NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. r 1 JL lm lfe59. No. 90. WOENSDAG den 9 November. 4’ 14de Jaargang, '4 A i- t t lui .<M .elijlj 11. til ?lijk(| lere| n <4 \va J ft dl Z“D H iemj ttnl leze I goe<i rUeJ erbij I i >4 •en| 'S-’l Jnl erl /I \all !S»1 rmiiiw»Wwwti«Bigi' i SHEERER COURANT. V3t m" C i'1 era BINNEN- EN BUITENLAND. r> r I heeft alhier over eene onbeduidende hoogst betreurenswaardig voorval ‘J 3 iK.ld aki 5e d 1 L, ..C in drift ontstoken loopt het op hetzelve aan, en verbrijzelt met zijne horens het raam, be nevens eenige ruiten. Uit Groningen Nov. De door een dig gebrek van het kende en in SNEEK, 8 November. Van den 29 Oct. tot en met den 4 Nov. zijn in deze provincie 54 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt bedragende daardoor bet totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars2528. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 4 Nov.In de tweede kamer is heden een be gin gemaakt met de behandeling van het wets ontwerp rakende de spoorwegen, van Hall, Begrara Schimmelpenninck Oye en Lel breede bestreden, ten afgescheiden rigting flj Uit Luiten wordt gemeld d. d. 50 Oct.:, het departement Finnislerre tol dwangarbeid Voor eenige dagen hebben hier twee aller treurigste voorvallen van denzelfden aard plaats gehad. Een jongeling van 50 jaren die ge durig zoogenaamde overvallen bad, is, terwijl zijne moeder en de dochter eene boodschap deden in het vuur geraakt en geheel ver brand. De moeder had hem welzoo als al tijd hare gewoonte was als zij uilging, op bed gebragt doch dit schijnt hij verlaten te hebben om de pijp aan te steken. Een an dere jongen van omstreeks 15 jaren ook die overvallen hebbende geraakte insgelijks, ter wijl hij een oogenblik alleen was iu het vuur, en verbrandde zijne beenen van welke hem thans één is afgezet. Uit Elp wordt gemeld d. d. 29 Octo berVoor eenige dagen had er in het na burig gehucht Orvelte het volgende kluchtige voorval plaats De landbouwer H. F. aldaar, had een ram op zijne hofstede laten weiden. Het dier komt bij toeval voor een der glazen van hei huis en ziet daartegenover zijn beeld; wordt gemeld d. d. 4 eigenaardig en merkwaar- borstbeen zoo belangwek- de geneeskundige wereld zoo be kende heer Groux uil Hamburg bevindt zich thans hier ter stede Daar men op hem de verschillende bewegingen van het hart kan waarnemen hebben beroemde geleerden zoo wel van de nieuwe als oude wereld onder zoekingen op hem gedaan die lot belangrijke uitkomsten hebben geleid. De heer Groux zal morgen (zaturdag) avond om 7 uur, iu het concerthuis alhier eene voor- dragt houden. Men verwacht dat deze voor- ilragt niet alleen zal worden bijgewooud door al onze genees- heel- en natuurkundigen maar ook door ieder, die, belangstellende in de na tuurkunde van den mensch omtrent de ge regelde bewegingen van het hart welke tot de allereerste voorwaarden van het gezonde le ven behooren nader wenscht toegelicht te wor den. Men meldt uit Roermond d. d. 5 Nov. Eergisteren is bier ter stede in eene herberg een ernstig gevecht voorgevallen tusschen bur gers en militairen. Een dragonder heeft eene gevaarlijke wonde met een kneuzend werk tuig aan zijn hoofd bekomen ten gevolge waarvan zoo men verneemt hem de hersen pan verbrijzeld en eene hersenschudding ont staan is; een brigadier van het regeinen t dra gonders bekwam eene zware wonde met een mes in het gezigt, waardoor hem het regter oog als het ware op de wang hing. Beiden zijn naar de infirmerie overgebragt terwijl eeu der daders bereids iu handeu der justitie is gesteld. Te Orchies, in Frankrijk, had een vreesse- lijk voorval plaats. Een meisje van 25 jaren, sedert langen tijd krankzinnig, aldaar woon achtig doch die nimmer buitensporigheden had begaan welke hare opsluiting noodzake lijk maakten begaf zich naar een huis al waar zich twee jeugdige kinderen met hunne moeder bevonden. De moeder moest zich naar haar werk buitenshuis begeven en kreeg den ongelukigen