NIEUWS- EN AJ)VERTEA’TIE-BLA.D VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK, c d H j 1859. No. 83. u I ZATURDAG den 15 October. I 'I VERGADERING VAN DEN GEMEENTE RAAD VAN SNEEK ZATURDAG DEN 13 OCTOBER 1839, des voormiddags ten 10 uur. 1 'J f 1 SNEEKER COURANT. 9 BINNEN- EN BUITENLAND. i 3 1 1 8 I llJ ui rl w Itiil •iJ ?ni ol id dl r‘i te >ed ej bi] PUNTEN TER BEHANDELING. Procesverbaal van verificatie der Gemeente kas. Besluit, houdende magtiging tot onderhand- sche verpachting der bank van leening yoor één jaar. Voorstel van de Plaatselijke schoolcommissie, betrekkelijk de jaarwedde van de hoofd-ou- derwijzeres in de bewaarschool. v te de eenige keeren rond en sloeg om. Onge veer 40 menschen een rijtuig met vier en een mol twee paarden werden eene prooi der golven. Er zijn bij de voornaamste ijzersmelte rijen in Engeland aanvragen gedaan om een aanzienlijk getal gegleufde kanonnen voor re kening van Frankrijk Oostenrijken Sardinië. Hel Engelsche gouvernement zal waarschijnlijk zijne eigene orders in de plaats stellen voor die van het buitenland. Te Chambridge heeft verleden week het volgende tragische voorval plaats gehad. Een winkelier, met name Henry John Masters, maakte door ophanging een einde aanzijn le ven. Hij heeft verscheidene brieven nagelaten. Eén derzelve, aan zijne vrouw gerigt was om daar van zij- en zich uit bij een enorm aantal van gewone tabaksdoo- pijpen, wapens, schilderijtjes en andere voorwerpen aangeschaft, dal hij daarmede ein delijk bijna zijn geheel kapitaal had verkwist, Geene erfgenamen in de regte lijn hebbende, had hij die voorwerpen gelegateerd aan eenige verre bloedverwanten die wegens het onbe duidende der nalatenschap zich al zeer wei nig daarover schenen te bekommeren tot zij eindelijk door den notaris dringend werden verzocht, ter uitvoering van het testament ie der bet zijne in behoorlijken vorm in ontvangst te nemen. Men oordeele intusschen over de blijde verrassing van den eerste, die ee-ne hem toegekende tabaksdoos geopend hebbende, daar in een aanlal diamanten en andere kostbaar heden vond. Natuurlijk waren nu allen da delijk in de weer om de legaten te onder zoeken waarbij ook werkelijk bleek dat aan ieder hunner op dezelfde wijze door den af gestorvene eene verrassing was toegedacht. Slechts met een’ der aanwezigen scheen dit niet bet geval te zijn daar hem slechts ee nige schilderijtjes waren loegewezen, waaraan voor het uileriijke niet viel op te merken dat er eenige geldswaarde in verborgen kon zijn en toch bleek die, bij nader inzien, wel het beste bedacht te zijn. Reeds eenige ja- ren geleden had namelijk de Engelsche bank, bij wijze van uitzondering twaalf bankbrief jes ieder van 30,000 p. sl.doen vervaardi gen en in omloop gebragtwaarvan sir John B. er een tegen betaling der volle waarde over- geoogien en als eene curiositeit in een lijstje gezet had. Dit stuk werd door den notaris onder de andere schilderijtjes medegerekend SNEEK., 14 October. De afdeelingen van de tweede kamer der staten - generaal hebben sedert maandag jl. het onderzoek over de ont werpen uitmakende de staalsbegrooting voor 1860, voortgezet. Reeds is dat onderzoek over de eerste vier hoofdstukken afgeloopen. Eer gisteren heeft dat over hoofdstuk V (hinnen- landsche zaken} eenen aan vang genomen. Blijkens mededeelingen van Zr. Ms. zaak gelastigde en van den consul-generaal te Lis sabon alsmede van den consulairen agent te Belem, heeft de raad van gezondheid te Lis sabon bij besluit van den 20 September jl., verklaard dat de havens van Rotterdam en Stockholm te rekenen van den 1 September zullen worden beschouwd als besmet door de cholera terwijl de overige havens van Ne derland Zweden en Noorwegen zullen worden beschouwd als verdacht van besmetting. Dien ten gevolge worden in Portugal de schepen uit Rotterdam en Stockholm aan vijf, en die uit de overige havens