NIEUWS- EN ADVERTENT1E-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. J fa'll dl] i'l f den 31 Augustus. 14de Jaargang. 1859. No. 70. WOENSDAG ra I d ej I J' COURANT. paar werk- op te een om r j vi ■.ld du iijkd ?iefl ne] r 1 .e ed| lui 11 11 njM Vl.\ O o i heel bewusteloos ter neder zij was niet meer, terwijl dadelijk ingeroepene en geneeskundige hulp vruchteloos bleef'. Men meldt uit Meppel d. d. 2G Aug. De persoon v. V., varende als knecht op het schip tusschen hier en Zwolle had het onge luk een’ splinter in de hand te krijgen met het noodlottig gevolg, dat hem eerst de hand, daarna de arm en vervolgens de hals sterk op zwollen en hem eindelijk in den verloopen nacht de keel geheel is digt gezet, zoodat hij onder de grootste benaauwheden is overleden. Men schrijft uit Koevorden d. d. 25 Aug.: De werklieden aan het kanaal van hier naar de Vecht wier getal thans meer dan vijf honderd bedraagt zijn onderling overeenge komen diegenen hunner, welke door ziekte verhinderd worden te werken, te ondersteunen. Ieder werkman stort wekelijks één’ stuiver in eene bus die onder beheer der directie staat. Uit deze bus ontvangt ieder, die, volgens ge tuigenis van een’ geneesheer, door ongesteld heid tot werken oubekwaam is, wekelijks zes gulden. Men leest in de N. Rott. Cour. Van eene geachte zijde vernemen wij dal dr. de Lespinasse te Vaassen gedurende de laatste jaren een nieuw, uitmuntend geneesmiddel tegen de tusschenpoozende koorts aanwendl. Reeds in verschillende streken van ons vader land met name Friesland, Noord-Holland Zeeland is het gedurende dit jaar met den besten uitslag toegediend. Vooral daar, waar zoowel lijders als de arts door recidieven in hun vertrouwen op de quinine geschokt Wor den schijnt het aangewezen, en wij maken dan ook gaarne belanghebbenden opeen mid del opmerkzaam dat te meer de aandacht verdient als afkomstig van iemand die in de wetenschappelijke wereld gunstig bekend is. Het Handels- en Effectenblad heeft een geheel valsch en zeer verontrustend berigt uit Marseille opgenomen dat namelijk op twee plaatsen van Borneo een algemeene moord op de Christenen zou hebben plaats gehad. Dit berigt is volgens eene ons toegezondene tele grafische depêche, geheel bezijden de waar heid en een abuis, dat intusschen zonder grond vele onrust heeft verwekt. (Prop. Gron. Ct.) Men schrijft uit Zwolle d. d. 24 Aug. Met den 1 September a. s. zullen eenige famili- ën van hier, in gezelschap met andere per sonen uit Nederland ten getale van veertig naar Port-Natal verhuizen. Het bekende ge brek aan ambachtslieden aldaar en de gunstige vooruitzigten volgens onderscheidene berigten en ingewonnene informatiën moet hen voor namelijk aanleiding hebben gegeven tot deze onderneming. Men meldt uit Groningen d. d. 2G Aug Volgens de aangekondigde aanbesteding van burg, en weth. dezer gemeente, zal deApoort worden afgebroken en door twee bekleedings- muren worden vervangen. Deze is nu reeds de tweede poort, die binnen kort zal hebben opgehouden te bestaan. Men schrijft het volgende aan de Pr. Groninger Courant Daar er thans zeer vele menschen door de algemeen heerschende koortsen zijn aange tast, zoo zelfs, dat men het als eene epide mie kan beschouwen verdient opgemerkt te worden dat er te Uithuistermeeden en om streken, zijnde de zoogenaamde Buitendijkster- landen Volstrekt of bijna geene ziektegevallen van dien aard zich voordoen. Opmerkelijk is het dat zij zich juist het minst voordoen waar de zoogenaamde gruppen of slooten het meest voorzien zijn van het inloopende zee water, dat, naar het schijnt, zeer gunstig moet werken.” Uit Meppel wordt gemeld d. d. 24 Aug.: Heeft men vele voorbeelden van de broosheid des menschelijken levens treffender voorval dan heden morgen hier plaats vond met de vrouw van zekeren J. d. P. zal er wel moeije lijk kunnen worden opgenoemd. Beide echtgenooten nog te bed zijnde, praat ten onderling met elkander. Op eens zwijgt de