EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARONDISSEJ1ENRT SNEER. NIEUWS- I 1859. No. 81. ZATURDAG den 29 October. 71 ild M SNEEKER het begin der BUITENLAND. i n i ziekten heete localen. ijkt ■rel ■ad dj 'f ml eene zeer belangrijke Geheele dorpen, dat land, gaan tot om naar men het concordaat te bij bleef lijden ziekte voor doo- b ij langer gevangen Als laatste redmiddel wendde zich de Z. M. van zijn makende de maatschappij ding van straf te verleenen. Een Belgisch blad de Courr. de Char leroi, bevat het volgende berigt Een persoon die van Bergen in Henegouwen is aangeko men meldt een feit hetwelk in die stad eene levendige belangstelling heeft opgewekt, namelijk de ontdekking van een geneesmiddel tegen de cholera. De geneesheer Défontaine heeft beproefd, het elctro-galvanisme op dè cho- leralijders toe te passen en heeft buitenge meen gunstige uitkomsten verkregen. Vijftien lijders, waarvan sommigen in hopeloozen toe stand verkeerden, zijn dezer dagen aan de be handeling van dr. Defontaine onderworpen, en allen, zonder uitzondering, zijn binnen wei nige uren gered. Tien a 12 minuten na de aanvaarding der bewerking begonnen de voor naamste kenteekenen der ziekte te verdwijnen de warmte herstelde zich en eene ruime trans piratie ontstond bij de lijders. Indien deze gunstige uitkomst zich bevestigtdan zal deze toepassing der electricileit in de geneeskunde als eene der belangrijkste ontdekkingen kunnen worden beschouwd, welke in de laatste jaren zijn geschied. Uit Madrid wordt van den 25 dezer ge meld Gisteren is de oorlog aan Marokko verklaard. Er heerschte algemeene opgewon denheid. Deputalien van alle partijen en van de drukpers hebben aan de regering hare on dersteuning toegezegd. In Boheme doet zich godsdienst-beweging kennen, vooral in het noorden van de Protestautsche leer over, zegtaan de toepassing van ontkomen. Berigten uit Rome van den 92 dezer melden dal de pauselijke regering berigt heeft ontvangen dat de bisschop van Rimini en andere priesters zijn in hechtenis geno men. De overheden van Pesaro hebben brie ven in beslag genomen van zendelingen, waar bij de provinciën aan het gezag des pausen onderworpen tot opstand worden opgeruid. vervolge op dat toekenning van genen der zee- verovering van KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK doen te weten, dat van Maan dag den 51 October tot en met Zaturdag den 5 November, des Voormiddags van 9 tot des namiddags 1 uur ter Stads Secretarie voor de belanghebbenden verkrijgbaar zullen zijn de ingevulde Palentbladen voor het dienstjaar 4859/60 tegen overgave van het door den Ontvanger aan een’ ieder afgegeven recu en bovendien voor zoo veel de drankverkoopers betreft, tegen vertoon der kwitantie van be taalde belasting; zullende na dien tijd de on afgehaalde patenten door den Deurwaarder der Rijks belastingen tegen betaling van 10 cents aan de huizen der belanghebbenden worden bezorgd Sneek den 29 October 1859. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WOUJDA. De Secretaris HAGA. BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK 28 October. Men verzekerde, dat de antwoorden der regering over het spoor- weg-onlwerp nog deze week bij de tweede kamer zouden inkomen dat de tweede kamer onverwijld, en wel reeds donderdag den 27 de zer zou vergaderen en dat de beraadslagingen over bedoeld ontwerp tegen de volgende week zouden worden vastgesteld. Intusschen heeft die vergadering, uit hoofde van een ongenoeg zaam getal leden geen plaats gehad. Men verzekert wijders, dat de regering het aanhan gige ontwerp thans onveranderd aan de goed keuring der kamer zal onderwerpen en datin afwachting van de beslissing daarover aan alle verdere aanvragen, zoo van de heeren Ree rink c. s. Wolterbeek c. s. als van anderen geen gevolg zal worden gegeven. Eerst dan als het