H NIEUWS- EN ADVERTENT1E-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I il Tstes 1859. No. 71. ZATURDAG den 3 September. 14de Jaargang. VERGADERING VAN DEN GEMEENTE RAAD VAN SNEER I vl MMWWÖSiilllit' :.td tl: J '1 11 k] H fll I <a:rl d’tl SNEEKER CCÜRANT d J ’I BINNEN- EN BUITENLAND. zal worden IMSWBIIIHIIKI nu af onver* r I ir I I vl IJ ,ijk] I fl II [1 l> f ie i etll lui l1 lijk] O Q Het laatste gedeelte van dit artikel: Voor toezigt bij het aanbrengen van het eerste licht f 1.50en van meerdere lichten voor ieder 50 ets. is vervallen. Art. 10. Alinea 2. De kosten der plaatsing van dezen meterdie het eigendom van de fa- brijk blijft en door het Bestuur zal worden ge steld, komen ten laste der fabrijk, terwijl de ver bruiker voor zijne rekening zal hebben het om- klecden of versieren daarvan naar zijne verkiezing. Door den RAAD dezer Gemeente zijn, op voor stel der commissie van beheer der gaslabrijk gemaakt navolgende wijzigingen in de voorwaar den, waarop aan particulieren gas zal worden ge leverd, vastgesteld den 20 Junij 1859, no. 19: Art. 1. De toevoerpijp, welke het gas binnen eenig gebouw brengt, zal voorzien zijn van eene afsluilkraanevenredig aan de wijdte van de pijp, te plaatsen van wege en ten koste van het Bestuur der gasfabrijk, welke kraan enz. Art. 4. Wanneer de na te melden meter on middellijk binnen tegen den gevel of buitenmuur wordt geplaatstzoo geschiedt het leveren en aanbrengen der buizen buitenshuis, van de straat- buis tot den meter, ten koste van het Bestuur, mits de geheele lengte daarvan tien ellen niet te boven gaatkomende de kosten voor de meer dere lengte ten laste der gasverbruikerseven als alle buizenleidingen binnenshuishetzij vóór of achter den meter; alle buizen vóór den meter blijven het eigendom der fabrijk. Het bezorgen en aanbrengen van de buizen binnenshuis zal mede ten koste van de belang hebbenden door het Bestuur geschieden, ten zij enz. De 3de alinea liet aanbrengen uit de straatbui- zen enz. is vervallen. Art. 5. DINGSDAG DEN 6 SEPTEMBER 1859 des ’s avouds ten 8 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Installatie van raadsleden. Benoeming van een’ wethouder. Besluit van heeren gedeputeerde staten, hou dende goedkeuring der reglementen en tarieven voor de beurlveeren van Heuuaarderadeel op Sneek. SNEER 2 September. Z. M. heeft 27 adel borsten bevorderd tot luitenants ter zee der 2de klasse (waaronder J. H. Ben them Reddingius, J. W. Visser en J. Isebree Moens). Naar men verneemt wordt Z. M. de koning den 15 September uit Wiesbaden in de resideutie terugverwacht. II. M. de koningin zal zich den 5 Septem ber met prins Alexander naar Stuttgart be geven. Door den minister van oorlog is eene cir culaire aan het leger gerigt waarbij aan de miliciens der ligtingen van 1838, aan wie bij de op den Isten Julij jl. bij de corpsen ge- houdene loting een nummer is ten deel geval len dat hen verpligt om voor ontbrekende vrijwilligers onder de wapenen te blijven als nog vergund wordt dat nummer te verwis selen met een dat uitzigt geeft om met 1 Oct. aanst. in het genot van groot verlof te worden gesteld, mits zij vóór 15 Sept, aanst. daartoe aan de chefs hunner respectieve corp sen het verlangen hebben te kennen gegeven. Voortaan zal het aan de miliciens worden vergund, het door hen bij de loting voor het blijvend gedeelte getrokken nummer te ver wisselen mits zij het verlangen daartoe, bin nen den tijd van eene maand nadat de loting is geschied, aan den kommandant van het corps waarbij zij dienen kenbaar maken. Naar wij vernemen is op nieuw eene gunstige beschikking genomen ten behoeve van gepensioneerde officieren van het Indische le ger. Tot beden namelijk konden de gepen sioneerden zich niet in het buitenland vesti gen zonder een derde gedeelte van hun pen sioen te verliezen. Van dezen maatregel is men terug gekomen en voortaan zullen de Indi sche officieren hun pensioen mogen verleren waar zij zulks verlangen. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 29 Aug.: Dezer dagen is door de heeren mr. R. J. Schimmelpenninck en H. W. Weytingh eene instelling in het leven geroepen om zoo Nederland in het vervolg door watersnood mogl worden geteisterd onmiddellijk hulp te kun nen verleenen aan hen, die door dien ramp huis vesting en goed verloren. Tot het kunnen helpen is door hen een kapitaal op het groot boek ingeschreven dat zij hopen door weder- belegging der rente en door giften te zullen vergroolen opdat die hulp afdoende zal zijn. Het achtbaar hoofd dezer stad heeft zich wil len belasten met het toezigt op de afschrij ving van kapitaal. Aangenaam was bet ons te vernemen dat het fonds op het groot boek ingeschreven grootendeéls tot gemeld doel is bijeeugebragt door bewoners onzer O. I. bezittingen waardoor deze aanspraak heb ben op onze voortdurende dankbaarheid voor al dan wanneer bij watersnood, die, God ge venog verre moge zijn! ten gevolge hunner milddadigheid dadelijk hulp wordt geboden. Wij kunnen niet nalaten den wensch hierbij te voegen dat de heeren Schimmelpenninck en Weytingh de voldoening zullen smaken dat ook inwoners van Nederland van het hun ne zullen bijdragen om de instelling meer kracht bij te zetten. Menige gift worde door hen ontvangen ten behoeve van het Fonds voor noodlijdenden door watersnood in Nederland gevestigd te Amsterdam. Men meldt uit Amsterdam d. d. 28 Aug.: Gisteren avond is tusschen twee broeders, wonende in de Utrechtsche dwarsstraat ten huize hunner ouders twist ontstaan die zoo hoog liep dat de een die in beschonken toe stand verkeerde, den ander met een tafelmes een wonde in de zijde heeft loegebragt waar aan hij kort daarna is overleden de dader heeft zich vrijwillig in arrest gesteld. De zes spoor wegcom missiën die verte genwoordigd zijn geweest in de centrale spoor- weg-commissiehebben zich vereeuigd met een door laatstgenoemde commissie ontworpen adres, dat eerstdaags Z. M. den koning zal worden aangeboden en waarin zij verzoeken, dat het Zijne Majesteit moge behagen den loop der zaken wel zoodanig te willen rege len dat de beslissing over het wetsontwerp tot bekrachtiging van de concessie Sloet-Reuch- liti hetzij op zich zelf, hetzij zoo noodig in verbinding met eene zuidelijke lijn de minst mogelijke vertraging ondervinde en dathoe die beslissing ook moge zijn in allen gevalle de krachtigste maatregelen worden genomen die in den koristen tijd kunnen verwezenlij ken de verbinding der vier noordelijke pro vinciën met de bestaande binnen- en builen- landsche spoorwegen, door noorderspoorwegen.” Een met roem bekend Fransch geleerde, de heer Ch. Paeile heeft dezer dagen een werk in het licht gegeven over de uitvinding der boekdrukkunst. Het doel van den schrij ver is, om zooveel mogelijk zekerheid te ver spreiden over den waren uitvinder en over de plaats die het tooneel was zijner eerste proefnemingen. Tegenover Coster staat Gut tenberg en Mainz benijdt Haarlem’s roem. Alle stukken door beide sleden als bewijzen aangehaald zijn door den heer Paeile ver zameld onderzocht en bestudeerd en zijn werk doet hem kennen als een man van groo- te studie zeldzame geleerdheid en begaafd met een scherp en juist oordeel. Hij besluit zijn artikel met aan Coster de eer der uit vinding toe te kennen. Wij durven niet be slissen of zijn oordeel de zaak voor goed heeft beslecht zeker echter is hetdat de heer Paeile, gesteund door tot nog toe onbeken de of onuitgegeven stukken een nieuw licht heeft verspreid over deze belangrijke zaak. Deze bijzonderheden zijn ontleend aan de Re vue des deux Mondes de opname daarvan in dit algemeen geacht tijdschrift is een waar borg te meer dat Haarlems regtin alle deelen der wereldallengs meer erkend of althans besproken. Naar men verneemt, heeft de heer med. doctor L. Oortwijn