NIEUWS- EN ADVEBTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 14de Jaaroux den 7 September. h 4 tiiiiiiii^ .1 (ijkJ l'J ,e j e J COURANT. CS BINNEN- EN BUITENLAND. IOIIIHIMI r in vier naar stemmen is verkozen terwijl de tweede de heer van Putte, slechts 201 ie VI lltl brengt de niet te eenmaal hebben van binnenl. zaken in over- oorlog heeft bepaald dat de over de verlofgangers der nat. waar- een been gelukkig met den j vernemen is 503 candidaat stemmen bekwam. Te Groningen is van de tweede kamer der staten-generaal be- Frankrijk in Engeland, dreigend spook voor Enge-1 merkingdat hij te zeer een fatsoenlijk man mr. B. Wichers tot lid September: HH. KK. H H. de prins van je en prins Frederik zijn gisteren avond het kamp van Zeyst alhier teruggekeerd. K. H. de prins van Oranje bevindt zich het paleis het Huis ten Bosch en prins Frederik op het Huis de Paauw. Uit ’sGravenhage Wordt gemeld d. d. 1 September: De stemming in het district Goes, ter benoeming van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal, heeft tot uitslag ge had dat de heer B. P. G. van Diggelen met hil .’.,1 iijkl ui ecl| lands kusten voorgesleld werd bevat de Bleue Preussische Zeitung een hoofdartikel waarin het denkbeeld van Frankrijks vijan dige gezindheid jegens Groot-Britlanje ins gelijks ontwikkeld maar een ander oord voor de operatién der Fransche vloot aangewezen wordt. Volgens bedoeld blad voert F rankrijk niets meer of minder in het schild dan de verovering van Egypte, ten einde van daar met zijne zeemagt Engeland in Oost-Indiê aan te vallen. Zoo als men ziet Wordt hier het thema van Napoleon I weder opgewarmd. Aan de groene tafel te Ems merkt men dagelijks van vroeg tot laat eenen Russischen graaf, die een pak kaarten om Ie markeren en eene schrijftafel voor zich heöft, betekent, markeert, telt, speelt, maar nooit geld op de tafel legt. Hij speelt slechts in schijn, noteert hetgeen hij inzet op de schrijftafel en daarnaast bet denkbeeldig verlies of ge win en drijft dit spel met zulken hattslogt, als of hij gfoole sommen waagde. Als hij wint, straalt zijn gelaat van vreugde en gaat hij vergenoegd naaf de kurzaal om voortref felijk te eten en in de galerijen om aller lei snuisterijen in te koopen. Maar verliest hij dan vertoonen zich toorn Woede en al le bartslogten op zijn gelaat. En dit alles 1 verbeelding te weeg. Het zoude verwonderen zijn Wanneer hij zich in de verbeelding alles verloren te een’ kogel door het hoofd joeg. Doch vooreerst is het Zoo ver niet. Sedeft eene maand heeft hij, gelijk bij uit zij ne schrijfta fel bewijst de bank 527,000 fr. afgewonnen. De heer Villa lid van het dagelijksCh be stuur der stad Turyri heeft het voorstel ge-4 daan tol oprigting van een gedenkteeken Voof Victor Emanüel. Hij verlangt, dal de gemeen teraad onverwijld zal bijeengeroepen Worden om over dit voorstel te beraadslagen en dat tevens aan de vergadering eene toelage uit de stads kas van 100,000 francs tot voormeld einde ge vraagd worde. Uit Konstantinopel schrijft men dat de omstreken der stad Ibraila in Wallachije door eene tallooze menigte sprinkhanen Worden ge teisterd. De bejaarde lieden herinneren zich niet een dergelijk heirleger, ert vooral zulke groole sprinkhanen gezien te hebben. In de stad is al hel loof der boomen spoorloos ver dwenen. Deze dieren zijn 4 duim langen duim dik. Welligt herinnert men zich hierbij eene mededeeling, voor gernimen tijd gedaan om trent het regelmatig terugkeeren der zwermen sprinkhanen na een bepaald getal jaren in de streken nabij de Zwarte Zee. Terwijl in dezen tijd van het jaar het meest gebruik wordt gemaakt van de gelegen heid tot bel doen van een uitstapje, gaal er bijna geen dag voorbij zonder dat men van ongelukken hoort. Zoo verneemt men o. a. dat zekere dr. Smith die in gezelschap van een’ zijner vrienden op reis was gegaan om op het eiland Arran aan de Schotsche kust, den Goatfell te beklimmen, aldaar in eene berg kloof