NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. I 1 4 I I w ir I I L - c 1 1859. No. 92. WOENSDAG den 16 November. 1 VêjJ 'I 7. M eiijM ren. N velijkd nd ere] en (J| eft dfi •‘-n fl emj Itnfl 14de Jaargang. fl J BINNEN- EN BUITENLAND. de minister van oorlog het woord t ■Wig i men door ah ,e d "I steelt op de publieke straten en iederen nacht hoort Een Franschman werd lazzaroni die zijne bagage een mes bedreigd indien hij ■rokl Cl)O-j er ui 1^ en een mortieren bespannen houwitsers lui SNEEK., 15 November. Van den Eden tot en met den Tl dezer zijn in deze provincie 25 runderen aan de besmetlelijke longziekte ge storven of afgemaakt bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars2551. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Woudsend c. a. den beer J. W. D. van Hemert, thans ontvanger der directe belastingen ia- en uit gaande regten en accijnsen te Ballum. In de zitting der 2de kamer van 14 dezer hebben de ministers van binnenlaudsche za ken en van financiën de voordragt betreffen de de spoorwegen breedvoerig verdedigd. Den 15den zou de minister van oorlog het woord voeren. Aangaande Z. M. stoomschip Citadel van Antwerpen met schade te Duins binnenge- loopen verneemt men dat het schip gewel dig heeft geslingerd zoodat de vuren aan de lijzijde door het instormende water i.itgingen en de machinisten ten haiven lijve in fret wa ter stonden; de fokkemast en ander tuig, benevens de sloepen zijn verbrijzeld en over boord geslagen. Blijkens een schrijven van denJ'Neder- landschen consul-generaal te Napels van den 5 October jl. zijn er aldaar wegens de hier te lande heerschende cholera maatrege len genomen ten aanzien van de schepenj, die aldaar uit Nederland aankomen. Zij bestaan in eene quarantaine van tien dagen voor die schepen wier bemanning de reis gelukkig vol- bragt heeften in weigeriug van binnenloo- pen voor de zoodanige, aan boord van wel ke zich sporen der ziekte hebben voorgedaan. Te Nijmegen en Maastricht zullen bij het le en 5e reg. inf. proeven worden|genomen met een nieuw model ledergoed om randsel en patroontasch met een’riem over den schou der te dragen. Men verneemt dat door het dep. van oor log aan de corpsen infanterie een nieuw voor schrift zal worden verstrekt omtrent het be handelen en de wijze van laden van het tirail leurs—geweer. Door mevrouw de wed. van Gennep te Rotterdam zijn talrijke legaten besproken als: aan de Nederd. Ger. diaconiescholen te Rot terdam J 10,000 2‘/, pet., aan de kleine dia coniescholen aldaar f 10,000 aan het Ger. burger weeshuis ƒ12,000 aan de Ned. Ger. diaconie armen ƒ50,000 tot vermeerdering van het tractement der predikanten ƒ13,000, voor de Waalsche gemeente ƒ2000, het Ned. Zendelinggenootschap ƒ8000, het Ned. Bijbel genootschap ƒ6000, alles 2'3 pel voor nood lijdende kerken ƒ2000, voor het weduwen fonds van predikanten te Rotterdam ƒ2000, voor het vrouwen-Zendelinggenootschap ƒ1000, voor Mettray ƒ1000, voor het tractaatgenoot- schap ƒ500, voor het genootschap voor vrou wen door vrouwen ƒ500, voor het Instituut voor doofstommen te Groningen ƒ500 voor de Israël, armen 500het Israël, weeshuis en de oude Israèliten ieder ƒ500. Het Hande.lsblad behelst een schrijven uit Zwolle waarin het nut der inënting, als beschermmiddel tegen de longziekte wordt geslaafd door de volgende opgaaf van kwamen veearts. I bestaan drie genootschappen tot wederkeerige verzekering tegen sterfte van rundvee. eene gen de longziekte inëulen het andere laat inenten indien de ziekte der het vee is uitgebarsten, het derde laat niet inënten, zelfde tijdperk 40 pel.” Uit Leeuwarden wordt gemeld d. d. 14 November. Het provinciaal geregtshof van Friesland heeft zaturdag jl. den persoon van IJpe Baukes de Graaf, overeeenkomstig het requisitoir van het O. M. schuldig verklaard aan moord of moedwilligen doodslaggepleegd met voorbedachten rade en met geleider lage, na reeds te