NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN RET ARRONDISSEMENT SNEEK. YERGADERING VAN DEN GEHEENTE-RAAD VAN SNEER WOENSDAG DEN 14 SEPTEMBER 1859, des ’s avonds ten 6 uur. ZATURDAG 14de Jaargang. ÏJ n ijk] >ivH etl ,-a.r| dl 'I lezers binnen reeds tot be- I .e ed ning en i dien zin opgedragen van Voorlhuijsen te St. Antony- gebruik der Nederlandsche taal voor allerlei wetenschappelijke mededeelingen en werkzaam heden aan onze akademien dient plaats te hebben en dit wel vereenigd met krachtige handhaving van de studie der oude letterkun de ter voorbereiding voor en ter beoefening aan die hoogeschool. Men schrijft aan de Provinciale Gronin ger Courant hel volgende Onlangs is ia uwe courant medegedeeld dat dr, De ’iEs- pinasse te Vaassen, een nieuw uitmuntend geneesmiddel tegen de tnsschenpoozende koorts aanwendt. Hetzelfde zoo gunstig werkende geneesmiddel is door de med. doctoren De ’l.Espinasse te Hasselt te Voorthuizen en te Zwartsluis en vroeger aan de Dedemsvaarl me de sedert geruimen tijd met de beste resulta ten toegediend getuige de meer en meer toe nemende aanvrage. Tevens wordt het vertrou wen verhoogd daar ook elk dezer genees kundigen in tijdschriften als anderzins blijken beeft gegeven van zijne liefde voor de weten schap.” Het schijnt dat het genoemde ge neesmiddel niet algemeen verkrijgbaar wordt gesteld en men zich derhalve tot genoemde geneesheeren moet wenden indien men van het middel gebruik zal willen maken. In dien het werkelijk zulke gunstige resultaten oplevert, als gezegd wordt, ware eeue alge- meene verkrijgbaarslelling wenschelijk. Dezer dagen werd iets vermeld omtrent het gevaarlijke van lensvormige glazen dakpan- nen als kunnende deze aanleiding geven tot brand, gelijk is gebleken te Abbenrode, bij Brunswijk. Achtereenvolgens werd dit berigt door vele bladen overgenomen en verspreid. Thans zijn wij verzocht te berigten dat reeds sedert eenige jaren bij den heer J. J. B. J. Bouvy, te Dordrecht, dakpannen van mat glas zijn verkrijgbaar gesteld die op de tentoon stellingen van nijverheid te Middelburg en Dordrecht zijn geëxposeerd geweest. Bij zulke dakpannen kan geen gevaar voor brand bestaan.” Ofschoon de bewoners van Zeeland zich o- ver het algemeen in eenen zeer gewenschten slaat van gezondheid mogen verheugen en de gar nizoenen van Middelburg, Vlissingen en Vere bijna zelfs geene ligte koortsigeu tellen ver neemt men met leedwezen, dat te Neuzen en Breskens eene soort van bloedloop bij sommi ge ingezetenen heerschtdie van zeer ernsti- gen aard schijnt te zijn zoo zelfs, dat in eerstgenoemde plaats vijf kinderen uil één ge zin zijn bezweken; eenige weinige manschap pen van het garnizoen en een kapitein van hel 2de regement te Breskens zijn door die in ons klimaat zoo vreemde ziekte aangetast. In den vroegen morgen van den 5 dezer vond te Breda eene afschuwelijke misdaad plaats. Zekere Jacobus Simons, een bekende deugniet die reeds meermalen gevangenisstraf heeft ondergaan (ook cellulaire) bragt aan twee personen verwondingen met een mes toe de eerste, Evert van Wijk, ontving eene doode— lijke wonde in de zijde, benevens een’ mes steek in den linkerarm; de tweede Johannes Cornells Prins, kreeg eene diepe sneewonde in de linkerhand, waardoor een ader werd afge sneden. Aan den ijverigen brigadier der ma rechaussees J. J. Poppes is het te danken dat. men den dader in handen heeft. In de gemeente Chaam doet zich de na volgende niet onbelangrijke zaak voor De hoofdonderwijzer der openbare school aldaar een ailezius achtenswaardig man werd eeni- gen tijd geleden door den raad dier gemeen te uit zijne betrekking ontslagen op grond dat het