NIEUWS- EN ADVERTENTIE-DLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, I I c. J- 1 J c 1859. No. 81. ZATURDAG h VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER MAANDAG DEN 10 OCTOBER 1839 des voorrniddags ten 10 uur. den 8 October. ej VERGADERING i k '1 thJ 1 yfa erel dl I I SNEEKER i eene van I WflfflllllllllllllWfflllBnMIllI1? ligle ongesteld- sleeds iu eenen het van v| l J r ir s lliil - ol d nd r I cel lei plaatselijke belas en den wijn naar man bewerende de vader vorderde als zoi pleeg-ouders weigerden dit het van hoofdel ij ken omslag M. Koiff, predikant te Oudewa- van Limmik te Zaandijk, en H. en daaruit beroepen ds. Pie- predikant te Zaandijk, van 2 en van tember 1839, belrekkelijk de vierde algemee- i tig gehuwd is met de ne tienjarige volkstelling, die den 51 Decern- I mede wettig is ber 1859 zal plaats hebben, in den strengsten zin des woords naar het werkeljk verblijf der ingezetenen geschieden. Z. M. heeft den ridder Regazzoni van Bergamo die den 50 Sept, voor Hd. en zijne toeren heeft verrigt als magnetiseur be noemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Op verlangen van Z. M. zal die heer nog eenigen tijd in deze stad verblijven. Men meldt, dat H. M. onze koningin te Stuttgart de volksfeesten niet heeft kunnen bijwonen ten gevolge van eene heid. II. M. bevindt zich nog eenigzins lijdenden toestand. Volgens het Handelablad bestaat bij de regering bet voornemen, om proeven te nemen met kunstmatige oesterteelt op de Nederland- sche kusten, op het voetspoor van hetgeen ten dezen aanzien in Frankrijk reeds geschied is. Te Utrecht is in 67jarigen ouderdom over leden de beer mr. Pieter Ras, voorzitter van wijziging van Bolsward. Besluit omtrent de rangschikking der ver- eeniging van den H. Vinceutius de Paulo. Adres betreffende den opslag achter deKrui- sebroedersslraat aan Neltjehaven. Besluit tot heffing eener ting op het gedistilleerd een nieuw tarief. Suppletoir kohier voor 1839. Idem van de belasting op de honden. Behandeling der gemeente-begroeting voor 18G0. PUNTEN TER BEHANDELING. Besluit betrekkelijk art. 2 van het regle ment op het beheer van het O. B. Weeshuis. Besluit houdende magtiging lot betaling uit het fonds van onvoorziene uitgaven. Besluit houdende goedkeuring van in de verordening op het gebruik den Mac-Adam-wegtusschen Sneek en het hoog militair gefegtshof, komniatideur der orden van den Nederlandschen Leeuw en van de Eikenkroon. Men meldt uit Ametsfoott d. d. 5 Oct. In de afgeloopene week stonden voor den schut- terraad teregt N. K. mr. bakker, bar. S. comm. der posterijen, eti mr. J. de F.griffier bij de arrond.-reglb.aj.len schutters, als niet zijnde verschenen bij exercilën van de dienst doende schutterij, waaronder die van 15 Sept, jl gehouden krachtens art. 42, in verband met art. 57 der wet van 11 April 1857. Om dat het hier waarschijnlijk het beginsel van de wettigheid der oproeping tot de exercitiën geldt wordt de conclusie van den heer au diteur bij den schuttersraad mr. J. B. Heymans, ais ook de beslissing belangstellend tegemoet gezien aangezien één van hen, mr. J. de F., tol zijne verdediging, volgens de Utrechtsche Courant, moet hebben aangevoerd, dat hij met opzet is afwezig gebleven omdat die oefe ningen niet vóór 5 uur des namiddags mo gen aanvangen. Vermoedelijk zal deze zaak veel weerklank vinden, omdat, als het beweren van mr. J. de F. gegrond zon worden bevon den alsdan de militaire wandelingen en exer citiën der dienstdoende schutterij, wegens het invallend duister eene onmogelijkheid in de maand September zouden blijken te zijn want naar evengenoemd art. 42 moeten deze een half uur vóór zonsondergang zijn geëindigd. Wat de zaak al meer belangwekkend maakt, is de omstandigheid, dat de le en Sederaan- geduidde gedagvaarden zich nog niet eens hun schutlerscostuum hebben aangeschaft. Uit Arnhem wordt gemeld d. d. 5 Oc tober: Jl. zaterdag namiddag had een knecht van den vleeschhouwer O. het ongeluk