vrouw stil. Haar echtgenoot nog een paar vragen tot haar rigtende, krijgt geen antwoord; stond Tot nog toe hebben slechts een paar werk lieden ondersteuning uit de bus noodig gehad. Uit Sleeuwijk wordt gemeld d. d. 24 Augustus Als een blijk van rijzing der waarde van landerijen ook in deze omstreken diene dat alhier een poldertje van slechts 52 bunders zeer laag weiland hetwelk voor 50 jaren slechts f 10,000 heeft gekost, en voor 10 jaren ƒ17,000 beeft opgebragt, thans pro visioneel is ingezet voor de som van ƒ27,000. Een kolonist van de Ommerschans deser teerde dezer dagen en uit vrees als zoodanig gevat te zullen worden ontvreemde bij in de gemeente Dalfsen eenige kleedingstukken ver voegde zich daarna bij de policie gaf vervol gens kennis van zijn’ diefstal er bij voegende, dien opzettelijk gepleegd te hebben, omdat hij liever als dief dan als kolonist wilde behan deld worden. Men schrijft uit Middelburg d. d. 22 Aug.: Bij al hetgeen men van elders nopens den ge zondheidstoestand vooral met betrekking lot de garnizoenen leest, mag men zich tol nu toe hier zeer gelukkig rekenen over de weinige zieken, die, ook bij het garnizoen alhier, ge vonden worden. De ondervinding der laatste jaren zou moeten doen gelooven dat de zoo genaamde Zeeuwsche koortsen het eiland Wal cheren hebben verlaten om zich elders in Nederland te vestigen. Men berigt uit Hamburg, dat een officier uit eene der badplaatsen terugkeerende de on voorzigligheid had, nabij een openstaand raam zich ter ruste te leggen. Des morgens ont wakende, bevond hij zich in de duisternis naar hij meende de oorzaak hiervan lag in blind heid hem dienzelfden nacht overvallen. Naar men verzekert, is de Pruissische re gering voornemens, de deportatie van misda digers in te voeren en zoude zij reeds met Nederland in onderhandeling zijn getreden tol afstand van een grondgebied in de kolo niën hetwelk tot dat einde zal dienen. In eenige streken van het Bohemerwoud heeft het den 6 dezer maand zoo sterk ge hageld dat er al het gevogelte omkwam verscheidene menschen werden gewond en een elfjarig meisje gedood werd. Er vielen stuk ken ijs van 1 tot 5 en zelfs tot 5 Ned. on een gewigt. De kerk St. George-in-the-East te Lon den leverde dezer dagen weder een tooneel van wanorde, waartoe de pogingen van sommigen der Engelsche geestelijken, om Roomsche ge bruiken in te voeren, maar al te dikwijls aan leiding geven. Het zoogenaamde altaar Roomsche wijze versierd zijnde, stoof eene menigte volks binnen, dat begon te jouwen en de gruwelijkste geluiden te maken toen de geestelijke en eenige koorknapen in de kerk traden voor het altaar knielden de Engel sche lilianie lazen of liever opdreunden en. weder opslaandena gebogen te hebben vertrokken. Het scheen als of op één «ogen blik het altaar omver zou worden gehaald doch dit werd verhoed door den oppasser. Bij het eindigen dezer fraaije dienst verzamel- hij onderzoekt en, helaas zijne vrouw ligt ge- den zich honderden aan den uitgang der kerk, „I.. ...<v., j om den geestelijke een afscheids-gëjouw te aangewende geven doch hij had zich langs eenen ande ren weg uit de voeten gemaakt. Victor Hugo heeft in een’ brief aan de Daily Neios berigt, dat hij van de amnestie van den 1G dezer geen gebruik maakt. Hij schrijft het volgende Niemand zal van mij verwachten, dat ik, voor zooveel mij betreft, een oogenblik aandacht schenk aan hetgeen amnestie genoemd wordt. In den toestand, waarin Frankrijk verkeert, is het mijn pligt, onvoorwaardelijk onwrikbaar en altoos te pro testeren. Getrouw aan de verbindteuis, welke ik tegenover mijn geweten heb aangegaan, zal ik de ballingschap der vrijheid tot het laatste oogenblik deelen. Als de vrijheid zal terug- keeren, keer ik met haar terug.” Als een bewijs hoe groot het aantal krijgs gevangenen is geweest, dat in Frankrijk heeft vertoefd wordt gemeld dat reeds ongeveer negenduizend Oosten rij ksche krijgsgevangenen over Straatsburg naar