ingediende ontwerp in eenig opzigl dooi de vertegenwoordiging niet mogt worden be krachtigd zouden nieuwe aanvragen in aanmer king kunnen komen. Z. M. heeft benoemd tot ontvangers der registratie en domeinen te Beetsterzwaag den heer F. J. Posthumus thans ontv. der registr. en domeinen te Lemmer; te Lemmer, den heer D. van Goensthans surnumerair der registratie en domeinen. Bij kon. besluit van 24 dezer zijn ten van 8 Febr. 1859 houdende eervolle belooningen aan dle- en landmagt die zich bij de Djambi op 6 Sept. 1858 heb ben onderscheiden alsnog benoemd tot ridders der 4e kl. van de Militaire Willemsorde de offic. van gezondheid 2e kl, van het leger in Oost-Indie T. J. Jorritsma, en de thans met verlof hier te lande aanwezige 2e luit, der inf. van genoemd leger J. D. de Bruin. Op den 8sten November aanstaande zal voor het provinciaal geregtshof in Noord-Hol- land behandeld worden de zaak van W. S. van Hulst, oud 22 jaren, kleêrmakerge boren en wonende te Amsterdam beschuldigd van moedwilligen doodslag. Uit Gouda w’ordt geschreven Naar men verneemt is het aan een onzer stadge- nooten den heer J. van Berkel na vele po gingen mogen gelukken eene uitvinding te doen, welke der nijverheid tot voordeel en den heelt thans dezen man bewoners in de nabijheid van fabrijken enz. I teruggegeven door hem volledige kwijlschel- tot groot gerief zal verstrekken. Het is ge noemden heer namelijk gelukt, een toestel te vervaardigen waardoor de rook van de vuren der stoomketels enz. zoo niet geheel dan toch voor het grootste gedeelte verbrand wordt.” Volgens het Handelshlad is de graaf van Chambord voornemens, in den omtrek van Arnhem een landgoed te koopen. Van zijnent wege zou reeds voor het landgoed Overbeek te Velp f 190,000 zijn geboden. Z. H. is het in Arnhem’s omstreken bij uitstek bevallen inzonderheid behaagde hem het jagtvermaak op de Veluwe en een groot genot was voor hem het vrije leven zonder etiquette en eeq de jeuner, waarbij het heideveld tot tafel diende. Naar men verneemtzullen de 2 esca- drons van het 4e reg. dragonders, te ’s Her- OOSTENRIJK. In den brief van onzen Pa- rijschen correspondent wordt melding gemaakt van een artikel in den Constitutionel over keizer Frans Joseph. In bedoeld artikel komt o. a. bet volgende voor Toen keizer Frans Joseph graaf Goluchowski de portefeuille van binnenlandscbe zaken aanbood, was de graaf zoo verrast dat hij bij het eerste onderhoud hetwelk hij met den keizer had lot dezen zeide Uwe Majesteit vergeet dal ik een Pool ben.” Gij zijl Ooslenrijkerant- woordde Frans Joseph. «Ik ben Oosten- rijksch onderdaan hernam Goluchowski doch behoor tot de Poolsche natie.” «Wel nu sprak toen de keizer, gij zijt een Sla- voniër en steeds heb ik het meest op mijne Slavische volken gerekend.” Goluchowski stel de vier voorw7aarden waarvan hij de aanne ming van den ministerpost afhankelijk maak te: 1) de oprigting van een ministerie van oorlog 2) het terugbrengen van hel leger op den voet van vrede 5) de invoering van ge westelijke vertegenwoordigingen; 4) een liberale gemeentew’et. Aan de twee eersten is reeds zoo goed als volkomen voldaan de twee laat- slen wachten nog op uitvoering, en ofschoon de toekomst der Oostenrijksche monarchie daarvan afhangt, is het slechts uit enkele concession op te maken dat men aan de ver wezenlijking er van denkt. WEENEN, 24 October. Te beginnen met heden zullen de met November vervallende Metall. coupons alhier worden uitbetaald. FRANKFORT, 25 October. In de bijzon dere berigten uit Weenen wordt verzekerd dat men het in zoover met elkander eens is gew'orden dat de groothertog van Toskane naar Florence zal terugkeeren met eene co"n- stitutie welker naleving door de verdere con tracterende mogendheden zou worden gewaar borgd dat een deel van Parma, namelijk Massa en Carrara aan Sardinië zou