NIEUWS- EN ADVEllTENTIE-BL.il) VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. j h 1859. No. 86. 14de Jaargang- WOENSDAG den 26 October. I I I id '’l vl P I-,"' dj ;aj dj nd nl iel ej Of nu SNEEKER ra BINNEN- EN BUITENLAND. lui zou een het aan '.ld ih KJ F lil na iu id (lag v. het kantoor ijH ijk<| ■rei iW| w van u i leven helpen is i voor evenwel niet! Gij hebt allen uwe be- n en ik sta geheel alleen op de we reld. Welaan, ik geef mijn leven. De een i- J ge gunst, die ik nog van den goeden God heb vragen, is, dat het u nuttig moge zijn.” dezen uilroep sliet de edele neger zich betooverd waren. October een middel beproefd te ontdekken doch te vergeefs. Wij hebben een dergelijk geval onder Voorst ook beleefd. Bij een geacht ingezeten van deze gemeente, die nu naar Amerika is verhuisd gaf de karn sedert eenigen tijd geene boter meer. Hoe meer men karnde, boe meer de boterdeelljes afgezonderd bleven. Hij had met zijn gezin de vaste overtuiging, dat de karn betooverd was. Eindelijk kwam bij hem een gewoon doch verlicht landbouwer naar het verschij nsel on- derzoek doen en weldra gaf bij den raad om de heks door de dochters te doen verdrij ven. Zij moesten namelijk de karnton en al het gereedschap met kokend water goed af- wasschen en dit eenige malen herhalen, want, zeide hij de gewaande heks is alleen aan on reinheid toe te schrijven. Het middel was probatum. COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK. maken bekend dat in hun ne vergadering van heden van de schuld spruitende uit de negoliatie van ƒ50,000 tel gen 4 percent ten laste van de Stad is uit geloot no. 44, en van die van ƒ50,000 tegen 41/, percent no. 90 wordende de houders herinnerd, dat het kapitaal, tegen overgifle van de originele obligation en de onversche- neu coupons, kan worden ontvangen ten kan tore van den Gemeente-ontvanger te Sneek na den 4 Januarij I860. Tevens wordt de houder der obligatie te gen 4'percent no. 75 herinnerd, dat dezel ve ten vorigen jare reeds is uitgeloot en het kapitaal ontvangbaar gesteld. Sneek den 22 October 1859. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOVDA. De Secretaris 1IVGA. ingekomen ontwerp van ving van een kanaal door Holland op zijn smalst beval art. 1. Er zal eene vaart wor den gegraven, uitgaande van het Yen eene haven aan de Noordzee naar voorgesteld in het verslag op 1 Augustus 1859 door den daartoe benoemden raad van ne zonen of pupillen tot dat examen worden toegelaten moeten tot dat einde Vóór óf ui terlijk op den 15 November aanstaande een Verzoekschrift indienen aan den minister vaii marine. Alleen worden zoodanige jongelingen toegelaten die op den eersten Januarij van dit jaar het 15de levensjaar reeds en het 17de nog niet zijn ingetreden, en dus die géboren zijn in de jaren 1845 en 18'4, en die bij het vooraf te ondergaan geneeskundig onderzoek voor de zeedienst zijn goedgekeurd. Den 1 November a. s. zijnde den eer sten dingsdag van die maand zullen de herlst- vergaderingen geopend worden der staten van de verschillende provinciën. Voor eenigen tijd had te ’s Hage een be steller van de diligence van Van Gend en Loos het ongeluk des nachts te verliezen een’ zak, inhoudende eenige gelden en eene par tij bloembollen. De zak werd gevonden door zekeren C. Posma die den inbond daarvan zich toeeigende. Deze zaak als diefstal aan gemerkt zijnde, stond Posma deswege dezer dagen voor de regtbank te 's Hage teregt waarbij de subslituul-officier van justitie eene gevangenisstraf van één jaar requireerde. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 19 Oct.: Het provinciaal geregtshof heeft heden N. S. wegens feitelijkheid tegen de eerbaar heid met geweld ondernomen en uilgevoerd, en zulks terwijl hij als meester gezag had over vier der aangerande personen veroordeeld lot vijftien jaren tuchthuisstraf. Te Nieuwediep is den 18 October van Batavia als passagier van het schip Nieot aan - gekomen de kapitein van het Belgisch schip Constant, dat den 12 Julij jl. op een koraal rif bij de Carolinen-eilanden vergaan is. Bij dat ongeluk begaf zich de bemanning 18 per sonen sterk in twee booten. Na 43 dagen zwervens toen de levensmiddelen opraakten gingen de beide booten uiteen. De kleine boot met 5 man landde 2 dagen daarna op een der Pelew-eilanden van waar zij na een verblijf van 51 dagen, gelukkig door een’wal visvaarder werden opgenomen nadat de in boorlingen hun bijna alles ontnomen hadden. De 15 anderen in de groote boot bleven in- tusschen in zee zwerven. In de hoop van op het Philippijnsche eiland Mindanao te kunnen landen had de kapitein daarop laten aanhou den doch was door wind en weder uit den koers geraakt terwijl inmiddels de proviand was verbruikt en de ongelukkigen die reeds met hunne kleedingstukken den honger zoch ten te stillen eindelijk in hunne w; besloten door bet lot te doen beslissen hunner den overigen tot voedsel ken. De meesten waren dat de kapitein als niet commissie van geneeskundig toevoorzigt aldaar, op eene aan haar gedane vraag of het door haar noodig werd geacht, om door eenig tee- ken aan de woning, waar zich een of meer dere cholera-lijders bevinden van het bestaan dier ziekte te doen blijken heeft geantwoord, dat zij van oordeel is, dat hoewel de cho- lera-asisatica voor besmellelijk gehouden wordt, zij dit echter in eenen zeer beperkten zin is, en dat alzoo de algemeen heerschende vrees voor die ziekte door dien maatregel slechts noodeloos vermeerderd zoude worden, weshal ve zij dien niet kan goedkeuren. Vele jaren geleden werd te Dordrecht in het gast- en ziekenhuis verpleegd Aaltje van aden. Deze, in de vorige maand teZalt-Bom- mel in een gesticht overleden heeft uit er kentelijkheid hare nalatenschap, die op f 8000 9000 begroot wordtaan het sledelijk gast en ziekenhuis te Dordrecht vermaakt. De renten van het kapitaal moeten nog aan ee nen arbeider in Gelderland een’ neef van haar, gedurende zijn leven uitgekeerd worden. Uit Arnhem wordt gemeld d. d. 19 Oc tober: Heden morgen werd alhier met mili taire eerbewijzen ten grave gebragt het lijk van den gepensioneerden serjant E. Aan het kerkhof gekomen, werd het eerste salvo gelost, en hetzij dit te vroeg kwam, hetzij de gewe ren niet hoog genoeg aangelegd waren de voerman van den lijkwagen werd zoodanig door een schot getroffen dat zijn hoed ter aarde viel en hij eenige niet beduidende bloe dende wondjes in het aangezigt ontving, zon der verder letsel te bekomen waarna de be grafenis rustig afliep. Het is te hopen dat dit voorval voor het vervolg tot voorzigtigheid mag leiden. De Landbouw-Courant zegt In onder scheidene dagbladen vindt men opgeteekend dat te Muiderberg bij een’ boer, die 14 tot 16 koeijen melktgeen boter werd verkregen hoewel zijne koeijen schijnbaar gezond zijn. Door huurlieden werd als zeker beschouwd dat óf de koeijen óf de karnton met de ge reedschappen betooverd waren. Er werd op 5 October een middel beproefd om de heks SNEEK., 23 October. Van den 15den tot en met den 21 dezer zijn in deze provincie 53 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 2275. Jl. zondag morgen werd aan de Hervorm de gemeente alhier bekend gemaakt dat de weleerw. zeer gel. heer ds. P. van Limmik pred. te Zaandijk, de beroeping herwaarts heeft aangenomen. Bij besluit van 1G Oclober 1839 no. 62, heeft Z. M. de tractementen van de ko lonels hij den generalen staf, hel corps der genie en sappeurs de wapens der artillerie en en kavaleriede milit. intendance en de ge- neesk. dienst bij het leger in Ned. Indie, met GOt» ieder alle luitenants-kolonels en ma joors met 480 ieder, en alle kapiteins met J 560 ieder verhoogd en het jaarlijksch be drag der tractementen van de hoofd- en ver dere officieren bij het leger in Ned. Indie, te rekenen van 1 Januarij 1860, vastgesteld als volgt: Generale staf, genie en sappeurs, ar tillerie kavalerie milit. intendance genees kundige dienst: kolonel