aan drie dagen quaran taine onderworpen. Uit Amsterdam woijdt gemeld d. d. 10 October: Z. K. H. de graaf van Vlaanderen heeft gisteren voormiddag de R. K. kerk het Stadhuis van Hoorn bezocht een uitstapje naar de Zaan gedaan alwaar hij het huisje van czaar Peter den Groote bezigtigde, en van daar teruggekeerd den zoölogischen tuin en ’s rijks werf' bezocht, ’s Namiddags hebben de heeren burgemeester en plaalselijke komman dant dezer stad alsmede de heeren C. J. Berg- huysdirecteur en kommandant der marine, en Sieburgh, consul van Belgie, bij den graaf het middagmaal gebruikt. Heden voormiddag bezigtigde de prins de Nieuwe kerk. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 10 October Z. K. H. de graaf van Vlaanderen is heden middag, ten 4'/, uur, laatst komen- mende van Haarlem (van waar de trein ten 51/, uur is vertrokken) in deze residentie aangekomen. Z. K. H. heeft zich onmiddellijk, vergezeld van ’s konings adjudant, jhr. Du- monceau naar het hotel van den Belgischen minister, baron Dujardin, op den Kneuter dijk begeven alwaar de prins zijn’ intrek heeft genomen. De heeren, behoorende tot het gevolg van Z. K. H„ zijn aan hel hotel Paulus afgestapt. Vóór het hotel van den baron Du jardin is eene eerewacht geplaatst. 11 October. Z. K. H. de graaf van Vlaan deren heeft gisteren aan verscheidene militaire autoriteiten audiëntie verleend. (Heden mor gen heeft de graaf met Hd. gevolg eene dienst in de R. K. kerk van St. Lodewijk en I' IWH adjudant in buitengewone dienst oud-adju- dant van Z. M. koning Willen II. Diakenen der Nederduitsche Hervormde gemeente te Leyden hebben besloten een ge deelte der bezittingen op het grootboek der nationale schuld ingeschreven Ie besteden tol het houwen van zestig woningen voor de mindere standen. Men meldt uit Kampen d. d. 10 Oct. In den afgeloopen nacht ontsliep kalm en zacht onze oudste stadgenoot Anthony ten Dam, ge boren te Maastricht en blijkens extract uit het doopregister der Hervormde gemeente al daar, gedoopt op den 13 Februarij 1738, alzoo in den buitengewoon hoogen ouderdom van 101'/., jaar; bij een opgeruimd gestel en tot op het laatste nog in het volle bezit van al zijne zintuigen zag men nog voor korten lijd geleden den waardigen grijsaard zijne ge wone wandeling door de stad doep. De regtbank te Middelburg heeft uit spraak gedaan in de zaak van een’ man, die volstandig weigert het kind, waarvan zijne echtgenoot, ten huize van hare ouders, be vallen is bij den burgerlijken stand aan te geven. De regtbank heeft overwogen, dat bij art. 546 wetboek van strafregt in verband met artt. 29 en 50 burgerlijk wetboek straf wordt bedreigd aan hen die, bij de beval ling een er vrouw tegenwoordig geweest zijn de, de behoorlijke aangifte niet zullen hebben gedaan; dat, onaangezien de beteekenis wel ke moet gehecht worden aan de woorden «bij gebreke van den vader” in vorengenoemd art. 50, het vast staat, dat de beschuldigde niet bij de geboorte tegenwoordig was en de straf alzoo niet op hem toepasselijk is. Op deze gronden heeft de regtbank ver klaard dat het aan den beklaagde bij dag vaarding ten laste gelegde feit noch misdaad noch wanbedrijf, noch overtreding daarstelt en is hij derhalve ontslagen van alle regls- vervolging. Op zondag ek. denkt de weleerw. beer Albertus Jans Hingst sedert 1802 predikant te Ooslerend zijne 60jarige Evangeliebedie ning te vieren. Zijn eenigste zoon is sederi 1827 predikant, en wel van af 1859 Ie Sij- brandaburen en Terzool terwijl zijn klein zoon sedert 1854 predikant te Ouderdendam is. Men berigt het volgende In de Marue en op vele andere plaatsen vangt men tegen woordig zoo veel aal als sedert jaren niet gebeurd is. Men zegt dat de waarman H. Waterbolk, te Schouwerzijl reeds duizend pond van dezen visch afgeleverd beeft. Neemt men hierbij in aanmerking, dat de regte aal- vangstlijd in deze en de volgende maand aan