NIEUWS- EN ADlEPiTESTIE-IJLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. At J 1859. No. 77. ZATURDAG den 24 September. I 4^ I f r r C. 1 id -Wliiltt'i ■d 1 1 ild 1 M 1 W ere| d SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. luil Uil ril rei >m e« b WETHOUDERS va.u uaar aanleiding ee- 1 missive van den Commissaris den 17 September 1859, 2e 150) hier- ste maal gepleegden haar veroordeeld de eerste tot tien jaren tuchthuisstrafen de tweede tot de straffe des doods uit te voeren binnen de stad Zwolle. Onder het voorlezen van het arrest was de eerste beschuldigde zigt- baar ontroerd, terwijl overeenkomstig de wet, het arrest aan de tweede beschuldigde in de gevangenis zal Worden voorgelezen door -den heer griffier van het hof. Terwijl overal elders de kermissen afge schaft, althans minder worden, heeft het be stuur der stad Dockum op verzoek van eene partij sterkendrankverkoopers en anderen goedgevonden, legen November aanslaande ee ne tweede ke>mis uit te schrijven en de bur gerij in de gelegenheid te stellen de voor wintervoorraad gespaarde penningen Wat spoe diger aan den man te brengen. Uit Assen wordt gemeld d. d. 17-Septj Men weet dal het plan bestaat, om in deze stad eene bijzondere school daar te stellen waarin ook de Bijbel zal worden gelezen ia de vorige week is het arbeidsloon tl it best eed gevorderd tot het bouwen van het schoollocaal hetwelk tegen half November ek. moet gereed zijn. Alen is reeds in onderhandeling over een’ onderwijzer. Men meldt uit Daarle d. d. 18 Sept. Wij achten wel de vermelding waard een voor val dat de heer N. N. met zijnen hond had terwijl hij onlangs eenen aanzienlijken koppel schapen in deze streken had opgekocht en naar elders vervoerde. Genoemde heer moest na melijk met zijne kudde schapen eene zekere plaats passeren, en ging vooraan, terwijl zijn trouwe hond achter en bezijden den koppel de wacht hield, dat geen schaap er van af dwaalde. In het geheim werd door iemand, die voor zijne deur stond een schaap gegrepen en binnenshuis gebragt. De hond die het verraad bespeurde vliegt op de nu gesloten deur aan en dan weder naar zijnen meester, met herhaald blaffen zoodat de heer N. N. vermoedde, dat er iets gaande was, en daar de hond telkens naar het huis liep waarvan men de deur had gesloten, verwachtte hij, dat daar het verraad zat nadat hij er was binnenge drongen ontdekte hij een zijner schapen dat voorzeker zou zijn achtergebleven indien zijn houd zich niet zoo uiterst trouw beloond had. Uit Zelhem wordt gemeld d. d. 1B Sept. Ter waarschuwing deelen wij het volgende zeld zaam geval mede Zeker landbouwer had de gewoonte zoo als zulks op vele bouwhoeven hier en elders ge schiedt om de varkens bij hoornvee in den boomgaard om het huis los te laten loopen. Van tijd tot tijd had de boerin wel eens bemerkt, dat zij van sommige koeijeu weinig of geene melk kreeg. Aan uilmelken door vreemden, zoo digt bij het huis, was bijna niet ie deu ken weshalve men besloot hierop eens riaauw- keurig acht te geven en nu bleek bet wel dradat de varkens aan de uijers der koei- jen zogen. De koeijen schenen daarmede wel gediend te zijn, dewijl zij gingen liggen om dit te doen verriglen. Per telegraaf zijn alsnog tijdingen ont vangen van Baujermassin loopende lol den 1G Julij Sedert de laatste berigten nopens den slaat van zaken in de Zuid- en Oosler- afdeeliug van Borneo, had geene ontmoeting met de opstandelingen meer plaats gehad en is het grootste gedeelte van hen uit elkander gegaan echter vermeende men dat zich lus- schen Tabanio en Baujoeirang nog eenige op standelingen ophielden. Sedert veertien dagen leden de troepen veel door aanhoudende re gens en dikken mist en nam het aantal zieken toe, welke ziekten