NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. <4 1859. No. 79. rI 14de Jaargang. ZATURDAG den 1 October. 1 d ij I o brei rd cel >ei bil SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. 4 I I 1 het zoontje van den Na een lang Léon ie van had zen I I I r.ld ih lui! 1 lijM weg van val idl (V nel concessionarissen is opgelegd den weg Zutphen over Enschedé naar grenzen noordelijk te doen ombuigen tot nabij l Delden in het belang van Almelo en omstreken. men aan g. is door Z. M. nn" Ao veroordeelden SNEEK 50 September. Ds. J. A. J. Ver- stege predikant bij de Doopsgezinde gemeente alhier, heeft op jl zondag aan zij ne gemeen te het verblijdend berigt medegedeeld dat zijn weleerw. den wensch te kennen had gegeven, om bij de nominatie voor de op handen zijnde vacature te Amsterdam waarop zijn weleerw. geplaatst was, niet in aanmerking te komen. Volgens nader berigtheeft van het zestal alleen ds. Van Gelder, te Bolsward aange nomen aldaar eene predikbeurt te vervullen. Heden voormiddag had alhier eene bui tengewone, doch treurige plegtigheid plaats. Het lijk van den beer B. Stellingwerf!’in leven adjudant bij de dd. schutterij te dezer stede een man algemeen geacht werd met militaire eere ten grave gebragt. Door een peloton gewapende schutters voorafgegaan, wer den reeds bij het sterfhuis salutschoten ge daan terwijl het lijk door schutters gedragen werd en de schutterlijke treurmuzijk zich in middels weemoedig deed hooren de kist was bedekt met de distinctive teekens van den overledene en eene decoratie van zijne veelja rige dienst. Aan het graf gekomen werden wederom salutschoten gedaan en werd als- toen tevens eene gepaste aanspraak gehouden door den weled. heer mr. P. Feenstra Kuiper, auditeur bij de schutterij, bij het overhandi gen van de decoratie aan den zoon van den overledene. Een groot aantal deelnemen - den en nieuwsgierigen vergezelde en volgde het lijk grafwaarts terwijl de stoet vervol gens in de beste orde weder huiswaarts keer de. Zijne assche ruste in vrede! De adressen van antwoord van de eerste en tweede kamer der staten-generaal op de troonrede zijn een weerklank derzelve. De memorie van toelichting op de slaals- begrooting voor 18G0, hoofdstuk buitenland- sche zaken behelst onder anderen dat de bemoeijingen van dat departement hebben ge strekt tot het aankweeken en versterken van de goede verstandhouding met verschillende staten hel uit den weg ruimen van opgeko- mene bezwaren en het vrijwaren van den handel tegen alle belemmeringen. De zaak der wateraftappingen uit de Maas had nog tot geene eindregeling gebragt kunnen wor den, maar de noodige maatregelen, om daar toe te geraken waren genomen en werden met de meeste kracht doorgezet. Men mag, op herhaalde verzekeringen vertrouwen dat de Belgische regering de ernstige begeerte heeft, om de vereffening van het gerezen geschil te bevorderen en dat dus de eindregeling der zaak niet lang meer achterwege zal blijven. Dit ’sGravenhage wordt gemeld d. d. 28 September: In de rigting van de noorder-en zuider-spoorwegen die thans in een ontwerp COURANT. zijn, wil men de gunst der regering behou den. De kleermaker Printz te Emden die sedert verscheidene jaren de kleederen voor al le postbeambten maakte, heeft de klandisie van den Staat en daarmede 4l)0 Rthlr.’s jaars verloren omdat hij de bekende voorde Duit- sche eenheid gestemde verklaring van de hee- ren Bennigsen c. s. onderleekend heeft. Te Elberfeldt, in Pruissen zag men de zer dagen weder een der niet zeldzame voor - beelden van eerst na den dood ontdekte ver regaande gierigheid. Een 75jarrge vrijgezel die een kamertje onder het dak bewoonde, waar een ledekant met een stroozak eene ta fel en een stoel het geheele ameublement uit maakten overleed, na tot het laatst toe de liefdadigheid zijner buren ingeroepen en tel kens geld tot bestrijding der noodigste uitga ven geweigerd te hebben. Na zijn afsterven vond men in een’ hoek der kamer een aantal met zilvergeld gevulde geldzakken, benevens voor meer dan 1000 daalders in