I NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1859. No. 69. ZATURDAG MR -Miüfflimwiwrt 14de Jaargan, den 27 Augustus. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK ri pd. I S' 1 I V'l I r I I I I .all dltl 11 n>* r‘l .e I fill ■J SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. v J I TE ZEGELEN '.l nJ lui lijj 'ikl i'fl e jil COURANT. IV maar komende van Car- naar Rusland bepaaldelijk het schip is lek. De Kozakken in vele opzigten vooruit; i naam van »bij KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekend dat aan den gemeente-raad in zijne vergade ring van den 22 dezer maand is aangeboden de rekening van alle ontvangsten en uitgaven dezer gemeente, over het jaar 1858, en dat die rekening van heden af, tot en met den 8sten der volgende maandalle werkdagen van ’s morgens 9 tot 1 uur, voor een’ ieder der inzage is nedergelegd ter Secretarie dezer gemeente, en voorts in afschrift tegen beta ling der kosten algemeen verkrijgbaar wordt gesteld. Sneek den 24 Augustus 1859. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOITDA. De Secretaris 1IAGA. llllll!!l!HlilWllilll||)||)MI|^SllllliM' het tuchthuis overgebragt zekere v. A.die de vorige week uit de weide tusschen Crom- voirt en Vught twee beste melkkoeijen heeft ontvreemd, ze in den nacht naar Son en Breu- gel vervoerd waar den volgenden dag jaar markt was en ze aldaar verkocht heeft. V. A. is welgezeten landbouwer op eene hoeve tus schen Schijndel en St. Oedenrodeen hoewel vijftien koeijen en twee paarden op zijnen stal hebbende stal hij twee koeijen om van de opbrengst daarvan zijne landpacht te kunnen betalen. De dief heeft reeds alles beleden eu zal voor zijne vreemde handelwijze zwaar moe ten boeten. Uit Capelle (Langstraat) wordt gemeld d. d. 22 Aug.: Zaturdag ontdekte men in de naburige gemeente Vrijhoeven-Capelle eenen vreemden diefstal men had namelijk het brand- spuilen-huis opengebroken en alle koperen schroeven en emmers van de spuit ontroofd p. m. eene waarde van ƒ250. De dief moet koers gezet hebben naar Gorinchem althans in die rigting heeft men, op een uur afstands van de plaats waar de roof is gepleegd eene koperen schroef is gevonden die welligt ver loren is. Men doet alle nasporingen. Uit Maastricht wordt gemeldt d. d. 21 Augustus Dezer dagen is het der policie de zer stad mogen gelukken een meisje van naau- welijks 12 jaren te ontdekken hetwelk zich aan achttien bedriegelijke opligtingen had schul dig gemaakt. Dezer dagen waren nabij Maastricht twee werklieden met het opladen van eene graan- kar bezig; beiden geraakten in zulk een’hevi- gen twist, dat hij, die zich op de kar bevond, er afsprong, met het doel, den ander te lijf te gaan doch terwijl de bedreigde het op eeu loopen zette begon de afgespongene te wan kelen en viel dood neder. Men vermoedt, dat zijne drift de oorzaak is geweest van eene he vige beroerte, en daardoor van z:jnen dood. Om de lastige hitte, door de gasvlammen in de kamers veroorzaakt, te verminderen, heeft een Engelschman J. Roberts genaamd dezer dagen eene proef genomen voornamelijk daarin bestaande, om aan het boven de vlam hangende deksel een’ tot het opvangen van den rook bestemden waterhouder aan te brengen die een gedeelte der door de vlam veroorzaakte hitte in of door het water bindt. Onze bladen deelen omtrent de merkwaar dige vorderingen, door de nijverheid in Japan in den jongsten tijd gemaakt het volgende mede: Te Nangaski zijn nu zeven manufac- tuur-fabrijken in werking; voorts eene fabrijk van stoommachines; eene glasfabrijk, wier product niet bij ons glas behoeft achter te staan eene fabrijk van zeer goede en goed- koope microskopen en teleskopen; eene papier- fabrijk; verscheidene drukkerijen en eene kleur— drukkerij. Niet ver van de stad ligt eenö