NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. q 1859. No. 82. WOENSDAG den 12 October. '1 \l I ml - hij SNEEKER BINNEN» EN BUITENLAND. inmiddels '.td ilzJ d I Voorts ontwerp van en de zetels daarna de het Trippenhuis, mannen- is van naar Haastig sprotig hij van zijn rij- te water met het gelukkig gevolg een achtjarig meisje van eenen ge dood redde en aan de bedroefde ou- kende was. tuig en dat hij wissen ders terug gaf. Men verneemt dat in de gemeente Ede eene landbouw-kolonie voor jeugdige veroor deelden zal worden daargesteld. De inrigling van de kolonie Nederlandsch Mettray te Rijs- selt bij Zutphen, zal tot voorbeeld worden genomen. luil dl n nej r'i iel >e(l ej welke, hunne natuur verzakende, zich, de aannadering van menschen naauwe- Heeren zouden hier eene goede vangst kunnen van van der heeren Dijserinck van den gemeenteraad volen in hooger beroep bekrachtigd. In de op den 7 dezer gehoudene zitting van de tweede kamer der staten-generaal is ingekomen een ontwerp van wet tot amorti satie van schuld, en zijn aangenomen de volgende drie ontwerpen 1) tot wijziging vau hoofdstuk IV der staatsbegrooting voor 1838 2) tot afstand van rijks gronden aan de ge meente Vlagt wedde 5) tot daging van rijks- domein. In den loop der discussie heeft de minister van justitie verklaard dat een ont werp van wet zal worden aangebooden tot regeling en samenstelling der rijkspolicie, maar KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van -de Gemeente SNEEK brengen ter kennis der ingezetenen dat door den Raad dezer Gemeen te in zijne vergadering van heden is vast- gesteld het aanvullings-kohier van de belas ting op de binnen deze Gemeente gehouden wordende Honden voor het jaar 1839 en dat hetzelve, van heden af, gedurende acht dagen ter Secretarie dezer Gemeente voor een’ ieder ter inzage is nedergelegd. Sneek 10 October 1838. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WOIDA. De Secretaris f 1IAGA. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK geven door deze kennis dat door den Gemeente-Raad in deszelfs vergadering van heden is vastgesleld het aan- vulllugs-kohier van den Hoofdelijken Omslag dezer gemeente over het jaar 1839 dat dit kohier 'betreft de ingezetenen die inden loop des jaars of na de opmaking van het voljaarsch kohier, in de Gemeente zijn komen wonen, en dat hetzelve, te beginnen met heden, ge durende 8 dagen ter Secretarie der Gemeeute voor een’ ieder ter lezing is nedergelegd. Sneek 10 October 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOU DA. De Secretaris 1IAGA. SNEEK., 11 October. Van den Isten tot en met den 7den dezerzijn in deze provincie 28 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 2210, Z. M. heeft goedgevonden: a. de kantoren van bewaring der hypotheken, van het kadaster en der scheepsbewijzen Ie Sneek, en van de re gistratie en domeinen aldaar te vereenigen tot één kantoor; b. te benoemen: tot bewaarder der hypotheken, van hel kadaster en der scheeps bewijzen en ontvanger der registratie en domei nen te Sneek de beer J. Hagathans ont vanger der registratie en domeinen te Harlin gen; c. tot ontvanger der registratie en domei nen te Harlingen, de heer J. van Assen, thans te Sneek. Z. M. heeft benoemd tot ridder der or de van den Ned. Leeuw den heer A. Rutgers van der Loeff th. doctor en pred. te Leyden, voorzitter der commissie van beheer der Leydsche kweekschool vaart. Z. M. heeft bepaald dal het jaarlijksch bedrag der van en i kennen koloniale gagemenlen aan fouriersaan korporaals en militaire personen, wier betrekkingen aan voormelde klassen van i gesteld met wijziging in van pensioenen eu gagemenlen wordt respectivelijk op ƒ216 f 180 en ƒ144 *s jaars per hoofd. Naar men verneemt, is bij