MEOWS- EN ADVERTENTIB-RLAD VOOR DE STAD EN RET ARRONDISSEMENT SNEER. d c. 1859. No. 85. i4de Jaargang. ZATURDAG den 22 October. I Zïl ild 'I f 1 luil f 1 M 1 rl lijte'l ,-ad dl Jl vN kl -- - SNEEKER COURANT. BINNEN- EN BUITENLAND. IHmBIBMttllllJlIIIITOHIIIhr De jagten zullen worden geregeld Onderscheidene w ?re| OH I :e 'e<! Dl aan de gemeente. Zulk een open lijke opdragt hadden de bestuurders, zoo ver- die bij deze ge komen binnen- afgeleverd. Onder de gemeente Ameide werd dezer dagen in de nabijheid der eendenkooi een levend kind gevonden. Dat kind zeven we ken oud, was, zoo als later is gebleken daar nedergelegd door de moeder zelve eene onge- SNEEK, 21 October. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van den 18 dezer zijn met algemeene stemmen aange nomen de wetsontwerpen tot bekrachtiging van provinciale belastingen in Gelderland Zuid- en Noord-Holland Zeeland Friesland Groningen, Drenthe en Limburg, alsmede de wetsontwerpen tot wijziging vau hoofdstuk III der staatsbegrooting voor 1858 en verhooging van hetzelfde hoofdstuk der staatsbegrooting ■voor 1859. De hooge raad heeft op den 27sten Sep tember jl. een arrest gewezen dal vooral bij het naderend winterzaisoen niet onbelangrijk kan worden geacht. Op het door het openbaar ministerie aangs- teekeude beroep in cassatie van twee vonnis sen door de regtbauk te Zwolle in hooger beroep gewezen in zake C. en B. R. en G. R., landbouwers in Zwollerkerspel, heeft de hooge raad, met verwerping der cassatie, bevestigd het vonnis der regtbauk, waarbij op de daarbij ontwikkelde gronden is verslaan, dat het van gen van wilde ganzen met slagnetten en lok- ganzen, evenmin als de poging daartoe, zelfs op den grond van een’ ander, bij geene wet of wettelijke verordening is verboden, en al- zoo niet strafbaar is. Uit ’sGraveuhage wordt gemeld d. d. Voor Z. Maj. zijn alhier aan- aautal prachtige paarden-har en jagtwapeneu bestemd voor het spoor te komen. Onlangs heeft eene Fransche dame te Mounlchach blijken van bewonderenswaardi- gen moed aan den dag gelegd. Omstreeks middernacht drongen twee dieven, waarscliijn- lijk wetende dat haar echtgenoot afwezig was, hare woning binnen, grepen de vrouw', die alleen te huis was, aan, en wilden haar binden ten einde hun diefstal en misschien nog erger, ongehinderd te kunnen begaan. De Fran^aise bezat echter evenveel ligchaams- kracht als energie; het gelukte haar, zich uit de handen der roovers los te maken en naar een belendend vertrek te vlugten al waar twee geladene pistolen tegen den muur hingen. Zij greep die in der haast en schoot er een op een der dieven af, die haar ver volgde, zoodat deze dood voor hare voeten nederviel. Zijn medepligtige wilde vlugten maar alvorens de deur te bereiken werd hij door het tweede schot getroffen en viel ern stig zoo niet doodeiijk gewond, neder. Op het vernemeu der schoten kwamen de bu ren en de policie toeschielen die de boos wichten badende in hun bloed zagen liggen. Zij van wie zij hun slagtoffer hadden wil len maken stond bij hen terwijl zij gelijk, eene tweede Judith nog hare on verzoen lijke, vreesselijke blikken op hen gevestigd hield. Volgens een’ Parijschen brief in de Frank- forter Post-Zeitung f heeft Napoleon lil een werk voltooid, gelitrld Geschiedenis der ka nonnen met getrokken loop dat eerstdaags als een vervolg op ’s keizers vroegere werken het licht zal zien. Uit Napels wordt van den 15den ge schreven dat het op de grenzen van het rijk zamengelrokken leger reeds 50,000 man telt en de koning zelf zich er heen zal be geven overigens worden de krijgstoerustingen met ijver voortgezet en verwacht men dat de geheele legermagt binnen kort op voet van oorlog zal gebragt zijn. Te Venetie zijn thans negen bisschoppen of hunne vertegenwoordigers bijeengekomen. Het doel hunner vergadering is geenszins de behandeling van eenig geloofsartikel de vast stelling van een nieuw leerstuk of iels