werf, waarop stoomschepen voor de rijksdienst en ter inrigting van een regelmatig postver keer tusschen de onderscheidene havens des rijks gebouwd worden. De keizer beeft voorts eenen aanleg van vijf nieuwe telegraaflijnen en van eenen spoorweg van Jeddo naar Miako bevolen. De zucht naar monsterachtige groote ver houdingen zoo algemeen in Engeland, bleek ook bij de spoorweg-arbeiders van de Dout- mouth en Torbayliju te bestaan die een De- vonshire-pudding nuttigden welke van on deren acht voet diameter had en dertien voet hoog was, in kegelvormige gedaante. Hij werd bij gedeelten gebakken en toen op een’ wagen in elkander gezetomringd van hoe pels en zoo vervoerd. Het gewigt was 2100 pd. en de bestanddeelen waren als volgt 575 pd. meel, 191 pd. brood, 582 pd. rozijnen, 191 pd. krenten 582 pd. reuzel, 95 pd. sui ker 520 citroenen 144 muskaatnoten 560 pd. melk. Het maken van overmatige groote kazen is eene zeer gewone liefhebbrij. Voor 20 jaar trok zich een oud rijk koop man C. uit Lyon terug, om rustig met vrouw en twee zonen op een buiten te leven. In 1848 trof hem een dubbele slag, doordien bijna zijn geheele vermogen verloren ging, ten gevolge van het faillissement van een huis, Heden is van Eindhoven alhier iu ’waarin hij een groot aandeel had, en enkele SNEEK, 26 Augustus. Men is hier thans druk bezig met het leggen van gaspijpen door de stad, en maakt hiermede dagelijks goede vorderingen; zoodat ook alhier, zoo wij ver trouwen eerlang het heerlijk gaslicht zal kun nen worden ontstoken waarover men zich op zoo vele plaatsen reeds voor lang verblijdt. Het plan bestaat bij Z. M.om te’sGra- venhage op den Hoogen Wal een nieuw pa leis te bouwen. Eenige teekeningen daarvoor zijn dezer dagen aan Z. M. ingezonden, die, wanneer de bouw daarnaar volvoerd wordt, een prachtig paleis beloven. Den 16 dezer heeft de rijkscommissie voor de statistiek weder eene vergadering gehou den. Daarin is mededeeling gedaan van een berigt des ministers, dat met 1860 weder een staats-almanak zal worden uitgegeven. De vergadering heeft de volgende voordragten ha- rer commissie aangenomen om die der re gering bij de aanstaande volkstelling in over weging te geven 1) een koninklijk besluit, houdende bepaling, dat de vierde tienjarige volkstelling zal plaats hebben op den 51 Dec. 1859, benevens de voorschriften omtrent de wijze waarop die telling geschieden zal 2) een inschrij vingsbiljet voor die volkstelling met de voorschriften ter rigtige invulling daar van en 5) een verslag, bestemd om, ten ge leide der beide vorige ontwerpen aan den minister van binnenlandsche zaken te worden voorgedragen. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 24 Augustus De regering heeft een telegram ontvangen uit Batavia, van den 5 Julij, mel dende dat de orde te Banjermassin geheel hersteld was. Voor het overige ging alles goed. Men meldt uit Amsterdam d. d. 22 Aug. Eergisteren avond heeft een man getracht aan zijne wettige huisvrouw, die op desloep op den Nieuwendijk als schoonmaakster werk zaam was door een’ verraderlijken aanval het leven te benemen, en werkelijk met eeu scherp werktuig haar aan den hals verwond. Zijne vrouw had hem met twee kinderen verlaten MAANDAG DEN 29 AUGUSTUS 1859, des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Adres van het muzijkcorps bij de dienst doende schutterij om eene toelage voor het jaar 1860. Rapport en voorstel van de commissie van beheer der gas-fabrijk tot het aan brengen van wijzigingen in de voorwaarden waarop aan particulieren gas zal worden geleverd tot aanmoediging der deelneming. Adres van den leen bankhouder betrekkelijk de wederinhuring der leenbank. Rapport over de rekening der dienstdoende schutterij over 1858. Idem wegens het stads werk-fabrijk over het dienstjaar van 1858 op 1859. omdat hij reeds twee vonnissen ondergaan heeft wegens verwonding van andere personen, steeds dreigde haar het leven te zullen bene men en bovendien een slecht sujet is. Hij is aan de justitie overgeleverd de vrouw is buiten gevaar. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 24 Aug.: Gisteren avond is alhier aangekomen en aan het Hotel des Pays-Bas van den heer Guimond afgestapt Z. K. K. H. aartshertog Lodewijk, broeder van den regerenden keizer van Oostenrijk met gevolg. De prins reist incognito, onder den naam van graaf Lubereck. Den 14 Augustus, den zelfden dag toen in het kamp van Zeyst een zoo zware regen viel, ontlastte zich boven Amersfoort en Nij- kerk een onweder, vergezeld van sterken ha gelslag. De tabaksplantages hebben daardoor zeer veel schade geleden. Te Nijkerk is de schade aan den tabak grooter geweestdan men ze in 25 jareu had ondervonden. Jhr. M. Salvador, dezer dagen verkozen tot lid van den gemeenteraad te Haarlem verklaart in eene advertentie in het Alge meen Handelshlad voorkomende, dat het be sluit, den 17 dezer door den gemeenteraad van Haarlem genomen waarbij ook zijne be noeming vernietigd is in strijd is met de kies- en gemeentewet, met eene gewezen re solutie van gedeputeerde staten van Noord- Holland en met het koninklijk besluit van 21 December 1857. Door hem is eeu gemo tiveerd adres aan ged. staten van Noord-Hol- land ingediend strekkende tot vernietiging van genoemd besluit van den gemeenteraad van Haarlem. Uit Zutphen wordt gemeld d. d. 25 Aug.: Algemeen loopt het geruchtdat het corps pon tonniers hetwelk sedert 18 jaren alhier in garnizoen ligt, deze stad zal verlaten, om naar Grave, Doesborgh of Deventer te vertrekken. Uit Almkerk wordt gemeld d. d. 25 Aug.: De arbeiders in deze en omliggende plaatsen gaan dit jaar een’ goeden winter te gemoet. Het vlas, dat hier het meeste werk verschaft, is dit jaar zeer gunstig uitgevallen, zoodat daaraan goede loonen zullen worden verdiend. Sommige vlasboeren hebben meer dan 40 a 50 bunders meest op buitenvelden gewassen. Uit Hardenbergh wordt gemeld d. d. 25 Aug.: De boekweit, die men in deze omstre ken reeds begint te maaijen valt nok de land bouwers tegen. Volgens oordeel van deskun digen mag men van de opbrengst vooral niet meer dan de helft van het vorige jaar verwachten. Te Harderwijk begonnen jl. zondag on der de morgen-godsdienstoefening in de Her vormde kerk zich op eens de lichtkroonen heen en weder te bewegen. Het onderzoek op het verwulf kon geene opheldering voor het ver schijnsel geven. Hierom vermeenen velen dat eene ligte aardschudding er oorzaak van is ge weest. Vele personen verlieten dadelijk het kerkgebouwuit vrees welligt, dat er zwaar der schokken op den eersten zouden volgen. Den 17 Augustus is te Almelo omstreeks 9 uur in den avond, in het zuid-oosten een schoon luchtverschijnsel waargenomen. Een heldere lichtkogel doorkliefde de lucht in oostelijke rigting afdalende, en wierp daarbij een’ vuurglans van zich die vele overeenkomst had met het weerlicht, terwijl het meteoor zelf eene hoog gele tint had. Men meldt uit Harlingen d. d. 21 Aug. In hel vaarwater tusscheu deze stad en het Vlie, de Blaauwe Slink, ligt een schip met spoorstaven niet bestemd om onzen spoorweg in wezen te roepen diff en bestemd Kronstadt en Kirgizen gaan ons i daarentegen heeft ons volk den uitstek practisch” te zijn Heden morgen hadden drie manspersonen, die met eene zeilboot voor pleizier waren gaan varen het ongeluk dat hunne boot omsloeg; gelukkig voor de drenkelingen bevond zich niet ver van hen af, de kof Verwachting kapt. Ruiter die zijne pogingen om hen te redden met goedeu uitslag zag bekroond. Uit ’s Hertogenbosch wordt gemeld d. d. 22 Aug.; T’

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1