NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. w ’11 A 1859. No. 93. i4de Jaargang. ZATERDAG den 19 November. h n -w ïi >5e ,1 Hl 'ofj okl I SNEEKER COURANT. BINNEN- EN BUITENLAND. 4 Z. Exc. zijn ter hand een’ spoorweg. I - den gemeente- kennis v e r ii I U I .i iH.t J t aid ei 5 ai en ui een] esd Oni ;|t ef ar nj Val 1 ■bl I kfl J) 1 r I m] u,| 1 -I hal 'jll :bo-| er ii et luij eidI gel'll ?n. M elijke lerej 11 ‘,f| wa’/j -ft dl ten fó •dienjj .nttril deze] t sM erllej verbi] Een knaap van der met straf bedreigd, heidzich door ophanging 'aülit^3è> mijne eigene klompen zal (Deze bungelden aan een’ stok den onderhandelaar.) Toe-';"1- meester daarmede twee opene plaats over te komen. Vrij zijn dorp, 4 uren van regt naar den pastoor waarom houden kon. gevonden te hebben het plegen van een mandoer Naïdin is toch aan boord van het wachtschip te Batavia het fregat Palembangveroordeeld tot tien jaren kruiwagenstraf, ter zake van het onderwerpen van een plan om gezamenlijk met zijne ka- op zijn’ zwager, die een’ diepen steek in de zijde ontving en nederviel. Door de zorg van den burgemeester is de dader gevangen naar het huis van arrest te Maastricht overgebragt. De gewondde verkeert iu eenen zeer gevaar lijken toestand. Dezer dagen had men te Maastricht we der een bewijs, dat er somwijlen bij krank zinnigen meer overleg bestaal dan men bij hen zou verwachten. Daar wordt in het genees kundig gesticht voor krankzinnigen zekeren O. van Oirsbeek verpleegd. Deze was om mo tieven die later zullen blijken, op zijne ont- vlugting bedacht. Na het beramen van aller lei plannen, ontdekt hij in een gesloten groot duivenhok eene ladder. Op een geschikt oo- genblik breekt hij dat hok open maakt zich van de ladder meester en slaagt er in ;en en twee muren zijnde stapt hij naar Maastricht en regel - aan wien hij vertelt hij bet in het gekkenhuis niet langer Deze nu weet hem te overtui gen dat hij daar voor zijne genezing was en hij wel zou doen terug te keeren. O. aan vaardt hierop gerust en alleen de terugreis en belt bij het gesticht aan. Wie zijt gij vraagt de portier, die hem opent. O. van Oirsbeek. Zoo dan zijt gij de broeder vau den gek die weggeloopeu is Neen ik ben die zelf'. Zoo kom dan maar in. Neen ant woordde de altoos op den drempel blijvende O. eerst moet ik de geestelijke zuster van dienst spreken. Deze verscheen en noodigde vruchteloos den teruggekomen vlugtelirg, om binnen te komen. Neen niet dan op twee conditiën. En die zijn Dat ik voort aan in het huis kunnen dragen, op den rug van gestaan. Ten tweede mag mij voortaan nie-'*Ji mand anders de biecht afnemen dan de ka- pellaan de J. Toegestaan. Hierop trad O. binnen en hij heeft zich na de ratificatie van het tractaat rustig gedragen. Bij de thans in ons vaderland schier over al heersebende boosaardige tusschenpoozende koortsen vestigt men de aandacht van de ge neeskundigen op een middel datvolgens de Gazette Medicate de Lyon door de artsen aldaar tegen deze lastige en hardnekkige ziek te onfeilbaar is bevonden. Dit geneesmiddel is de aether chinicus tot hiertoe grootendeels aan de scheikundigen onbekend die in den vorm van gas-iuademing moet worden aan gewend tot welk einde men een drachma daarvan op een compres stort en vervolgens even als chloroforme laat inademen. Daar door wordt niet alleen een nieuwe koortsaan val voorgekomen, maar de paroxysmus of het koorls-acces zelfs gestuit of ten minste aan merkelijk verzwakt. Ook hebben de eerste of ficieren van gezondheid in het Oost-Indische leger, de heeren Wurzeau en Groh dit ge neesmiddel aangeprezen. Men verzekertdat de gouverneur-gene- raal op zijne reis door een gedeelte van Ja va zeer tevreden is geweest over de blijken van trouw7 en verkleefdheid aan den koning en aan de Ned. Indische regering die hij~ ontving zoowel van wege de Europesche maat schappij de inlandsche bevolking en bare hoofden als van de vorsten en de prinsen van de boven van