kopergeld en eene menigte met suiker, koffij thee, enz. gevulde peperhuizen. Zijne naaste erfgena men de kinderen van twee vroeger gestorvene broeders, die in alles behalve ruime omstan digheden verkeerden waren natuurlijk door deze ontdekking aangenaam verrast De reizigers die voor eenige dagen met den eersten trein de stad Spa verlieten wer den pijnlijk getroffen bij het zien van een jong meisje dat met verwilderde blikken en met de kleederen in wanorde, aan eene hevi ge opgewondenheid ten prooi was. Zij wilde insgelijks met den eersten trein vertrekken doch de staat, waarin zij zich bevond, belet te haar zulks. Zij was schoon gekleed maar baar zijden kleed was half met slijk bedekt zij had den geheelen nacht in den omstreek Spa rondgedwaald. Den avond te voren men die ongelukkige in een der speelhui- van Spa verscheidenen duizende fr. zien verliezen. Te Darmstadt W’erd voor eenigen tijd eene uitvinding gedaan die eene groole ver andering in het gebruik van schietkatoen en buskruid kan te weeg brengen namelijk eene soort van exploderend papier. Dezer dagen werden hiermede, voor bet doen springen van rotsen proeven genomen die volkomen ge lukten waarbij echter te betreuren is dat eenige arbeiders gewond werden. De kracht van dit papier zal als nu door arti 1 Ierie-ofH eieren onderzocht worden ten einde te be palen of en in hoe verre van dit middel in een militair opzigt gebruikt te maken is. In Toskane bestaat eene niet talrijke vereeniging van Christenen welke uit de R. K. kerk getreden zijn en zich Evangelische Christenen noemen. Zij hebben onlangs eene beknopte belijdenis van hun geloof aan de voorloopige regering van hun land ingediend; zij stellen daarin verwerping van alle bloot menschelijke instellingen en overleveringen en het uitsluitend gezag der Heilige Schrift als hun beginsel op den voorgrond verder ver langen zij vrijheid om in de landtaal te pre diken en de bijbelvertalingen te verspreiden die vrijheid onmisbaar achtende voor hel be houd der zielen niet alleen maar ook voor de vrijheid en den bloei des lands. Hun beginsel van kerkbestuur is dal ieder kerkgenootschap met eigene hulpmiddelen en zonder bijstand van den Slaat in zijne behoeften moet voorzien. Zij verklaren ’s lands wetten te eerbiedigen en er bereidvaardig aan te gehoorzamen zoo ver het geweten toelaat, maar niet verder; tot regel hebbende Gode te geven wat Go des is en den keizer wat des keizers is. Op grond dezer belijdenis verzochten zij opheffing <ler beperkingen en bezwaren waardoor zij in de vrije uitoefening hunner godsdienst wer den belemmerd. Aan dat verzoek is door de regering in eenige opzigten voldaan. De reeds vroeger vermeldde eindregeling van de kwestie der Donau-vorstendommen houdt in dat de Porie voor dezen keer al leen en bij wijze van uitzondering de dubbe le verkiezing van kolonel Couza lot hospodar van Moldavië en van Wallachije erkent en bekrachtigt dat na diens dood elk vorsten dom een hospodar moet kiezen en overigens op zijne calhechisatie geplaatst wegens het onwettig benoemen van een’ ouderling en het zich niet onderwerpen aan de dien ten ge volge hem opgelegde schorsing door ten eigen huize voortdurend godsdienstoefening te houden. Uit Groningen wordt gemeld, dat com missarissen voor de spijsuitdeelingen aan be- hoefligen aldaar in de heerschende koorts-epi- demie aanleiding gevonden hebben om gedu rende 4 5 of zes weken eene buitengewone uitdeeling te doen. Wij hopen dat zij door eene ruime inschrijving in staat zullen Wor den gesteld, om op eene onbekrompens wij ze in de groole behoeften van den legenwoor- digen tijd te kunnen voorzien. Ook te Leeu warden worden soortgelijke buitengewone maat- genomen. O. a. heeft de commissie van een’ ongenoemde ee- gelds ontvangen. het bekende adres aan Z. M. den spoorwegen is len hun ne handteekening daaronder hebben geplaatst. Men heeft in de Belgische gewesten waar de tusschenpoozende koortsen bij voort during heerschen, als deugdzaam middel tegen de ziekte, zoowel de groene als de gedroogde hop gebezigd. Nadat