der gelijks, maar die heeren moeten zich bezig houden met het onderzoek der vraag welke nieuwe toestand uit de politieke beweging in Italië voor de geestelijkheid zal voorlsprniten Zij zijn niet weinig bevreesd, voor de eerste van het strafwetboek gemaakt. Te Vlaardingen eene gunstige verandering ih de haringvangst «voorgedaan. Den 15 dezer kwam aldaar een haringschip van de Noordzee aan met de ver blijdende vangst van ruim zestien lasten pe kelharing van voortreffelijke hoedanigheid ge vangen in volle zee om den Noord. Hierop volgde een berigt dat een ander schip in kor- i ten lijd negentien lasten haring had gevangen I en dat nog anderen zeer voorspoedig hadden gevischt. Een en ander geeft gegronde hoop, dat weldra groote'hoeveelheden zullen biiinen- en dat die haring tot matige prijzen en buitenlands zal kunnen worden 47 October: gekomen een uachementen de op het Loo bij gelegenheid van het St. Hubertsfeest te houden groote drijfjagten. De toebereidselen welke aldaar gemaakt worden, moeten zeer prachtig zijn, in costuum plaats hebben en op de wijze der Engelsche. voorname Engelschen zijn even als ten vori- gen jare lot het bij wonen daarvan uitgenoo- digd. Op zondag 9 dezer zijn op last van den aartsbisschop van Utrecht in de kerken van het aarls-diocees openbare gebeden afgekon- digd voor het heil der Katholieke kerk en het herstel van den paus in zijn wereldlijk gezag. Uit ’sGravenhage wordt gemeld d. d. 49 October: Tot raadsheer in den hoogen raad is benoemd mr. J. H. van der Sande raadsheer in het hof van Zuid-Holland. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 48 October Naar men verneemt wordt aan de militairen die zich in het hospitaal be vinden en bijna hersteld zijn zoo zij zulks verlangen eene maand verlof verleend tot Verdere herstelling. Daardoor zal meerdere ruimte beschikbaar worden voor de van el ders steeds aankomende zieken. Uit Amsterdam October nopens de staatsbegrooting den ten einde. I aanvankelijk besluit Breslau uitgegeven. Men sloeg er toen in Duilschland weinig acht op maar een boek handelaar te Londen liet het in het Engelsch overzeilen en deed het als een oorspronke lijk werk voorkomen. Zijne speculatie geluk te. Reeds zes uitgaven ieder van 10 12,000 exemplaren werden er van verkocht. Door dien opgang werd een Duitscher, Voigts- Retz op de gedachte gebragt er eene Duit- sche vertaling van te leveren in het volle vertrouwen dat hij een origineel Engelsch werk voor zich had. Deze vertaling eener ver taling kwam dit jaar in het licht eu daardoor de naam van den Duilschen schrijver, die op zulk een vreemde wijze zijn boek behan deld zag. Onlangs trouwde te North Shiels een sla ger. Toen de huwelijksplegtigheid was afge- loopen begaven zich de jonggehuwden met hunne vrienden naar eene herberg waar de flesch degelijk werd aangesproken. Van daar gingen zij naar een ander wijnhuis, waar het nog doller toeging. Toen de vreugd nu op het hoogst was, en de gasten alles behalve nuchleren waren trad eensklaps een oude vrijer der bruid in de kamer, pakte haar beet eu gaf haar een’ fermen zoen. Dit beviel ech ter den bruidegom niet en hij gaf den on- genooden gast een’ fikschen oorveeg. Deze ook niet lui, betaalde die beleefdheid met gelijke munt en nu outstond eene hevige kloppartij waarbij beiden op den grond geraakten. De mededingers spartelden eene poos rond toen de bruid die de grap verveelde, plotseling op sprong ze van alkander rukte en daarop ha ren ring van den vinger trok hem haren brui degom in het aangezigt wierp waarop zij met haren vorigen vrijer op den loop giug zonder dat het tot nog toe mogt gelukken haar op huwde dienstmeid wonende onder Meerkerk. Zij had het des middags te voren behoorlijk gekleed op slroo daar nedergelegd nadat zij te vergeefs had beproefd, hel voor de geringe som ter verzorging van het kind wekelijks door haar uitgekeerd verder te doen verplegen. Het kind wordt