voren tot criminele straffen te zijn veroordeeld geweest, en hem te dier zake ge- condemneerd tot de straffe des doods, uit te voeren binnen Leeuwarden. der uit de tarwe is gegaan en zich in de bos sen stroo verplaatst heeft. Men zal zich welligt herrinneren dat het Fransche gouvernement bij de Spaansche regering dezer dagen heeft aangedrongen op de voldoening eener vordering van 100 mil- lioen met de daarop verschenen renten se dert 1825, wegens de toen voor Spanje door Frankrijk gemaakte kosten. Van goederhand vernemen wij dat deze zaak thans te Madrid tusschen partijen gere geld is met dien verstande dat in plaats van de verlangde som door Spanje in eens af aan Frankrijk zullen worden vergoed 60 millioen betaalbaar in 5 pet. uitgestelde schuld (nu l’/( pct.) van 1851. Spoedig zal zich dus waarschijnlijk de ge legenheid opdoen, dat onze laudgenooten hunnen voorraad Spaansche artikelen kunnen vergrooten Men Wachte zich voor schade! (Amsl. Cour.) Aan de Etherf. Zeil, wordt uit Berlijn geschreven dat er plan bestaat tot eene echt- verbindtenis tusschen een’ zoon van prins Al brecht van Pruissen en de tweede dochter van prins Frederik der Nederlanden. Uit Batavia wordt gemeld d. d. 21 Sep tember Bij besluit van Z. Exc. den gou- verneur-generaal van 20 dezer is bepaald dat een tweede veldlogt tegen het rijk van Boni zal ondernomen worden, en dat de magt voor deze expeditievoor zooveel de land- magt betreft, zal bestaan uit: het geheele 4e lie bataljon, respective!ijk van Samarang Batavia 1 escadron kavalerie waarvan van Salagita en op Celebes aanwezig; halve drieponds-batlerij met vier hand- op Celebes aanw’ezig; eene sectie van 12 duim van Sa lagita, en eene halve compagnie sappeurs.op Selebes aanwezig, benevens de voor deze troe- penmagt benoodigde staven administratie- en hospitaal-personeel’ Met de waarneming der betrekking van auditeur-militair bij den krijgs raad te velde wordt belast mr. W. Tadema griffier bij den ommegaanden regter in de 2e afdeeling op Java. Bij besluit van Z. Exc. van denzelfden dag is benoemd tet kommandant en chef der Bo- nische expeditie, tevens commissaris voor de leiding der politieke zaken tot de vereffening der geschillen met Boni en hetgeen daarmede in verband staat, de luitenanl-generaal P. van Swielen kommandant van het Indische leger. Den 27 Augustus is hel fort bij Taba- niona eenigen tijd beschoten te zijn, on der bevel van den kapt. luit, ter zee Van Hasselt stormerhand ingenomen en bezet. Aan deze affai re hebben deelgenomen de stoom schepen Ardjoeno Montredo Celebes, On- rust en Boni, benevens 70 man infanterie. Uit Parijs berigt men dat er zeer be langrijke proeven zijn genomen op den achter hoek. te Vincennes, betreffende bet pointeren der getrokken kanonnen, en dat de keizer, loegeveude aan eene edelmoedige gedachte heeft bepaald, dat er tabellen omtrent die proefne mingen zouden opgemaakt en voor iedereen verkrijgbaar gesteld worden opdat geheel Eu ropa voordeel zou kunnen trekken van het Fran sche vernuft. In eene Parijsche correspondentie van le Nord wordt het volgende medegedeeld De bezoekers van het museum te Lyon merkten eeuige dagen geleden een’ jongen sol daat op die ijverig bezig was met het co- piëren van een der beroemdste stukken in die verzameling. Eene vreemde dame naderde hem, beschouwde oplettend zijne uitmunten de copie en vroeg belangstellend, waar hij dien smaak voor de schilderkunst had opgedaan. De jeugdige krijgsman vertelde haar dat hij een kweekeling was van Horace Vernet, doch in de loting was gevallen en te arm om een plaatsvervanger te bekostigen zich aan het lot had onderworpen en zich had voorgeno men, zoo veel mogelijk zijne studiën te blijven voortzetten. De onbekende dame bood hem hierop eenen vrij hoogen prijs voor zijne schil- i derij en voegde er bij dat zij voor zij ne toe- komst wenschle te zorgen. Toen de opgeto gen kunstenaar den naam