men deze plant sterk heeft laten koken gebruikt men haar als thee. De Belgische bladen prijzen dit middel als schier onfeilbaar aan. Een zeer karakteristiek verschijnsel van den Parijschen toestaud is de nieuwe Dames courant Journal de la Cour die tweemaal per maand verschijnt. Zij slaat onder de re dactie van eene kamenier der keizerin Eugenie, en brengt onder de modes alle toiletten, die de keizerin goedvindt te dragen alsmede die van de aan het hof verschijnende dames. Léonie Chereau de daderes van den kinderroof in de tuin der Tuileriën bevindt zich thans met hare moeder te Parijs in hech tenis en heeft reeds een verhoor ondergaan dat vijf uren duurde. Uit de voorloopige in structie te Orleans gevoerd, blijkt het vol gende: Léonie Chereau was voor ongeveer een jaar tegenwoordig op het bruiloflsfeeest van eene barer vriendinnen te Orleans, en bij die gelegenheid bruidsjufferhaar eere-cavalier was toen een handelsbediende broeder der bruid. Na den maaltijd moet zij zich aan dien jongeling, te Parijs woonachtig doch te Orleans gekomen op de bruiloft zijner zuster, hebben overgegeven en later zou zij hem te Parijs bezocht en met l?em in gemeenschap ge leekt hebben. Op hare vraag aan hem, of hij haar niet wilde huwen, haastte de jongeling zich niet, haar een voldoend antwoord te ge ven en toen oordeelde zij een krachtig mid del te moeten aanwenden. Maar als ik nu zwanger was?” zeide zij tot haren minnaar, zijn zamengevat, is, wat de noorderlijn betreft, i O, dan verandert de zaak, en dan zou ik nog eene geringe wijziging gekomen. Aan de 1 er over denken,” was zijn antwoord. Daarop begaf Léonie Chereau zich weder naar Orle ans vast besloten te doen gelooven dat zij was. In brieven moet zij de come- voortreffelijk gespeeld hebben en hare rol het einde willende vervullen ging zij naar Parijs, kwam in den tuin der Tuileriën, generaal onderzocht daar al de kinderen welke zij zag, en voorijpuj. ann i van heer Hua twee maanden oud. geneeskundig onder- gesprek met de min zou Léonie volgens i- hare eigene verklaring haar verzocht heb ben, eene kamer in het Louvre-hótel voor haar te bestellen daar zij voorgaf vermoeid te zijn. Deze verklaring komt echter niet overeen met die der min welke overigens zeer vele logens heeft gezegd. Van de afwezigheid der min maakte Léonie gebruik zij nam het kind verdween er mede en keerde naar Orleans terug met het doel om haren minnaar te doen gelooven dat dit kind het zijne was. Dit moet, naar men zegt, Léonie Chereau aan den regter van instructie te Orleans ver klaard hebben. Uil baar eerste verhoor door den regter van instructie te Parijs, schijnt echter te blijken dal de zaak niet dien ge leidelijken gang heeft gehad, maar zeer inge wikkeld is. Men moet in Hannover zeer voorzigtig regelen aldaar tot dat einde ne aanzienlijke som De oiiderleekening van uit Groningen opgezonden koning over den aanleg van vrij algemeen geweest, daar 5799 person de Duitsche l zwanger I die Uit 's Hage schrijft men aan de Utr. Ct.-‘ tot Naar men verneemt is door Z. M. aan de j echtgenoot van den veroordeelden p C.A.Gunckel een onderstand tuegekend vai>y800. De hoogleeraar Stierman president de prov. commissie van zoek en toevoorzigt te Utrecht, heeft in eene missive, gerigt aan zijne kunstbroederen in die provincie, als de voornaamste der voorbe- hoedings-maalregelen tegen de cholera aange- prezen en met den meeslen aandrang aanbe volen het reinigen vooral van die woningen, in welke deze maar al te zeer gevreesde ziekte doorgaans het eerst uitbreekt gelijk men zulks te Groningen reeds vroeger met het beste ge volg en ook nu weder uit eene betamelijke voorzorg heeft bewerkstelligd. De Kerk. Cour, bevat eene beslissing van het prov, kerkbestuur van Gelderland, ten ge volge waaarvan de predikant H. W. Witte— veen van zijne kerkelijke bediening en ambt van predikant der Hervormde gemeente te Er- melo is ontzet, o. a. ten gevolge van hel niet willen afgeven van gelden uit de diaconiebus,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1