vangt dan staat het te wachten dat de vangst nog veel aanzienlijken zal worden. Door den grooten voorraad gaf men te Leens voor eeni ge dagen per pond 3 a 8 cents. In kleine vaar ten of togten krijgt men in betrekkelijk kor ten tijd bij de 101) 130 pond. Ook te Winsum en Obergum vangt men groote hoeveelheden die almede niet zeer duur verkocht worden. Velen kunnen zich nu regt vergasten op dezen lekkeren visch, die bij gewone jaren voor geld bijna niet te bekomen is. Bij Also-Lendsla is een droevig ongeluk gebeurd. Over de rivier de Mur is een pont- veer. Het was juist kermis in den omtrek Zoodat de pont meer dan vol stond. Midden in de rivier brak het touw der pont en deze Auto- dreef af, geraakte in een’ maalstroom, draai- nius aan de Prinsessegrachl bijgewoond waar bij ook de leden woord ig waren. Hd. audiëntie aan plomalie verleend. Op den 10 dezer overleed te Dordrecht de heer jhr. J. iG. W, Merkes van Gendt ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, kommandeur der orde van de Eikenkroon officier van het Legioen van Eer, ridder van de 2e klasse met de kroon der orde van St. Anna van Rusland, kommandant der orde van den Witten Valk van Saxen - Weimar-Eisenach, ridder der orde van hel Zwaard van Zweden en Noorwegen, kolonel-titulair van het corps ingenieurs, mineurs en sapeursinspecteur dep tweede fortificatie-inspectie ’s konings van het gezantschap tegen- Ten twee uur werd door de ministers en aan de di- vol verwijlingen. Hel slot van dien brief luidt aldus: Ik vergeef u alles, ik ga nu alles verlaten wat mij eens dierbaar was. Ik hoop dat gij nu beter voor Polly en Jessy zult zijn, en dat gij ze zoo goed als de anderen zult be handelen. Mogt God, in zijne eindelooze ge nade, de harten uwer onbuigzame familie ver anderen en hen doen inzien dat gij en zij eenen beteren vriend verloren hebben dan gij hem in zijn leven waardeerdet mogt mijn nooit stervende geest over u zweven en u voor alle leed bewaren Gij zult weer trouwen. Ik beklaag den ongelukkigen man die ooit onder uw dak komt beter ware het voor hem, met een’ molensteen aan den hals in de diepte der zee geworpen te worden. Er is een groot ver schil lusschen de glimlachjes in den winkel en het gegrijns in de binnenkamer. Gij kunt wanneer gij alleen zijt geen vriéndelijk ant woord geven. O dal bedrog niemand kou de het gelooven. Ik was altijd vrolijk in het bijzijn van vreemden, omdat ik niet wilde, dat iedereen zonde weten, welk eene ellendi ge rol ik speelde. Ik kan met waarheid zeg gen dal de mond heeft gelagchen, terwijl het hart bloedde. Gij wist, dat ik ongelukkig was, waarom deedt gij niet de minste po ging, om mijn leed te verzachten Neen gij deedt alles wat gij kondet om bel te verzwaren. En wanneer gij mijn kind naar de kostschool ziet vertrekken zie dan op haar neder als eene arme verlatene, als eene wees door uw wangedrag. Wanneer de wind waait en de sneeuw valt, overdenk dan deze regelen en zeg God vergeef hem zij ne zonden en neem hem in die hemelsche rustwaar alles vrede en geluk is.” De jury sprak het volgende vonnis uil Aan gezien de overledene zich in eene vlaag van zinsverbijstering heeft omgebragt moest de vrouw voor de regtbank geroepen eu door den president streng gestraft worden.” De president dacht echter, dat het beter ware, haar een afschrift van de uitspraak der jury te huis te zenden, luidende: «Tijdelijke zins verbijsteringveroorzaakt door huisselijke twis ten.” De jury stemde in dezen voorslag toe. Bij de begrafenis van den overledene vreesde men algemeen voor eene vijandige demonstra tie tegen de vrouw maar zij had zich door de vlugl gered. Eene overgroote menigte was op hel kerkhof verzameld. Sir John B. vroeger reeder te Liverpool, had zijne zaken geliquideerd, ne renten te komen leven zondere liefhebberij zulk verschillende soorten zen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1