echter niet van ernstigen aard zijn. Bij gunstige weersgesteldheid was men voornemens, Tabanio te bezetten en de Tanah Laut te zuiveren. Te Pengaron was men den 15 Julij begonnen met het werk in de kolenmijnen te hervatten en geregeld door te zetten. De rijksbestierder is naar Amoen- tai gevlugtdoch vverd van daar binnen wei nige dagen terugverwacht. De goede geest en dapperheid der troepen worden zeer geroemd. De berigten uit Palembang en Goemai Ta- lang melden dat de pogingen tot het bedwin- KENNISGEEING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend dat op de Secretarie dezer Stad, gedurende 14 dagen, te beginnen met heden voor een’ ieder ter lezing is nedergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar wordt ge steld de aan den Raad aangebodene Gemeente- begrooting der Plaatselijke inkomsten en uitga ven voor den jare I860. Sneek den 19 September 1859. Burgemeester en Wethouder» voornoemd WOIIiA. De Secretaris 1IAGA. van beeldende kunsten en technische weten schappen te ’s Graven ha ge.” Z. AI. beeft met ingang van 1 Novem ber 1859 benoemd tot directeur der Neder- landsche Handelmaatschappij den beer A. van Bosse wethouder en assuradeur te Amsterdam. Woensdag jl. is alhier de gewone na- jaars paardemarkt gehouden er waren een 80tal werk- en andere paarden aangevoerd die van ƒ150 tot ƒ550 zijn verkocht, bene vens een 40tal veulens, die tot zeer hooge prijzen verkocht zijn. Uit ’sGravenhage wordt gemeld d. d. IS Eenige dagen geleden is door som- van land zou komen bezoeken. met zekerheid te kunnen eene aanvraag daartoe door Belgie aan het Nederlandsche is aldaar met de meeste welwillend- Men verblijdend bewijs zoo- September mige dagbladen gemeld dat de graaf Vlaanderen ons Men meent thans mededeelen dat het hof van I geschied en heid en voorkomendheid is beantwoord. I ziel hierin en teregt een van toenadering tpsschen twee volken, die wel op moreel als materieel gebied zoo vele gemeenschappelijke belangen en banden heb ben eu wier onderling verkeer met den dag toeneemt. Men verneemt, dat er thans voor het leger hier te lande niet minder dan 120 va catures ziju voor den olliciers-graad zoodat de onder-olficieren die zich weldra aan het officiers examen onderwerpen, de hoop heb ben indien zij eenigermate aan de vereiscii- len voldoen met de epaulettes versierd te zullen Worden. In het vervolg zal er op ieder oorlogschip door het gouvernement worden versterkt een draaiorgel of twee ackordeons verscheidene boekwerken alsmede dominé-spellen en kien spellen teneinde de matrozen hunne ledige uren zoo aangenaam en nuttig mogelijk te doen doorbrengen. De werving te Harderwijk is tegenwoor dig in vollen gang. Eiken avond komen er transporten aan van 20 lol 50 man meest Zwitsers. Dezer dagen heeft een telegrafist te Arn hem met medeneming eener som van ƒ200 a ƒ500 uit ’s lands kas, zich beimelijk ver wijderd. Hij is echter spoedig daarop te Am sterdam waar hij de ontvreemde gelden groo- tendeels had doorgebragt aangehouden en ge vankelijk naar Arnhem overgebragtwaarbij zich weldra voor dit vergrijp bij den regter zal hebben te verantwoorden. Uit Altona wordt gemeld dat men in de nabijheid dier stad eene bende op het spoor is gekomen, welke op groote schaal vaische do cumenten naturalisatie-brieven enz. vervaar digde. Een groot aantal personen heeft op de vertooning van die vaische documenten het burgerregt in andere plaatsen verkregen. De veroordeelde Nieuwleusener boeren hebben zich van het hen veroordeelend arrest niet in cassatie voorzien zoodat zij daarin berusten. Zij hebben zich evenwel allen ge wend tot Z. M. den koning om gratie te erlangen van de hun opgelegde gevangenis straffen. Men verneemt dat sedert geruimen tijd op den