Solo-Djoyo en het eiland Mad ura. De requesten, die aan gesteld, zouden wel eene Javaansche brieven kar kunnen vullen. Men vroeg ook om Een der Maleijers, in het vorige jaar door het hof van Zuid-Holland vrijgesproken en la ter naar Java teruggevoerd, schijnt, iu het geen hij ondervonden heeft wegens het gebeur de met het barkschip T went he aanleiding weder een komplot tot misdrijf te vormen. De zoo wij vernemen willen berooven. Gelukkig ontdekte men spoe dig zijn voornemen sneed hem af en bragt hem weder tot het leven terug. Zonderling is het, dat hij, na zijn bijkomen (zoo als hij zeide)zich van het gebeurde niets wist te herinneren. Uit Gouda wordt gemeld dat den 11 de zer zekere Pieter Pijnacker arbeider wonen de in de gemeente Reeuwijk gearresteerd is, ter zake van den onlangs aldaar gepleegden moord van vrouw Vergeer. Ten huize van den gearresteerde zijn de gestolen gouden en zilveren voorwerpen gevonden en men ver zekert, dat hij ook bekend heeftden moord gepleegd te hebben. Men verneemt, dat de Remonstrantsche kerk te Noordwijk-binnen met al wat er tot kerkelijk gebrnik toe behoort, de eigendom is gew’orden van de aldaar onlangs gevestig de Christelijke Afgescheidene gemeente. Uit Nieuw7 Loosdrecht W'ordt gemeld d. d. 12 Nov.: In deze gemeente vierde men in de vorige week eene gouden bruiloft waarbij de vader van de bruid nog tegenwoordig was zijnde circa 99 jaren oud; deze man is voor de derdemaal gehuwd, en heeft slechts bij de eerste vrouw ééne dochter, en bij de beide laatsten geene kinderen terwijl hij zich dien dag toch omringd zag door 17 kleinkinderen en 50 achter-kleinkinderen hij is daarbij voor zijnen leeftijd zeer vlug, gezond en sterk en in staat om nog zijne gewone werkzaamheden te verrigten. Ook van zijn’ schoonzoon die de gouden bruiloft vierde, dient lot zijnen lof vermeld dat hij hoewel behoeftig bij zijne groote huishouding geene ondersteuning van iemand behoefde te ontvangen en kan nog door zijne arbeidzaamheid voor zich en zijn gezin volkomen in zijn onderhoud voor zien. De geheeie gemeente, zoo rijk als arm, heeft dan ook met vreugde deel genomen in dit zeldzame feest en de jnbilarissen ruim schoots van geld en goed dien dag voorzien welke dan ook onder dankbaar opzien tot den Algoede, als het ware zich overstelpt ge voelden door al de vriendschap en achting, hun zoo ruimschoots bewezen. De soldij der onderofficieren en corpo- raals behoorende tot het vaste kader van het koloniaal werfdépót te Harderwijk, is verhoogd. De officieren krijgen _/’100 ’s jaars, en de onderofficieren en korporaals 4 en 2 cent per dag meer. Uit Zwolle wordt gemeld d. d. 15 No vember: In de beenzw’art-fabrijk van de hee ren G. J. Krol en comp. alhier had gisteren avond een treurig ongeval plaats. Terwijl het stoomtuig in werking was, wilde een der een stukje ijzer vatten hetw’elk hij onder de beenderen die onder het W’erktuig vermaald zouden worden, bespeurde. Bij deze onvoorzigtige handeling werd zijn arm door de raderen der machine gegrepen, en doodelijk zouden de gevolgen zijn Hannover door geweest, indien op zijn angstgeschrei het den aanwezigen niet had mogen gelukken, de machine spoedig stil te zetten. De man is ter verpleging naar het stads ziekenhuis overge bragt en de geneesheeren voeden de hoop dat de arm, hoezeer zwaar verminkt, niet geamputeerd behoeft te worden. Op den 8 dezer des morgens ten 6 uur, werd aan het R. K. liefdegesticht te Breda aangebeld. De zuster die de deur opende vond een cartonneu doos, met een pasgeboren wereldburger, gehuld in een’ vrouwen rok. Het ongelukige schepsel werd onmiddeliijk besteed ten laste der gemeente en de po- licie doet ijverig onderzoek In de vorige week had in Heer (Lim burg) eene verschrikkelijke gebeurtenis plaats. Een man en eene vrouw, slechts sedert twee ja ren gehuwd leefden in gestadige onmin. Nu twee dagen geleden kwam de man zeer be schonken te huis en viel zijne vrouw te lijf, welke sedert