kon. besluit alhier 28 Sept, de beschikking van gedep. staten Noord-Holland bij welke de toelating en Van de Poll als leden van Haarlem wordt he men den pol op hel vuur. A. E. en P. V. wachtten nu beiden gewapend met een' vlier houten knuppel, de tooverheks af, die op het met 1 Januarij 1860 toe te geschreeuw, dat de gemartelde kip maakte, serjanten en moest verschijnen onder de gedaante van een’ soldaten en aan j mensch of eene kat. Mt-uckkiiigvii aan de pulver, ma militairen zijn gelijk j verschenen i zoo ver van art. 1 i het reglement op de koloniale militaire I In den tegenwoordigen tijd waarin de koort- vaslgesteld sen door 144 ’s jaars niet tot regeling der bevoegdheid, dat aangeboden zal worden een wet tot bepaling van het getal der provinciale gereglshoven om regterlijke organisatie tot stand te brengen. Op vrijdag 14 October zal eene nominatie ter vervulling der vacature in den hoogen raad worden opgemaakt. Z. K. H. de graaf van Vlaanderen is op den G dezer, ’s avonds G uur op het Loo aan gekomen en aan het koninklijk paleis afge slapt. De prins heeft bij den koning gedi neerd. Daarna vertrok Z K. H. ten 8'/a uur naar Arnhem. Z. M. heeft Hd. adjudant Du- monceau aan den prins gedurende diens ver blijf in Nederland toegevoegd. Men meldt uit Amsterdam d. d. 8 Oct. Z. K. H. de graal’ van Vlaarderen heeft he den morgen het museum in dat van Van der Hoop in hel Oude-i huis ylrti el ^dmiciliae bezochteu daar naar het paleis teruggereden om Soestdijk te vertrekken eu uog heden terug te keeren. Uit ’s Gravenhage wordt hel volgende me degedeeld Men kan de stellige verzekering geven dat alle geruchten van verdere garni- zoensveranderingen der kavalerie van allen grond ontbloot zijn. Een ieder die zijn ge zond versland heeft, kan toch wel begrijpen, dat geen minister van oorlog een half rege- ment 20 dagen zal laten marcheren om het slechts voor 50 dagen van garnizoen te doen veranderen te meer daar zulke verplaatsing eenige duizenden kost. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 6 October Het aantal konijnen in hel Sche- veningsche bosch is zoo groot dat als men niet bij tijds zorgt dat dit gedierte zooveel mogelijk met kracht wordt uitgeroeid, er voor het behoud van het jonge plantsoen en jonge hout alle vrees bestaat. Als een bewijs, dat het bijgeloof in ons land nog niet is verdwenen deelt men het volgende mede uit Muiderberg d. d. 5 Oct. In dit dorp woont een boer R. v. K, die 11 a 16 koeijen melkt, doch bijna den geheelen zomer geene boter heeft kunnen verkrijgen hoewel zijne koeijen schijnbaar gezond zijn. Alle pogingen heeft hij aangewend om de oorzaak hiervan op te sporen doch alles te vergeefs. Nu is hij met zekeren A. E. en P. V. op het denkbeeld gekomen dat óf zijne koeijen óf de karn met derzelver gereedschap pen betooverd zijn. Het eenige middel, dat men daar tegen wist aan te wenden werd beproefd. Men nam namelijk eene zwarte kip deed haar levend in een’ groolen ijze ren pot die met een houten deksel goed werd voorzien vervolgens werd het huis gesloten oppertoezigt en eu de schoorsteen digt gestopt. Daarop hing voor zee- ons geheele land heerschen moge hel volgend noodlottig voorval velen tot waarschu- j wing strekken. Zekere J. in de I.arestraat was aan typhus lijdende, zoodal erbij hem gewaakt werd. Eergisteren nacht ver vulden zijn zoon eu zijne dochter bij hem de zen treurigen pligt. De zieke scheen bedaard en was ingesluimerd. De wakers, hierdoor gerustgesteld sliepen ook ongemerkt in doch toen zij kort daarop weder wakker werden vonden zij het bed ledig. J. was inmiddels ontwaakt en in het ijlen der koorts het bed uitgeslapt, het huis en den zich daarachter bevindenden tuin doorgegaan eu eindelijk in de gracht geloopen waaruit