ouderwijs op zijne school niet voldoen de was. De plaatselijke schoolcommissie vond, echter het onderwijs goed en wendde bij den raad pogingen aan tot intrekking van bet besluit doch zonder eenig gunstig gevolg. Daarop volgde een onderzoek in loco, eerst door den districl-schoolopzienerdaarna doot den inspecteur van het lageronderwijs ia Noord-Brabant, welke ambtenaren over het onderwijs op de openbare school hunne goed keuring te kennen gaven en den raad doch zonder eenig resultaat, tot intrekking van zijn besluit aauspoorden. Thans verneemt men dat gedep. staten van Noord-Brabant den raad hebben geschreven onmiddellijk lot deintrek- PUNTEN TER BEHANDELING. Rapport over de begrooting voor de Stads Algemeene Armen dienst 1860. Idem voor de R. C. P. Armen. Idem voor de Israëlitische Armen. Idem voor de dienstdoende Schutterij. Idem voor de Brandspuillieden enz. Uit 's Gravenhage wordt aan de Utr. C. gemeld: «Men verzekert, dat 2000 Zwitsers, die uit Napelsche dienst ontslagen zijn, da delijk voor ’s rijks dienst in de Overzeesche bezittingen zijn aangeworven en eerlang hier te lande zullen aankomen, om met’s rijks oor logschepen naar Oost-Indie te worden overge- bragt.” Men meldt uit het Kamp bij Zeyst d. d. September Z. K. H. de prins-veldmaar- schalk heeft aan de serjanten Engeler, van het 1ste, en Weusman, van het 4de reg. ii;f., en den wachtmeester Ballast, van het ade reg. drag., die ordonnancen bij Hd. zijn geweest, elk een gouden cylinder-horologie doen toe komen. De serjanten Reinders, van hel 1ste, en Meinlinga van het 7de reg. inf. or donnancen van den luitenanl-generaal Nepveu, hebben van Z. Exc. elk een zilveren cylin der-horologie ten geschenke ontvangen. Het beheer der Maatschappij van Wel dadigheid heeft ter kennis van belanghebben- den gebragt dat de scheiding lusschen de gestichten te Ommerschans en Veenhuizen en de gewone koloniën (waaronder Wateren) in gaat den 15 September ek. en dal op dien dag het bestuur der gestichten overgaat op Z. Exc. den minister van binnenlandsche zaken en dat der gewone koloniën op de commissarissen der Maatschappij van Welda digheid, wier voorzitter is de heer joukh. O. R. van Andringa de Kempenaer op Jagl- lustbij Oudeschoot en secretaris de heer jonkh. de la Bassecour, te 's Gravenhage. in de Amst. Cl. leest men dat aldaar van Suriname zijn aangebragt onderscheidene levende dieren benevens eene kist West-In- dische planten welke voorwerpen door den heer C. P. Schimpff, gouverneur der Neder- landsehe Wesl-Indischen bezittingen ten ge schenke zijn bestemd voor den Zoölogischen tuin teBrussel. Gedeputeerde staten van Noord-Holland hebben ambtshalve uitspraak gedaan omtrent de verkiezing van de heeren Dyserinck en Van de Poll tot leden van den gemeente raad van Haarlem en welke niet als zoo danig waren loegelaten. Met vernietiging van de door den raad ten aanzien dezer heeren genomene beslissing, is hunne toelating door gedeputeerde staten bevolen. Men meldt uit Haarlem d. d. 6 Sept. In de bijeenkomst van den raad dezer stad van heden is kennis genomen van het besluit der ged. stalen van Noord-Holland bij hetwelk het raadsbesluit, ten aanzien der verkiezing van de heeren Dyserinck en van de Poll tot leden van den raad, is vernietigd. Op voor stel van den heer van der Breggen is met 15 tegen 2 stemmen, besloten om, ten aan zien van dit besluit der ged. stalen zich te voorzien in booger beroep bij Z. M. den ko- is het ontwerpen van een adres in i aan de leden der commis sie, in der tijd met het onderzoek der geloofs brieven belast. Men meldt uit Hoorn d. d. 4 September: Dezer dagen werd hier gevankelijk binnen gebragt een landman