NIEUWS- BN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1859. No. 78. WOENSDAG 1 «I dl Lil ijbl SNEEKER rwr?wi berigt in het heden vrijdag de kooper worden thans ijverig ge- j gen len. .1 V tin nel 111 tel teil e- lui1 ere| heer derzoek. zijde door middel looning van die het kind levend ning lerusbrengt. [De policie heeft nog geen spoor van het kind of de bedrijvers der euveldaad ontdekt. De min is in hechtenis genomen.] Een bijenhouder te Downfield heeft de uitwerking van chloroform op de bijen be- beproefdten einde de honig te kunnen uit nemen zonder die nijvere insecten te dooden. Hij sloot den ingang van den korf, bedekte KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend dal op de Secretarie dezer Stad, gedurende 14 dagen, te beginnen met heden voor een’ ieder ter lezing is nedergelegd en in afschrift legen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar wordt ge steld, de aan den Raad aangebodene Gemeente- begrooting der Plaalselijke inkomsten en uitga ven voor den jare 1860. Sneek den 19 September 1859. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOITBA. De Secretaris IIA GA. diefstal veroordeeld tot 6 jaren tuchthuisstraf, welke straf hij te Leeuwarden zou ondergaan, werwaarts bij werd vervoerd. Alle aange wende pogingen om heitl weder in handen te krijgen zijn tot heden vruchteloos geweest zijne schuilplaats heeft nog niet kunnen wor den ontdekt. (Blijkens een avond ontvangen Handelshlad, is deontvlugte te Zwolle weder gearresteerd en wel toeval lig door denzelfden veldwachter die hem pas den vorigen dag naar Meppel had geleid en die hem alsnu ook naar Meppel heeft terug- gebragt.) De Prov. Dr. Cour, meldt, dat het rog gebrood voor de gevangenis aldaar is nitbe— steed over '1860 voor 40'/, ct. de zes pd. dat geene der inschrijvers boven 42 ets. Was gegaan en dat al de bakkers te Assen niette min van particulieren voor het brood 50 ets. vragen. Het blad wenscht daarom de brood zetting terug. De zaak zelve is in elk geval opmerkelijk. Uit Odoorn waar talrijke rupsen de spurrie akker bij akker vernietigen wordt in de Gron. Courant medegedeeld dat spurrie- akkers doormengd met eenige boekweit tot nog toe van de rups verschoond blijven. Men twijfelt niet of deze en gene landman zal bij volgende jaren wel eens de proef nemen, door zijn spurriezaad bij het zaaijen met een weinig boekweit te doormengen. Even als in Frankrijk^ hebben ook in Duilschland en elders de geneeskundigen de aandacht der regeringen gevestigd op het levens gevaarlijke van het gebruik van zoogenaamde lucifers of phosphorische zwavelstokjes. Bij de nu en dan voorkomende gevallen van ver giftiging en brandstichting stellen zij voor, het fabrijceren daarvan met phosphorus te verbie den en ze door de onschadelijk bevonden alu- mettes amorphes te doen vervangen. Een schandelijke kinderroof is jl. vrijdag in den tuin der Tuileriën te Parijs gepleegd. Het kind, twee maanden oud, is het zoontje van den heer Hua, regter-plaatsvervanger in de regtbank van eersten aanleg der Seine, en was door mevrouw Hua toevertrouwd aan de zorg eener min om er in den tuin der Tui leriën mede te gaan wandelen. Aldaar werd de min aangesproken door eeue vrouw die naar hare kleeding te oordeelen tot den ge goeden stand behoorde. Deze vrouw gaf zich voor de tante van het kind uit, was onuit puttelijk in liefkozingen zocht in de trekken van het kind naar de gelijkenis met verschil lende leden der familie en nam het eindelijk op den arm met de woorden Kom aan min ik ga met u mede naar huis; wees zoo goed mijne parasol te gaan halen, die ik ginds in dat tentje heb laten liggen ik zal den kleine zoo lang wel houden.” Dit tooneel werd zoo goed gespeeld dat de arme min er door bedrogen werd zij ging om de parasol te halen toen zij terugkwam, was de onbe kende met het kind