NIEUWS- EN ADVERTENT1E-BLAD VOOR DE STAD EN 1IET ARRONDISSEMENT SNEER, 1859. No. 68. WOENSDAG □arl den 24 Augustus. 14de Jaargang. den 26 BINNEN- EN BUITENLAND. I k heme prijkt tegenwoordig eene witte vlagten tal der afgegevene recepten met den 13 dezer was met den laatsten dezer De vereischten zijn n e meld n de enen and eren old noet lans inds ’ene ier- 21 die rom- heeft Ireu- jaar- V. A. tus- >ewel I stal n de nnen n eu moe- KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekend dat aan den gemeente-raad in zijne vergade ring van den 22 dezer maand is aangeboden de rekening van alle ontvangsten en uitgaven dezer gemeente, over het jaar 1838, en dat die rekening van heden af, tot en met den 8steu der volgende maand, alle werkdagen van ’s morgens 9 tot 1 uur, voor een’ ieder ter inzage is nedergelegd ter Secretarie dezer gemeente, en voorts in afschrift tegen beta ling der kosten algemeen verkrijgbaar wordt gesteld. Sneek den 24 Augustus 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOITDA. De Secretaris 1IACA. Augustus ruim 4600 beloopt, en et ter vol doening der voorgeschreven geneesmiddelen alleen over dit laatste tijdverloop eene som vau bijna ƒ2400 zal vereischt worden het geen met het bedrag, voor de eerste helft des jaars gevorderd tot hiertoe nagenoeg f 460(1 uitmaakt. Het is te wenschen, dat er in dezen grooten nood, door eenparige en krachtige me dewerking, de verlangde leniging mag worden aangebragt. Het maken van eene telegraaflijn van hief naar Dockum is heden alhier aanbesteed voor1 eene som van ƒ5166. Aannemer de heer H. P. Hots te ’s Gravenhage, Uit Welsum wordt gemeld d. d. 9 Aug. i Dezer dagen had alhier een treurig voorval plaats. Een jongeling, bezig zijnde met ploe gen, had het ongeluk, onder de paarden te ge raken die met den ploeg over hem heen gin gen welke den ongelukkige de regterzijde van zijn geheel ligchaam opensneed tot aan den hals toe. Uit Groningen wordt gemeld d. d. 13 AugustusDe lessen aan de normaalschool te Beerta ter opleiding van onderwijzers, zijn in de vorige week geopend. Van 17 jonge lieden die tot een vergelijkend examen wa ren opgekomen, zijn aan vijf, die zich het gunstigst onderscheidden de daartoe verleen de toelagen van J 200 jaarlijks voor kost en inwoning enz. toegekend. Behalve dezezija er ook nog eenige andere kweekelingen die jaarlijks eene tegemoetkoming kunnen erlan gen van f 40 ter aanschaffing van boeken enz. Des zaturdags is er gelegenheid voor hulpon derwijzers en kweekelingen van andere scho len om onderwijs te genieten in de verschil lende vakken van het lager onderwijs die zij voor hunne verdere vorming moeten beoefenen. Ter aanmoediging en tegemoetkoming in de kosten die velen ter bijwoning dezer lessen noodzakelijk moeten maken, w’ordt voor ieder hunner eene som van 23 jaarlijks beschik baar gesteld. Wij vertrouwendat de opleiding en vorming dezer jongelieden toevertrouwd aan de zorg van den bekwamen hoofdonderwijzer H. Bouman de gewenschte vruchten zal op leveren en verwachten dat door de opening van zoodanige normaalscholen in verschillende provinciën des rijks, alsmede door de oprig- ling van goede rijks-kweekscholen die gewis spoedig zal volgen weldra op eene voldoen de wijze voor eene degelijke opleiding van on derwijzers zal zijn gezorgd. Zullen echter de ze gelegenheden het regte doel treffen en nieb van kweekelingen verstoken blijven dan is het ook noodzakelijk, dat door eene goede en mil - de regeling van ons schoolwezen die wij uu weldra mogen verwachtende genegenheid van geschikte jongelieden worde opgewekt, om van de geschonkene gelegenheden gebruik te ma ken. Men schrijft uit Annerveensche Kanaal d. d. 17 Augustus: Eene zeldzame visscherij zag men hier gisteren in eene der wijken plaats hebben. De kastelein F. te Velde bezig zijn de met schakels te visschen vangto wonder in een der netten, in plaats van