Kehl zijn gezonden. Elk hunner kreeg bij zijn vertrek 10 francs ten geschenke. Door den RAAD dezer Gemeente zijn, op voor stel der commissie van beheer der gasfabrijk gemaakt navolgende wijzigingen in de voorwaar den, waarop aan particulieren gas zal worden ge leverd, vastgcsteld den 20 Junij 1859, no. 19: Art. 1. De toevoerpijp, welke het gas binnen eenig gebouw brengt, zal voorzien zijn van eene afsluitkraanevenredig aan de wijdte van de pijp, te plaatsen van toetje en ten koste van het Bestuur der gasfabrijkwelke kraan enz. Art. 4. Wanneer dè. na te melden meter on middellijk binnen tegen den gevel of buitenmuur wordt geplaatstzoo geschiedt het leveren en aanbrengen der buizen buitenshuis, van de straat- buis tot den meter, ten koste van het Bestuur, mits de geheele lengte daarvan tien ellen niet te boven gaatkomende de kosten voor de meer dere lengte ten laste der gasverbruikerseven als alle buizenleidingen binnenshuishetzij vóór of achter den meter; alle buizen vóór den meter blijven het eigendom der fabrijk. Het bezorgen en aanbrengen van de buizen binnenshuis zal mede ten koste van de belang hebbenden door het Bestuur geschieden, ten zij enz. De 3de alinea Het aanbrengen uit de straatbui- zen enz. is vervallen. Art. 5. Het laatste gedeelte van dit artikel: Voor toezigt bij het aanbrengen van het eerste licht f 1.50en van meerdere lichten voor ieder 50 ets. is vervallen. Art. 10. Alinea 2. De kosten der plaatsing van dezen meterdie het eigendom van de fa brijk blijft en door het Bestuur zal worden ge steld, komen ten laste der fabrijk, terwijl de ver bruiker voor zijne rekening zal hebben het om- kleeden of versieren daarvan naar zijne verkiezing. BINNEN- EN~BUITEN L AND. SNEEK, 50 Augustus. Van den 20sten tot en met den 2G dezer zijn in deze provincie 14 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaaktbedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 2040. Men verneemt dat door den heer L. P. Oppedijk te Woudsend de vereischte concessie is aangevraagd voor eene stoombooldienst van Lemmer op Stroobosom die in verband te brengen met de dienst van Lemmer op Am sterdam. Men meldt uit de legerplaats bij Zeyst d. d. 24 Augustus: Heden woensdag morgen, precies ten half zeven uur, zijn de gezamen lijke troepen in de legerplaats uitgerukt tot het maken van eenen grooten militairen marsch, en begaven zich in twee kolonnes naar de Grebbelinie, om ze te bezetten. De eerste brigade, gekommandeerd door Z. K. H. den prins van Oranje, marcheerde in de rigting van Woudenberg, geleid door een’officier van den generalen staf. De tweede brigade, aan gevoerd door generaal-majoor baron van Geen, marcheerde in de rigting van Oud-Leusden. Over de hoogten gekomen en den grindweg aldaar bereikt hebbende, splitste zich de twee de brigade in twee kolonnes, elk één eska dron aan het hoofd hebbende. De drie in fanterie-kolonnes bereikten elkander op den straatweg van Amersfoort naar Woudenberg, daar waar zij dien weg overschreden eene halve batterij artillerie, namen die in de marsch- kolonee op en hebben toen den marsch voort gezet naar de linie van de Grebbewaartoe de regter-kolonne van de 2de brigade baren weg nam over de Muf, en de linker-kolou- ne langs den Heiligenberg op Aschaten be reikten zoo doende de linie. Vervolgens stel den zij zich als om eenen vijandelijken aan val af te slaan, op het banket der linie, en werden op eenen kleinen afstand der linie verkenningen uitgezonden waar daartoe, zon der schade te veroorzaken de gelegenheid he- onmiddellijk daarna rukten die in. Na deze militaire demonstratie werd algemeene rust gehouden die anderhalf 4 twee uren duurde, waarna iedere kolonne den terug- marsch langs denzelfden weg naar het kamp aannam waartoe het oogenblik door een ka- uonschot bij de regter-kolonne werd aange geven dal bij opvolging door de twee ove rige kolonnes is herhaald. SNEEKER

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1