thans te Ameide behoorlijk verpleegd terwijl door den bnrgemeestsr pro ces-verbaal van de toedragt der zaak is opge maakt. Uit Arnhem wordt gemeld d. d. 48 Oc tober In den vroegen morgen van heden werd alhier nabij het station van den Rijn spoorweg gevonden het lijk van den dragon der B. Bij onderzoek moet het gebleken zijn, dat hij ten gevolge van misbruik van sterken drank is overleden. Vermoedelijk heeft hij zich te slapen gelegd of is gevallen waarna hij door eene beroerte moet zijn getroffen. De hoogleeraar L. Mulder, te Deventer, heelt van Z. M. den koning der Belgen de gouden medaille met de beeldlenis van Z. M. ten geschenke ontvangen. Als schrijver der Fransche verhandeling over het Evangelie van Mattheus, wien door bestuurders van het Haagsche genootschap ter verdediging van de Christelijke godsdienst de zilveren eerepenning is toegewezen heeft zich bekend gemaakt de heer E. de Muralttheol. doet, en eerste bibliothecaris te Petersburg. Terwijl bijna in geheel Nederland de tus- schenpoozende koortsen op eene hevige wijze heerschen en de sterfte alom de geboorte ver reweg overtreft, is het opmerkelijk, dat de ge zondheidstoestand in Zeeland zeer bevredigen- de resultaten oplevert. Zoo zijn in de afge- loopene maand te Middelburg geboren 57 kinde ren en overleden 52 personen, te Vlissingen geboren 51 overleden 13 en te Zierikzee geboren 55 en overleden 21. Om zich een denkbeeld te maken vau den ongelukkigen toestand van de beide esca- drons dragonders vroeger te Leeuwarden in garnizoen en thans te 's Bosch ingelegerd, diene dat van de 230 man thans slechts 50 onder de wapenen kunnen komen. De overige 190 liggen hier en daar aan de koorts. Uit Leeuwarden wordt gemeld d. d. 18 October: Naar men verneemt, hebben de heeren Reerink c. s.op hunne aanvrage om concessie voor den aanleg van spoorwegen andermaal eene afwijzende beschikking beko men. Uit Groningen wordt gemeld d. d. 17 October Pas zijn de feesten der akademie afgeloopen of reeds heeft weder op heden iu deze stad eene treffende plegtigheid plaats gegrepen. Heden morgen is namelijk in de Martinikerk het nieuwgebouwde weeshuis der Nederduilsche Hervormde gemeente ter vervanging van het oude en bouwvallige ge bouw datalvorens tot weeshuis te worden bestemd eerst monnikenklooster en later ge vangenis was, en toen nog twee eeuwen lang weezen tot een wel ruim maar ook wordt gemeld d. d. 19 Het onderzoek van de ontwerpen van 1860 loopt he- Men verneemt dat van het I den om dadelijk de ontwer- j somber verblijf diende op plegtige wijze pen nopens het strafwetboek te onderzoeken, I opgedragen is afgezien', en dat de kamer voor een’ kor ten tijd op reces zal uiteengaan. Dadelijk den aard van het geslicht zelveèn een aanvang worden i èu I VW....V.. heeft zich onverwacht de belangrijke som de gemeente. lljtkv lldUUVll (IC UvS na klaarde ds. A. T. Reitsma de weder-bijeenkomst zal met het onderzoek i legeuheid als spreker optrad, billijk geacht, aanvang worden i èn om den aard van het geslicht zelveèn lom de welwillendheid, waarmede de gemeen- van f 80,000 dus veel meer dan was gevraagd voor den bouw i beschikbaar stelde tegen de geringe rente van 5 pet. Overigens hield de heer Reitsma na dat de aanwezigen waaronder de weezen en hunne bestuurders, onderwijzers enz., hadden gezongen van den 105 Psalm het 1ste vers I eene toespraak naar aanleiding van Hosea 14; 5 Immers zal eene weeze bij U ontfermd wordenwelke woorden ook bijkans twee eeuwen op de weeshuispoort stonden terwijl hij besloot met heilbede en opdragt tot God, waarna ten slotte de gemeente met de weezen nog Gez. 96 zoog. Als een bewijs van het vreemde lot, dat boeken even zoo goed als menschen kan tref fen mag meu wel noemen het werk van dr. Felix Eberly, in 1846 onder den titel van: Die Gestirne und die Wellgeschichle,” doch zonder den naam van den vervaardigerte

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1