NIEUWS- EN ADVERTENT1E-IILAD VOOR BE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 4 "I .v| n J ?r] k1 u 1“ j 1859. No. 89. ZATURDAG den 5 November. f 14de Jaargang. a I "1 1 - 1 I C. Dezer dagen had te Aken een brutale dief- SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. een een f via naar van (.ld al J ia V t COURANT. .0-1 Nil lui] lij] hjH erej iril ze] oefl le J *1 van Frankrijk heeft het van den consul 'rik f Y Uit Leeuwarden word gemeld d. d. 1 Nov.: Gisteren avond werd alhier ter gelegen heid van den gedenkdag der Hervorming eene bijeenkomst gehouden van de leden der onder scheidene Protestantsche vereenigingen met hun ne vrouwen, gelijk dit sedert eenige jaren hier gebruikelijk is. De spreekbeurt werd door dr. L. Proespredikant alhier, vervuld, die tot onderwerp zijner rede gekozen bad: Italië, niet betrekking tot de kerkhervorming. Door den heer mr. S. van Haersma Buma werd daar na tot bijdrage voorgedragen hel dichtstuk Me- rula” van den heer de Buil. Uit Heerenveen wordt gemeld d. d. 28 October Heden had alhier plaats de aanbe steding van het leggen van eenen kunstweg van de Lemmer naar Donkerbroek met ee nen zijtak naar Oldeberkoop in de gemeen- SNEEK4 November. Bij het onderzoek in de afdeelingen van de tweede kamer der sta- ten-generaal omtrent de vraag, of het voorstel van den heer Sloet tot afkoopbaarslelling der tienden in overweging zal worden genomen was de groote meerderheid daaromtrent zeer ongunstig gestemden gaf zij den voorsteller in overweging om zijn voorstel terug te nemen, daar er geen uitzigt bestaat, dat de eerste ka mer het nu zal aannemen. Door den minister van oorlog is aan de chefs van de corpsen infan terie eene circulaire gerigt waarbij kennis gegeven wordt, dat aan de onderofficieren en korporaals, tot gemelde corpsen behoorendedie genegen zijn bij het Indische leger over te gaan eene premie zal worden toegekend voor de onderofficieren van ƒ140 en voor de korporaals van ƒ125. Het Bnlaviaantch HandelMad meldt het volgende Wij ontvangen het belangrijk en ons verheugend berigtdat Z. Exc. de In it. generaal J. van Swieten kommandant van het Indisch leger, zich in persoon zal belasten met het opperbevel van de expeditie tegen Boni. Met 14 November 1859 zal naar de be palingen van het koninklijk besluit van 25 November 1858no. 71 aan ’s rijks munt te Utrecht aangevangen worden met het kos teloos onderwijs in de essaikunde. Dege nen die de lessen wenschen bij te wonen behooren zich daartoe schriftelijk tot het munt- collegie te wenden. De vereischten waaraan moet worden voldaan vinden belanghebben den in de Staatt-Courant van den 2 dezer. Directeuren van het Nederl. Nijverheids- congres hebben den minister van binnenl. za ken een adres toegezonden waarin gevraagd wordt, dat de regering den ijk der gasmeters moge verpligtend maken. Door de algemeene synodale commissie zijn de aanzoeken om toelagen aan noodlij dende kerken in onderscheidene provinciën gesteld in handen van de daarvoor benoemde correspondenten. Uit Gouda wordt gemeld d. d. 50 October Eene vreesselijke misdaad is in de naburige gemeente Reeuwijk gebeurd. Een boer ging, vergezeld van zijnen knecht, gisteren morgen te vijf ure naar het land om te melken onder weg ontmoetten zij een schuitje met drie bun onbekende personenwaarop zij echter verder geen acht sloegen. Men stelle zich intusschen de vertwijfeling voor bij hunne terugkomst toen men de achtergeblevene vrouw vreesselijk verminkt en reeds overleden vond terwijl al les wat slechts eenige waarde had was ont vreemd geworden. [Door den commissaris van policie te Gouda is de vermoedelijke dader reeds aangehouden.] Uit Hoorn wordt gemeld d. d. 26 Oct.: Eene jonge vrouw die hier ter stede in on- eenigheid met haren man leefdeontnam zich dezer dagen op eene zonderlinge wijze het le ven. Zij had tot het opzamelen van regen water op de plaats een groot vat staan dit was door den menigvuldig gevallen regen ge heel vol daarin