visch vier levende kinderen. Zich te water te spoeden om het net van zijnen inhoud te ontdoen is het werk van eenige oogenblikken en het mogt hem met behulp van den molenknecht L. Molenaar, gelukken, alle vier, wel door nat maar toch frisch en wel op den oever te brengen. Ziehier de toedragt De vis- scher had eene der schakels in de onmiddellijke nabijheid van een bat gezetop welks leuning de bovengemelde nieuwsgierigen zaten deze echter, dien last niet kunnende dragen, brak, en alle vier kinderen stortten tegelijk in het water. Was dit nu eene ruime vangst in het ééne net, in eene der andere schakels verwarde zich op hetzelfde oogeblik een snoek van p. m. 6 a 7 pond. De particuliere tijdingen uit Berlijn over ’skonings toestand luiden weder ongunstiger. Men meldt, dat de krachten des lijders snel afnemen doch dat de geneesheeren de hoop nog niet opgeven. SNEEK, 25 Augustus. Van den 15den tot en met den 19 dezer zijn in deze provincie 16 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt: bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars2026. De eerste kamer der staten-generaal heeft op den 19 dezer het ontwerp van wet hou dende bepalingen omtrent het gebruik der spoorwegen aangenomen met 19 tegen 9 stem men. De kamer is daarop gescheiden. Z. M. de koning heeft afwijzend beschikt op het verzoek van A. B. Ringnalda, om gra tie van de tuchthuisstraf van 12 jaren, waar toe hij door het provinciaal gereglshof van Friesland wegens brandstichting is veroor deeld. Bij Z. M. besluit van 12 Febr. jl., no. 76, bepaald zijnde, de miliciens der ligtin- gen van 1838, die bij de verschillende corp sen des legers in reserve waren met den 1 April daaraanvolgende in werkelijke dienst op te roepen, ten einde gekleed en in den wapen handel geoefend te worden zoo is thans be paald, dat die miliciens, welke behooren tot de regementen infanterie, het reg. grenadiers en jagers, het ie, 2e en 5e reg. vest.-artill., het corps pontonniers, alsmede, het bat. mineurs en sapeurs slechts voor zoo verre zij niet tot aanvulling van het in gestadige dienst te hou den gedeelte noodig zijn, onder de wapenen moeten blijven. Dientengevolge zullen die mi liciens van gemelde ligting, welke tot voren- gemelde corpsen behooren en niet door het lot zijn aangewezen om, ter aanvulling van ont brekende vrijwilligers onder de wapenen te blijven, op den 1 October aanstaande met on bepaald verlof naar hunne haardsteden wor den gezonden. De minister van binnenlandsche zaken heeft naar aanleiding van de artt. 41 en 42 der wet van 15 Augustus 1857 (Staatsblad no. 105), bekend gemaakt, dat de examens, voor het verkrijgen van acten van bekwaamheid tot het geven van school- en van huisonder wijsvoor de tweede maal in het loopende jaar zullen worden gehouden op maandag den 10 October a. s. en volgende dagen dat zij die een dezer examens wenschen af te leggen zich uiterlijk op den 26 September ek. be- booren aan te melden bij den schoolopziener van het district waarin zij wonen of, van buitenslands komende voornemens zijn zich te vestigen, met opgave van de acte, die zij verlangen, en met overlegging van een of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorteacteterwijl de dag en plaats van het examen hun door den school opziener zullen worden bekend gemaakt. De minister van marine heeft ter kennis van de daarbij belanghebbenden gebragt dat de indiening van op zegel geschreven verzoek schriften van ouders of voogden die verlan gen piogten dat hunne zonen of pupillen worden toegelaten tot het ondergaan van een vergelijkend examen, om als stuurmansleerling in ’s rijks zeedienst te worden aangenomen, welke vroeger tot en beperktnog tot en maand wordt opengesteld. opgegeven in de Staats-Courant van Ju lij jl. In de Staats-Courant wordt ter kennis van de belanghebbenden gebragt dat ter uitvoering van onvermijdelijke werken op Bel