is gezonken, waarin zijn reisgenoot hem niet genoeg van nabij kon naderenom hem bijstand te verleenen. Deze besloot dus als het eenig middel tol redding, in het naastbij- gelegen dorp eenige personen te hulp te roe pen doch eerst toen deze zich met hem op weg hadden begeven begon hij te bedenken dat hij vergeten had, de plaats uaauwkeurig genoeg op te nemen om die bij zijne terugkomst te kunnen aanwijzen. Het gevolg hiervan was, dal alle pogingen, om de bedoelde plek tusschea de menigte hoogten en laagten uit te vinden tot nu toe vruchteloos zijn geweest, terwijl zich evenmin eenig ander spoor ter ontdekking van den ongelukkige heeft opgedaan. Volgens den Courier des Etats Unis was een zekere Jack Cade sinds vele jaren de schrik van Arkansas, omdat twisten en duellen, dia steeds met den dood zijner gedwongene tegen standers eindigden, zijne geliefkoosde bezig heden waren. Zoo had hij kort geleden een’ man doodgeschoten wiens echtgenoot hem deed uitdagen met haar te duelleren. Jack Cade wees dit aanzoek van de hand met de aan- SNEEK., 6 September. Van den 27 Aug. tot en met den 2 dezer zijn in deze provincie 26 runderen aan de besmetlelijke longziekte ge storven of afgemaakt: bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars2074. De minister van oorlog heeft de hand gelden voor Nederlanders die zich aan de koloniale dienst verbinden verhoogd van f 100 tot ƒ150, en voor vreemdelingen van ƒ80 tol ƒ120. Door Z. M. de koning zijn, op voordragt van den minister van koloniën de gagementen van onderofficieren en soldaten in de Indische dienst verhoogd met ƒ56 ’s jaars. Reeds vroeger werd op voordragt van dezen minister, het tractement der offi cieren aanmerkelijk verhoogd. De minister leg met dien van gewone inspectie militie dit jaar niet zal plaats hebben. De 19de verjaardag van Z K. H. den prins zondag den 4 dezer, werd j spoedig in de openbare godsdienstoefenin- I in handen te krijgen, die, bij r.3 Neêrlands vlag, hoor verklaarde alles met voorbedachten rade j te hebben gedaan, in de hoop, spoedig in de personen met 1 gelegenheid te zijn het kind en eindelijk zich Leeuwarden zelven het leven te benemen. Bij de heden ongeluk, dat onderweg, niet plaats gehad hebbende geregtelijke lijkschou- der achterwielen j wing is gebleken, dat drie van de zeven won- i van eindwegs met l deze alstoeii in Door den RAAD dezer Gemeente zijn, op voor stel der commissie van beheer der gasfabrijk gemaakt navolgende wijzigingen in de voorwaar den, waarop aan particulieren gas zal worden ge leverd, vastgesteld den 20 Junij 1859, no. 19: Art. 1. De toevoerpijp, welke het gas binnen eenig gebouw brengt, zal voorzien zijn van eene afsluitkraanevenredig aan de wijdte van de pijp, te plaatsen van wege en ten koste van het Bestuur der gasfabrijk, welke kraan enz. Art. 4. Wanneer de na te melden meter on- middellijk binnen tegen den gevel of buitenmuur wordt geplaatstzoo geschiedt het leveren en aanbrengen der buizen buitenshuis, van de straat- buis tot den meter, ten koste van het Bestuur, mits de geheele lengte daarvan tien ellen nieten boven gaatkomende de kosten voor de meer dere lengte ten laste der gasverbruikerseven als alle buizenleidingen binnenshuishetzij vóór of achter den meter; alle buizen vóór den meter blijven het eigendom der fabrijk. Het bezorgen en aanbrengen van de buizen binnenshuis zal mede ten koste van dê belang hebbenden door het Bestuur geschieden, ten zij enz. De 3de alinea Het aanbrengen uit de straatbui- zen enz. is vervallen. Art. 5. Het laatste gedeelte van dit artikel: Voor toezigt bij het aanbrengen van het eerste licht f i.50en van meerdere lichten voor ieder 80 ets. is vervallen. Art. 10. Alinea 2. De kosten der plaatsing van dezen meterdie het eigendom van de fa brijk blijft en door het Bestuur zal worden ge steld, komen ten laste der fabrijk, terwijl de ver bruiker voor zijne rekening zal hebben het om- kleeden of versieren daarvan naar zijne