NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I 1859. No. 91. Hik Juargiajg. ZATURDAG den 12 Noveiaaber. C. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER 4 w. de R. Sevensma 1 BINNEN- EN BUITENLAND. I fouten A y In een M 'C J 1 vl ok] :ho- d luil d.<i en. 1 |elijk<| ulerej en il w a a ■ft dl ;en •lienH tril »zej ;o(J rld •bil r om roagtiging tot af- en over- MAANDAG DEN 14 NOVEMBER 1859, des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Besluit van Heeren Gedeputeerde Staten houdende goedkeuring van bet raadsbesluit tot verbooging der subsidie ten behoeve van R. C. P. armen over 1859. Missive betrekkelijk de gedane aanbiedingen ter bekoming van spoorwegen. Besluiten van goedkeuring der suppletoire ko hieren wegens de belasting op de Houden en den hoofdelijken Omslag over 1859. Adres van R. Seveusma en rapport dienaan gaande. Voorstellen schrij ving. Adres van hulp-onderwijzer lijke school-commissie. Missive van de commissie van spijsbedeeling omtrent bet gebruik van locaal enz. voor bel wintersaizoen. Benoeming van een’ secretaris-boekhouder van het algemeen armbestuur. Idem van een stads architect. beeld. middelen ter genezing aan lijkst zonder hulp van worden toegepast. De plaat is bestemd, aan den wand te worden opgehangen, en wegens de nette uitvoering zeer Deze SNEEK 11 November. Bij de voortzetting der beraadslagingen over het wetsontwerp be treffende den aanleg van spoorwegen in de zitting der tweede kamer van den 8 dezer, hebben de heeren BetzDommer van Polders- veldt en de Bieberstein het ontwerp zeer uit voerig verdedigd en betoogd dat het stelsel van twee rivierovergangen het meest strookt met het algemeen belang. De heeren Idserda Van Lynden en Foreest hebben het ontwerp uitvoerig bestreden de laatste zal eene motie doen om de rigting di r spoorwegen bij de wet te bepalen. Hij wil dat de staat alsdan die wegen aanlegge en de exploitatie overlale aan particuliere onderne mingen. In de zitting van den 9den hebben de hee ren v. Asch v. Wijk Luijben en v. Nispen het ontwerp nopens de spoorwegen bestreden, de laatste vooral met het oog op de toekomst onzer financiën. De heer Hoynck v. Papen- drecht heeft het ontwerp breedvoerig verde digd, in het belang van den transito-handel en van uitbreiding van handel en scheep vaart. In de volgende zitting hebben de heeren De Kempenaer en Ter Bruggen Hugenhollz tegen en de heeren Van Wintershoven DullertVan der Poel en Reinders vóór het wetsontwerp het woord gevoerd. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Bols ward den heer H. M. Ament. H. M. de koningin die zich thans te Nizza bevindt, zal, volgens de N. Rott. Ct., nog eenigen tijd daar vertoeven. Tegen het einde dezer maand wordt H. M. over Straats- j Niesje Salomons gepleegd, veroordeeld tot de burg en Stuttgart in de residentie terug ver- straffe des doods. Zij heeft aan geene bepaalde wacht. Het is ons zeer aangenaam hierbij te ziekte geleden alleen ziele-angst en gewelens- berigten dat het zachte klimaat op den ge- I wroeging schijnen haren dood te hebben ver- zondheidstoestand der koningin eenen gunsti- j oorzaakt. Het sterfbed van deze misdadige moet huiveringwekkend zijn geweest. Hel wrekende zwaard der geregtigheid is door eene hoogere hand gevoerd. Men leest in de Prov. Groninger Cour. van den 8 dezer: De voorstelling van den heer Grouxjl. zaturdag avond in bet con- certhuis alhier gegeven heeft allezins aan de verwachting beantwoord. Door eene vriénde lijke hand wordt ons daarover het volgende medegedeeld Bijna alle hoogleeraren doctoren en vele andere beoefenaars der genees- en natuur kundige wetenschappen woonden deze verga dering bij. De anatomische en pbysiologische verklaring die de heer Groux van de adem haling eu bloeds-omloop gaf, waarbij