beschuldigd van valsch- heid in geschriften. Deze boer, gehuwd met eene blinde vrouw en bij hare ouders inwo nende, verpande huis en hof zijner schoon ouders, zonder hunne voorkennis, onder een’ valschen naam, en gaf afschrift van <le hypo- theekacte zijne vrouw in bewaring. Deze on gelukkige, niets W’etende van den inbond der papieren haar in bewaring gegeven liet ze aan hare ouders zien, welke den schoonzoon daar over onderhielden doch deze gaf voor dat hunne dochter er mede bekend was en van de zaak wist. Deze logen bragt de ouders tot het voorstel aan den falsaris óf zich onder curatele te laten stellen óf zich aan de regt- bank te zien aangeven. Op zijne weigering, werd de zaak in handen der justitie gesteld die hem spoedig deed vallen en ken ten is heeft gebragt. Eenige hoogleeraren der Groninger hooge school hebben zich, met voorkennis van den senaat lot den minister van binnenlandsche zaken gewend met opzettelijke en uitvoerige ontwikkeling en beloog, dat voortaan vrijer deze stad.) Op den 4 dezer is te ’s Gravenhage over leden de lieer mr. II. J. H. Modderman ge boren te Groningen den 21 April 1796, raads heer in den hoogen raad der Nederlanden oud-lid van de tweede kamer der staten-ge neraal. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 7 Sept. De concessie voor den Zuiderspoorweg is gewijzigd. De Zeeuwsche lijn moet nu wor den aangelegd gelijk met de overigen. De rig- ting der zuiderlijn blijft, doch tegelijk moet worden uitgevoerd a. een weg van Tilburg over ’s Bosch naar Nijmegen en b. de verbin ding van Arnhem met Nijmegen waardoor Arnhem het centraalpunt wordt lusschen noord en zuid; c. een weg van Tilburg over Eind hoven en Helmond naar Venlo en d. eene regtstreeksche verbinding van Nijmegen met Maastricht, zoodat lot Venlo eene nieuwe lij n zou worden geconcedeerd. B EKEN DMA KING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SKEEK maken bekend dat de ge kozene nieuwe leden van’ den Raad dezer Gemeente, zijnde de heeren S. ten Cate Bz. A. WStam mr. B. S. Stienstra mr. H. U. Huguenin en G. N. Bouma (met uitzon dering van den heer A. W. Stam door on gesteldheid verhinderd) in de vergadering van den Gemeente-raad van gisteren de eeden of beloften, bij art. 59 der Gemeentewet voorge schreven hebben afgelegd en hunne betrek king aanvaard, en dat daarna de heer mr. 1). S. Stienstra, op nieuw is benoemd tot Wet houder. Voorts dat de heer Stienstra die benoeming heeft aangenomen en dadelijk die betrekking aanvaard. En zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 7 September 1859. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOIDA. De Secretaris II AC. A BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK, 9 September. Om te voorzien in de vacature die ontstaan zal door de benoe ming van ds. S. F. van Hasselt tot secretaris van de Algem. Synode der Nederl. Hervormde Kerk, is door den kerkeraad der Herv. ge meente alhier het navolgend alphabelisch ge steld twaalftal gemaakt ds. H. P. Berlage, te Zalt-Bommel; H. Brouwer, te Veendam J. T. A. van Dorp, te Hoornaar; J. P. W. Feith te Heino G. A. Hoogte Bolsward E. J. P. Jorissen te Broek in Waterland K. T. Koch te Veessen J. M. Kolff, te Oudewater; P. van Limmik, te Zaandijk; F. C. A. Pantekoek, te Charlois W. C. A. - - - Polder H. Worstte Epe terwijl met het lot uitgevallen is ds. W. P. Wolters, te Schagen. En is daaruit jl. dingsdag avond het volgen de zestal geformeerd Brouwer, Feith, Jorissen KolffVan Lim mik Worst terwijl met het lot zijn uitge vallen Hoog en Pantekoek. {Reeds medegedeeld aan onze SNEEKER COURANT. Ï01 .1' V n

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1