inval hare kinderen aan de krankzinnige toe te vertrouwen. Gedurende de afwezigheid der moeder werd de rampza lige door eene dier razeruijen overvallen, welke men dikwijls bij dergelijke ougelukkigen op merkt. Zij opende de kagchelbaalde het jongste der beide kinderen, vier maanden oud, uit de wieg, wierp het in het vuur en sloot de kagchel weder. Daarna uam zij het oud ste der arme kleinen liep er mede naar de toen gloeijend staande kagchel en liet hel die, ondanks de hartverscheurende kreten van het kind herhaalde malen kussen toen er hulp kwam opdagen. Het kind leefde, ondanks de vreesselijke wonden den volgenden dag nog. De bevolking van Qnimper verkeert in de grootste ontsteltenis. Vier jaren geleden werden twee personen uil de omstreken dier stad ter zake van diefstal met verzwarende omstandigheden, door hel hof van assises van veroordeeld, niettegenstaande zij hardnekkig volhielden onschuldig te zijn. Beiden zijn se dert overleden de eene in het bagno te Brest, de andere te Cayenne. Thans zijn de wer kelijke daders van den diefstal iu handen der justitie gevallen en baar hebben zij verklaard, dat de veroordeelden aan het feit ten eeuen- male vreemd waren. De zaak is op nieuw in onderzoek en zal iu Januarij dienen. Het verblijf van hel hof te Compiègno zalnaar men verzekertvan een’ eigenaar diger: invloed zijn op de modes van hel saisoen. Op uitnoodiging van H. M. de keizerin is de crinoline definitief verbannen terwijl op wandelingen wollenstoffen bij voorkeur gedra gen zulleu worden. De kleedjes zullen niet zoo lang en slepende meer zijn en iels vau het been zigtbaar laten. Bij een diné, voor eenige dagen dooreen landbouwkundig genootschap teBlaye (Gironde) gegeven bezigde de marquis de la Grange de volgende uitdrukking: Ik wil geen toast in plaats gehad. Twee jongens kregen ongenoe gen over de verdeeling van eenig snoepgoed hetwelk echter zoo hoog liep, dat de een den ander in zijne verwoedheid zoodanig met een mes verwondde dat hij kort daarop aan de gevolgen is bezweken terwijl de dader in ver zekerde bewaring is genomen. Den 51 October is te Rotterdam door de Ned. Evangelische Protestantsche vereeuiging eene vergadering gehouden. Daarbij werd o. a. kennis gegeven van eene gift uit New-York voor de vereeniging groot 500 dollarsen werden mededeelingen gedaan omtrent de re sultaten der binnenlandsche zending. Men meldt uit Nieuwediep d. d. 5 Nov. Volgens berigt uit Terschelling, is den 50 October jl. aldaar gezonken de Engelsche brik Homer, kapt. Hunters met steenkolen van New-Caslle naar hel Nieuwediep. De beman ning bestaande uit negen personen had reeds lang den dood voor Oogen gezien, toen de edel moedige en onverschrokken schipper G. G. Molenaar van de loodsboot no. 1 met zijne bemanning in eene sloep ter redding kwam opdagen en met beleid en bijna boven men- schelijke inspanning de bemanning in drie reizen van het bijna zinkende schip haalde en behouden aan wal bragtnaauwelijks waren de laatste schipbreukelingen van boord of de brik zonk in de diepte. Men vreest voor bet lot van de Urker vischvloot men had drie schepen op de zoogenaamde bollen en één voor de haven van Terschelling geheel om gekeerd zien drijven. Uit Arnhem wordt gemeld d. d. 5 Nov.: Het is niet van belang ontbloot, na te gaan den gunstigen of ongunstigen uitslag der exa mens welke in de vorige maand voor de hoofd-en hulp-onderwijzers in de verschillen de gewesten onzes lands hebben plaats gehad. Indien men slechts Gelderland met Zuid-Hol- land vergelijkt, dan bemerkt men, datover de massa genomen, in Zuid-Holland tweemaal meer candidaten afgewezen zijn dan in Gel derland. In dit ongunstig lot hebben vooral examinandi voor den hoofd-onderwijzersrang gedeeld zijnde van de 19 vijftien afgewezen. In Gelderland zijn van de 15 voor denzelfden rang slechts vier niet geslaagd. Te Arnhem stond den 5 November voor het prov. geregtshof van Gelderland teregt Cor nells Ris, laatstelijk telegrafist der 