NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. j £1 M I O 1 d 1859. No. 80. den 5 October. WOENSDAG 14de Jaargang. I ’il '•wim lui1 >ijM J bi] r SNEEKER COURANT. BINNEN- EN BUITENLAND. de in de gemeente i 1 6 ''S ken gaf gen Ier fl I I I rl wl t.td ih ijk* ■reM 1 I V t Men meldt uit Meppel d. d. 50 Sept. Gisteren morgen is hier een koppel van meer dan 200 stuks rundvee van omstreeks een jaar oud) uit Friesland naar Pruissen doorge-» trokken. Men Wil in de Pruissische staten daarmede den veestapel uitbreiden en verede len waaftoe het Nederlandsche ras er zeer* wordt gezocht. De Septemberfeesten te Brüssel zijn vrij dag jl. geëindigd. Op den laalsten dag is de Congreszuil, waaraan 9 jaren gearbeid is, ingewijd. Ten 12 uur had op het pleit) vooë het parlementsgebouw de uitvoering der feest cantate door een orkest van 400 muzijkanten en 1800 zangers plaats. Vervolgens begaven zich de ministers de nog levende leden van het congres en de meeste afgevaardigden en senateurs naar het congres-plein waar ook de hertog en hertogin van Brabant kwamen. De minister Rogier sprak de feestrede uit en toen hij met de woorden: leve de koning sloot die door de duizenden welke tegen woordig waren herhaald werden viel het laatste omkleedsel dat het standbeeld des ko- nings boven op de 47 metres hooge zuil be dekte. Het standbeeld heeft 4 mèlres 20. De kinderroof, dezer dagen te Parijs ge pleegd heeft alle moeders aldaar met be zorgdheid voor hun jeugdig kroost vervuld en sedert ontvangen de dienstboden menige ernstige waarschuwing, om op de kinderen te passen. Eene bonne, aan welke dit ook op bel hart werd gedrukt antwoordde daarop Mevrouw behoeft zich niet te verontrusten, want ik word altijd vergezeld door een’ gre nadier.” Te Londen heeft in de vorige week het volgende serio-comische voorval plaats gehad. Een predikant die eenige weken geleden een jeugdig paar had getrouwdkreeg op eenen goeden morgen een bezoek van den jongen man die hem vroeg of hij hem niet Weer onltrouwen kon omdat hij de ongelukkig ste man van de wereld was en met zijne vrouw volstrekt niet overweg kon. De pre dikant verzekerde hem, dal dit onmogelijk was, dat hem zulks door den booze werd ingeblazen, maar dat, indien hij den duivel weerstond, de ze wel van hem vlieden zoude. Neen dat is niet waar hernam de ongelukkige echt genootwant wanneer ik mijn booze wil weerstaan dan vliegt zij mij in het aange- zigt in plaats van de vlugt te nemen.” Te Londen zijn nog ongeveer 6 a 7000 ambachtsleiden zonder werk zoodat de ver- eeniging in staat is 4 shilling per week aan ieder toe te kennen. Al de overigen hebben bet wijze besluit genomen, lot hunnen arbeid terug te keeren en dat meestal met onder werping aan de voorwaarden der aannemers. Het blad the North Briton meldt dat toen koningin Victoria van Edinburg naar het noorden van Schotland vertrokzij op het spoorweg-station alwaar de herlog van Buccleagh en eenige aanzienlijke personen te- gewoordig w’aren dadelijk plaats nam in den koninklijken spoor-salon en uiet alleen met eigene hand het inwendige naar haren zin schikte maar zelfs een’ zwaren stoel buiten het rijtuig hield, daar die er te veel was. Do prinses van Pruissen (dochter van koningin Victoria) schijnt insgelijks zeer bedrijvig in het behandelen van huisraad te zijn want ge noemd blad merkt aan dat toen ook zij te Berlijn stoelen verzettende, op kiesche wijze werd herinnerd aan de etiquette, die dit aan Pruissische prinsessen verbiedt, de jonge Vic toria antwoordde: «Mijne moeder, de ko ningin van Engeland, neemt zelve stoelen voor zich en voor hare kinderen.” Naar het schijnt, ziet lord Derby, ten gevolge van den moord aan zijnen landopzig- ter gepleegd zich genoodzaakt, alle Roomsche pachters van zijne bezittingen in Doon te doen vertrekken waarover de lersche bladen diet partij natuurlijk niet w’einig klagen. Woens dag jl. zegt het blad the Nationontving ie dere Roomsche pachter, wiens pacht