gisch grondgebied de doorgaande scheepvaart op de Zuid-Willemsvaart en het zijkanaal van Maastricht naar Luik zal zijn gestremd van 20 tot en met 25 Sept. ek. Naar men verneemt, is de heer N. Tra- Kranen thans directeur der Nederlandsche handelmaatschappij te Amsterdam benoemd tot president der factorij in Ned. Indië, in plaats van wijlen den heer P. C. Teengs. Uit de legerplaats bij Zeyst wordt ge meld d. d. 17 Augustus: De drie wapens stonden heden morgen ten 9 uur gereed tot het doen van evolutien in het vuur, onder bevel van Z. K. H. prins Frederik. Bij de manoeuvres was de onderstelling, dat een vijaud van de zijde der piramide ko mende, het kamp op den regtervleugel aan viel. Onze troepen werden op dien vleugel in eene sterke stelling zamengetrokken ver volgens rukte de 2de brigade met de batterij 12 pd.de kavalerie en rijdende artillerie voorwaarts, namen positie en openden het vuur terwijl de helft der eerste brigade met batterij het bosch van Wallenburg door trok, om den linkervleugel des vijands te be dreigen en de andere helft met bat. aan ’s vijands vuur onttrokken het bosch be zet hield. Onder sterke kanonnades batal jons- en tirailleurvuur en geduchte kavalerie- charges sloeg de 1ste brigade den vijand te rug. Later drong hij weder voorwaarts, doch werd gestuit door een vuur, dat zich over en ter zijde de linie uitstrekte en door bijna al le onderdeden een’ geruimen tijd werd gaande gehouden. Overwinnend trokken wij tegen 12 uur terug. Vele toeschouwers te paard in rijtuigen en te voet, waren getuigen van de juistheid en den geregelden gang der ma noeuvres, van het vuren enz., waarvoor Z. K. H. de bevelhebber Hd. bijzondere tevre denheid aan de troepen deed kenbaar maken. Er komen bij voortduring nog al vele zie ken in het kamp zoodal dagelijks van 23 tot 40 naar Utrecht worden overgezonden. In het garnizoens-hospitaal te Amster dam is geene ruimte meer, om het steeds toe nemende getal zieken van het garnizoen te kunnen bevatten derhalve zijn een 40tal lij ders naar de kazerne Oranje-Nassau overge- bragt, waar tijdelijk een hulp-hospitaal is in- gerigt. De gemeentebesturen van Kampen en Kuin- re benevens de Overijsselsche Vereeniging tot ontwikkeling van provinciale welvaart loven eenen prijs van vier honderd gulden uit voor de vervaardiging van eene hooipersdie eene hoevelheid van minstens vijf honderd Nederl. ponden hooi tot ééne kubieke Nederl. el zal kunnen zamenpersen. Uit Genemuiden wordt gemeld d. d. 18 Augustus: Even als in sommige naburige ge meenten, begint hier eene ziekte onder de var kens te heerschen te kennen aan het weige ren van voedsel en lusteloosheid de verstan dige ingezetenen nemen gepaste maatregelen door zout bij voorkeur Engelsch zoutin het voeder te mengenwelk geneesmiddel reeds de beste resultaten heeft opgeleverd. Men meldt uit Leeuwarden d. d. 19 Aug De algemeene kerkeraad der hervormde gemeen te alhier heeft aan hare leden en geloofsgenoo- ten eene circulaire toegezonden waarin een dringend beroep gedaan wordt op de welda digheid van allen ter tegemoetkoming in de uiterst groote behoefte, ontstaan door de alhier heerschende koortsen. Onder anderen wordt daarin gezegd, dat in het jaar 1837 voor me dicijnen op recept van doctoren en chirugijns toegediend, de som van fM'il.M werd be taald. In 1858 beliep deze post reeds het be drag van ƒ5418.81 terwijl er nu reeds, alleen over de zes eerste maanden van dit jaar, eene som van ƒ9921.941/, benoodigd is geweest, om de kosten van geneeskundige hulp te be strijden en de behoefte daaraan tot zulk eene ~rö~. zeldzame hoogte geklommen is dat het aan - I Op de gevangenis te Hohenelbe in Bo- tal der afgegevene recepten van 1 Julij tot 16 I-„inr, w.n k<j el it 1 SNEEKER t de- au- sicli lul- vee in vi nd, ■te ien n- lat le id. en a 1. jk tn COURANT. ed| e j

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1