IJssel visschers hunne netten uitwer pen en aan de grootere soorten visch die zij den 20 dezer zijn de nieuw vangen veelal terstond de vrijheid lerugge- 4 r>-.. i 4-. veo_ pe k[eine visschen echter worden van vaard. de schubben beroofd en daarna over boord geworpen. Dit is eene nieuwe tak van in dustrie, die vrij productief moet zijn daar deze kleine schubben later te voorschijn ko men als parapluie- en rottingknoppen, band- vatsels en verdere voorwerpen van verschil lenden aard die oppervlakkig van paarlemoer piet kunnen worden onderscheiden. Den 20 dezer heeft het provinciaal ge- regtshof van Overijssel uitspraak gedaan in de zaak van Niesje Salomons en hare moeder A. W. Huis huisvrouw van Herger Augusson welke laatste door ziekte verhinderd was ter leregtzitting te verschijnen. Het hof beeft de schuld der beschuldigden als bewezen aange nomen en baar diensvolgens schuldig ver klaard aan kindermoord door de eerste be schuldigde als ongehuwde moeder voor de eer- SNEEK 25 September. Z. AI. onze koning heeft op den 19 dezer de vergadering van de staten-generaal geopend met eene zeer bemoe digende rede, en daar in o. a. ook gezegd, datLeirekkelijk dep aanleg van spoorwegen onverwijld op nieuw voorstellen zullen wor den gedaan als mede aanvrage van toestem ming tot het beschikken over ’s rijks geldmid delen voor den aanleg van eenen korteren wa terweg van de hoofdstad naar de Noordzee. Doch hierop laat Z. AI. volgen Door deze kostbare ondernemingen zullen zoo. aanmerkelijke lasten op de toekomst ge bragt worden dat het raadzaam zijn zal, aan de vroegere voornemens tot wijziging van het bestaande belastingstelsel voor zoover daaruit eene verminderig der gewone inkomsten van den Staat zou voort vloeijen geeu gpvolg te ge ven dan nadat de omvang bekend zal zijn der uitgaven die door groote werken zullen wor den gedaan. IiKussctiefi gedoogt de ruimte der in de schatkist beschikbare middelen, met schulddel ging .voort te gaan pp nieuw zal u daartoe <en wetsontwerp worden voorgelegd.” In de zifting van de eerste kamer der staten-generaal van benoemde leden toegelaten. De voorzitter heeft met eene aanspraak zijn presidium aam Et) zijn iu de zitting der tweede kamer van dienselfden dag de Jieexen Wichers en Van Diggelen, n.a het onderzoek hunner geloofs brieven toegelateu. Tot .candidate)) voor het voorzitterschap zijn benoemd: eerste stemming de heer Van Reenen tweede stemming de heer Dullcrt derde stemming de heer Aleeus- sen. De lijst dezer drie zal den koning wor den aangeboden. Door Z. AI. is tot voorzitter der kamer benoemd de eerste candidaatde heer mr. G. J. G. van Reenen. Bij besluit van 12 dezer beeft Z. Af. beschikkende op het verzoekschrift van jhr. mr. F. G. A. Gevers Deynoot c. s. te’s Gra- veuhage de statuten goedgekeurd van de vereepigiug tot daarslelling eener akademie BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en de Stad SNEEK maken, per onjvangene des Rollings van afd. co. 1576 (Pruv. Blad nu. mede bekend dat het den Koning behaagd bei ft, bij besluit van den 28 Augustus 1859 no. 5-9 te bepalen dat het maximum van het handgeld hetwelk aan ieder recruut die zich voor niet minder dan zes jaren voor de dienst in Itidië verbindtkan worden uilbe- taald .voortaan en tot nader order zal be dragen honderd en vijftig gulden wanneer hij Nederlander en honderd en twintig gulden wanneer bij vreemdeling van geboorte is, en dat als aan.brenggeld van ieder recruut, het zij Nederlander of vreemdeling die hier te lande voor de dienst wordt aangebragt, eene premie van tien gulden zal worden betaald. Sneek den 19 September 1859. Burgemeester en TEethouders voornoemd, WOUDA. De Secretaris MACA.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1