EN ADVERTENTIE-I'LID VOOR DE STAD EN DET ARONDISSEHENHT SNEEK. NIEUWS- 14de Jaargang 1859. No. 88. den 2 November. WOENSDAG ;n' ll]J I. |ijk‘ brei dl ’r Mil ret I SNEEKER C0ÜRANT. BINNEN- EN BUITENLAND. j lui ie k Ie bi Mi alt S' cl val r< ze van van f 50,000 le de Stad is uil- van ƒ59,900 tegen e bij de conferentie vervangen, het Gelderscli Advertentieblad leest De aardappelen zijn dit en bovendien duur dit is oogen- een groote ramp voor de behoefti- Oogenschijnlijk Ja, want wat de die klasse aangaatzoude hel ge- wanneer ze zeer goedkoop Immers zijn de aardappelen zeer goed - "i er huisgezinnen, vooral inde steden die volstrekt niets dan aardappelen eten en toch is liet een voedsel, dat vooral voor kinderen zeer nadeelig is, dewijl de aard appelen de groeikracht en de ontwikkeling niet sterk bevorderen en voornamelijk klier ziekten veroorzaken. Het groot aantal lotelin- gen, welke met de loting onder de maal zijn, moet groolendeels aan het uitsluitend eten van aardappelen worden toegeschreven. In eene van de koloniën, waar meestal kinderen verpleegd worden, werd vóór de aard appelen ziekte het roggebrood vermengd met een derde aardappelen en de middagkost met twee derde. Wat was er hel gevolg van De ziekenzaal was altijd opgevuld met kinde ren, die lijdende waren aan klierziekten. De aardappelen-ziekte had plaats, de voeding geschiedde nu geheel zonder aardappelen de kinderen werden gezond en de ziekenzaal ge sloten. I I I I I II I BURGEMEESTER en WETHOUDERS van I de Stad SNEEK maken bekend dat in hun- ne vergadering van heden, van de schuld, spruitende uit de negotiatie gen 4 percent ten laste van geloot no. 44en van die 4‘/2 percent no. 90wordende de houders herinnerd, dat het kapitaal, tegen overgifie van de originele obligatien en de onversche nen coupons, kan worden ontvangen ten kan tore van den Gemeente-ontvanger te Sneek, na den 4 Januarij 1860. Tevens wordt de houder der obligatie te gen 4'2 percent no. 75 herinnerd, dat dezel ve ten vorigen jare reeds is uitgeloot en het kapitaal ontvangbaar gesteld. Sneek den 22 October 1859. Burgemeester en Wethöudbrs voornoemd WOITDA. De Secretaris 1IASA. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK, gelet op de resolutieu van den Heer Staatsraad Gouverneur dezer pro vincie van den 14 September 1855, no. en van den 28 December 1844, no. 158 maken door deze aan de belanghebbenden be kend dat, ingevolge art. 27 der wet op het Personeel van den 29 Maart 1855 (Ataats - Idad no. 4), een ieder gehouden is aangifte te doen van zoodanige perceelen welke op den 15 Mei dezes jaars niet in gebruik waren, of, door eenen huisbewaarder bewoond zijnde, gedurende den loop des dienstjaars in gebruik genomen of van mobilair voorzien worden voor het aanschafferl van meerdere dienst- en werkböden of paarden dan op den 15 Mei worden gehouden en eindelijk voor het aan wenden tot belastbaar gebruik van zoodanige voorwerpen van de 5de en 6de grondslagen als aanvankelijk tot onbelastbare einden aan gelegd of gebezigd zijn, zoo mede van paarden die in den loop des jaars het tweede viertal hunner melktanden hebben verloren. Zullen de de aangiften hiervan moeten geschieden ten kantore van den ontvanger, alvorens die om standigheden komen te ontstaan. Wijders wordt hierbij herinnerd dat, naar luid van art. 7 der wet van den 24 April 1845 {Staatsblad no. 15), van alle gebouwen, Welke nieuw gesticht vernieuwdvergroot of uitgebreid worden door de belanghebben den binnen zes maanden na de in gebruik stelling dier perceelen of nadat dezelve voor het eerst geheel of ten deele worden betrok ken, aan de Zetters der gemeente aangifte moet worden gedaan daar bij verzuim dier aan gifte wordt verbeurd de aanspraak op de vrijdommen welke bij de wet van den 28 Maart 1828 {Staatsblad no. 8) wegens die gebouwen zijn toegekend. En opdat deze kome ter algemeene kennis- sezal deze worden afgekondigd zoo als ge bruikelijk is. Sneek den 29 October 1859. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOITDA. De Secretaris HAOA. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en de Stad SNEEK doen te weten, dat dag den 51 October tot en 5 November, des voormiddags van namiddags 1 uur ter Stads Secretarie de belanghebbenden de ingevulde Palentbladeu 1859/60, tegen overgave Ontvanger aan een’ ieder afgegeven reed en bovendien voor zoo veel de drankverkoopers betreft, tegen veftoon der kwitantie van be taalde belasting; zullende na dien tijd de on afgehaalde patenten door den Deurwaarder der Rijks belastingen tegen betaling van 10 cents aan de huizen der belanghebbenden worden bezorgd Sneek den 29 October 1859. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WOITDA. De Secretaris IIAGA. SNEEK., 1 November. Van den 22sten tot en met den 28 Oct. zijn in deze province 21 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars2294. De tweede kamer der stalen-generaal heeft op den 29 October weder niet kunnen ver gaderen wegens on Voltalligheid. Het eindver slag is gereed over de ontwerpen amortisatie en aanleg noorder-en zuider-spoorwegen. Men verneemt, dat de regering ten ge volge van de daartegen gerezene bedenkingen, heeft afgezien van het voornemen, om door de provinciën en gemeenten in de kosten van den aanleg van spoorwegen en daarmede in verband staande werken te doen bijdragen. Uit ’s Gravenliage wordt gemeld d. d. 28 October Naar men verneemtbeslaat bij eenige leden van de tweede kamer der sla- ten-generaal het voornemen, om vóór of bij het begin der beraadslagingen over het ont werp spoorwegen eene motie te doen ten einde de rigting der lijnen in het wetsont werp op te nemen en die alzoo aan de be raadslagingen en de beslissing der kamers te onderwerpen. Uit 's Gravenhage wordt gemeld d. d. 28 Oct.; Het antwoord der regering op het ver slag der tweede kamer, rakende de spoorwe gen behelst eene uitvoerige wederlegging der argumenten van de bestrijders in de afdeeiin- gen. Slechts na rijp beraad is de regering geko men tot de geconcedeerde lijnen. Ook thans wordt dus het ontwerp zoo wat de noorder- als de zuiderlijn betreft alsmede het verbindingspunt te Arnhem, door de re gering gehandhaafd. Een meer geconcentreerd stelsel zon geene ver mindering van uitgaven opleveren, noch de gemeenschap voor het binnen- en buitenland verbeteren. Bovendien is de te Amsterdam en Utrecht verlangd wordende Utrechtsch-Kuilen- borgsche-lijn eene der kostbaarste, die zou kun nen gemaakt worden wegens de vele moeije- lijkheden ter zake de waterstaats-belangen en zou ruim 20*/w millioen waaronder alleen 16 millioen voor bruggen enz., moeten kosten. De regering onderwerpt dus haar ontwerp onveranderd aan de discussiën der kamer. Men verneemt dat aan de werkplaatsen van den rijkstelegraaf eenige opzigters zullen worden aangesteld. De aspiranten voor die betrekking moeten smidsbazen zijn en zullen vergelijkende proeven van bekwaamheid moe ten afleggen. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 27 Oct. Gisteren voormiddag ten 10 uur is graaf Colloreda te Zurich overleden. Hij wordt door graaf Caroly als eerste Oostenrijksche gevol magtigd In men het volgende jaar niet best schij nl ijk ge klasse, voeding van wis niet beter zijn waren. I WETHOUDERS van kooP> ^n zijn van Maan- met Zaturdag den 9 tot des voor verkrijgbaar zullen zijn voor het dienstjaar van het door den In den aardappel is bijna geen voedsel ieder kan dat zelf beproeven. Men neme daar toe een’ kop aardappelen raspe die in