stortte zich nn de ongeluk kige en vond daar ook haren dood. Haar on gevoelige echtgenoot, die haar in dien toestand ontdekte was trok haar uil het vat, legde haar I grijs geworden Reinlhe (vos), dat hier zijne op den grond en gaf op eene onverschillige j koenheid en snoeplust op zulk eene ontzet- wijze aan de buren kennis van het gebeurde, j tende wijze moest boeten. BATAVIA. De officier van gezondheid 1e klasse F. W. F. Scholl, van de Bonische ex peditie terugkeerende waar hij als eerstaan wezende officier van gezondheid had gefun geerd ontving dezer dagen een verlof naar Europa tot herstel van gezondheid. Met de zoogenaamde landmail over Marseille naar Ne derland willende vertrekken verzochten ver kreeg hij een’ pas van den resident van Bata- en begaf zich daarmede op den 20 jl. Tanabang ten kantore Frankrijk, ten einde dien pas te doen viseren. De consul visa geweigerd uit hoofde de heer Scholl niet in Nederland maar in Wurtemberg is gebo ren. Extract uit het journaal van het Neder- laudsche schip Koophandel, kapitein Creve- coeurkomende van Sidney en den 23 Octo ber jl. te Soerabaya aan -.‘komen. Op 1 gr. 55 m. Z. Br en 140 gr. 40 m. O. L. Den 22 Julij jl 's avonds ten 7‘/a uur, vernamen wij menschenstemmen die ons schip naderden en ten laatste vertoonde zich eene kleine cano waarin zich'twee man nen en drie vrouwen bevonden die om hulp riepeu. Na vele aanmoediging kwamen zij over en verzochten door teekens om water en eenig eten. Ook maakten zij ons door tee kens verstaanbaar, dat zij van hun land (ver moedelijk het Tinger-eiland aangezien wij hel oost van ons hadden) afgedreven waren en zich thans drie dagen zonder eten ofdrin- ken op zee bevonden. Eenige boomschors om hunne lendenen was de eenige kleeding. Des anderendaags was het land door de buijige lucht niet te zien, ook was het niet raad zaam het te digt te naderen daar het zeer mistig en ongestadig weder was. Hen met de gebrekkige cano wederom aan bet water en eenen gewissen dood over te geven was onverantwoordelijk dus waren wij genood zaakt, hen onderweg af te zetten of indien zich daarvoor geene gelegenheid aanbood, naar onze bestemmingsplaats mede te nemen. Het geen zich in de cano bevond bestond uit twee riemen twee houten lansen en een zeer klein uitgesneden bootje. Deze schip breukelingen zijn den 16den aan het bestuur van Soerabaya overgeleverd.” Woensdag 24 Augustus jl. is door de regtbank van omgang in deze afdeeling, bet doodvonnis uitgesproken over den inlander Kassan en zulks Ier zake van gepleegden moord op den heer J. C. Teeugs en verwon ding van diens echtgenoot. Te Manchester is dezer dagen een 4<>ja— rig persoon verdronken die onder den naam van Harry Hoke, reeds sedert eenige jaretr aldaar het beroep van metselaar had uitgeoe fend. Het verwekte dus bij de lijkschouwing geene geringe verbazing toen het bleek dat de verdronkene eene vrouw was. Desniette genstaande was de gewaande metselaar reeds voor de tweedemaal gehuwd en had zelfs tot nu toe met de door hem gekozene levensgezel lin op zeer goeden voet geleefd. De vrouw met welke hij zijn eerste huwelijk had ge sloten was, gelijk thans is uilgekomen bij de ontdekking van het geheim terstond weg- geloopen. De Time» bevat een’ brief van keizer Na poleon aan koning Victor Emanuel waarin hoofdzakelijk wordt gesproken over Italie’s we dergeboorte. In dat stuk komt voor dat Ita lië behoort te bestaan uit verschillende onaf hankelijke door eenen bond vereeuigde Staten die ieder voor zich een eigen stelsel van ver tegenwoordiging kunnen aannemen. De bond zal het beginsel der Italiaansche nationaliteit bekrachtigen en eene gemeenschappelijke vlag en een gemeenschappelijk tol- en muntstelsel aannemen. Het centraal bestuur zal te Rome gevestigd zijn zamengesteld uit vertegenwoor digers, door verschillende vorsten benoemd uit eene door de kamers dier Stalen opgemaakte lijst ten einde de invloed der regerende vor- stenfamilien van welke beweerd wordt dat zij