wilde weten zijner weldoenster gaf deze glimlagchend ten ant woord Zend uwe schilderij aan de ko ningin der Nederlanden.” Men verzekert dat de vorstin het hierbij niet heeft gelaten, en dat de jonge schilder zich weldra door hare tusschenkomst geheel aan zijn vak zal kunnen wijden.” De ellende te Napels is tot het toppunt gestegen men op klaar lichten dag, van een’ moord. een paar droegenmet een mes hun geene vijf piasters gafdaarop zijn alle pakdragers in hechtenis genomen. Het dagblad Le Pays behelst de volgen de mededeeling: Sedert verscheidene jaren werd Palestina door vreesselijke benden ver ontrust die de reizigers uitplunderden en Eene treffende toespraakdoor den heer president van het hof tot den veroordeelde ge houden scheen op dezen weinig of geenen in- druk uit te oefenen. Een arbeider, le Zuilichem woonachtig, oud 55 jaren en vader van een talrijk gezin, vocht op den 8 jl. des avonds met zijn’ neef Klaas van der Linde, en bragt dezen met een mes zulk eene hevige buikwonde toe, dat daarop spoedig de dood volgde. De arbeider, Aart Brand genaamd begaf zich daags daar na te Tiel vrijwillig in arrest. Te Finslerwold wordt thans een con gres van aannemers gehouden, 13 in getal, die beraadslagen over de inpoldering van den Dollard. De verwezenlijking van dit plan zou 1500 bunders uitmuntenden grond aan het water ontnemen en den grond weder boven doen honen die bijna zes eeuwen niet door het zonlicht werd beschenen. De kosten wor den begroot op 5 ton gouds. Het werk zal echter vele inspanning vereischen want er zijn plaatsen waar 15 en meer voeten water slaat. In de Prov. Dr. Cour, lezen wij het volgende uit ’s rijks gesticht Ommerschans van 6 November: De volgende moedige daad, door een jongetje van 15 jaren alhier verrigt zal wei een plaatsje in uw geacht en alhier veel gelezen blad waardig worden gekeurd. Op zondag den 6 dezer, eenige kinderen van ambtenaren langs het gesticht wandelen de, geraakte een 16jarig zoontje van den zaalopziener S., door den sterken wind als het ware voortgezweept, in de om dat gesticht vrij diepe gracht. Onmiddellijk en zonder aarzelen neemt het 15jarig zoontje van den zaalopziener M. een koen besluit springt in de gracht en redt den drenkeling misschien van eenen gewissen dood. Te meer is dit te bewonderen daar dit de tweede geredde in één jaar is, die aan dezen onverschrokken en moedigen knaap naast God het leven heeft te danken. Moge dan al geen zilver of goud zijne belooning worden al jong heeft hij toch aanspraak op de dankbaarheid der ou ders, wier kinderen hij met zooveel liefde en eigen gevaar aan hen terug gaf. Zijn voorbeeld is prijzenswaardig en beschaamt menig volwassene. Men verneemt dat wijlen de heer L. Klosner, te ’s Hertogen bosch onder meeran dere legaten bij zijnen uitersten wil heeft gemaakt: aan de diakonie der Hervormde ge meente ƒ1000 aan de armen der Nederd. Hervormde gemeente ƒ500, aan het Gerefor meerde weeshuis 1000, aan het R. K. armen weeshuis ƒ500, aan de Israëlitische armen ƒ500 alle in genoemde stad. Men leest het volgende in een Vlaamsch dagblad Zekere de Bouttelaere had in een dagblad gelezen dat het beste middel, om klander uit tarwe te verdrijven, was, om in het rond om die graansoort bossen nieuw strooi te plaat sen. Ten einde de doelmatigheid van dit mid del te onderzoeken plaatste hij die eene par tij tarwe met klander had om deze nieuw stroo en deed gedurende drie of vier dagen het graan onderscheidene malen omzetten. Een lid van de provinciale commissie van land- een’ be- j bouw schrijft hieromtrent, dat bij met verschei- In Friesland,” zegt hij dene ooggetuigen kan bevestigen, dat al de klan- 11*^1 a I 1 1 I van rundvee. Het genootschap laat al bet vee der leden te en verloor 6 pet.; on en verloor 11 pet.; en verloor in het- SNEEKER COURANT. w- I i"' «111111111)1 V I 1 1 en Y \- i! A

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1