eenen schotel met wateren het meel valt dadelijk naar beneden wanneer dit mengsel een paar uren gestaan heeftgiete men voorzigtig bet water er af, en legge dat natte meel op een papierlate het druogen en men zal maar een klein theekopje met aardappelmeel ver krijgen. De aardappel is eigenlijk min of meer een bedrieger, wat de voeding betreft. Laat een arbeider eene goede portie gort eten hij zal zeggen Het is een lekker eten maar daar kan ik niet op werken.” Wat is de oorzaak De gort verleert spoedig, en geeft kracht en vormt vleesch maar de vezelstof van deu aard appel verleert niet, en blijft op deu krop van de maag liggeti. «Erwten boonen roggenroOh flJSu en gort zijn goede voedingsmiddelen, en eene verstan dige moeder, die het wel met hare kinderen meent, zal thans geene dure aardappelen koo- pen als zij rijst en gort voor denzelfden prijs en mogelijk nog goedkooper kan krijgen.” Deu 22 is te ’s Hertogenbosch in den ouderdom van 84 jaren overleden de heer A. Heeren R. K. priestervroeger pastoor en deken van Oirschotstichter en rector van het huis der zusters van liefde aldaar. In zijn leven heeft hij zijn geheel vermogen (ruim ƒ100,000) aan het geslicht geschonken. Te Brussel spreekt men van de waarschijn lijkheid eener huwelijksverbindlenis lusschen den graaf van Vlaanderen en eene Nederland- sche princes. De talrijke banden die door geschiedenis, zeden en gemeenschappelijke be langen tusschen Belgie en Holland bestaan kunnen door deze verbindlenis der beide dy- nastiën nog inniger vereenigd worden. Uit Antwerpen meldt men van 27 Octo ber, dat het dien dag te 10 uur is gelukt de lijken der twee bekende slagtoffers van deu brand in het entrepot de heeren William Lyen en Joachim Janssens uit de puinhoo- pen op te delven. Beiden verkeeren in zulk eenen afgrijsselijken toestand dat zij naauwe- lijks kenbaar waren. Met betrekking tot de verschrikkelijke schipbreuk van het Belgische schip Constant, welks bemanning in Nederl. Indie zoo mensch- lievend werd behandeld en welks gezagheb ber de heer Uytenhoven de vorige week hier te lande aangekomen eu daarop naar Antwerpen is vertrokken verneemt men na der dat in onze Oost-Indische bezittingen ten behoeve der bedoelde schipbreukelingen is ingezameld de som van ƒ5245, dus ver deeld: Ternate ƒ520, Samaraug 1410, Ba tavia ƒ200, Soerabaya ƒ1515. In het paleis van den senaat te Parijs is vrijdag jl. een hevige brand uilgeharsleu. De zaalwaar de vergaderingen gehouden worden is geheel en al vernield. Vier personen zijn ernstig gewond. De galerijen het museum de bibliotheek, de troonzaal de archieven hel historische kabinet enz. zijn echter geheel be houden gebleven. De zaak vau Leonie Chereau wegens den roof van het kind van deu heer Hua, zal, naar men verzekert op zaturdag 12 Novem ber e. k. voor het hof van assises te Parijs behandeld worden De beer Anspach zal het hof presideren de advocaat-generaal Barbier het openbaar ministerie waarnemen, en de advo caat Lachaud de beschuldigde verdedigen. Naar het schijnt, heeft Leonie Chereau na hare ar restatie de ligtzinnigheid welke haar tol de misdaad heeft gebragt laten varen. Hare finan ciële omstandigheden veroorloofden haar, zich eenige van die kleine verzachtingen van hel ge vangenisleven te verschaffen, die anderen ont beren. Zij heeft echter alles geweigerd wat buiten den regel van dat leven ging, eu zelfs verkozen om even als de andere gevange nen zwart brood te eten alles onder be tuiging, boete te doen voor heldoor haar mis- drevene. De maire van Brest heeft een besluit uitgevaardigd tegen de dronkaards hetgeen aldus luidt: «Iedereen, die beschonken op den openbaren weg ligtof ten gevolge van vi "i ?r f

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1