NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. f r 1859. No. 74. WOENSDAG as-: Willi WMIMÜ HWffll id I 11 ;a.'l dl (1 dritTen, l. s. .tl •hl M ijk SNEEKER derla nd i ere] 1 op toe rig. eene V' I r ir IV’i I fiVl ,e 1 rill ej n| van bewerkt goud te Alleen vernam men, u< 17 KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK geven door deze kennis dat voorloopig is vaslgesleld het aanvullings-ko- hier van de belasting op de.binnen de Ge meente Sneek gehouden Wordende Honden over den jare 1859, waarvan de heffing is goedgekeurd bij Z. M. besluit van den 4 Jnlij 1855, no. 26, en dat hetzelve, te beginnen mei hedgh gedurende 14 dagen, ter Secretarie de zer Gemeente, voor een’ ieder ter lezing is ne- dergelegd. Sneek den 12 September 1859. Burgemeester en Wethouders voornoemd, UOVB.l. Be Secretaris BINNEN- BW BUITENLAND. SNEEK, 15 September. Van den 5den tot en met den 9 dezer zijn in deze provincie 55 runderen aan de bêsmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt: bedragende daardoor het tptaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars2l()7. Men verneemt dat het Z. M. den koning heeft behaagd, dezer dagen eene aanmerkelij- ke uitbreiding te geven aan het corps officie ren van gezondheid en pharmaceuten bij het leger in Nederl.-Indie. Die uitbreiding gaal gepaard met verbeterde uitzigten op bevorde ring, vooral tot de hoogere rangên. Van de zen maatregel zal het onmiddellijk gevolg zijn, eene meer omvattende geneeskundige verzor ging bij het Indische leger. Hij zal tevens weldadig werken bij epidemiën onder de in- landsche bevolking, en tot verspreiding van nuttige kundigheden. Z. M. heeft bepaald dat de tegenwoor dige vergadering van de slaten-generaal zal worden gesloten op woensdag 14 September 1859. De minister van binnenlandsche zaken is gemagligd om in eene vereenigde zitting der beide kamers die vergadering in's konings naam te sluiten. De Slaats-Cour. behelst het programma voor de opening van de vergadering der sta- ten-generaal te ’s Gravenhageop maandag den 19 September 1859. De 's Grav. Nieuwsbode zegt uit goede bron te vernemen, dat de regering in deze maand bij de tweede kamer zal indienen omgewerkt spoorwegplan zoo noorden als voor het zuiden een plan aller wenschen zal trachten te bevredigen.” Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 9 September Behave hel reeds vroeger bepaal de aantal, zullen dit jaar nog 1400 militairen naar O.-Indié worden gezonden en dus in alles 5000 manschappen. Te ’s Gravenhage is op den 10 dezer over leden de heer H. J. de Meijierrefendaris hij het departement van koloniën belast met de controle der Indische bezittingen en remises, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Bij een’ goud-,en zilversmid te ’s Hage heeft in de vorige week bij nacht diefstal met in braak plaats gehad de dader is door de po- licie te Dordrecht aangehouden. Hij moet in het bezit van geld en voorwerpen zijn gevon den en ook de daad beleden hebben. Hij Ireeft evenwel voorgegeven, te Rotterdam een’ mede- pligtige te hebben en is dien ten gevolge, onder kinderen beroofd. Uit Hardenbergh wordt gemeld d. d. 6 Sep.: In de heden gehoudene zit ting van den gemeenteraad isin plaats van den heer C. Lampe, tot wethouder benoemd een der be kende vier leden de heer J. Heerik. Ver volgens is door den heer H. Meijerink voor gesteld, aan de bekende burgers als schadeloos stelling toe te staan ieder twee bunders grond terwijl de eeuige duizenden guldens proces kosten door de stad zelve zouden betaald worden. Dit voorstel, in omvraag gebragt zijnde, werd met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. Mee belangstelling ziet men de beslissing van gedep. staten daarover tegemoet. Men meldt uit Leeuwarden d. d. 10 Sept. j Thans is door Z. M. bepaald dat de twee een j