NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1859. No. 67. ZATURDAG VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER MAANDAG DEN 22 AUGUSTUS 1839, des voormiddags ten 10 uur. n den 20 Augustus. oil r r- 1- .ti ij ijM lkj SNEEKER ver- 31 BINNEN- EN BUITENLAND. ee u it WllfNIlill ,e ed e II. en die m- ■eft •u- ir- A. IS vel tai de en eu be- ■Id de en d- en d, iet ns ds ne ti- di aangedaan. de de paus mij had zeide hij bij mij en van wetregeling der zee-officieren ,die ge- dienst hebben gedaan maar ophef plaats hebbende verzending menten Uit de regering waakt en te te blijven voldoen. Men verneemt, dat het Amsterdamsch - Ulrechtsche spoorweg-comilé zich vooreerst en voornamelijk ten doei stelt: 1) Te onderzoe ken de technische uitvoerbaarheid der rivier- overgangen in het midden des lands welke uitvoerbaarheid zonder bepaald onderzoek door de regering is tegengesproken 2) op te geven één’ of meer geschikte personen die geneigd zouden zijn eene concessie aan te vragen van eene lijn van Amsterdam over Utrecht naar ’s Hertogenbosch tegen eene rente-guarantie van 4’/a pet. enz. van het rijk 5) te zorgen dat, bij het aanvragen der concessie, de rege ring de inededeeling kunne gedaan worden dat de noodige gelden voor het aanleggen der lijn zijn ingeteekend. Ingevolge het reglement voor het konink lijk instituut voor de marine te Willemsoord, en overeenkomstig het door de commissie voor bet afnemen van het examen ingediend pro- ces-verbaal zijn door den minister van ma rine 57 jongelingen benoemd tot adelborsten van de 5de klasse. Men schrijft uit het kamp bij Zeyst den 15 Augustus: Nadat gedurende twee dagen door de afzonderlijke bataljons in de batal- jons-school was geëxerceerd zijn den löden de manoeuvres uit de linie-school begonnen dat is, met halve brigades of drie bataljons vereenigdgekommandeerd door de kolonels. Z. K. H. prins Frederik is zoowel als de prins van Oranje, bij deze exercitiën tegenwoordig en gaat met de meeste oplettendheid de bewe gingen na. Gisteren den 12den de verjaring van den laatsten dag van den tiendaagschen veldtogt is door de gezamenlijke troepen van de leger plaats eene militaire wandeling gedaan. Na het nuttigen van de soep rukten de troepen ten 9 uur langs den regtervleugel uit het kamp over den grindweg naar Zeyst, en kwamen des namiddags omstreeks 4 uur langs den straat weg in hetzelve terug. De beide prinsen be vonden zich aan het hoofd der kolonne, die uit 12 batailjons infanterie, 4 escadrons ka- valerie (sterk 500 paarden), eene batterij veld- ij van 12 pd. eene batterij van G pd. Claessen benevens het Loo en de korvet Juno binnen kort naar Indie te zenden. De werving voor de koloniale landmagt, voor welke ook onder de uit de. Napelsche dienst tredende Zwitsers neiging schijnt te bestaan stelt de regering ook weder dit jaar in staat, een vol doend aantal troepen naar Java te zenden. Het voornemen moet zelfs bestaan om zich bij ruimer toeloop niet te houden binnen de grenzen van een voor gewone omstandigheden berekend compleet maar de gedurig zonder van detache- suppletie-troepen nog te vermeerderen, een en ander mag worden afgeleid dat en handelt om de zee- landmagt in Nederl. Indie op de hoogte houden om aan hare gewigtige roeping bereidwillig is om vrouwen de oogen stemmen de ontwerpen loodsdienst en pensioen te kennen toelage aan pensioneert! worden en tusschen de keerkringen tractaat ter grens regeling op Timor; aanvullings-wet ter zake wees- en momboir-kamers. Vrijdag discussie over de policiewet der spoorwegen. De minister van oorlog heeft aan de chefs der infanterie-corpsen des legers bij circulaire berigt dat er voor de onder-officieren en kor poraals van gemeld wapen weder gelegenheid bestaat, om met eene nieuwe verbindtenis bij het O. I. leger overgeplaatst te worden. Uit het overzigt van de opbrengst der mid delen over de 7 eerste maanden van 1839 blijkt dat de middelen gedurende dien lijd hebben opgebragt ƒ51,294,654.197,, of/1,867,042.747, minder dan geraamd was terwijl zij in het zelfde tijdsbestek van 1858 hebben opgeleverd 51,751,876.85. De raming der middelen be droeg over de 7 eerste maanden van 1859 ƒ55,161,676.94. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d, d. 15 Augustus: In verband met de gebeurtenis sen in Oost-Indie,” zoo schrijft de Rotterd. Cour. vernemen wij dat de regering be sloten heeftde stoomschepen Eice-Admiraal Koopman Citadel van Antwerpen Rei nier PUNTEN TER BEHANDELING. Verslag van den toestand der Latijnsche scho len. Besluit betrekkelijk de geloofsbrieven enz. der benoemde raadsleden. Missive van den heer S. F. van Hasselt om ontslag als curator der Latijnsche scholen. Begrooting van de Kamer van Koophandel en Fabrijken voor 1860. Missives omtrent eene verbooging der toe lagen aan kweekelingen op de lagere scholen. Besluit tot wijziging der tarieven van som mige plaalselijke belastingen. Aanbieding der gemeente-rekening en antwoording over 1838. Voorstel tot af- en overschrijving van een’ post van uitgaaf over 1859. Missive betrekkelijk de Industrie-school. Adres van K. Fortuin om eene gratificatie in het jaar 1860 en missive daaromtrent. Adres van K. Geertsrna, S. Nauta en Buisma om verhooging van jaarwedde missive daaromtrent. Voorstel betrekkelijk de levering van gas aan particulieren. voeten weg. Zij grepen in doodsangst den ketting de matrozen van den Cycloop waren met snelheid tot redding in de weer drie ongelukkigen lieten den ketting los, werden door den feilen stroom medegevoerd en ver dronken de drie overigen zijn door de beman ning van den Cycloop gered. De Groninger Courant bevat het volgen de, haar ter plaatsing toegezonden door den heer A. L. Lesttrrgeon De menschlievende Dorothea Dix eene Amerikaansche,” aldus verhaalt een Hoogduitsch tijdschrift heeft het zich zelve tot taak ge steld de wereld te doorreizen om overal de krankzinnigen-gestichten te bezoeken, en, voor zoo ver zich de gelegenheid opdoetharen in vloed aan te wenden dat het lot dier onge lukkigen verzacht Worde. De reiziger Lud wig August Franke ontmoette haar in 1836 te Athene juist toen zij van Rome kwam en hem verhaalde zij het volgende Ook te Rome bezocht ik naar mijne ge woonte het gesticht voor krankzinnigen en mijne ziel werd diep verontwaardigd door het geen ik daar zag. Ik kreeg daar niet te zien kranke menschen waarover zich de mede- mensch ontfermt ongelukkigen tot wier genezing men alle mogelijke moeite aanwendt, neen het waren dieren aan kettingen geklon ken wier stallingen nog nooit gereinigd sche nen te zijn. Verscheidene dagen daarna werd ik aan den paus voorgesteld, die het doel mij ner reis kende. Op vriendelijken toon vroeg hij mij of ik ook reeds het krankzinnigen huis te Rome bezocht had ik had den moed te antwoorden Ja, en ik heb de overtui ging verkregen dat Uwe Heiligheid het nog nimmer bezocht heeft.” Pius IX zag mij ver wonderd met eenen vragenden blik aan. Ik vertelde hem daarop van de diepe ontroering die zich van mij had meester gemaakt bij het aanschouwen van de onchristelijke, barbaar- sche behandeling, die deze ongelukkigen werd Met een hoog ernstig gelaat hoor- aan en toen ik geëindigd Kom na acht dagen weder daarop vertrok ik. Mijne on rust gedurende die acht dagen was onbeschrij felijk. Ik, eene vreemdeling eene Protestan te had misschien te veel gevraagd Hoewel ik mij van een goed doel bewust was, zoo bragt ik toch eenen slapeloozen nacht door en was ik den dag daarna ook als eene gejaag de. Twee dagen nadat ik dat mondgesprek met Pius had gehad liet hij op eenen wan- delrid eensklaps zijn rijtuig voor de poort van het krankzinnigenhuis stil