dat, bij het slaglen van een beest het mes uit schrampte waardoor hij zich zoodanig in den buik verwondde, dat, toen geneeskundige hulp kwam opdagen reeds alle hoop vervlogen was, en de ongelukkige weinige oogenblikken daar na den geest gaf’. Den vorigen dag had een slager A. W.te Nijmegen, het ongeluk, met le groote kracht den kop van een kalf af te slaan zoodat het groote mes, de verdere beweging opvolgende, den slager zelven zoodanig in de zijde ver wondde, dat hij ook eenige uren daarna aan de gevolgen is overleden. Voor de arrondissements-reglbank te Mid delburg is den 20 September eene zaak be handeld welke vermoedelijk nog niet dik wijls de aandacht van de regterlijke collegien zal hebben bezig gehouden. Volgens eene door den ambtenaar van den burgerlijken stand al daar aan het openbaar ministerie gedane ken nisgeving is eene gehuwde vrouw op den 22 Augustus bevallen van eene dochter, en blijft de thans niet meer bij haar inwonende, doch zich in die gemeente ophoudende vader wei geren om de daartoe betrekkelijke aangifte bij den burgerlijken stand te doen niette genstaande hij onmiddellijk van de bevalling zijner echtgenoot is onderrigt. Na hel ver- hooren van een drietal getuigen, heeft de sub- sliluut-officier van justitie betoogd, dat het js geleverd wasdat de beklaagde wet- vrouw wier bevalling «Iers pleegkinderen behoeven af te staan geconstateerd dat hij willens Deze telling zal en wetens blijft weigeren de bij de artt. 29 verklaren te zijn, en 50 van het burgerlijk wetboek bedoelde Hij requireerde alzoo schul den beklaagde aan en veroordeeling, van zëgd werd Op het gebied van kunsten en wetenschappen behoudt Nederland eervol zijne plaats”, en het doel ons genoegen, dit door een* vreemden vorst bevestigd en de verdiensten van onzen landgenoot erkenden gewaardeerd te zien. Men meldt uit Vlissingen d. d. 5 Oct. Een algemeen geacht werkman loodgieter van beroep, Cornells Tappers genaamd, was heden morgen werkzaam aan het dak van een huis op de Zeilmarkt. De ongelukkige stortte naar beneden en werd dood met verpletterde her senpan naar zijne woning gedragen» Zonder ling is de omstandigheid te noemen dat hij zich in zijne menschlievendheid met de op voeding van een knaapje had belast, een zoon tje van een’ zijner knechts, die, weinige ja- ren geleden insgelijks den dood vond door van een dak te vallen van een huis regl te genover het gebouw gelegen, van welks top hij nu nederstorlle de arme wees verliest alzoo door dit treffend ongeluk, ten tweedenmaai een’ zorgenden vader. Uit Elkerzee (in Schouwen) wordt ge meld d. d. 50 September: Van der Kleppe en huisvrouw, zeer achtenswaardige lieden te Scharendijkeeen gehucht tot deze gemeente behoorende hadden sedert eenige jaren een meisje bij zich opgenomen, dat hun door hun ne behuwddochter was toevertrouwd, en wel met het dringende verzoek, daarvoor de tee- derste zorg te dragen en te blijven dragen. Zij hebben dat kind sedert met eene liefde en zorg verpleegd als ware het niet dat van een vreemde, maar als ware liet hun eigen kind. In de maand February jl. meldde zich een uit Antwerpen bij die pleeg-ouders aan, van het kind te zijn en zodanig het meisje op. De en verklaarden kind eerst dan te zullen afgeven als re» clamant deugdelijke bewijzen van zijn regt kon vertoonen. Nu verscheen eergisteren een heer uit Antwerpen aan de woning van Van der Kleppe die voorzien van een bevel uitgegaan van het ministerie van justitie en van eene procuratie des vaders, bijgestaan door de policie, het bedoelde meisje tegen haren wil en tegen den wil barer pleeg-ou ders van daar wegvoerde en naar Antwerpen heeft getransporteerd. De droefheid der pleeg ouders en van het meisje laat zich beter den ken dan beschrijven. Het meisje zoo be weert men moet uit Roomsche ouders zijn gesproten en in de R. K. kerk gedoopt zijn, en daar de pleeg ouders tot de Protestantsclie godsdienst behooren even als de gemeente, zou zeer waarschijnlijk dat meisje