officieren, 5 onderofficieren, dienstdoende als officieren overleden er de 2700 manschappi telde, en somtijds stierven 23 per dag.” Uit Wiesbaden wordt onder dagtee- kening van 5 dezer gemeld, dat Z. M. de koning aldaar van Eisenach per sneltrein is aangekomen des voormiddags te 11ure ver gezeld van jhr. de Koek, directeur van Zr. Ms. kabineten baron Snouckaert van Schau- burgZr. Ms. adjudant. Te 1 urebragtde hertog van Nassau met Hds. zoon Z. M. een bezoek op ’skonings villa. Den 6 zou Z. M. met Hds. gevolg bij den hertog vau Nassau di neren. Te Laibach werd den 29 Julij tegen 9 ure des avonds, een schoon luchtverschijnsel in het zuidwesten waargenomendat gedu rende eenige seconden den geheelen omtrek iu een heerlijk groen licht hulde, hetwelk zoo COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1