verdwenen. Wanhopig zocht zij en liep zij rondmaar moest ten laatste besluiten naar huis te gaan om aan de ouders het vreesselijk berigt van den dief stal te brengen. Men kan zich den toestand der ouders verbeelden die vruchteloos eenige reden trachten te vinden voor deze daad daar zij niet weten dat iemand hun vijan dig is en in hunne wederzijdsche familiën niet de minste oneenigheid heerschte. Ter wijl bet publiek zich in gissingen verdiept en het geval eene algemeene deelneming verwekt, doet de justitie onder de leiding van den de Camusat de Busserolles ijverig on- Intusschen heeft de vader van zijne van de dagbladen eene be- 10,000 francs uitgeloofd aan hem, en gezond aan zijne wo- BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK, 27 September. Van den 17den tot en met den 25 dezer zijn in deze provincie 17 runderen aan de besmellelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 2151. Jl. zondag avond heeft de weleerw. z. gel. heer ds. S. F. van Hasselt tot dusverre predikant bij de Hervormde gemeente alhier doch benoemd als secretaris bij de Algemeene Synode der Ned. Hervormde Kerk voor eene zeer aanzienlijke schare van toehoorders op eene ernstige en indrukwekkende wijze af scheid van de gemeente genomen naar aan leiding van den brief van apostel Paulus aan de Colossers hoofdstuk 5, vers 14. De ze gen van den Allerhoogste vergezelle zijn’ wel eerw. in zijnen nieuwen werkkring, met al de zijnen in derzelver verschillende betrekkin gen en doe hem daar niet minder nuttig zijn in den grooteu wijngaard des Heeren, dan hij het hier, ook door zijn minzaam verkeer en liefdadig karakter, voor zoo velen was, wier beste wenschee, immers zooveel mogelijk, hem dan ook ongetwijfeld mede vergezellen zullen, en van welke hij in den geest niet geschei den is! Zijn weleerw. heeft eene bijna 25ja- rige Evangeliebediening vervuld waarvan 17 jaren te Sneek. Het onlwerp-adres van antwoord op de troonrede van de eerste kamer kan als een weerklank op de troonrede beschouwd wor den. Daarin wordt erkend dat de wijziging van het belastingstelsel eerst na de beslissing omtrent de uitgaven voor groote werken kan plaats hebben. De kamer is bereid mede te werken tot schulddelging. Hoe ruimer de bronnen van de Oost-Indi- sebe bezittingen vloeijen hoe dringender zij den pügt acht om aan den bloei de ont wikkeling en de veiligheid dier bezittingen geene karige offers te brengen. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 23 September Bij de tweede kamer zijn reeds ingekomen de volgende wetsontwerpen tot vaststelling van hel eerste boek strafregt; tot wijziging der tarieven van de accijnsen op turf- en steenkolen idem van het batig slot over 1857 tot wijziging der wettelijke bepalingen omtrent het in het buitenland verleren van pensioenen tot goedkeuring van eene dading nopens 's rijks domeinen. Morgen zal de staats-begrooling over 1860 worden ingediend en zal alsdan tevens het Woord worden gevoerd door den heer minister van financiën terwijl daarna almede het woord zal worden verleend aan den heer Duy- maer v. Twist, tot het geven van inlichtin gen omtrent het gebeurde te Banjermassing. Naar men verneemt, zal op de aanstaan de staatsbegrooting een post van ƒ200,000 worden uitgetrokken ten behoeve van den bouw van een paleis van justitie, naast het in aanbouw zijnde hotel van het ministerie van koloniën, op het plein alhier, benevens de noodige herstellingen van de bureaux van de geneeskundige dienst in de Lange Voorhout. Van den 26. Heden is bij de tweede ka mer ingekomen eene ontwerp-wet betrekkelijk den Noorder- en Zuiderspoorwegen een ont werp tot versmalling van het Hollandsche spoor. Voorts is o. a. ingekomen eene ontwerp-wet tot goedkeuring van den afstand van gronden van het voormalig fort Bourtauge aan gemeen- le Vlagl wedde. UMMBW Het adres van antwoord