jl. vrijdag te Groningen overleden bij testamentaire beschikking o. a. aan het Diaconie Gasthuis der Hervormde ge meente aldaar gelegateerd de som van 10,000, vrij van successieregten met bepaling dat door genoemd geslicht aan de dienstbode van den overledene gedurende haar leven weke lijks f 7 worde uitbetaald en aan het Wees huis dier gemeente f 4000mede vrij van successieregten. Te Mühlhausen nabij Welrus in Bohè me is voor eenige dagen een diefstal gepleegd, zoo als welligt nimmer ergens ter wereld in een beschaafd land heeft plaats gehad. Ver scheidene dieven zijn des avonds in de kerk geslopen en hebben des nachts eene der klok ken ter zwaarte van 600 pondgestolen. Eene andere van 900 pd. hebben zij van den balk los gemaakt, waaraan zij was bevestigd maar door eene tot heden onbekende oorzaak hebben zij deze achtergelaten. Niettegenstaan de de ijverigste pogingen tot ontdekking van den diefstal zijn in het werk gesteld heeft men tot heden noch de bedrijvers noch het gestolen voorwerp kunnen opsporen. De onverdraagzame zienswijze der Oos- tenrijksche regering in den laalsten tijd geeft een Duilsch dagblad aanleiding tot de histo rische herinnering aan zeker gebed in der tijd door den uitmuntenden keizer Joseph II opgesteld en waarin hij zich onder ande ren met deze woorden tot het Opperwezen wendt Gij zijl louter verdraagzaamheid en liefde; Uwe zon beschijnt den Christen even als den GodloochenaarUw regen bevrucht de velden der dwalenden eveu als die der regtgeloovigen en de kiem van elke deugd ligt ook in het hart der Heidenen. En ik Uw schepsel zou minder verdraagzaam zijn zou niet dulden dat ieder mijner onderdanen U op zijne wijze aanbad ik zou wie anders denken vervolgen en dwalenden door het zwaard bekeeren Van nu af worde alle gewetens dwang in mijne staten opgeheven; van moeten de schandelijke ketenen der draagzaamheid verbroken zijn. Vereenige tot dat doel de zachte band der verdraagzaam heid en der broederliefde mijne onderdanen voor altijd, enz.” Men geeft het getal dergenen die am nestie kunnen erlangen aldus op. Van de 11,005, die ten gevolge van de Junijmaand 1848 getransporteerd zijn zijn er nog slechts 158 in Algeriewaarvan 52 verzocht hebben in de steden of in de landbouwende koloniën te blijven, alwaar zij een eervol bestaan er langd hebben. Van de 2G,884 getransporteer- den ten gevolge der gebeurtenissen van De cember 1851 zijn er slechts 1708 over, die van Algiers, Cayenne en Corle op Corsika kun nen terugkeeren. Eindelijk van 428 door de wet van algemeene veiligheid in 1858 getroffen, zijn er nog 219, die in Frankrijk kunnen te rugkomen. Van de 58,515, om staatkunde se dert Junij 1848 veroordeeld, blijven 1927 over, terwijl de overigen van tijd tot lijd door bij zondere vergunning zonder ophef teruggekeerd of in ballingschap gestorven zijn. De Ilaliaansche opera te Parijs zal dit jaar de tenoren Pamkerlick en Gardoni en als prima donna’s de dames Penco en Dollini be zitten. Men had hoop den tenor Julini teen- gageren doch deze is nog voor een jaar te Londen verbonden en Lumley wilde hem niet afstaan dan tegen eene schadevergoeding van 25,000 fr. per maand, welke som aan de Pa- rijsche directie wat te hoog toescheen. Een officier van het vreemdenlegioen had van Afrika zijnen hond Fidel naar Italië me degenomen, om zijne gevaren en zijnen roem te deelen. Fidel was de vriend van het ge heele bataljon maar vooral aan den officier gehecht het was een veteraan van de Al- gerijnsche veldlogten en in een gevecht gaf hij nooit kwartier aan de bournous der Ka- bijlen. Altijd aan het hoofd van het batal jon waar zich zijn meester bevond had hij altijd overwinning geblaft tot bij den slag van. Solferino. Den 24 Junij toen het bataljon van het vreemdenlegioen eene redoute bestorm de viel de officier neder, door een’ kogel in

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1