hij de gevoelens van beroemde geleerden uit alle lan den over deze verriglingen vergeleek met zij ne eigene waarnemingen, was inderdaad be- gen invloed schijnt uit te oefenen daar H. M. thans zeer welvarend is. Naar men verneemt, heeft de prins-re gent van Pruissen namens den koningaan Z. K. H. den prins van Oranje de orde van den Zwarten Adelaar geschonken. Naar men veröeemt zijn door den mi nister van oorlog de vereischte bevelen gege ven om in elke garnizoensplaats des rijks een onderzoek in le stellen nopens de huisvesting en verpleging der troepen, het stallen der paar den enz. Naar men verzekert, zou bij de Indische regering het voornemen bestaan om in de koloniën al de benoodigdheden voor de klee- ding van het Indische leger te doen vervaar digen die tot nu toe in het moederland (voor hare rekening) werden aaugemaakt. Bij het provinciaal geregtsbof van Noord- Holland (voorzitter mr. J. M. van Maanen) werd den 8 dezer de zaak behandeld van S. van Hulst, oud 22 jaren, van beroep klee- dermaker, geboren en wonende te Amsterdam, beschuldigd van moedwilligen doodslag, ge pleegd op zijnen broeder Kees van Huist op 27 Augustus jl. Na het hooren der getuigen, 14 in getal requireerde de advocaat-gene- raal mr. M. Schooneveld-^Pjz. de schuldigver - klaring des bekl. en zijne veroordeeling on der verzachtende omstandigheden tot vijfja ren correctionele gevangenisstraf, waarna mr. J. J. Del Baere voor den besch. bet woord opnam. Na re- en dupliek heeft het hol he den nog uitspraak gedaan den beschuldigde schuldig verklaard en hem veroordeeld tot correctionele gevangenisstraf voor den tijd van vijf jaren. Men schrijft uit Delft d. d. 4 Novem ber Sinds het onlangs alhier losgebarsten onweder, is de gezondheidstoestand als hel ware plotseling verbeterd, (lenen in volgens de opgave in In de F. Stelmaom verhooging als eü missive van de plaatse langrijk te noemen. Ook de proeven die hij zonder en met behulp van physische werktui gen (waaronder verscheidene nieuwe aanbe- velenswaardige modellen) op ziju eigen lig- chaam in het werk stelde en die W’egens het eigenaardig gebrek tol verbazende uitkomsten leidden waren zoo interessant en werden zoo wel uitgevoerd en wetenschappelijk verklaard, dat men algemeen hoogst voldaan was. In één woord dé zaak was hoogst be langrijk, de wijze, waarop zij behandeld werd, zeer goed en de persoon geschikt om belang in te boezemen zoodat wij meenen het ge heel aan de aandacht van genees- en natuur kundigen te moeten aanbevelen.” In eene particuliere correspondentie uit Parijs leest men het volgende Weelde weel de waar voert gij ons heen In een ho tel der voorstad St. Antoine, aan een zeker bekend persoon toebehoorende moet een bloe mist gedurende den winter voor vijfentwintig duizend francs aan bloemen leveren En de dames-toiletten.... het is om er van te schrik ken en te beven. Alexander Dumas jr. heeft in zijn nieuw, eerstdaags op te voeren blijspel Le pèreprodirjue eene scherpe satire geleverd op de ontzaggelijke toeneming der weelde in onze dagen. De boogescholen van Oxford en Cambrid ge hebben dezer dagen besloten gezamenlijk eene zending tot verbreiding van Christendom en beschaving in Midden-Afrika te stichten. Deze stap is vooral aan den invloed en de ontdekkingen van den beroemden reiziger Li vingstone toe te schrijven. Het plan is, wel dra niet minder dan zes zendelingleeraars on der de leiding van eenen bisschop van de Anglikaansche kerk uit te zenden. Het be vorderen van de wetenschap en van nultige bedrijven, als de katoenteelt, en al wat tot uitroeijing van den slavenhandel in het bin nenland vau Afrika zou kunnen strekken is in het doel der zending ingesloten. Men ver wacht veel goeds van haar streven en hoopt voor haar begunstiging van de kroon