NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 7 1 u 1839. No. 66. WOENSDAG 14de Jaargang. den 17 Augustus. j 1 .ld ilJ I1 eren dU id "i nfl ie rd e jj bil lui 1 d y 1 SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. 5 Het pi I 11 f ir ‘1 Hjk den en bij eendragt de stad tot hare vroe gere rust en welvaart zal kunnen terugkee- reu terwijl voor de opposerende burgers bet uitzigt bestaat om voor hunne vroegere pri vilegiën te worden vergoed, waaromtrent na der zal worden gedelibereerd. Men leest in het Bataviaasch Handels blatt Heden 15 Junij vroeg in den mor gen overleed aan de gevolgen eener hem moord dadig! ijk toegebragte w onde de heer J. C. Teengs, in leven president van Handel- Maatschappij. de factorij der Ned. Tot voorkoming van verkeerde geruchten, achlen wij het noodig, de omstandigheden waaronder deze schandelijke moord werd gepleegd mede te deelen voor de naauwkeurigheid daarvan staan wij borg. De heer Teengs had een nog jeugdig inlan der in dienst genomen die vroeger bij den thans overleden doctor Blankenburg en later bij den heer Schiff had gediend. De voeding van een vogeltje aan het zoontje van den heer T. toebehoorendewas aan zijne zorg toevertrouwd hij had dat diertje laten ver hongeren en toen hij door den heer T. daar over werd onderhouden en op de meest bru tale wijze de schuld van zich afschoof, had de heer T. een op tafel liggend zw’eepje ge nomen en hem daarmede een paar ligte sla gen toegebragt. Maandag morgen tegen zes uur klopte de bediende aan de deur van den heer T.en toen deze buiten kwam, werd hij dadelijk door een’ krissteek in den buik gewoond hij trachtte zich te beschermen door eene tafel tusschen zich en den aanvaller te houden. Op het geschreeuw schoot mevr. Teengs toezij werd door den moordenaar bij den keel gegrepen op den grond gewor pen en weerde een’ steek, die ook haar leven bedreigde, af, door het voorhouden van den arm die daardoor is doorboord. De misda diger trok met moeite de kris uit de wond vlugtte door een’ bediende vervolgd naar zijne kamer, werd daar opgesloten en tracht te toen door eene snede in den hals zich van het leven te berooven. Hij werd naar het stadsverband gebragt en moet als reden zijner misdaad opgegeven hebben sakit hati Ieder, die de altijd bedaarde, zachtzinni ge en goedhartige inborst van den overledene gekend heeft zal met ons toestemmen dat hij niet in staat was iemand wie het ook zij te mishandelen en dat hier dus aan niets kan gedacht w'orden dan aan een bloeddor stig instinct, door gebrek aan beschaving in zijne primitive wildheid gelaten en door ee ne vermeende beleediging in de gruwelijkste gedaante te voorschijn geroepen.” Ten bewijze van den geest die tegen woordig in Indie heerscht kan dienen dat toen een hooggeplaatst en bekend persoon op eene openbare plaats te Batavia in aanraking komende met een Hatchi, door dezen grovelijk beleedigd zijnde, hem een’ duw gaf, de Hat chi zich dreigend vóór bedoelden persoon plaatste en hem toevoegde: «Denk aan Bau- jermissing dit zoude u ook wel eens kunnen gebeuren.” De man is dadelijk in hechtenis genomen. Voor eenige dagen is te Osnabrück een persoon onthoofd, die, na bij zes vrouwsper sonen onechte kinderen te hebben verwekt zich met de zevende ophield waarvan ook weder twee kinderen het gevolg waren. Zoo als het echter in soortgelijke gevallen veeltijds gaat waren ook hier twist en tweedragt aan de or de vau den dag, met het gevolg dat men be sloot ieder w’eder alleen te gaan en dat ieder een kind zoude medenemen. De vader echter, die geen of beide kinderen wilde hebben ontstak in zoo hevige woede, dat hij de moe der een kind van den schoot greep armp jes en beentjes afbrak, en het hoofdje letter lijk van den romp draaide; tengevolge waar van de ontaarde booswicht dezer dagen de wel verdiende doodstraf onderging. Men verneemt, dat de cholera te Osna brück nog steeds voortgang maakten dat ge durende de drie