verkiezing. noemd. Op den 1 dezer is de commissie voor bij belvertaling sedert eenigen tijd aan het de partement te ’sGravenhage vergaderd geweest, uiteengegaan. Uit Arnhem wordt gemeld d. d. 2 Sept.: De graaf van Chambord is gisteren van het landgoed Bronbeek weder naar Frohsdorf ver trokken. Velen zullen dat vertrek met leed wezen vernemen daar het verblijf van Z. K. H. voor onderscheidene ingezetenen dezer stad groot voordeel heeft aangebragt. Uit Ambt Hardenbergh wordt gemeld d. d. 51 Aug.: Den la Aug; jl. is door den heer W. Bruins in deze gemeente tabak ge zaaid welke thans eene lengte heeft van p. m. 13 palm zoodat het schijnt, dat dit pro duct hetwelk hier anders niet verbouwd wordt ook hier wel wil groeijen. Men meldt uit Harlingen d. d. 4 Sept, Gisteren werd hier eene misdaad gepleegd die de geheele stad met schrik en ontsteltenis vervulde. Het was niets minder dan een moord, met voorbedachten rade, op lichten dag, op de openbare straat in het midden der stad, en in het gezigt van onderscheidene personen gepleegd. Wij willen de bijzonder heden nader mededeelen. Voor drie maanden werd IJ. B. de Graaf uit het tuchthuis te Leeuwarden, waarin hij vóór en na 13 jaren doorbragt ontslagen en kwam hier met het plan om weder Zijn’ intrek te nemem bij eene vorige beminde, met wie hij vroeger gehuisd en die hem twee kinderen geschonken had waarvan één nog leeft. Deze vrouw’ weigerde echter om zijn gedrag hem weder te ontvan gen, en verklaarde, niets met hem te doen te willen hebben, terwijl zij op zich nam, voor het kind te zullen zorgen. De Graaf liet zich echter niet afwijzen begon te dreigen en met scherp op haar te loopen. Zij bleef echter standvastig weigeren. Terwijl zij gisteren als naar gewoonte aardappels van de markt naar de winkeliers bragt werd zij op de Schrilsen onverwacht van achteren door De Graaf aan gevallen en op den grond geworpen, die haar vervolgens met een dolkvormig geslepen mes zeven wonden toebragt. Op haar moordge schrei schieten eenige personen toewaarop De Graaf de vlugt neemt, eerst nog eens naar het voorwerp zijner wraak omziende. De on gelukkige, Aafke Monsrna geheeten stond, hoe zw’aar gewond, nog op, strompelde, on der het jammeren om haar kind nog een paar huizen ver, en viel daar bewusteloos neder. In een nabij zijnd pakhuis gedragen gaf zij kort daarop deu geest. Inmiddels was het reeds aan de policie gelukt, den moordenaar j een voorloopig ver- van Oranje op alhier zoo gen als door het wapperen van plegtig herdacht. Vrijdag jl. hadden eenen wagen uit deze stad rijdendehet verre van Leeuwarden een van den wagen liep waarop de voerman van den bok stortte, hel paard een de reizigers voort holde, en eenen verschrikkelijken toestand verkeerden totdat hel paard zich van te en deze daarop omviel, ten gevolge van één hunner, de heer S. alhier, brak al de anderen zijn er s schrik afgekomen. Naar wij de toestand van den lijder niet ongunstig. Uit ’sGravenhage wordt gemeld d. d. 1 Oran- uit Z. op Z K.. H. is gebleken, dat drie I den doodelijk waren. I Van den 5den. De moordenaar is heden ge- j vankelijk naar Leeuwarden overgebragt. i —Met genoegen vernamen wij onlangszegt den wagen losruk- i de Volksvriend, dat ten gevolge der gemaak te bepalingen voor het scheepsvolk om het rantsoen jenever aan boord in geld uitbetaald te krijgen thans 294 namen ingeschreven staan van matrozen welke van die aanbie ding gebruik maakten het Indische eskader niet medegerekend. In de Landbouw Courant wordt als een beproefd middel legen de varkensziekte aan- geprezen het toedienen van salpeter. Volgens in dat blad gegevene voorbeelden, werd aan ge zonde varkens dagelijks per stuk 1—5 eijer- lepels en aan zieke 6 eijerlepels salpeter toe gediend en daardoor de ziekte vóórgekomen of weggenomen. Nadat lang gesproken is over eene even tuele invasie van Frankrijk in Engeland, en Cherbourg als een SNEEKER

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1