escadrons van het 4e reg. dragonders, te dezer wel voor het stede in garnizoen naar ’s Hertogenbosch zul- een plan dat j len worden verplaatst zullende dat escadron, dat van hier in de legerplaats te Zeist gesta tioneerd is den 15 dezer maand (tijdstip dat alle troepen van daar hunne respectieve garni zoenen zullen reioigneren) onmiddellijk naar zijne nieuwe standplaats ’s Hertogenbosch ver trekken. De inschrijving ten behoeve der zieken bij de Hervormde diaconie alhier heeft bereids de som van p. m. f 5000 bereikt. Een ontzettend ongeluk heeft te Eppen- huizen plaats gehad. De landbouwer Bebingh met zijne twee zoons ’s avonds tusschen acht en negen uur met een kapwagen bespannen met twee paarden van Norgermarkt terugko mende en geene vijftien minuten van hunne woning meer verwijderd zijnde geraakten de paarden eensklaps aan het hullen en de wa gen al spoedig in de sloot, met het ongeluk kig gevolg dat men den jongsten zoon dood KENNISGE VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK geven door deze kennis, dat voorloopig 'is vastgesteld het aanvullings-ko hier van den Hoofdelijken Omslag over den jare 1859 dat dit kohier betreft de ingezete nen, die in den loop des jïiars of na' de op making van het voljaars kohier in de Gemeen te zijn komen wonen, en dat hetzelve, te begin nen met kedeö gedurende 14 dagen, ter Secre tarie der Gemeente, voor een’ ieder tér lezing is pedergélëgd. Sneek den 12 September 1859. Burgemeester en Wethouders voornoemd WlHilA. Be Secretaris j VAN BRUTEN, L. 8. geleide van twee agenten van policle, naaf Rotterdam vertrokken. Aldaar aangekomen begaven zij zich in een door hem aangewezen logement, waar zich zijn medepliglige zou be vinden. Na eenig verblijf aldaar, begaf bij zich naar het geheim geraak; de agenten wacht- ten op zijne terugkomst, maar... de vogel was reeds gevlogen en de ijver der Dordsche policie in de aanhouding van den dief werd beloond door eene ontsnapping aan de waak zaamheid der beide Dordsche policiedienaren. De Borlsche Courant meldt dat alle ver dere nasporing naar den ontvlugten arrestant, in zake van den diefstal ’s Hage te vergeefs was. dat hij ’s nachts na de outvlugling nog gesla pen beeft in eene schuit onder Overschie en aldaar van den eigenaar der schuit weder klee- dingstukken heeft ontvreemd. Men schrijft aan de Utr. Cl. uit Soest- dijk 7 September: Heden morgen arriveer de alhier, van hare buitenlandsche reis, H. M. de koningin-moeder. De inwoners waren zeer verheugd, deze zoo beminde vorstin in goe den welstand in hun midden te zien weder- keeren, en vleijen zich, dat H. M. nog langen tijd alhier zal vertoeven. Uit menig huis wap perde de vlag.” Men meldtdat de graaf van Vlaande ren als hij eerlang Nederland bezoekt de noodige schikkingen zal maken betreffende eene bijeenkomst der koninklijke familien van Ne derland en Belgie die gehouden zal worden ter gelegenheid van de feesten te Luxemburg te geven, bij de opening van den spoorweg, die het groothertogdom aan Belgie, Frankrijk en Duitschland verbindt. Te Nieuwe Diep heeft jl. zondag avond een matroos van de Willem de Clorcq da delijk na de komst van dien bodem uit O. Indie een ander matroos met wien hij reeds reis oneenigheid had gehad met een daar- expresselijk geslepen mes 14 steken loe- gebragt. Er bestaat nog eeuige hoop op be houd van het leven de moordenaar is gevat. Te Nijmegen duurt onder de kinderen de epidemie van mazelen kinkhoest en dys- senterie voort Van den 29 tol 4 September werden bij den burgerlijken stand aangegeven 45 kinderen beneden de 8 jaren tegenover slechts 4 volwassenen. In de geheele maand Augustus stierven er 156 kinderen. In de achterbuurten is reeds menig gezin geheel van in den grootendeels verbrijzelden wagen vond terwijl Bebingh en zijn oudste zoon uit de Wagen gestort of gesprongen