ƒ10,000, luitenant- kolunel ƒ7580, majoor 3580, kapitein 4200, 1ste luitenant ƒ2250, 2de luitenant ƒ1950. Infanterie, plaatselijke staf, betaal- of kwar tiermeesters: kolonel ƒ10,200, luileuant-ko- lonel ƒ6780, majoor 5580, kapitein5600, 1ste luitenant 2100 2de luitenant 1860. Men verneemt dat het Z. M. den ko- ning behaagd heeft te benoemen tot ridder der orde van heer Charles Paeile bibliothecaris en archi varis van de stad Rijssel schrijver van een werk getiteld Essai historique et critique sur I invention de l'imprimerie reglen van Nederland en f Coster op de eer der ontdekking van in hel licht gesteld en gehandhaafd worden. Z. M. 1 arrond.-regtbank te Heerenveen den heer mr. Mannen riep hij eene of andere reden an hoop wie zou verslrek- den Nederlandschen Leeuw den ken. De meestee waren hierbij van oordeel i,:ki :..i i.: dat (]e kapitein, als niet aan boord kunnende gemist worden aan die loting geen deel zou ne- men, terwijl anderen zich daartegen bleven om verschillende andere re- e van de loting onthielden. In een neger, die te Muiderberg hetzelfde recept moeijelijk te zeggen. De oorzaak van het niet bijeenkomen der boterdeelljes kan aan het voedsel der beesten en andere oorzaken te wijten zijn. Uit Aleppel wordt gemeld d. d. 21 Oct.: Gisteren namiddag wilde de Friesche postil jon van het kantoor naar huis rijden toen I het paard, wegens de moeijelijkliéid om langs den Nieuwen Weg te rijden door de vele wagens die daar bij gelegenheid van de weekmarkt in verschillende rigtingen stonden op hol geraak te. De postiljon sprong uil de kar doch paard en kar stortten in het water. Onmiddellijk sprong de postiljon S. Emmerik genaamd weder op de drijvende kar en sneed het paard los hetwelk spoedig door de toegesnelde me nigte werd gered. De postiljon trachtte daar op uit de kar de goederen, daarin nog aan wezig, te redden, hetwelk hem ook ge lukte, terwijl alles zonder verdere ongelukken is afgeloopen. Het ware te wenschen dat op het plaatsen der wagens langs den Nieuwen Weg een beter loezigt konde worden gehouden. Uit ’s Hertogenbosch wordt gemeld d. d. Heden werd voor het provinciaal aan vete toch was dit ééne slagtoffer niet vol- Nadat dit afschuwelijk voedsel hoe I was, er een tweede vallen. Thans werd er evenwel zonder tegenkanting geloot, waarna tweede neger, door het lot aangewezen door een pistoolschot van bel leven beroofd en werkelijk lot voedsel gebruikt werd. Onder zulke hagchelijke omstandigheden zijn de schipbreukelingen eerst na 81 dagen om- zwervens te Doreth, in de Geelvinksbaai, aan gekomen. De kapitein vertrekt thans met de eerste gunstige gelegenheid naar Belgie. In de zitting van den gemeenteraad van Leyden werd medegedeeld dat de plnnlselijke 20 Oct. .eriewaarin de verzetten en zich Lourens Janszoon denen insgelijk die kunst i dit hagchelijk oogenblik vraagt te Sidney op het schip geëngageerd was, het heeft benoemd tot president der woord: Mannen riep hij ieder 1 j heeft de eene of andere reden om zijn H. R. Warmolts thans regler in die regtbank. liever te behouden; de redenen bestaan Het bij de tweede kamer der slalen-ge- i mij neraal ingekomen ontwerp van wet, ter gra- (trekking? I Amsterdam, langs te door Holland op zijn smalst met 'Met het plan, i een’ dolk in het hart en stort te levenloos neder. - En den doende. waterstaat uitgebragt behoudens de afwijkin- [ook met de verdeeling werd gerekt, verleerd gen van het plan die wij noodig mogten j moest achten. Art. 2. De kosten van dit werk gezamenlijk geraamd op eene som van 18,590(000zullen w'orden gedragen door den Staat. Den 28 November aanstaande en vol gende dagen zal, aan het locaal van het de partement van marine te ’s Gravenhage een vergelijkeed examen plaats hebben van jonge lieden die tol scheepsklerk bij de Neder- landsche zeemagt wenschen benoemd te wor den. Het getal der opene plaatsen is zes. Ouders of voogden die verlangen dat hun-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1