twee dagen in het kraambed lag rukte haar bij de haren daaruit en mis handelde de ongelukkige zoodanig, dat de bu ren op haar geschreeuw haren vader en broe der te hulp riepen. Doch nu nam de woes teling een mes en stak naar den ouden man dien bij gelukkig miste thans wierp hij zich SNEEK 18 November. In de zitting der tweede kamer van den 15 dezer heeft de minister van oorlog het ontwerp spoorwegen aanbevolen door wegneming van de vrees van sommigen voor nadeelen, uit het oogpunt der defensie. De heer vau Hall heeft gerepliceerd op hetgeen tegen zijne vorige rede was aan gevoerd. De heer van Hoëvell heeft de wet bestreden als niet beantwoordende aan de belangen der nijverheid. De heer Elout heeft mede tegen de wet gesproken; de heer Hengst vóór. Bij het voorloopig verslag der tweede kamer omtrent het ontwerp tot doorgraving van Holland op zijn smalst worden velerlei bedenkingen vermeld, die tol de slotsom leiden, dat deze voordragt zoo als zij daar ligt wat ook van het kolossale werk zelf zijn mo ge, welks volvoering daarbij wordt beoogd, geenszins aannemelijk is. Nagenoeg algemeen werd het gevoelen uitgesproken, dal het re- geringsplan niet genoeg doordacht niet ge noeg van alle zijden bezien, en dus voor eene beslissing niet rijp was. Men meldt uit ’sGravenhage d. d. 15 Nov.: Naar men verneemt, wordt H. M. de koningin met prins Alxander tegen het einde dezer maand, van Hd. buitenlandsche reis in deze stad terugverwacht. Uit ’sGravenhage wordt gemeld d. d. 15 Nov.: Dingsdag aanst. zal voor de arroudis- sements-regtbank alhier (burgerlijke kamer) eene niet onbelangrijke zaak behandeld worden. Het geldt daarbij o. a. de vraagof thans nog verbindende kracht kan worden toegekend aan de octrooijen door de staten van Holland en West-Friesland iu de vorige eeuw aan sommige weeshuizen verleend, om de geringe middeltjes, die de weeskinderen bij hunne opname in het gesticht bezaten tot zich te nemen en te behouden. Voor de eischeres in deze zal optreden de heer mr. E. L. van Em den voor de gedaagden (regenten van het burgerweeshuis alhier) de heer jhr. mr. L. de Witte van Citers. Uit 'sGravenhage wordt gemeld d. d. 16 Nov.: He heeren Wintgens, de Kempenaer, van Nispen, Schimmelpen ninek van der Oye van Heukelom van Voorthuisen en Idserda, hebben heden in de tweede kamer hunne vroe gere redevoeringen ter zake de spoorwegkwes tie, nader toegelicht, of de door de ministers aan gevoerde argumenten bestreden. De heer de Kempenaer verklaarde zich bij naderjlinzien vóór de Noorder-maar tegen de Zuiderlijn. De heer Schimmelpenninck van der Oye legde dezelfde verklaring af. De heeren Slicher en i knechts Aalderink genaamd van Eek hebben het ontwerp verdedigd. De laatste deed vooral uitkomen de verdeeldheid van de minderheid. De heer Zijlker gaf te kennen alsnu vóór het ontwerp te zullen stem men nu door de regering het uitzigt was ge opend dat de aansluiting aan haar zou worden bevorderd. In eene vergadering van raad van Haarlem is o. a. kennis genomen van eene beschikking van den minister van binuenlandsche zaken houdende op grond eener magliging van Z. M. den koning, af wijzing van het door den raad ingediend ver zoek ter bepaling van den termijn binnen welken benoemde raadsleden verpligt zouden zijn hunne geloofsbrieven in te zenden. De heer L. A. Fruitier de Talma, te Utrecht die aan de Protestantsche Nederlan ders ondersteuning vroeg voor de inderdaad dringende behoeften van predikanten en we duwen van predikanten in Moravie, ontvangt veel geld. Het is de vraag of menigeen die hier zoo spoedig de helpende hand uitsteekt daartoe even gereed zou zijn als men hem om eene bijdrage voor een’ predikant in ons eigen land vroeg. Velen schijnen het liefst en het eerst te helpen die uit de verte om hulp roepen. (Pr. Dr, en Asser Cour.} Uit Hoorn wordt gemeld d. d. 15 Nov.: 17 jaar alhier, door zijnen va- had de vermetel- van hel leven te

Sneeker Nieuwsblad nl | 1859 | | pagina 1