naar de zijde van Oostenrijk overhellen worde opgewogen door het populair element. Het voorzitterschap der conferentie moet wor den opgedragen aan den paus die hervormin gen zal invoeren. Oostenrijk doel afstand van het regtom garnizoen te leggen in Piacenza, Ferrara en Commachio. De regten der herto gen blijven voorbehouden doch de onafhan kelijkheid van Centraal-Ilalie wordt mede ge waarborgd doordien de vreemde interventie door die regeling wordt uitgesloten. Venetie moet eene zuiver Italiaansche provincie zijn. Parma en Piacenza moeten met Piemont ver- eenigd worden. De hertogin van Parma moet Modena verkrijgen, terwijl Toskane met ee nige vergroeiing van grondgebied aan groot hertog Ferdinand moet worden teruggegeven^ Voorts moet in Italië een stelsel van welbe- grepene vrijheid ingevoerdeen Italiaansch bondsleger opgerigten moeten Mantua en Pe- schiera tot bondsvestiugen verklaard worden. ten Lemsterland Schoterland en Ooslslelling- werf, in het geheel eene lengte hebbende van 49,151 ellen. Uit Groningen meldt men d. d. 2 Novem ber De commissie voor cholera-zieken alhier heeft het ter geruststelling van de ingezetenen onder welke de meening schijnt te heerschen dat zich hier ter stede meer cholera gevallen hebben voorgedaaii dan werkelijk het geval is raadzsam geacht in de Groninger Courant van heden bekend te maken dat sedert bet ontstaan dier ziekte slechts zes cholera!ijders door heeren doctoren bij haar zijn aangege ven waarvan 4 zijn overleden 1 hersteld en nog 1 in behandeling is. Zij heeft in tijds de noodige voorzorg-maatregelen genomen gaat daarmede veort voorziet in alle behoeften waar dit verlangd wordt of noodig is, en heeft op grond van vroegere ervaring hoop dat de epidemie dit jaar in deze stad geene groote uitbreiding zal erlangen. Men meldt uit Denekamp d. d. 27 Oc tober Den 20 October jl. had in de nabij heid van ons dorp een hoogst zonderling voor val plaats. Zekere landman R. werd terwijl hij met zijne vrouw het avondgebed deed in zijne aandacht gestoord, door eenig ge- druisch dat zich in een aangrenzend vertrek deed hooren. Deze R.een echt Twentsche boer zegt daarop tot zijne vrouw Jannoa! kieke is wat ter in den wasschehook is te slobberen want ik kan nich zeiën ik zilte in de lampensebemme.” Jannoa antwoordde hierop boe wat sol dat wészen 't is vaste Hössink hundeken dak al wal veiër oavende hord hebbe.” De vrouw gaat evenwel kijken, maar deinst verschrikt terug, roepende een lellik deiër 1 een lellik deiër De boer, niet vreesachtig van aard grijpt eene mestvork en gaat op het monster af. Dit komt hem op den dorsch vloer tegen, en wil door het hoen- dergat ontvlugten maar hierin verhinderd wordende vliegt het in eene zijkamer en schuilt in eene bedstede waarin de kinderen van den boer gerust lagen te slapen. R. voor zijn kroost beducht, zet het gedrocht woe dend na doet een’ stooten steekt (over zij - ne nog slapende lievelingen heen) het monster met zulk eene fameuse kracht tegen den muur vastdat de tanden der vork diep in den muur doordrongen. Het beest was echter niet doodelijk getroffen brullend spande het alle krachten in om zijne vrijheid te herkrijgen en zich op zijnen aanrander te wreken, maar te vergeefs, de boer liet zijne prooi niet los. Toen het inmiddels niet zonder moeite gelukt was de kinderen ongehinderd uit het bed te verwijderen zegt R. weder tot zijne vrouw Jannoa kriege de schoapschuppe doar oet ten hook en sloa het deiër doarmet op sienen kop.” Nadat deze het steeds worstelende dier een paar slagen heeft toegebragt w’eet dit den herderstaf in zijnen muil te krijgen, dien het niet los liet vóór het zijnen laatstee adem- togt uitgeblazen had. Gelukkig eindigde alzoo deze kampstrijd die wel eens noodlottiger gevolgen had kun nen hebben. En welk gedrochtwelk mon ster was het nu dat zoo onverwacht, zon der belet te vragen eene visite bragt Het buitengewoon groot door de jaren

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1