daar af hing van den wil des landheers waarschu wing om te vertrekken. Niemand is uitgezon - derd en de bevolking van een geheel district wordt weggevaagd. Deze maatregel zalzegt SNEEK, 4 October. Van den 24sten tot en met den 50 Sept, zijn in deze provincie 29 runderen aan de besmeitelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor hel totaal der gevallen sedert I Jan. dezes jaars2182. Zoo bevindt zich deze stad dan ook in het bezit van eene Gasfabrijk en mogen ook wij hier het schoone en voortreffelijke van het gaslicht reeds aanschouwen. Jl. zaturdag avond werd voor het eerst de stad daarmede ver licht en de verwachting die men er van gekoesterd had werd geenzins teleurgesteld want de uitwerking was heerlijk en overtrof, zeker op eene voor allen in het oog loopende wijze, de voorgaande verlichting zeer verre. Onder toevloed van eene groole menigte volks, werd aau den gemeenteraad, die op het stads huis vergaderd was eene serenade bij fakkel licht gebragt door het corps muzijkanten der dd. schutterij alhier, die beleefdelijk ontvan gen en met een heerlijk glas wijn bekroond werd waarna het corps al spelende de stad doortrok en zich vervolgens begaf naar de socië teit de Harmonie aan de stads gracht gele gen om er den avond verder genoegelijk door te brengen. Wij mogen verwachten dat de deelneming weldra algemeen zal wezen. Met 1 dezer is op de Lemmer een kan toor van den rijkstelegraaf met beperkte dag dienst geopend. In de tweede kamer is ingekomen eene lijst van candidalen voor de vacature in den hoogen raad, in plaats van wijlen den heer Modderman. Op die lijst zijn geplaats de hee- ren Van Galen procureur-generaal bij het hof van Zuid-Holland Splitgerber, raads heer in het hof van Noord-Holland; Tadama kantonregter te Zutphen Gordon president der regtbank te Tiel Van Deinse, raadsheer in het hof van Zeeland Wichers officier Van justitie bij de regtbank te Utrecht. De heer Van Twist heeft eene uitgebreide rede gehouden ter verdediging der troonsre- geling te Bandjermasin onder zijn bestuur. De minister van koloniën heeft enkele punten na der toegelicht. Hiermede is de zaak geëindigd. Men meldt uit ’sGravenhage d. d. 27 September: De StaatsCourant bevat thans de notariële acte alhier gepasseerd op heden voor den notaris J. Bervoets en waarbij Z. M. de koning verklaart te schenken en diens- volgens om niet en onherroepelijk af te staan en in eigendom over te dragen aan den Staat der Nederlanden tot het daarstellen van een Koloniaal Militair Invalidenhuis, hel land goed Bronbeek gelegen aan den straatweg van Arnhem op Velpbestaande uit heerenhuis en erve, met koetshuis en stalling, aangele- gene boerenwoning en erf en verder daartoe behoorende getimmerten bepotingen en be plantingen waterwerken en gronden alles te zamen groot 8 bunders 25 roeden en 50 ellen zullende daaraan nimmer eenige ande re bestemming mogen worden gegeven dan waartoe het geschonken is al de lasten van het onroerend goed worden betaald door den Slaat, te rekenen van af den 1 Januarij 1860. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 50 September: Het diner, dat gisteren door Z. M. den koning aan de leden van de tweede kamer der staten-generaal werd aangeboden en dat ten 4 uur aanving, was eerst ten 7'/, uur geëindigd. Daaraan namen ook deel de groot-officieren van ’s konings militair huis en de ministers. Gedurende het diner werd er door de kapel van het muzijkcorps van het regement grenadiers en jagers muzijk uitge voerd. Uit ’sGravenhage wordt gemeld d. d. 1 October Gisteren heeft eene alhier opge- rigle Société Bergamo eene vergadering gehou den waarin is bepaald dat het doel der vereenigiug uitsluitend zijn zou het magnetis- mus aan te wenden in ziekten voornamelijk op het zenuwstelsel betrekking hebbende, en wel in de eerste plaats voor minvermogenden. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 1 October: Er wordt gesproken, zegt het Han- delshladdat aan het ministerie vau binnen- laudsche zaken een ambtenaar zal benoemd I I worden volledig bekend met de practijk Van het lager onderwijs en met den geheelen om vang van het schoolwezen. Te laat heeft men ingezien dat er behoefte aan eene vaste iei- ding en eenparige handelwijze in zake van het lager onderwijs noodig is. De tegenwoor dige referendaris zou op wachtgeld gesteld Worden. Blijkens het verslag van den staat en werkzaamheden van het Ned. Zendelinggenoot- schap over het jaar dat op den 51 Mei is geëindigd hebben de Pinkster-colleclen op gebragt ƒ7584.561/, de bijdragen van hulpge- nootschappen ƒ7881.79, de contributie» en maandelijkse he collecten 51,041.85'/, de gif ten en legaten waaronder die voor het insti tuut en de kostschool 25,719.14 en boven dien ƒ2700 2'/, pet. werk, schuld. De plaats van directeur van het Zendelïnghuis is tot dus ver onvervuld gebleven tengevolge van hel bedanken van Br. Hiebink. Intusschen heeft die heer, die reeds gedurende 18 jaren die betrekking vervulde en daardoor bet Genootschap groo telijks aan zich verpligtte, zich alsnog voor een jaar daartoe verbonden. Den 26 September zou Rozendaal voor het eerst het gaslicht outslo- worden. Zoodra het duister werd be ziel) eene groole schare van nieuwsgieri- naar de markt om door de burgemees- het eerste licht voor het raadhuis Ie zien ontsteken, waar alles voor eene illuminatie was aangebragt. Na een uur te vergeefs in de diepste duisternis op het welkome gaslicht te hebben gewacht, begonnen zich allerlei un- ruslbare geruchten onder de menigte te ver spreiden en welhaast werd het zeker, dal het feest hetwelk door de muzijk der harmoniën enz. zou worden opgeluisterd geen’ voortgang zou hebben daar het gas volstandig weiger de uit den houder in de buizen te gaan. Na veel moeite kreeg men heteindelijk zoo ver, dat zich hier en daar een dwaallichtje be gon te verloouen daar dit echter in het ge heel niet aan de verwachting beantwoordde liep alles zoo stil mogelijk af. Den volgenden dag bevond men, dat in eene der buizen een lek was, waardoor die op een’ merkelijken af stand met water gevuld werden en hierdoor was de aanvocr van gas tegengehouden. Men is thans bezig het gebrek te herstellen. Het provinciaal geregtshof in Overijssel heeft den 50 Sept, jl., uitspraak doende in de zaak van Jan Harmszoon Baiting van Gene- muiden het vonnis van den eersten regter be vestigd en hem diensvolgens op nieuw ter zake van onwillige verwonding uit gebrek van bedrevenheid of voorzorg, veroordeeld tot veer tien dagen gevangenisstraf, in eene geldboete van ƒ8, en in de kosten der procedure. De molenaar F. Schreuer, te Luiten, wien van dit voorjaar eerst het huis door eene onbekende oorzaak is afgebrand en wiens molen later door den bliksem is getroffen heeft pas zijne verbrande perceelen weder ge reed, of dezer dagen brandde hem de molen op nieuw af. Deze is wel verwaarborgd, doch de man lijdt vele schade, omdat zijne brood winning stil staat en de molen niet hoog is verwaarborgd. Uit Dragten wordt gemeld dat in den avond vau den 27 Sept, aldaar door den heer dr. E. F. van Drissel, van wege de maatschap pij tot Nut van het Algemeen, eene volksvoor lezing is gehouden over de electricireit het ontstaan van den bliksem het nut der aflei ders enz. De voorlezing werd door een tal rijk opgekomen publiek met zeer veel genoe gen gehoord. Als eene bijzonderheid wordt medege deeld dat zekere dienstmeid te Thesinge oud ongeveer 50 jaren zich op woensdag den 21 dezer voor haar vefmaak naar de Lopper- summer kermis begeven hebbende op hare te rugreis den volgenden morgen, op den publie ke)) weg onder VVittewierum zonder bijzijn van iemand verlost is van eene levende doch ter, waarop zij met het aldus ter wereld ge- bragle kind terstond naar Thezinge zijnde 1'/ uur van daar verwijderd, is doorgeloo- pen. De moeder en de jonggeborene zijn bij zonder welvarende,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1