verval len en dat Parma door Modena en Reggio daarvoor schadeloos zou worden gesteld ter wijl aan den hertog van Modena eene ver goeding in geld zou worden verstrekt dat het nog niet zeker was, of er een con gres zou wmrden bijeengeroepen maar dat in dergerlijk geval, deze vereeniging alleen zou dienen om te bevestigen hetgeen, waar over men het te voren langs den diplomalie- ken weg reeds eens was geworden. De voorstanders van het herstel der Itali- aansche hertogen verzekeren dal de groother tog Ferdinand weder in Florence zal zijn ge vestigd, nog vóór dal het congres zal bijeen komen. De paus moetvolgens deze berigten op aandrang van Oostenrijk en Frankrijk heb ben toegegeven om de legatien zoo het heet, te seculariseren (wereldlijk te maken). togenbosch in garnizoen in maand Januarij a. s. naar hun vorig garnizoen te Leeuwarden terugkeeren. Uit Harlingen wordt gemeld d. d. 25 October: In de afgeloopen week is het over schot van ons garnizoen met nachtleger en alle compagnies-eigendommen naar Leeuwar den vertrokken, liet getal manschappen was reeds tot een onbeduidend getal ingesmolten, maar uit de omstandigheden van bet vertrek schijnt men te moeten opmaken dat er geen plan bestaat Harlingen voortaan weder met garnizoen te bedeelen. Is het eene misken ning? Is het eene rehabilitatie der lagere volksklasse welker oproerigheid in 1847 de inlegering van garnizoen bewerkte? Uit Harlingen wordt gemeld d d. 24 Oct.: Gisteren morgen is, ten gevolge van den Imo gen stand van het buitenwater, de hoofddam gesprongen, die in de noorderhaven was aan gelegd ten behoeve der groote reparatie aan de groote sluis. In een oogenblik was de kolk vol water, zóodal het werk der kanaalverbe- tering hierdoor oponthoud heeft gekregen. De Winschoter Courant maakt gewag van het antwoord van den heer W. de Sit ter, in de zitting van den gemeenteraad van Groningen gegeven op eene vraag van prof. De la Faille, over de ventilatie (luchtverversching) der nieuw gebouwde schoollocalen, en voegt daarbij de volgende, vreesselijk ware en voor alle ge meen tebesturen meer dan menige andere zaak der ernstige overweging waa Jige opmerking Nu de winter nadert, zullen zeker weder bij vele kinderen zich de kiemen voor borst en bloedspuwingen ontwikkelen in de en benaauwde alhmospheer veler school- In sommigen vermeel deren de stoven den stank. Door de maatregelen welke de hoofdstad dezer provincie neemt, zal de ruwe barbaarschheid die met de tedere longen der kindertjes speelt op den duur wel ophouden. Tot zoo lang moet de onzigtbare moord maar zijnen gang gaan.” Zaturdag jl. had te Nieuwolda een droe vig ongeluk plaats. De schipper Jan Ooslland had het voornemen, om met eene lading stroo te vertrekken maar viel van het schip in het Zijldiep. De vrouw roept om hulp, maar dewijl het nog vroeg in den morgen was, ver liep er eenige tijd en daar ook de duisternis nog de redding bemoeijelijktehield het nog langer aan eer het mogt gelukken hem op te halen en toen w'as bij reeds een lijk. Het W'as een man in de volle kracht zijns levens, en bekend als een goed oppassend man en va der. Hij laat een zwangere vrouw en vier kinderen na. De toestand der vrouw laat zich beter gevoelen dan beschrijven. Aan de Nieuwe Rotterd. Ct. wordt uit ’s Hert ogen bosch geschreven dat een der in het tuchthuis aldaar gedetineerden een per soon ter zake van het afleggen van eenen valschen eed waartoe hij was omgekocht tot vijf jaren tuchthuisstraf veroordeeld zich niet aan zijne gevangenschap heeft kunnen gewennen en aangetast werd door het zooge naamde heimw’ee waaraan zoodat de geneesheeren zijne delijk verklaarden zoo bleef. veroordeelde tot den koning. grondwettig prerogatief gebruik den heeft thans dezen man aan COURANT ti vl d r r<l ie ■ed e. ji

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1