is nader ter tafel gebragt en komt morgen ochtend 11 uur in d iscussie. Het voorloopig verslag van de Commissie vau rapporteurs over de ontwerpen tot rege ling van het geneeskundig bestuur is uitge deeld. De indruk dien de voordragten in het algemeen hebben gemaakt was zeer verschil lend. Tegenover het gunstig oordeel van som migen stond dat van anderen die juist in de verandering, die door de eersten als verbete ringen werden aangezien volslagen gemis aan vastheid van beginselen meenden te bespeuren. Een veehandelaar te Schiedam had een persoon, J. G. genaamd, belast met het over brengen van een paard naar Utrecht doch vernam des avonds dat het paard aldaar niet was aangekomen. Ongerust geworden begaf hij zich naar Rotterdam en gaf de policie kennis van het voorgevallene, en daar men dadelijk den uitgezondene ging nasporen, mogt het in den daaropvolgenden nacht gelukken hem in een publiek huis in handen te krij- en alzoo in verzekerde bewaring te stel Het bleek toen dat bij het paard had verkocht voor eene geringe som, en dat hij dit geld reeds grootendeels verteerd had. Het paard en zocht. Het gaslicht wordt vrij algemeen voor schadelijker gehouden dan olie of smeerkaarsen, als zoude door de snelle en sterke verbranding eene grootere hoeveelheid van het zoo schade lijke koolzuurgas worden ontwikkeld. De on langs ten deze genomene proeven hebben intus- schen het verkeerde dier meening aangetoond, namelijk dat olie en vellichten van gelijke sterkte minderen tijd noodig hebben om even veel koolzuurgas te vormen en wel olijfolie 72 minuten talk 75 76 traan 76, steariue- zuur 77 was 79 spermaceti 83gewoon steenkolengas 98, en gas uit cannelkolen 152 minuten. [Overijss. Cour.) Uit Steenwijk wordt gemeld d. d. 19 September Drie jongelieden zaturdag eene wandeling langs den Woudberg doende ont waarden eenen aap in een’ der boomen. Met vele moeite gelukte hethem er uit te jagen, waarbij een hunner eenen geduchten beet in den duim kreeg. De aap is daarop ontvlugt. Uit Groningen wordt gemeld d. d. 22 September: Heden morgen ten 11 uur aan vaardde de heer mr. G. Diepbuis in de groo te gehoorzaal van het akademiegebouw zijne nieuwe betrekking van gewoon hoogleeraar in de regtsgeleerde faculteit aan deze hoogeschool, met het houden eener inwijdingsredevoering over de wetenschap des regts in betrekking tot de beslaande wetgeving. Men meldt uit Groningen d. d. 25 Sept. Als een bewijs hoe gevaarlijk het misbruik van sterken drank is, en hoe ligt men, eenmaal er aan verslaafd geweest weder vervalt tot de oude zonde diene het volgende J. V. van beroep arbeider, te Stads-Kanaal stond algemeen als een volslagen dronkaard bekend. Toen hij eens de vergadering der afd. St. Ka naal tot afschaffing van sterken drank had bijgewoond, kwam hij op de gedachte, om zich ook van het gebruik van dien drank te ont houden. Werkelijk onthield hij zich er p. m. negen maanden van totdat hij onlangs, toen het graven van wijken weer begon op nieuw zijne oude gewoonte aanving. Dronken zijnde, maakte hij twist met een’ ander’ arbeider, die hem op den grond wierp en wel zoo dat genoemde J. V. een zijner beenen op twee plaatsen brak, terwijl dat been vervolgens door den chirurgijn Adriani van O. Pekel-A, geadsisteerd door dr. De Haas, van Stads-ka- naalbeneden de knie is afgezet. Mogt dit een en ander den geamputeerde tot eene heil zame les en anderen tot een waarschuwend voorbeeld strekken. Men schrijft uit Meppel d. d. 20 Sept. Gisteren avond, omstreeks 71/, uur, is alhier uit de kantonnale gevangenis door verbreking van de sluiting der cel waarin hij was op gesloten en door zich daarna door een luik van boven te doen nederzakken ontvlugt de beruchte Heinrich Schulz, oud 21 jaren, door het prov. geregtshof van Gelderland wegens COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1