2de klasse, te Arnhem beschuldigd van in de maand Au gustus jl. in die betrekking eene somma van ƒ271.72'/, uit ’stands kas te hebben verduis terd. Het hof heeft den beschuldigde met aan neming van verzachtende omstandigheden hoofdzakelijk iu zijn vroeger gunstig levens gedrag gelegen eene gevangenisstraf van drie jaren en geldboete van ƒ50 veroordeeld. Uit Driel wordt gemeld d. d. 1 Novem ber Een hevige brand die in de vorige week tot tweemaal onze gemeente teisterde, heeft eene schade van p. m. J' 50,000 veroorzaakt. De hofsteden der heeren Prins en Juinen alsmede het schoolgebouw der gemeente, zijn tot asch verleerd. Op deze rampen volgde ee ne andere dezer dagen heeft men den heer Prins levenloos uit het water opgehaald. De heeren van der Voorlhuyzen hebben dat ontwerp in De drie eersten wensch- van hunne bedenkingen over en financiële punten, slaats-spoorwe- gen laatstgenoemde bepleitte de wenschelijk- heid van Utnjcht als eenIraai-punt. Van den 5den. De heeren de Poorter Kien van Heukelom en Zijlker hebben de spoor wegwet uitvoerig bestreden zoowel wat het financiële als wat de riglingen en verbindings punten betreft. De lieer Zijlker zal echter afwachten of de regering nog’kau toetreden tot aansluiting aan Hanuover. In de zitting van den 7den hebben de hee- reu van Akerlaken, van Reedevan Oudts- hoorn Wintgens en Godefroi het ontwerp bestreden terwijl de heer van Heiden Reine- stein bet ontwerp betrekkelijk den noorder- spoorweg verdedigde doch het betreurde, dat het in één ontwerp met den zuiderspoorweg is vervat. Op gisteren werd voor het prov. geregts hof van Friesland behandeld de zaak van IJ- pe Baukes de Graaf. Elf door den proenreur- generaal gedagvaarde getuigen werden in deze zaak gehoord, waaronder vier, die bij het ple gen der daad tegenwoordig waren. De be klaagde bleef persisteren bij zijneherhaaldelijk afgelegde bekentenis, zoowel ten aanzien van het feit zelf, als met opzigt tot het daartoe vooraf beraamde plan. Nadat de procureur- generaal eene treffende toespraak tot den be klaagde had gehouden requireerde hij veroor- deeling tot de doodstraf, uil te voeren binnen Leeuwarden. De uitspraak is bepaald op za turdag den 12 dezer. Op den 21 Julij jl. liet iemand te Am sterdam door zijn zoontje een' brief wegbren gen aan een’ bloedverwant gerigtbevatten de in bankpapier ƒ1500. Dit kwam niet te regt. Het knaapje dat den brief met gelds-( waarde in zijnen pet had bewaard, raakte hem kwijt. Dingsdag jl. stonden voor de arrondisse- ments-regtbank te Amsterdam twee personen te regt man en vrouw beschuldigd de laat ste van het ontvreemden van den brief, waar in de bedoelde ƒ1500, en de eerste van me- depligtigheid. Uit de debatten bleek dat de vrouw den brief in den modder had gevonden en wel afgetrapt en gescheurd. Toen de policie op 8 October jl. de beklaagden iu hechtenis nam, vond zij bij hen de grootste armoede in bed- degoed en meubilair, doch de beklaagden thee randjes etende en in het bezit van ongeveer ƒ600 aan bankpapier en geld, een collier, snuifdooshorologie enz. Deze laatste voor werpen waren even als koperen emmer doofpot en soortgelijke voorwerpen, op den ei gen dag van het vinden door de beklaagden aangekocht. De beschuldigden erkenden het feit. De man beriep zich lot zijne verdediging op de omstandigheid, dat bij in de grootste el lende verkeerde toen de schat gevonden werd en door blijdschap ontroerd de kracht niet had om weerstand te bieden aan de zucht om zijnen toestand door het gevonden geld te verbeteren. Ilij dacht ook zeide hij dat vinden niet gelijk staat met stelen. De reglbank beeft de beklaagden veroor deeld tol eene gevangenisstraf van negen maan den, in eenzame opsluiting te ondergaan, zoo- dal zij zich nu overtuigen kunnen dat voor de wet het houden van gevondene goederen met stelen gelijk staat. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 2 Nov.: Gisteren zaak een

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1