weken, welke zij aldaar ge- heerscht heeft, reeds ongeveer 100 personen (van de 2 aangetasten 1) zijn weggesleept, hetgeen op eene bevolking van 14,000 zielen niet onbeduidend kan genoemd worden. Op- SNEEK, 16 Augustus. Van den 6den tot en met den 12 dezer zijn in deze provincie 25 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaaktbedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars2010. De kermis alhier, die in de eerste dagen weinig aanzien hadis met deze week wat levendiger geworden hoewel er naar wij mee nen over het geheel juist niet veel handel ge dreven wordt. Intusschen ontbreekt het niet aan gelegenheid tot openbare vermakelijkheden en vindt men hier thans behalve den schouw burg van den heer Tennissen, die natuurlijk een’ goeden opgang maakt, het paardespel van de heeren Blanus en Dassie, dat ook en met regt zeer veel bijval vindt dewijl men er kunsten ziet verrigten die waarlijk stout en meester achtig zijn voorts de alhletische en gymnas tische kunstverrigtingen van de heeren Weens en Calp die voorzeker sterk genoemd mogen worden het vierkroonen-spel van den heer J. de Gelder, dat altijd amuserend is; eene Witte Dame, welke ieders bewonderi ng weg draagt enz. enz. Gaarne wenschen wij dat allen steeds zooveel bezoek mogen hebben dat zij na voldoening hunner te makene onkos ten die althans voor sommigen hunner niet gering zijn, nog iets mogen overhouden voor eene mogelijke gelegenheid om ook aan an deren hunne waren te kunnen aanbieden of hunne talenten en wonderen te vertoonen. Te Amsterdam heeft zich eene commissie gevormd, zamengesteld uit personen van in vloed, zoo te Amsterdam als te Utrecht, die zich ten doel stelt, om, ten aanzien der aan hangige plannen van den Noorder-en Zuider - spoorweg met kracht en spoed de belangen der provinciën Noord-Holland en Utrecht in het algemeen en van Amsterdam in het bij zonder te bevorderen. De nieuw benoemde minister van oorlog, jhr. E. A. O. de Casembrootheeft bij het leger de volgende rangen bekleed 2de luit, bij de 15de afd. inf. 5 September 1851 1ste luitenant bij het regement grenadiers 5 Ja nuary 1859 kapitein bij keuze bij het rege ment grenadiers 6 Mei 1849; majoor bij den staf 7 Mei 1855 luitenant-kolonel bij den staf 27 December 1855 kolonel bij den staf 5 September 1858; minister van oorlog 5 Au gustus 1859. Een inwoner der gemeente Woudrichem, die voor onderscheidene jaren in dienst trad, deserteerde, na de Belgische onlusten en den tiendaagscheu veldtogtnaar Belgie en Frank rijk. Met het vreemden-legioen heeft hij ve le veldtogten gemaakt in Algerie en elders ook woonde hij den oorlog in de Krim bij. Dezer dagen is hij onverwacht te Woudri chem teruggekeerd, met paspoort, nadat hij in Frankrijk onbekwaam voor de dienst was verklaard. Hij is arm de familie kan of wil hem niet onderhouden en op pensioen van ons rijk of van Frankrijk heeft hij als vreemdeling geene aanspraak. Men verneemt, dat hij bedelende gevonden en naar de ge vangenis gebragt is. Ommerschans wordt den kelijk zijn toekomstig verblijf. Uit Waspik wordt gemeld d. d. 11 Au gustus: Zekere H. de R. oud 15 jaren, heeft zich in de vorige maand herhaalde ma len buiten diensttijd in de R. K. kerk dezer gemeente eeuen weg weten te banen door middel van vreemde sleutels de bank der kerkmeesters geopend en verscheidene geld stukken ontvreemd, totdat hij op heeter daad werd betrapt. Uit Hardenbergh wordt gemeld d. d. 11 Augustus Nadat reeds vele noodelooze kos ten zijn gemaakt en de stad op nieuw gis teren is gedagvaardwegens verschuldigde ƒ29! procureurskosten is in de zitting van den gemeenteraad van heden waarin twee leden afwezig warenop voorstel van den heer van Riemsdijk als eenig en dringend redmiddel, met 5 tegen 2 stemmen besloten, om, overeenkomstig het verlangen van hoogere autoriteiten, de marktposten op de begrooting te brengen waardoor alsnu executiën gestaakt, verdere processen voorkomen