houden en vertoef de er een vol uur. De achtste dag kwam eindelijk, en ik stond weder, naar mij de paus bevolen had in het vatikaan tegenover den heiligen vader. Op even ernsligeit als minza- men toon zeide hij tot mij Ik heb eene commissie benoemd die mij binnen den kortst mogelijken tijd voorstellen moet doen tot bet oprigten van zulk een gesticht voor krankziu- men- schelijkheid en zedelijkheid overeenkomt. Wan neer gij Rome nog weder mogt bezoeken, zul len uwe billijke vrome wenschen vervuld zijn. Ik dank u voor uwe mededeelingen. De He mel zal ze zegenen.”” Wanneer de paus zoo zich door Protestantsche over de verkeerdheden in zijnen Staat te la ten openen dan zouden wij wenschen dat nog velen harer zich lot hem begaven, die vrijmoedig genoeg waren, om hem te openba ren wat hem anders door niemand gezegd wordt.” Het is een merkwaardig teeken des tijds dat er gelden worden aangevraagd voor den bouw eener Protestantsche kerk te Luik. De daar bestaande Protestantsche gemeente lelt 600 zielen en daarvan zijn 120 lidmaten, bij na allen van de Katholieke tot de Protestant sche kerk overgegaan. Tot hiertoe heeft men zich beholpen in een klein locaal, maar dat voldoet niet langer. Reeds hebben eenige be langstellende vrienden van het Evangelie eene som bijeengebragt voor den bouw eener kerk; maar er is meer noodig om, in de stad der priesterseen Evangelisch bedehuis op te SNEEK 19 Augustus. De alhier jl. woens dag gehoudene hardzeilparlij wederom door zeer vele toeschouwers bijgewoond en door schoon en aangenaam weder begunstigd (jam mer echter, dat er niet wat meer wind was), is in de beste orde en zeer genoegelijk afge- loopen. Dezelve heeft de volgende uitkomsten opgeleverd In de 1ste klasse werd de prijs behaald door G. W. van der Meer te Dragten en de pre mie door G. Zijlstra te Dragten; 2de klasse, prijs G. H. ter Horst Jz. te Sneek premie S. J. van Niel mede aldaar; 5de klasse, prijs Pieter van der Molen te Langweer, premie K. F. de Vries te Grouw; 4de klasse, prijs W. van Heslinga te Sneek premie H. E. Halbertsma te Grouw 5de klasse prijs W. Potma te Sneek premie J. de Ruiter mede al daar 6de klasse prijs A. A. de Haas le Gaast- meerpremie W. H. de Vries te Warns; 7de klasse, prijs J. Zuidema te Grouw, pre mie A. R. Kuipers te Workum. De eerste kamer der staten-generaal heeft op den 15 dezer aangenomen de wets ontwerpen a) begrooting voor de gestichten Ommerschans en Veenhuizen A) tucht der verpleegden in die gestichten en c) natura- lisatiën en den volgenden dag met eenparige loodsen enz. toe i artillerie en eene halve batterij rijdende artillerie bestond, nigen,als het meest met de eiseben der ter gezamenlijke sterkte van ruim 4300 man. Overal waar de divisie voorbij trok was eene groole menigte op de been, terwijl langs den geheelen weg van alle buitenplaatsen zoowel als in Zeyst de huizen met nationale vlaggen versierd waren. Het was een mooije doch warme dag. Onder de groote rust onthaalde de prins opperbevelhebber de hh. officieren op wijn en brood, dat in een’ wagen van ’s prinsen hoofdkwarlier was medegenomen. Z. K. H. betuigde bij het terugkomen bij dagorde, hoogstdeszelfs tevredenheid, zoowel wegens de inspanning en de orde, als de op gewektheid door de meerendeels jonge sol daten gedurende dien marsch aan den dag ge legd. Uit Vlissingen wordt gemeld d. d. 15 AugustusHet volgend jammerlijk ongeluk is heden op de reede dezer stad gebeurd. Zes arbeiders, werkende voor den aannemer van Uije, begaven zich met een bootje van Bres- kens herwaarts. In de nabijheid der slad ge komen sliet de kleine mast van het kleine vaartuig tegen den ketting van de ter reede liggende rijks-stoombool Cycloop, liep door de hooge zee vol water en zonk onder hunne COURANT. E i ELEN lui

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1