eene Pro- teslantsche opvoeding ontvangen, hetgeen, zoo- dra de Roomsche geestelijkheid daarvan ken nis droeg moest belet worden. Behoeft dus die opvordering geene bevreemding te wekken, wel mag het verwondering baren dat de afgifte van het meisje, zonder regterlijk von nis, alleen door tusschenkomst der policie heeft kunnen geschieden. Hel gebeurde geeft lot vele vragen aanleiding, en het is zeer te wen- schen dat de wetgevende magt die vragen in discussie brenge opdat het nu de laatstemaal zij, dat, althans in ons vaderland pleeg-ou- aan hen die vader of moeder van zulke kinderen maar aan de pleeg-ouders ten eenenmale onbekend, immers zoo langde regler daartoe niet heeft bevolen. Men ver moedt niet zonder grond dat bet meisje nu niet door bedoelden vader, maar in een gees telijk gesticht opgevoed zal worden. Men meldt uit Groningen d. d. 5 Oct.: Door het onweder van jl. donderdog morgen, is tusschen 6 en 7 uur eene koe in de weide door den bliksem gedood toebehoorende aan E. J. Willhof, te Helium. Den vorigen na middag heeft de bliksem te Nieuwolda eene roede van een molen geslagen zonder aan dat gebouw verdere schade toe te brengen. Te Elp in Drenthe, is een schaap door den blik sem gedood. Woensdag sloeg de bliksem le Twello in eene boerenhofstede, met dat gevolg, dat eene woning benevens de wintervoorraad van hooi enz. is verbrand. Het vee werd even wel tijdig gered. Eene schuilende vrouw werd bij die gelegenheid, hoewel niet doodeiijk BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK, 7 October. De afdeelingen van de tweede kamer der staten-generaal hebben op den 5 dezer het onderzoek voortgezet over het wetsontwerp tot bekrachtiging van de voor- loopig verleende concessiën voor de Noorder- en Zuider-spoorwegen. Bij voortduring loopen de gevoelens over de rigting der lijnenen over het financieel gedeelte der concessiën zeer uit een zoodat het oordeel van de meerderheid der leden die aan het onderzoek in de af deelingen hebben deelgenomen over het aan hangige wetsontwerp tvvijfelachlig blijft. De afdeelingen zouden zich vervolgens bet eerst bezig houden met het onderzoek van wels-ontwerp betrekkelijk de vaststelling het koloniaal batig slot over 1857. In het be gin van de volgende week zal het onderzoek over de staatsbegrooting voor 18G0 aanvangen. Bij de begrooting voor het departement van de Herv. eeredienst voor 18G0 wordt aan gemerkt dat met deze voordragt verder ge volg is gegeven aan het voornemen om de predikants-lractementen welke nog minder dan f 81)0 beliepen, tot dat bedrag te helpen opvoeren en dat met de voorgestelde maat regelen dit doel op enkele uitzonderingen na zou worden bereikt. Tot verhooging der tractementen, die thans reeds meer dan ƒ800 bedragen, meende men nog niet le kunnen overgaan. Door den kerkeraad der Hervormde ge meente alhier is op heden, den 7 October, het navolgend alphabetisch gesteld drietal ge maakt J. ter P. Worst te Epe ter van Limmik De Staats -Courant van 2 en 5 October stituu bevat het koninklijk besluit van den 26 Sep- bewij tienjarige volkstelling, die den 51 Decern- I mede wettig i en 50 van Lei aangifte te doen. digverklaring van den beklaagde aan het hem het hof ten laste gelegde feit en veroordeeling, over eenkomstig de artt. 547 wetboek van straf- regt en 29, 50, in verband met 505 en 511 burgerlijk wetboek tot eene gevangenisstraf voor den tijd van eene maand, geldboete van ƒ8 en de kosten. Naar men verneemt heeft ds. J. J. ten Cate te Middelburg, een eigenhandig schrij- ven ontvangen van den gewezen Saidinischen minister graaf de Couvour waarbij deze hem namens Z. M. koning Victor Emanuel geluk wenscht met zijne voortreffelijke vertaling van Tasso's Eerlost Jeruzalemonder bijzondere dankbetuiging voor de eer, die hij daardoor aan de Italiaansche letterkunde bewezen heeft. Wij herinneren ons hierbij onwillikeurig de zinsnede uit de jongste troonrede, waarin ge-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1