zijn waarbij eerstgenoemde doodelijk gewond werd en reeds aan de gevolgen bezweken is. Ook de oudste Zoon heeft zich vrij erg bezeerd. De familie heeft alzoo door dit noodlottig ongeluk een dubbel verlies en het dorp Eppenhuizen in genoemden landbouwer een zijner geachlsle in gezetenen verloren. Iemand die nog nooit de ziekte onder zijne varkens beeft gehad deelt iu de Gron. Cour, mede welken regel hij sedert een tien tal jaren ten opzigte van die dieren volgt. Hij geeft dien op als volgt Men zij bedacht op een koel en luchtig varkenshok hetwelk iedere week, zonder uit stel van vuilnis moet worden ontdaan en van binnen om de 14 dagen fiks met leer moet worden besmeerd. Als gezond voeder is aan te bevelen gerstenmeel vermengd met karne melk en gekookte aardappelen. Het is zeer verkieselijk, dat het voederen dagelijks gere geld op gezette tijden geschiedt. Men zorge, dat de etensbak altijd rein is en de kwan titeit van bet voeder steeds zoo veel mogelijk gelijk zij. Gedurende de maanden Julij en Augustus wanneer de ziekte gewoonlijk heerschende is, slrooije men in het voeder telken dage, een gewonen balven eetlepel vol Engelsch zout, hetwelk den eetlust vermeerderthet bloed zuivert en den afgang bevordert. Daardoor zal men zijne varkens vrij zeker van de ziek te verschoond zien. De Belgische senaat heeft het wetsont werp op de openbare werken iu zijn geheel aangenomen met 51 ten 15 stemmen, terwijl vijf leden zich van de stemming onthielden. Een opmerkelijk vonnis is dezer dagen te Douai geveld, niet om bet vonnis zelf, maar om het feitdat er aanleiding toe gaf. Op een partijtje bij een restaurateur werd over magnetisme gesproken, en in opgewonden stem ming zeide een der gasten dal hij iemand in slaap zou weten te brengen ofschoon hij geen magnetiseur was. Het 12jarig neefje van den restaurateur ging zitten en na eeuige bewe gingen viel de jongen tot verbazing van den geimproviseerden magnetiseur werkelijk in slaap. Alleen geneeskundige hulp kou er hem uil hel pen. Het ergste was, dal de jongen ernstig on gesteld bleef. Thans is den magnetiseur voor zijne onvoorzigtigheid eene boete en schadeloos stelling opgelegd. Het is den heeren Spill en comp. te Lon den gelukt eene soort van plantenleder te ver vaardigen het natuurlijke zoo nabijkomende, dat men eerst na een naauwkeurig onderzoek het onderscheid kan ontdekken. En dat is bijzonder het geval met de soort die voor banden van boeken lessenaar- en stoelbekleed- sels gebezigd wordt. Onder andere voordeelen die het bovennatuurlijk leder bezit verdient vooral opmerking, dat hoe dun ook, het niet dan met geweldige krachtsinspanning scheurt, dat het niet alleen alle vochtigheid wederstaat, maar zelfs dat men de vochtigheid er op kan laten zoo lang men verkiest, zonder dat het er het minst door lijdt bij gevolg krimpt en zwelt het niet is altijd droog, de glans wordt eer door wrijving vermeerderd dan vermin derd en elke poging om de oppervlakte met den nagel of een ander scherp voorwerp af te krabben maakt het evenwel niet ruw of ha- Het grootste vel natuurlijk leder heeft lengte van zeven bij eene breedte van vijf voet waaronder men nog den buik en andere deelen van mindere waarde moet re kenen. Plantenleder, daarentegen, kan men thans ter lengte van 70 bij eene breedte van 2 Amsterdamsche ellen verkrijgen. Het spreekt van zelf, dat ieder stuk overal even dik is, en dat men eiken snipper kan gebruiken. Caoutchouc en Naphtha behooren tot de grond stoffen maar dóór eene zekere bewerking heeft het plantenleder op verre na zulk een’ sterken reuk niet als het gewone leder. Men kan het zoo dik laten maken als men ver kiest het is ongeloofelijk sterk, en wat het voornaamste is, de prijs bedraagt slechts een derde van het koeleder. lijke

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1