men hem den vol genden morgen levenloos heeft opgehaald. Uit Zwolle wordt gemeld d. d. 6 Octo ber Heden morgen zag de héér J. van der Sande, aannemer van publieke werken, langs de Dedemsvaart rijdende in het water een kind dat de armen uilslrekte en reeds ziu- De kip verbrandde tot maar aan de dappere mannen is niets i en de melk is dezelfde gebleven. Uit Zutphen wordt gemeld d. d. G Oct. Uit Makkinga Wordt gemeld d. d. 4 Oc tober Als een bewijs van overvloed van wild in deze streken diene dat door D. Ko ning op drie stukjes hooiland te zamen 5 bunders groot 24, zegge vierentwintig hazen op eens gezien zijn. Wanneer men eene wan deling oin dit dorp doet, is het geene zeld zaamheid, 8 a 10 hazen vreedzaam te zien zit ten op de aannadering van menschen lijks eenige schreden verwijderen, jagers doen. Men meldt uit Groningen d. d. 10 Oc tober Aanstaanden donderdag des morgens ten 11 uur, zal de hoogleeraar J. J. P. Va- leton op de gewone plegtige wijze, en na het houden eener redevoering in het groot audi torium van het akademie-gebouw het recto raat dezer hoogeschool overdragen aan den hoogleeraar B. .1. Gralama door Z. Maj. be noemd tot rector-magnificus voor het volgend akademisch jaar. Gelijk bekend is, zullen de heeren studen ten des avonds eenen prachtigen gecostumeerden optogt houden. Uit Meppel wordt gemeld d. d. 7 Oct. Gisteren zijn hier weder eene menigte jonge runderen van ongeveer een jaar oud uit Fries land doorgedreven die door Pruissische koop lieden aldaar waren opgekocht tegen zeer hoo- ge prijzen, die zelfs liepen van f 50 tol /"GO voor ieder dezer besteed. Uit Maastricht wordt gemeld d. d. 5 Oc tober Het misbruik van sterken drank vor derde alhier weder een offer doordien eeni ge werklieden van den heer L. zich zoodanig met een bootje vermaakten dat het omsloeg en zij allen te water geraakten, met dat on gelukkig gevolg, dat één derzelve zijnen dood aldaar vond eene bedroefde weduwe met ver scheidene kinderen nalatende. De baron in de Pagestreken zegt (we zouden bijkans wel mogen zeggen zei) «Spo ken zijn er niet, maar er zijn dingen Onder die dingen behoort gewis ook wel de volgende, voor economische huismoeders" door een' liefhebber van biefstuk' aan de Proo. Friesche Cour, toegezondene raadgeving Bij de tegenwoordige duurte van vele le vensmiddelen is hel huishouden geene ge makkelijke taak voornamelijk voor vele bur gerlui ismoeders die dikwijls met een belrek- kelijk klein wekelijksch huishoudgeld vele uit gaven moeten bestrijden en een gerige magen onophoudelijk ten voorzien. Het bekomen lal van hon- van voedsel moe- van een goed stuk vleesch tot een’ billijken prijs, is hierbij geens zins een van de gemakkelijkste punten 40 of 43 cents het halve Ned. pond is ontegenzeg gelijk een formidabele prijs, ja, voor zeer ve len niet te betalen. Het is hierin dan dat ik zoo gaarne eene verbetering zou wenschen gebragt te zien en wel eenvoudig door de zoo algemeen gebruikelijke wijze van aanbesteding. Het rundvleesch wordt op deze wijze, aan de strafgevangenissen alhier (nl. te Leeuwarden) geleverd tegen 54'/, cent het Ned. pond (niet het halve Ned. pond), en goed is het, daar voor zorgt de commissie. Men ziel derhalve hieruit tot welken prijs het geleverd kan wor den. Maar welk een verbazend verschil Meer dan ééns zoo goedkoop als wat de burger in den slagerswinkel moet betalen men zou er van watertanden. Wanneer nu eenige huismoeders zich met elkander vereenigden, en, b. v., telkens voor den tijd van een jaar, de levering van eene zekerere hoeveelheid rund vleesch publiek gingen aanbesteden zou zulks klaarblijkelijk eene belangrijke bezuiniging iu het huishouden ten gevolge hebben.” COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1