en van het parlement, en medewerking van hetEn- gelsche volk le verkrijgen. In bet Zwilsersche stadje Unterwalden is een zonderling vonnis gewezen. Melchior Risi schuldig verklaard aan stoornis der openbare orde, is veroordeeld tol opsluiting gedurende eene maand en lot het geregeld bij wonen twee jaren achtereen, van de ochtend- en na- middag-godsdienst oefening. Alen meldt uil Zurich van den 22 Sep tember jl. Voor eenige weken ging een doctormet name Straalsundte Zurich te bednadat hij uit hoofde van hevige tandpijn opium ingenomen had en werd anderendaags mor gen levenloos gevonden. De doctors, met uit zondering van een eenigen, die nog getwij feld had, verklaarden, dat hij dood wasen tweemaal vierentwintig uren daarna werd hij ter aarde besteld. Zijn hond bleef echter ver scheidene dagen op zijn graf en huilde ge stadig. Dit spoorde den doodgraver eindelijk aan om bij nacht het graf te openen. Hij vond de doodkist opengebroken het lijk om gekeerd en het haar op verscheidene plekken van het hoofd afgestooten. Had de houd zijn meester hooren werken en lijden De commissie van studenten derakademie te Pesth die moest verzoeken dat aan die akademie de Ilongaarsche taal mogt worden ingevoerd is te Weenen aangekomen en in staat van beschuldiging gesteld. Dit heeft, blijkens een berigt uit Weenen in Honga rije groole ergernis verwekt. De heer Hattersmann te Weenen, heeft eene zetmachine uitgevonden bestemd om het werk van den zetter te vergemakkelijken en te bespoedigen. Een zetterdie er mede werkt, zet in één uur 5800 letters, terwijl hij met de hand slechts 2000 zet bij kan bij het werk zitten en fouten komen er slechts zelden voor. Terwijl men de beslissing tegemoet ziet welke hoofdstad van Europa eerlang de eer genieten zal de leden van een congres in haar midden te vereenigen geniet de stad Nizza dat Eden van Italiëthans het voorregteen l' Het getal overle- de voorlaatste week nog 65 is van den burgerlijken stand, de laatste week slechts 19. maand October jl. zijn binnen de gemeente Leyden overleden 479 personen en geboren 118 kinderen. Op den 18 October bleven in behandeling, als door de cholera aangetast, 18 personen; sedert bijgekomen 8, hersteld 11 overleden 4; blijven alzoo in be handeling 11 personen. Te Spheveningeu is een aantal pinken, voor welker bemanning men zorg koesterde gelukkig teruggekeerd. Op ééne daarvan had met den stuurman het volgende merkwaardig voorval plaats. Hij werd nl, in den dingsdag nacht der vorige week gewoed hebbenden storm door eene stortzee over boord geslagen en een groot eind van de pink verwijderd. Een volgende golfslag sloeg hem echter weder tot in de onmiddellijke nabijheid van het scheepje terug, zoodat men hem door het toewerpen van een touw heeft kunnen redden zonder deze laatste omstandigheid ware hij redde loos verloren geweest. Bij den boekhandelaar W. V. Daunen- felserte Utrecht, is onlangs eene plaat uit gegeven (en alom verkrijgbaar gesteld), waarop 24 dagelijks voorkomende ongevallen zijn afge- beeld. Onder lie afbeeldingen treft men de rlrt 1) die het gemakke- een’ geneesheer kunnen om kan wegens de nette uitvoering zeer goed aan die bestemming beantwoorden. Deze wijze van voorstelling heeft het voordeel dat men zon der lang le zoeken het vereischte voorschrift ter genezing kan vinden. Zij kan daardoor veel nut stichten. ^Handelshlad.) Uit Zwolle wordt gemeld d. d. 8 Nov.: In den nacht van den 6 op den 7 November jl. is in bet huis van burgerlijke en militaire verzekering alhier overleden Alberta Wobbiua Huls, vrouw van H. Augusson onlangs door het provinciaal geregtshof alhier ter zake van kindermoord, in vereeniging met hare dochter SNEEKER COURANT. OS3 L M»U ah ;c 5 I ?DI r in

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1