kunnen wor- merkelijk is hetdat in geene andere plaats in den om trek de gevreesde ziekte zich heeft voorgedaan. Te Karlsbad trekt zekere heer Kroner uit Reichenbach in Saksen de algemeene aandacht, terwijl hij in eenen wagen zonder paardeu de straten op- en afrijdt. Deze wagen voor één’ persoon ingerigtwordt door eene machi- nerie met de voeten in beweging gebragt de snelheid der vaart overtreft op den vlakken weg verre die van elk gespan paarden en de bezitter verzekert, dat hij er zonder bijzon dere vermoeidheid dagelijks 14 a 18 uren af- stands mede aflegt. Hel voertuig kost 50 daal ders. In het bijblad van de Volksvlijt leest men het volgende over dameshoeden van hout. Het gebruik van kurk voor hoeden is reeds lang bekend. Een van deze stof vervaardigde heerenhoed is geruimen tijd op de tentoonstel ling der Vereeniging voorhanden geweest. De heer Mahler te Lucern gaat veel verder hij heeft een octrooi verkregen om dameshoe den met bloemen en versierselen geheel van hout te vervaardigen. Zijne uitvinding beslaat eigenlijk in het zagen van hout tot platen, veel dunner dan die tot het opleggen voor meu bels worden gebruikt zóó dun dat zij als papier kunnen worden geplooid gevormd en in vormen geslagen, zoo als dit de mode eischt. Eenigen tijd geleden werd in Engeland zekere Barber wegens een zwaar misdrijf tot deportatie veroordeeld; en daar hij, volgens de uitspraak van den jury, de daad onder zeer verzwarende omstandigheden had gepleegd werd hij in de strafgevangenis in Australië aan eene bijzonder harde behandeling onder worpen. Eenigen tijd later bleek het, dat hij on schuldig was hij kwam na omstreeks een jaar op Norfolk geweest te zijn, in Engeland te rug zijne gezondheid was geknakt en zijn bedrijf verloopen. Algemeen is men in En geland met zijn lot begaan en overeenkom stig de regeringvoordragt heeft het lagerhuis met 124 tegen 24 stemmen besloten, dat hem uit de staatskas de som 5000 p. st. zal worden geschonken als eene vergoeding voor het on dergane lijden en de geledene verliezen. De Star verhaalt het volgende vreemde geval Eene Engelsche tooneelspeelster die onlangs weder gehuwd wasspeelde de rol van Calliste in de Schoone Boeteling.” Op het oogenblik dat zij overeenkomstig hare rol hare hand op een doodshoofd legde, w erd zij door een hevig, spoedig in onmagt over gaand beven aangetast. Toen zij den volgen den dag zoo ver hersteld was dat zij spreken konde, liet zij den regisseur roepen en vroeg hem van waar hij het doodshoofd had dat bij de voorstelling van den vorigen dag ge bruikt was. Op zijn antw’oord dat de sche del hem door den doodgraver verkocht was, die hem daarbij gezegd had dat het die van eenen voormaligen tooneelspeler Norris was viel de vrouw’ weder in eene onmagt waar uit men haar vruchteloos zocht te brengen en die spoedig, in w’eerwil van alle genees kundige hulp in den dood overging, bleek dat het de schedel van haren eersten man was. De Cincinnati Times deelt mede dat een aldaar woonachtig en bemiddeld man tien ja ren geleden huwde en, na vijf jaren met zij ne vrouw te hebben geleefd, besloot, om van haar te scheiden, ter oorzake van oneenigheid met elkander. De vrouw' stemde hierin toe; hij verzocht eene echtscheiding aan de reglbank en verkreeg dezelve. Er ging een jaar voorbij, toen hij eene tweede vrouw’ huwde, en nu onlangs heeft zijne van hem gescheidene vrouw zich bij hem als dienstmeid aangeboden, wel ke plaats haar werd geschonken zoodat zij nu het w’erk verrigt in hetzelfde huis, waar zij vroeger de dame was. Den 14den Julij had aan den Niagara- waterval eene tweede voorstelling van den koordedanser Blondin plaats. Nu ging hij met een’ kruiwagen op de koord over den water val. Deze kar was uit ligte planken van een’ halven duim dik gemaakt en woog slechts 20 ponden. Het rad had 15 duimen diameter en rondom eene insnijding van 5 duimen diep COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1